8 věcí, které nezapomenout při cestování s dítětem

První dovolená s dítětem s sebou nese jednu jistotu – chvíle volna už nikdy nebudou takové jako dřív. Dovolená nebude už jen odpočinkem, hlavní náplní bude pečovat o dítě, nespustit ho z očí a dbát na jeho pohodlí. Když je spokojený potomek, mohou si rodiče oddechnout a vychutnávat společné chvíle.
foto: istock.com

1. Necestujte daleko

S miminkem by se nemělo cestovat příliš daleko. Ideální dovolená je v Čechách, kde je dostupná lékařská péče, kdyby došlo na nejhorší. Malé děti se špatně vyrovnávají s výkyvy teplot a odpočinek na rozpálené pláži pro děti narozené v srdci Evropy není vhodný. Obecně platí, že čím menší dítě, tím kratší vzdálenost od domova.

Nejlepším prostředkem pro cestování s dětmi je automobil, jízdu tak můžete přizpůsobit podle aktuálních potřeb celé posádky. Na hodně dlouhé cesty je ideální pro přepravu zvolit letadlo, je však potřeba děti připravit na nepříjemné pocity při vzlétnutí a přistání. Vlakem a autobusem je vhodné cestovat především na kratší vzdálenosti.

2. Dostatek náhradního oblečení je základ

Při každé cestě mějte i v příručním zavazadle kompletní sadu rezervního oblečení pro případ nehody. Pro jistotu přibalte i nějaký náhradní svršek pro sebe. Nezapomeňte mít po ruce také vlhčené ubrousky a rovněž, pokud je dítě ještě nosí, i náhradní plenky.

3. Lékárnička

Obsah lékárničky přizpůsobte délce a místu pobytu, ale také zdravotnímu stavu účastníků zájezdu. Ve všech případech je však dobré zásobit se léky proti bolesti, horečce a nachlazení, kapky proti kašli, kapky do nosu a do očí, tablety proti průjmu a zácpě, krém na opruzeniny, krém na popáleniny. Dále by ve výbavě neměla chybět pinzeta, nůžky, spínací špendlík, obvazy, obinadlo, náplasti, dezinfekce a teploměr.

4. Pozor na sluníčko

Pokožka miminek je velmi citlivá, účinná ochrana před slunečním zářením je proto zásadní. Kojenec by neměl na přímé slunce vůbec přijít. I tak u moře děti mažeme krémem se SPF 50 a více, v českém podnebí můžete zvolit SPF jen o málo nižší. Nezbytnou součástí dětské výbavy by měla být pokrývka hlavy a sluneční brýle.

5. S jídlem a pitím opatrně

Především v zahraničí se mějte na pozoru. Dětem podávejte pouze kojeneckou vodu, pokud není k dispozici, kupte jinou balenou vodu a převařte ji. Místní pitnou vodu nepoužívejte ani k mytí rukou, čištění zubů nebo oplachování ovoce.

Co se jídla týče, není vhodné dětem dávat neoloupané ovoce, syrovou zeleninu a nedostatečně upravené maso. Nejideálnější je dětem vzít s sebou stravu, na kterou jsou zvyklé z domova.

Tip redakce: Na cesty se báječně hodí dětská přesnídávka Sunárek Do Ručičky ze 100% ovoce bez přidaného cukru. Dítě se může totiž najíst snadno samo, protože není potřeba žádné lžičky.

Čtěte také:

6. Zábava musí být

Dítě je třeba během cesty nějak zabavit. Menší děti si vystačí s oblíbenými hračkami, těm starším přibalte do batůžku knihu, omalovánky nebo hru. Jedete-li autem, můžete dětem pustit film či CD s hudbou nebo se také můžete sami zapojit do aktivit. Zahrajte si s dětmi slovní fotbal, počítejte auta, domy, lidi nebo psy, které cestou uvidíte.

7. Nezapomeňte na oblíbenou věc

Děti nemají rády změny. Na nové prostředí se adaptují mnohem snadněji, budou-li mít u sebe něco, co jim dodá pocit jistoty. Přibalte proto s sebou oblíbenou hračku, hrneček, ze kterého rádo pije, nebo polštářek, bez kterého neusne. Uvidíte, že cestování bude hned o trochu jednodušší.

8. Hlavně v klidu

Dovolená má být odpočinkem a ne kumulací katastrofických příhod a stresu. Proto vypněte a neřešte malichernosti. Umazalo si vaše dítko nové kalhoty? Nechali jste na odpočivadle ručník? Nevadí, pokud nejde o život, nejde o nic. Budete-li v pohodě vy, budou v pohodě i vaše děti, proto hoďte starosti za hlavu a užívejte plnými doušky každou vteřinu společných chvil, které s dětmi strávíte. Od toho dovolená je.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

S těmi vlhčenými ubrousky je to teď u nás zase jinak. Jak píše Jana U - hodí se na utírání upatlaných rukou a pusy. Na mytí zadečku jsme je používala minimálně, ale na mytí rukou je využiji opravdu hodně. 

Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

S těmi vlhčenými ubrousky je to teď u nás zase jinak. Jak píše Jana U - hodí se na utírání upatlaných rukou a pusy. Na mytí zadečku jsme je používala minimálně, ale na mytí rukou je využiji opravdu hodně. 

Obrázek uživatele Jana U.
Jana U.

Reagovala jsem na příspěvek paní "Dupinky" :-)

Obrázek uživatele Jana U.
Jana U.

Souhlasím, jen s jednou výjimkou, a to vlhčené ubrousky. Bez našich oblíbených se Šmoulíky z Alberta nedáme ani ránu. Když byla dcerka menší, používali jsme je při přebalování, a teď každou chvíli na upatlanou pusinku nebo ručičky. Když jdeme například jen někam kousek na procházku, tak bez pití, nějaké svačinky a vlhčených ubrousků by to nešlo :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mám pocit, že každým rokem věcí přibývá a kufr u auta je vždycky o jednu tašku menší, než je potřeba. Jen lékárnička už zabírá pěkného místa. Co se zjistilo, že jsou děti alergici, vozíme všechno možné - xyzal, ventolin, epipen, klasicky na kašel stoptussin, brufen, na průjem Tammex. nejhoší je, že mám vždycky pocit, že jsem určitě něco zapmněla.

Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Na dovolenou s dítětem se balím dost podobně, jako je popsáno v článku. Mám sepsaný seznam věcí, které nesmím zapomenout - od oblečení, věcí na spaní (postýlka, pyžamo, hračka, oblíbená dek), lékárničky (léky na snížení horečky, Bepanthen Plus, Smecta, teploměr ...), přes věci na přebalení (plenky, Bepanthen, vlhčené ubrousky - i když ty používám minimálně) a hračky (různé vláčky, autíčka, knížky) až po jídlo (dětský příbor, mléko a lahvičky, přesnídávky...).

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené