Adopce a osvojení

Adopce dítěte nebo osvojení dítěte, tak je nazýván způsob náhradní rodinné péče (NRP), kdy vybrané páry získávají plnou odpovědnost za opuštěné dítě, které jim bylo svěřeno do péče. Slovo adopce má původ v anglickém adoption (přijetí). Více...

Jak poznám, že to dítě je moje?

Matka je vždy jistá, otec ne, říká staré úsloví. I když by se v dnešní době darování vajíček a pronájmů děloh dalo polemizovat i s první částí, rčení o nejistém otci je platné už tisiciletí. Dnešní genetika ovšem během posledních let nabízí možnosti, o jakých se dřív ani nesnilo. Nejistý otec si... Celý článek »

Dopad ústavní výchovy (pokračování)

Derealizační a depersonalizační syndrom a poruchy identity je dalším následkem ústavní deprivace. Děti mají pocit, jako by ten svět kolem nich byla jen hra, jakési jevení se na obrazovce, život za záclonou. Ony samy si připadají zbytečné jako... Celý článek »

Dopad ústavní výchovy na dítě

Text klinického psychologa PhDr. Jeronýma Klimeše by si měli povinně přečíst všichni ti, kdo tvrdí, že děti žijící trvale v ústavních zařízeních typu dětský domov se přece nemají tak špatně. A nejlépe bychom si ho měli přečíst my všichni, mámy a... Celý článek »

Adoptovala jsem černošské miminko

ROZHOVOR: Zuzku jsem poznala jako okouzlující nastávající maminku. Začaly jsme si povídat o jejím těhotenství, ale brzy jsme narazily na téma, které odvedlo moji pozornost úplně jinam. Zuzka je totiž maminkou tříleté černošské holčičky, kterou... Celý článek »

Adopce homosexuálními páry?

„Již pět let žiji se svou přítelkyní a rády bychom měly úplnou rodinu. Na adopci ale nemáme nárok, hledáme proto vhodného dárce pro umělé oplodnění, aby se aspoň jedna z nás stala matkou,“ svěřuje se Hanka. Ano, i homosexuální páry chtějí mít „své... Celý článek »

Máme pro vás holčičku

aneb adopce na vlastní kůži. Je to už víc než deset let a stejně si na ten den přesně pamatuju. Seděla jsem v zaměstnání, běžná rutina. „Máme pro vás tříměsíční holčičku, ozvalo se ve sluchátku a svět se začal točit jinak“. Vzpomíná Petra na... Celý článek »

Adopce krok za krokem

Chcete dítě a nejde to? Řešením může být adopce neboli osvojení. Tato státem garantovaná a zákonem upravená forma náhradní rodinné péče umožňuje manželským párům nebo jednotlivcům přijmout za vlastní opuštěné dítě a stát se tak rodiči se všemi... Celý článek »

Adopce? Někdy jen pro někoho

Největší touhou převážné většiny lidí je nezůstat sám, tedy žít v rodině. Rodičů dětí, kteří se po rozvodu nedokáží ohledně svěření dítěte do péče slušně dohodnout, je mnoho, ale jejich potomci jsou na tom ještě relativně dobře. Hůř je dětem,... Celý článek »

Osvojení dítěte

V poslední době bohužel narůstá počet manželství, která přes veškerou snahu lékařů zůstávají bezdětná. Jejich problém pak může, za splnění určitých předpokladů, vyřešit osvojení dítěte. Podmínky pro toto osvojení jsou stanoveny v zákoně o rodině.... Celý článek »

Vše o adopci a osvojení

Adopce dítěte nebo osvojení dítěte je pojmenována náhradní rodinná péče (NRP). Páry po pečlivém výběru získávají plnou odpovědnost za opuštěné dítě, které jim bylo svěřeno do péče. Tento druh NRP je garantován státem a řídí se platnou legislativou... Celý článek »

Naposledy navštívené