10 nepříjemností v těhotenství: Tohle musím překousnout?

Radostné očekávání potomka má i své drobné stinné stránky. Některé malé zdravotní potíže se dají vydržet, s jinými je dobré zajít za odborníkem.

7-shutterstock_531051562-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Chce se mi zvracet

„Žaludeční obtíže postihují 70 až 80 % těhotných,“ uvádí MUDr. Radka Gregorová.

Některým se jen zvedá žaludek, jiné neustále zvracejí, až skončí v nemocnici. Můžou za to těhotenské hormony. Startérem bývají různé vůně, ale svou roli hraje i psychika. Nausea se dostaví mezi 4. a 9. týdnem těhotenství a vrcholí mezi 10. a 12. týdnem.

Ve většině případů spontánně mizí po prvním trimestru, ale někdy přetrvává až do 20. týdne těhotenství. Není dobré tento stav zlehčovat, protože může způsobit dehydrataci a výrazný úbytek na váze. Uklidnit žaludek se dá zázvorem a pomáhá i akupunktura.

Pálí mě žáha

Asi dvě třetiny těhotných trpí pálením žáhy a refluxem (zpětný tok žaludečních šťáv). Viníkem je hormon progesteron, který uvolňuje nejen svalstvo dělohy, aby se mohla pěkně rozpínat, ale i hladké svalstvo v celém těle. Doplatí na to ovšem svěrač jícnu, který je ochablý. To spolu s tlakem plodu na žaludek v třetím trimestru vyvolá tyto potíže.

Není to však nic fatálního. Bráníme se tím, že si neleháme hned po jídle, ale setrváme v sedu nebo pololehu, než se zažívání upraví. Vyhneme se také kořeněným a tučným jídlům, kávě a čaji a také rychlým cukrům. Jíme častěji a v malých dávkách.

Za zácpu můžou hormony

„Se zácpou se setká asi polovina budoucích maminek. Těhotenské hormony totiž ve výsledku zpomalují činnost střev. Někomu pomůže sklenice vody nalačno, vláknina ve stravě a dostatek tekutin.“

Prozradila výživová specialistka Jarmila Manžuková, která sestavila i recepty, které nastávajícím maminkám pomáhají se zácpou účinně bojovat.

K masáži střeva přispívá i břišní dýchání, které je důležité pro porod. Na toaletě si dáme nohy na nízkou stoličku, abychom zaujali správný „posez“, který pudí k vyprazdňování.

Zácpa jde často ruku v ruce s hemoroidy, které mohou krvácet a být bolestivé. S péčí o ně nelze otálet, lékař předepíše mast, případně čípky. Nic z toho nemůže dítě ohrozit. Hemoroidy obvykle nějakou dobu po porodu zmizí.

Bolí mě v kříži

Jde o první bolest, která potká těhotnou ženu, a to od 2. trimestru. Tehdy už váha plodu o sobě dává vědět a budoucí maminka tomu mimovolně přizpůsobuje svůj postoj. Je dobré na to myslet a snažit se vědomě tlačit pánev dopředu, aby se co nejvíc vyrovnalo prohnutí v bedrech.

Ve třetím trimestru se potíže ještě zhorší. Někdy pomůže speciální podpůrný pás na břicho. Také se doporučuje spát na boku, prospěšná je i aquagymnastika a masáže.

Konec sladkým snům

Na začátku těhotenství vlivem hormonálních změn nedělá ženám potíže „spát jako dřevo“. Spavost mnohdy na ženu prozradí jiný stav všímavému okolí dřív, než by se s ním chtěla sama pochlubit. Není tedy nic nenormálního pospat si třeba po obědě nebo jindy, když cítíme únavu.

Ke konci těhotenství je to naopak. Nespavost a časté noční buzení pronásleduje většinu těhotných žen. S obrovským břichem se těžko spí a navíc místo sladkých snů nastupují obavy, jak to všechno dopadne. Důležité je pokusit se dohnat spánkový deficit přes den. Účinná bývají i homeopatika.

Čtěte také:

Pořád běhám na malou

Ze začátku „pracují“ hormony, ke konci těhotenství tlačí na močový měchýř plod. Je to sice otravné, ale není na tom nic patologického. Problém nastává, pokud se objeví inkontinence, tedy samovolný únik moči.

Předejít tomu lze cviky na posilování pánevního dna. Také je dobré nečekat na to, až bude močový měchýř plný a už sotva doběhneme, ale chodit na záchod častěji. V ojedinělých případech je při inkontinenci potřeba lékařský zákrok.

Nohy jako z olova

Krev se městná v žilách v nohách – typická situace pro adepty křečových žil. Pokud některá žena měla tyto potíže ještě před těhotenstvím, může čekat, že se to při něm jen zhorší. Prevencí číslo jedna je nosit hned od počátku těhotenství zdravotní punčochy.

Je to přirozenější než brát léky na žilní nedostatečnost. V běžných případech pomáhají nohy nahoře, kdy to jen jde, pohyb místo stání, jednoduché cviky či plavání.

Mravenčení je k zbláznění

V posledním trimestru některé ženy pořádně potrápí pocit brnění či mravenčení v nohách a rukách, a to hlavně v noci. Tyto pocity jsou většinou způsobené nadměrným zadržováním vody v těle, otoky a následným tlakem na některý z nervů. Ale stejně tak může jít o nedostatek hořčíku. Doplnit ho do těla není takový problém.

Proti mravenčení existuje rychlá pomoc. Ponoříme končetiny do studené vody se solí, podpoří to krevní oběh, potlačí nepříjemné pocity. Pokud je však brnění až bolestivé, je potřeba se o tom zmínit lékaři. V běžných případech se po porodu vše vrátí do normálu.

Snad mi nenaroste srst?

Na vašem krásně zakulaceném bříšku se objevila řádka chloupků. Mnohem víc rostou také na nohách a dokonce i na tváři. Růst ochlupení má snadno odhalitelného viníka. Placenta vyrábí během těhotenství androgenní (mužské) hormony, a to ať čekáte holčičku, nebo chlapečka.

Jediná pomoc je depilace, protože plod tyto hormony pro svůj vývoj potřebuje. Opatrně s chemickými přípravky, škodliviny z nich by se mohly dostat do těla.

Krvavý úsměv nepotěší

Těhotné ženy patří do rizikové skupiny těch, kteří trpí zánětem dásní (gingivitidou), což je infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku. Dásně bývají zarudlé, oteklé, bolestivé a při čištění zubů krvácejí.

Doporučuje se vyměnit zubní kartáček za měkčí, používat pravidelně mezizubní kartáčky, speciální zubní pasty, ústní vody, masážní roztoky. Pokud nepomáhají, je třeba se poradit se zubařem. Zanícené dásně pronásledují ženy tak od pátého měsíce těhotenství a obvykle zmizí po porodu.

2.11.2015 1:52 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist