Adopce krok za krokem

Chcete dítě a nejde to? Řešením může být adopce neboli osvojení. Tato státem garantovaná a zákonem upravená forma náhradní rodinné péče umožňuje manželským párům nebo jednotlivcům přijmout za vlastní opuštěné dítě a stát se tak rodiči se všemi právy a povinnostmi.

Máte závažné zdravotní potíže a specialisté vám sdělili, že nemůžete počít a donosit vlastní dítě? Pak není nač čekat. Zhodnoťte s partnerem situaci, a když se dohodnete, že chcete dítě, i když nebude geneticky vaše, neváhejte. Stačí podat žádost na odboru sociální péče krajských úřadů, v poradnách náhradní rodinné péče, informovat se můžete přímo i v kojeneckých ústavech vašeho kraje. Všude vám poradí, jak na to.

Co potřebujete?

Dle zákona o sociálně právní ochraně dětí č. 359/19999 Sb. budete k žádosti potřebovat:
– kopie základních osobních dokladů,
– výpis z evidence rejstříku trestů (zajistí úřad),
– zprávu o zdravotním stavu žadatelů,
– údaje o ekonomických a sociálních poměrech,
– souhlas s přípravou na přijetí.

Přednost má samozřejmě úplná rodina, tedy manželský pár, ale osvojit dítě může i nesezdaný pár, který prokáže trvanlivost vztahu, nebo osamělá žena. Roli hraje doporučení zaměstnavatele nebo jiná reference, kterou si může patřičný úřad ověřit. Podrobné informace najdete například na úvodní straně www.adopce.com, kde je bezplatně ke stažení Průvodce náhradní rodinnou péčí.

Co vás čeká?

Podstoupíte pohovory, testy, jejichž prostřednictvím se zjišťuje váš vztah k dětem a vaše připravenost na rodičovství.
Zároveň se v poradně pro náhradní rodinnou péči nebo přímo v kojeneckém ústavu zúčastníte přednášek a panelových diskuzí mezi zájemci o dítě, kde si s budoucími rodiči navzájem svěřujete představy péče o dítě a přístup k osvojenému potomkovi. Odborníci musí zvážit, zda jste pro náhradní rodinnou péči vhodní adepti. Psychologové se snaží s vámi probrat vše, co je potřebné.

Důležité rady

– Pečlivě zvažte, jaké dítě jste ve své rodině schopni akceptovat, zda máte jasné představy o původu či o pohlaví děťátka.
– Mezi vámi a dítětem by měl být přiměřený věkový rozdíl. Nepsané pravidlo zní, že o miminko by měli manželé žádat zhruba do 35 – 40 let, později by si měli vybírat alespoň trochu starší dítě.
– Uvažte, zda jste ochotni přijmout do rodiny i nemocné či postižené dítě, případně sourozence.
– Rozmyslete si, zda chcete vědět, jak probíhalo těhotenství a porod, z jaké sociální vrstvy dítě pochází.

Je dobré nelhat si a nehrát si zbytečně na hrdiny. Řada dvojic si upřímně přizná, že nemá sílu pečovat o nemocné dítě. Není to žádná hanba, naopak když bude dítě podle vašich představ nebo se jim co nejvíc blížit, všichni se společně daleko rychleji a lépe sžijete.

Vašim nárokům samozřejmě odpovídá i délka čekání. Situace se zlepšila, tato doba obvykle není delší než rok, někdy trvá jako těhotenství, někdy je i kratší.

Typy osvojení

Základní podmínkou je právně volné dítě – to znamená, že biologičtí rodiče nebo zákonný zástupce podepsali souhlas s osvojením, biologičtí rodiče neprojevili žádný zájem o dítě dva měsíce po narození, šest měsíců opravdový nezájem o dítě starší.

Zákon definuje osvojení:

Prosté, obyčejné, někdy označované zrušitelné. V takovém případě se osvojitelé nezapisují do matriky jako rodiče, tj. v rodném listu dítěte zůstávají uvedeni původní rodiče. Tento typ je používán u dětí mladších jednoho roku věku, nezrušitelné osvojení je možné pouze u dětí starších než rok. Dvojice, která si vezme kojence, proto absolvuje u soudu (po tříměsíční „zkušební době“ péče) první „kolo“ osvojení a po roce věku dítěte může požádat soud o další typ: osvojení – nezrušitelné. Osvojitelé jsou pak na základě rozhodnutí soudu zapsáni v matrice místo rodičů osvojence.

Osvojení do zahraničí

Když se nedaří půl roku najít právně volným dětem rodinu v Česku, mohou být nabídnuty do osvojení v cizině. Jak nám potvrdily zkušenosti z kojeneckých ústavů, daří se děti umísťovat do rodin cizinců po celé Evropě. Toto osvojování probíhá prostřednictvím Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí se sídlem v Brně.

Připravte se na návštěvu

Během zkušební doby mohou rodinu navštívit sociální pracovnice, aby se ujistily, že vše probíhá tak, jak je pro dítě nejlepší. V případě, že máte jakékoli pochybnosti o své péči, nestyďte se kontaktovat domovský kojenecký ústav. V některých dokonce fungují poradny, kam mohou rodiče i s dítětem docházet. Této možnosti nové rodiny hojně využívají.

 

18.2.2009 6:36 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist