10 nejčastějších těhotenských obav. Víme, čeho se bát nemusíte

Spolu s miminkem roste v mnoha budoucích maminkách také jedna obava za druhou. Desatero těhotenských dotazů zodpovídá psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová.

tehotenstvi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Koupání se nevzávejte

Obava č. 1: Ráda chodím do bazénu, sauny nebo páry. Můžu si to dopřávat i v těhotenství?

Bazén doporučuji. Sauna a pára díky extrémní teplotě vyžaduje perfektní zdravotní stav. Těhotné se může zvýšit krevní tlak a vzniklá zátěž na krevní oběh může způsobit nevolnost až kolaps, případně zatížit fetomaternální cirkulaci krve. Rovněž extrémní pocení u žen s kolísavým tlakem představuje riziko dehydratace.

Dovedu si představit, že bylinková sauna, kde je 60 °C, zdravou těhotnou příjemně osvěží a zrelaxuje. Také si ale dokážu představit ženu, která následkem extrémní zátěže potratí. Jde o hypotetický předpoklad, statistické údaje o vztahu saunování a komplikací nemám k dispozici.

Obava č. 2: Občas zajdu do solária nebo se mažu samoopalovacími krémy. Nemůže to miminku uškodit?

Miminku solárium neublíží, ale vaší pokožce jednoznačně ano. V těhotenství je vyšší tendence k depigmentaci (k tvorbě jak pigmentových tmavých skvrn, tak k vybledlým mapám na kůži). Solárium průkazně zvyšuje riziko vzniku melanomu (rakoviny kůže) a toto riziko se ještě zvyšuje v těhotenství.

Výskyt melanomu prudce stoupl v posledních dvaceti letech a nejvyšší je v Praze, kde je nejvyšší tendence používání solárií. Samoopalovací krémy by na dítě neměly mít vliv.

V těhotenství se snažte eliminovat zbytečnou chemii

Obava č. 3: Slyšela jsem, že bych se měla v těhotenství vyvarovat barvení vlasů nebo trvalé. Je to pravda?

Obecně těhotné potřebují více než kdo jiný žít v čistém prostředí, pít nezávadnou vodu a jíst zdravé potraviny. Období těhotenství, zejména pak období organogeneze, je totiž mnohem více citlivé i na minimální přítomnost škodlivin.

Množství a kvalita živin v matčině krevním oběhu, vzduch, který dýchá, voda, kterou pije, tedy množství škodlivin, alergizujících látek a biologických disruptorů, infekce, drogy, matčin stres a emoční labilita, zkrátka kvalita jejího psychického a fyzického zdraví jsou určující i pro zdravotní stav dítěte v jeho dospělém věku. Každý zbytečný kontakt s chemikáliemi je tedy nežádoucí.

Existují hypotézy, že některé složky z chemických přípravků na vlasy se vstřebávají pokožkou a dostávají se do organismu, kde působí karcinogenně. Není mi však známo, že by bylo vysloveno podezření z teratotegenity (přímého poškození plodu). Škodlivých látek, kterým je vystavena těhotná, je ale celá řada.

Stres v těhotenství neprospívá

Obava č. 4: Prožíváme v rodině náročnou a velmi stresovou situaci. Často z toho bývám velmi nervózní a vynervovaná. Všichni mne straší, že pokud se nezklidním, budu mít uplakané a neklidné miminko.

O vlivu psychického komfortu matky na plod můžeme hovořit na základě výzkumu z několika studií, jejich závěry uveřejnil časopis Time v loňském roce. Zjistilo se, že kvalita nitroděložního prostředí má vliv na orgánové a mozkové funkce, což se neprojeví ihned, ale až v dětství a zejména v dospělosti.

Až dosud se mělo za to, že mozek dosud nenarozených dětí je natolik nezralý, že není schopen zpracovat emoční ani paměťovou stopu. Stále více se ukazuje, že i přesto, že jsme v dospělosti schopni paměťové výbavnosti až z období předškolního věku, emoční stopa se tvoří mnohem dříve, již nitroděložně. Dosud se však nepodařilo plně objasnit, jakým mechanismem dochází k přenosu stresu matky na plod.

Testování běžných projevů stresu, jako je zvýšený krevní tlak, tepová frekvence a hladiny stresových hormonů, při jednorázové expozici nemají prokazatelný vliv. Svou úlohu bude hrát pouze delší časová expozice.

Dr. Catherine Monk z psychiatrické kliniky při Columbijské univerzitě, která se dlouhodobě zabývá kořeny psychických poruch v intrauterinním vývoji, se domnívá, že i běžná škála psychických rysů, jako je temperament a sklony k melancholii či vzteku, jsou modulovány převládající náladou matky v těhotenství.

Obava č. 5: Při sexu používáme s partnerem také vibrátor. Kamarádka mi tvrdí, že je to pro dítě škodlivé a rizikové.

Vibrátoru bych se během gravidity zřekla, ale jde pouze o pocit. Nemám k dispozici žádnou studii o vlivu vibrátoru na plod.

Čtěte také:

Obava č. 6: Již pět let chodím na akupunkturu. Můžu v tom pokračovat?

Ano. Akupunktura by vám ani miminku uškodit neměla.

Přibírání v těhotenství

Obava č. 7: Moje maminka přibrala v těhotenství 20 kg a říká, že se nad tím tenkrát nikdo nepozastavoval. Nyní ze všech stran slyším, že horní hranice, kterou bych neměla přesáhnout, je 12 kg. Já mám však již v 5. měsíci osm kilo nahoře. Je to opravdu nezdravé?

Moje osobní zkušenost se neslučuje s výzkumy. I já jsem pokaždé přibrala 20 kg (celkem 3krát), a ani jedno dítě nemá nadváhu. Avšak podle studie prezentované na 58. kongresu Americké porodnické a gynekologické asociace (ACOG) má na obezitu člověka v dospělosti obezita těhotné matky větší vliv než genetika a stravovací návyky v rodině.

Ženy, které před těhotenstvím podstoupily přísnou antiobezitní terapii, porodily děti, které měly o 52 % nižší výskyt obezity než kontrolní vzorek obézních matek bez redukce hmotnosti. Tento příznivý vliv pokračoval i v době puberty až do dospělosti.

S obezitou klesly i další sledované choroby – vysoký krevní tlak, cukrovka, přetížení kloubů a páteře, nemoci tepen a srdce. Vysvětlení spočívá v adaptaci metabolismu plodu na přísun cukrů a tuků v pupečníkové krvi.

Pozor, co jíte a pijete

Obava č. 8: Některé bylinky prý mohou vyvolat předčasný porod. Které to jsou?

Nejsem úplný odborník na fytoterapii, ani mi není známo, že by byly nějaké potratové bylinky – tedy kromě těch jedovatých. Obecně bych se držela zdravé střední míry i v konzumaci bylinkových čajů. Vím, že by těhotné neměly pít toniky s obsahem chininu.

Obava č. 9: Nedávno jsem byla na firemním večírku, kde se podávalo i sushi. Kolegyně mi řekla, že jako těhotná bych si ho dávat neměla. Je to tak? Kterých dalších potravin bych se měla vyvarovat?

Sushi bych si dala, pokud by mi vonělo. Určitě je vhodnější než hamburger. Naštěstí jsou těhotné vybaveny zvýšenou senzorickou citlivostí – lépe rozeznávají pachy a chutě, takže snadno poznají, když nějaká potravina není čerstvá.

Obecně lze říci, že těhotné ženy jsou pravidelně stresovány různými doporučeními „jezte tohle, pijte tamto“. Jsou jim nabízeny drahé potravinové doplňky. Stres, zda dělají všechno správně, vede k tomu, že těhotenství je ve skutečnosti období plné viny, obav a pocitů nedostatečnosti s rizikem možného selhání. Těhotné ale ve skutečnosti potřebují zcela základní věci – živé potraviny, čistý vzduch a nezávadnou vodu, v neposlední řadě i přirozený pohyb.

Obava č. 10: Chtěla bych letět v létě na dovolenou (budu v 6. měsíci), ale přítel to odmítá, protože létat letadlem v těhotenství je prý nebezpečné. Nepřehání to?

Ženy běžně létají letadlem až do 8. měsíce, později to letecké společnosti nedoporučují z jednoduchého důvodu – aby nemusely řešit porod na palubě. Já osobně bych asi letadlem zbytečně necestovala, ale spíše z důvodu komfortu a stresu s odletem, nikoliv z obavy o dítě. Jízda autem je určitě horší ať už z pohledu vibrací, tak z pohledu pravděpodobnosti dopravní nehody.

 

27.10.2023 5:25 | autor: Pavla Maříková | zdroj: Columbia Center for Children’s Enviromental Health – cumc.columbia.edu, Desatero těhotenských dotazů zodpovídá psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová., Projekt VIVA – dacp.org/viva

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist