139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Která uspávající matka by zbožňovala akustické zkoušky sirén? Malé děti si se spaním moc neporučí – alespoň ty moje. Která matka by zbožňovala ten podivný táhlý zvuk a lehké vibrování oken? Která matka by libě nesla děs dítěte, zarývání ručiček do jejích paží, o kterých se mimo první středy v měsíci domnívá, že jsou z tlačení tandemu pevné jako skála? A která matka by neměla pochopení pro nepohodu dítěte, které siréna vzbudí? A na druhou stranu – mnohé matky nemají v hlavě asi takovou výhybku jako já a jsou schopné si včas uvědomit, že je první středa v měsíci. Z 29 měsíců, kdy občasná středeční kvílení poslouchám se svými dětmi nebo se svým dítětem, jsem včas procitla sotva 5x.

Tomášek je spáč a ve svých takřka dvou a půl letech nevyjednává jako podobně staré děti některých kamarádek, že nechce jít po o spinkat, ale jde spát rád a sám od sebe – někdy si zalehne během přípravy oběda. Nejde spát po o, ale bez o. A Kačenka je poměrně ještě malinká a poté, co přestala mít potřebu dopoledne spát, usíná kolem dvanácté – obvykle krátce před. A co by mělo přijít teď? Obhajoba a klišé – jak se vnímá čas na rodičovské nebo mateřské a jak ani nevíme, co je za den? Nebo přiznání – kolikrát jsem se na mobilu nebo nenápadným dotazem na Lukáše ujišťovala, zda je fakt třeba pátek? Jak poznám, že je prostředek pracovního týdne, když nežiji pracovní týdny v tom slova smyslu obvyklém? Podle ponožkového trhu před zchátralým nákupním centrem? Podle popelářů? Podle chvátající sousedky na plavání, které jsme vždycky v největším kvapu v cestě? Že je středa vím poměrně často, ale že je ta zrovna první v měsíci, to je mnohdy už moc. A mnohdy znamená asi tak v těch řekněme čtyřiadvaceti případech z devětadvaceti.

Nejsem ani tolik kritičkou systému varování obyvatelstva a jako akustických zkoušek spíš jako sebe sama. Především proto, že Kačenka se na rozdíl od bráchy dost bojí zvuků, jejichž zdroj si nedovede vysvětlit. Nemiluje ani luxování a musí se připravit na to, že vysavač spustím. Vzhledem k tomu, že luxuji každý den nebo obden (drobky, drobky, drobky, hlína z květináče, naposledy rýže basmati), mám už systém varování malé obyvatelky propracovaný – jdeme spolu pro vysavač, pak ho před ní pomalu pouštím a přidávám postupně na výkonnosti a tím i na hluku. Stejně postupuji s fénem. Horší je to s ponorným mixérem, protože to znamená přisunout její vysokou jídelní židličku k lince, aby dobře viděla, co se bude dít, někdy to dokonce znamená vzít ji na ruku, otočit ji na mém boku do bezpečí a druhou částí těla mixovat, pokud možno na turbo, aby bylo rychle hotovo.

Čtěte také:

A ze všeho nejhorší zatím bylo i pro mě překvapivé řezání okapu. Lukáš se zavřel v dílně na chatě a jal se něčím šíleně hlučným řezat kov. Během pikovteřiny odletěli ptáci ze střechy naší garáže a jestli existuje ještě rychlejší jednotka času, pak tou Kačenka vyrazila směrem ke mně – t. č. plečce záhonu. Pusa do obloučku směr dolů a strach a pláč. Mylně jsem se domnívala, že jí v nastalém tichu pomohu vysvětlením zdroje hluku. Ale otevřela jsem dílnu, kde stál Lukáš v tmavém pracovním oblečení v obřích plastových ochranných brýlích v ruce s elektrickou pilou na kov. A to se jí nelíbilo a ani mně se nelíbila ta spousta nebezpečných předmětů v dílně.

Takže jestli má Kačenka děs z neznámých hluků, mojí noční můrou je představa, že selžou ochranná opatření a samotné děti nějak uvíznou nebo se zabouchnou v dílně plné předmětů typu: ruční kosa, srp, sekačka na trávu, nejrůznější pily, řezáky, brusky, lákavé průhledné plastové přihrádky na hřebíky, šroubky a vruty (sama se v nich ráda někdy jen tak vrtám, otvírám je a zase bez cíle zavírám a ani mě nenapadne polknout a perforovat některé vnitřní orgány, ale chuť zkoumat mám já sama!), kanystry s benzinem, olejem... a jenom z toho vypisování je mi lehce úzko. Že je mé dceři úzko z divných a neznámých zvuků, se nedivím. Sama je nemám ráda. Má citlivou duši nebo uši? Má v sobě vnitřní nejistotu, anebo po Lukášovi zdědila vytříbený hudební sluch a toto jejímu uchu prostě neladí? Má bujnou fantazii a za zvuky si představuje něco hodně děsivého? Nevím. A protože nevím, chtěla bych si být schopna nahodit výhybku v hlavě a vzpomínat na první středy v měsíci včas.

Poprvé právě před týdnem se mi podařilo být připravená. Zvolila jsem stejnou metodu, jakou volím u hodného vysavače, který papá špínu a čím víc hlučí, tím mu to jde rychleji, kterou volím u sekačky na trávu (křičí na žížaly, brouky a berušky, aby rychle utíkali pryč)... příběh. A protože jsem neměla dostatek invence, tak jsem šla přímo do mytologie a při naší obvyklé dopolední výtvarné výchově jsme si kreslili sirény jako pipinky. A příběh vymyslel sám Tomáš (no, má to pár rezerv) – pipinky křičí na ostatní malé a hodné pipinky, aby šly rychle sníst bonbonky z keřů (což jsou ty bílé bobule pámelníku), protože by je mohly sníst zlé pipinky.

Takže prosím, v první středy v měsíci nezapomeňte smlsnout bonbonky z keřů. A já si budu tu následnou už v klidu odpočítávat 139 vteřin do klidu s dcerou stojící na parapetu vyvolávající to hodné ptactvo. A budeme obě klidné.

Pěkné dny přeje Kateřina

9. 3. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Uf, tak ještě že mým dětem jsou sirény šumák :-D Koukám, že docela trpíte, Katko... Pamatuju si, jak jsem jednou přijela na návštěvu k mé babičce na Smíchov, a Honzík, tehdy asi roční, ve fázi "přecházím ze dvou spánků denně na jeden a ještě to nemám úplně vychytaný", mi oproti mému očekávání neusnul po cestě v kočárku, ovšem po příjezdu k babičce už potřeboval spát. Dala jsem ho tedy do kočárku na balkon, že ho uspím, a asi po dvou minutách spustily sirény. Usnul za jejich hlasitého zvuku, ani to s ním nehlo... 

No a Filípek to má naštěstí podobně, sirény ho neruší, s vysavačem je kamarád a drobky po sobě vysává s radostí a nadšením. Pláče jen, když mě vidí s odsávačkou v ruce, ale ani tak se nesnaží přede mnou nějak utéct, položí se na podložku, kde vždycky odsáváme, a trpělivě drží, dokud není hotovo. Přestává plakat v momentě, kdy řeknu hotovo nebo vypnu vysavač.

Tak Vám držím palce, ať Vás sirény příště nepřekvapí, a Kačenka z nich už nemá hrůzu :-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené