Dotaz týdne: Jaký vliv má na psychiku matky a dítěte násilné oddělení?

V českých médiích se v současné době hovoří o případu osmnáctiměsíční britské holčičky, která byla proti vůli matky umístěna v kojeneckém ústavu. Matka, i přes nařízení státních orgánů, holčičku z kojeneckého ústavu odvedla. Později byla dopadena policií a dítě bylo vráceno do ústavního zařízení. Případ se stále vyšetřuje, ale vše nasvědčuje tomu, že státní orgány nevyužily všechny dostupné prostředky k méně radikálnímu řešení.

Zeptali jsme se proto psycholožky Michaely Mrowetz, jaké následky může mít násilná separace pro matku a dítě.

„Oddělením dítěte od matky dochází u obou na biologické rovině k silným stresovým reakcím, které produkují značné množství hormonu kortizolu a adrenalinu. Obzvláště kortizol je pro lidský organismus škodlivý, protože může měnit strukturu mozku. Pokud je dítě od matky a matka od dítěte oddělena, dochází také mnohdy k psychosomatickým reakcím a u dítěte může delší oddělení vést k emoční deprivaci, velmi dobře popisované již profesorem Matějčkem. Pro dítě i matku je oddělení obrovský stres, u obou může dojít k rozvoji akutní stresové reakce a následně posttraumatické stresové poruše, která má mnoho podob.Mohou trpět stereotypními sny s ohrožujícím obsahem. U dítěte může dojít k tzv. psychickému regresu, kdy se ve vývoji vrací na nižší vývojovou úroveň a u matky dochází k devastaci mateřských a rodičovských kompetencí. Mnoho kapacit v oboru vývojové psychologie a psychoterapie pokládá separaci za společností podporovaný zločin. Je zapotřebí změnit společenské paradigma, kdy je krize řešena oddělením dítěte od rodiče, což má za následek další narušení mateřské či rodičovské kompetence.“

Michaela Mrowetz je klinická psycholožka specializující se na podporu vztahu mezi matkou a dítětem. Je spoluautorkou knihy „Bonding – porodní radost“. Pro odbornou veřejnost připravuje společně s dalšími kolegyněmi seminář Psychologie porodu.

Více o tématu: matkaporodnísny

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist