Je koupání v těhotenství rizikem?

VÁŠ DOTAZ Jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a ráda bych se šla koupat. Okolí mě ale zrazuje, že je to zbytečné riziko. V čem? Sylva

Odpovídá gynekoložka MUDr. Radka Gregorová:

Voda ve vodních nádržích skutečně může obsahovat různé druhy patogenních mikroorganismů, které mohou vyvolat gynekologický zánět. Pravděpodobnost vzniku nákazy je daleko větší v přeplněných bazénech, kde je voda více kontaminovaná, než na volných venkovních plochách.

Těhotná žena je skutečně náchylnější

Pochva těhotné ženy je k infekci náchylnější než pochva netěhotné ženy. Vyskytují se u nich všechny typy poševních zánětů jako u netěhotných žen, ale kvasinková infekce se u těhotných vyskytuje častěji. Pro plod není nebezpečná, ale je vhodné ji včas zaléčit, jelikož infekce pochvy a hrdla děložního je nejčastější příčinou předčasného porodu.

Kojící žena

Kojící žena má nedostatek ženských hormonů a má narušené poševní prostředí. Dochází u ní k ztenčení poševní stěny a vymizení laktobacilu, což má opět za následek častější vznik zánětů.

Prevence

Dávejte si velký pozor, obzvláště na koupalištích, kam si sedáte. Vyhýbejte se vlhkým místům (mokrá židle), kde už pravděpodobně seděl někdo jiný. Sprchujte se po každém vykoupání a nenechávejte na sobě dlouho mokré plavky. K obnovení poševní flory může žena použít například výplachy Rosalgin či zaváděcí tablety Feminella vagi C.

Důležitá jsou i opatření životního stylu. Nevhodné je nošení punčocháčů, těsných džínů a nadměrný příjem cukrů. Nestřídejte pohlavní styk do pochvy a do konečníku v nesprávném pořadí. Pokud užíváte antibiotika z jakéhokoli důvodu, je vhodné preventivně zahájit i antimykotickou léčbu.

Léčba zánětu

Jde zpravidla o tzv. mykózy, tedy infekce způsobené z 90 % bakterií Candida albicans. Candidy jsou za normálních okolností přítomny v pochvě většiny žen. Aby vznikl zánět, musí dojít k oslabení ochranného poševního systému a pomnožení bakterií. Zánět se projevuje nepříjemným svěděním, pálením, zarudnutím zevních rodidel a výtokem.

Léčba mykotické vulvovaginitidy je jednoduchá. Na trhu existuje celá řada léků, které se užívají buď ve formě polykacích tablet, zaváděcích tablet či čípků (například Gyno-Pevaryl, Canesten, Clotrimazol, atd…) Při svědění je vhodné použít lokální antimykotický krém (například Clotrimazol).

Problémem může být časté opakování těchto zánětů. V takových případech je vhodné důsledné přeléčení infekce po dobu šesti měsíců ve formě polykacích tablet užívaných 1x měsíčně většinou po menses. Neléčený zánět je nebezpečný v tom, že se může šířit dále přes dutinu děložní, vejcovody až do malé pánve. Následkem může být neplodnost a pozánětlivé srůsty spojené s bolestmi.

24.7.2017 12:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist