16. týden - "Týden smutných myšlenek"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Události tohoto týdne mě přivedly na zajímavou myšlenku – začnu psát deník, ale ne pro sebe – pro svého červíčka.

Můj děda měl mozkovou mrtvici. On, který nikdy nechtěl zůstat v nemocnici ani o hodinu dýl, než bylo nezbytně nutné, teď nechce jít domů. Bojí se smrti.

Nedávno měl 85 let. Jeho tělo už má nárok na odpočinek.

Za svůj život se hodně nadřel. Jeho otec byl největší statkář v okolí – samozřejmě se toho nechtěl vzdát. Jeho syn (můj děda) tedy musel na několik let k PTPákům. Byl zasypaný několik hodin v dolech.

Neměl lehký život. Byl svérázný. Potřeboval vést – rozhodovat. Já ale díky němu měla nezapomenutelné dětství. Trávila jsem jej na čerstvém seně. Pobíháním s hříbaty. Chovali jsme Starokladrubáky. Měli jsme krávy, králíky, prasata, slepice. Ale i neobvyklá zvířata jako pávy, divoké kačeny, papoušky a dokonce dva Makaky (opičky). Na prvním stupni ZŠ jsem k nám vodívala svoji třídu jako do ZOOkoutku. :o) Kéž by takové dětství mohlo mít i moje dítě.

Je to člověk, který ovlivnil můj život – víc než si on sám uvědomuje. Nenapadlo mě, že už možná neuvidí moje dítě. Teď je to víc než reálné.

Mrzí mě to.

Cítím smutek.

Přemýšlím nad tím, jak je zvláštní, že se dva důležití lidé v mém životě nejspíš minou.

Bude to jen o vlásek. Nikdy se nepoznají. Nezahlédnou.

Můj děda ze světa odejde...
Mé dítě na něj přijde...

Ano, já vím – to je život. Smrt do něj patří a bolí jen ty, co tady zůstávají.

Tyhle myšlenky mě přivedly k nápadu začít psát deník pro své dítě. Co v něm bude?

Důležité události z našeho života. Myšlenky, obavy, pocity, důležité rady, poznatky.

Chci, aby se jednou na mě dokázalo podívat ne jen jako na svou matku, ale i jako na normální holku, která má své sny a která se taky občas něčeho bojí. Aby mě jednou chápalo – aspoň trošičku. :o)

Jednou mu ten deník předám. Jednou, až poznám, že přišel čas a já už nemusím být jen jeho matkou.

A kdyby se něco stalo...

Kdybych byla nucena odejít o něco dřív...

Pak na mě bude mít krásnou vzpomínku. :o)

 

5. 3. 2015Zuzka
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Zuzka
Zuzka

Zdravím Vás Zuzko a omlouvám se, že reaguji až teď. Děkuji za Vaši zprávu - potěšila :o) Dědu nám příští týden pustí domů, ale zřejmě z něj už bude ležák. V jeho věku se není čemu divit. To s Vaším tátou mě mrzí, nedokážu si ani představit jaké to pro Vás muselo být? Ale člověk zvládne hodně věcí - ikdyž si myslí že už na pokraji sil, že?

Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Ach jo, milá Zuzko,

tohle se stalo i mně... také v prvním těhotenství, jen to nebyl můj děda, ale děda mého dítěte - můj táta. Vlastně se poznali - ale možná o to víc to bolelo. Poznali se jen na chvíli - a minuli se o celý věk - můj táta byl totiž už v době, kdy se malý narodil, "ležák", přestože mu bylo teprve 52... takže všechno to, na co se s vnukem těšil, se nestalo... 

Tohle je asi na těhotenství to nejtěžší - že je člověk plný plánů a neuvědomuje si, co vlastně nestihne nebo nikdy nebude, ač ho to ani nenapadlo. A ještě do toho přijdou hormony, které to všechno umocní... 

Co vám oběma ale přeji je, aby to mrně mělo také někoho, o kom může tak pěkně mluvit, jako Vy o svém dědovi... to je moc důležité. 

Ať to zvládnete a držte se, jak jen to jde, všeho hezkého, co život přináší - a myslete hlavně na to, ať pro dědu je všechno jen takové, co je pro něho nejlepší. Ať už je to cokoli. 

Držím Vám palce,

Z.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

39. týden "Odjezd do porodnice"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Přesně v den, kdy jsem začínala 39. týden těhotenství mně přestaly fungovat ,,držáky“ na celých 100 procent. Už posledních pár dnů jsem měla problém dobíhat na WC – bylo to vždycky jen o fous, takže tohle odkapávání pro mě... Celý článek »

39. týden ,,Odjezd do porodnice"

Přesně v den, kdy jsem začínala 39. týden těhotenství mě přestaly fungovat ,,držáky“ na celých 100 procent. Už posledních pár dnů jsem měla problém dobíhat na wc – bylo to vždycky jen o fous, takže tohle odkapávání pro mě nebylo až takové... Celý článek »

38. týden ,,Falešné kontrakce"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tento týden už byl jen ve znamení čekání. Přemísťovala jsem se z postele na gauč, z gauče do bazénu na zahradě a zase zpět. Ta vedra byla nesnesitelná a já už si přála, aby se naše malá rozhodla přijít na svět co nejdřív.  Celý článek »

37. týden „Nepříjemná zkušenost“

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ V pátek mě naše malá celkem hodně vyděsila. Po dlouhé době jsem si tak hezky pospala – nechala mě spát až do deváté hodiny. Jdu na záchod a najednou jasně červená krev a ne zrovna málo. Dovedete si představit, jak jsem byla... Celý článek »

36. týden... a přišla panika

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Počátkem našeho 36. týdne jsme k aktivní přípravě na porod kromě masáží, Aniballu a čajíčků přidali ještě kapsle z Pupalky s vitaminem E a Caulophyllum (homeopatika) – které teď budu střídat po pěti dnech s Actaeou, a to až do... Celý článek »

34. týden s „čajovým rituálem“

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Náš 34. týden probíhal překvapivě v klidu. Začala jsem ho „čajovým rituálem“ – koupila jsem si směs na snadnější porod s maliníkem. Není vůbec špatný, ale v zimních měsících bych si jej určitě dokázala vychutnat daleko víc. Celý článek »

33. týden: Romantický víkend

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak a jsme „oficiálně" na mateřské. :o) Ale jinak žádná změna nenastala. Týden nám začal vyřizováním důležitých papírů, které je třeba stihnout před porodem. Přiznání otcovství – tatínek se k nám šel přiznat dobrovolně. :o) Celý článek »

32. týden: Ve dvou se to lépe táhne

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak a máme za sebou 32. týden. Těhotenské focení bylo super a díky panu fotografovi jsem se na chvíli zase cítila jako sexy ženská – a ne jen jako „těhulka". :o) Trvalo dvě hodiny a výsledek nás velmi potěšil. :o) Celý článek »

30. týden ,,Ve znamení klidu"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tenhle týden byl opět nějakej rychlej a nic mimořádného se ani nestalo – teda až na mimořádně slunečný a teplý víkend. :o) Který jsme strávily u bazénu a byl to úžasný relax. Celý článek »

28. týden: Porod doma?

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tento týden byl mezinárodním týdnem „Respektu k porodu“ a tak jsem se ho rozhodla oslavit získáním nových informací – přihlásila jsem se na dvě přednášky do místního předporodního centra.  Celý článek »

26. týden a "nemoci z těhotenství"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ První týden domácího „vězení“ máme za sebou a je to úžasný pocit, když člověk může dělat, co chce a netlačí ho čas, nemusí se stresovat a tak. :o) (Vymezený čas na procházky nás zatím neomezuje.)  Celý článek »

25. týden a Začátek domácího ,,vězení"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak a je to tady. Od včera jsem oficiálně na nemocenské. Jsem teprve ve 25. týdnu a břicho neustále tvrdne i přes všechno to magnesium co do sebe láduji (v noci mě vzbudila šílená křeč v lýtku) a navíc mi bylo řečeno, že se... Celý článek »

24. týden: Z běhání je courání

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Konečně začíná být teploučko, všechno krásně kvete a já mám hned zase o něco lepší náladu. Můj drahý neustále kýchá a smrká a já jen můžu doufat, že naše malá nebude náchylná k alergiím po svém tátovi. Kdyby tomu člověk mohl... Celý článek »

23. týden: Atopici těžký život maj

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Náš týden byl opět rychlej, ale zajímavej. Jsem zvědavá, jestli mi to takhle poletí i na mateřské? V každém případě se připravuji na nějakou činnost, která by udržela můj mozek v „Turn on" pozici – nerada bych, aby koncem... Celý článek »

20. týden: Z "červíčka" je holčička :o)

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ V tomto týdnu mě čekala další pravidelná prohlídka u mého doktora, která sice dopadla dobře, ale bylo mi řečeno že mám začít silně uvažovat nad nemocenskou. Tvrdnutí břicha, o kterém jsem se tady minule zmiňovala sice už po... Celý článek »

19. týden a ,,seberozmazlování se"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Zašla jsem si na Thajskou masáž pro těhotné. Byla to hodina a půl úžasné relaxace. Nejvíc jsem si teda užívala masáž nohou, když jsem po tom odcházela – měla jsem pocit že se snad ani nedotýkám země, ale nadnáším se. :o)... Celý článek »

18. týden: S ovocnýma čočkama

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tento týden moje "jarní" nálada pokračuje a to i navzdory "nejarnímu" počasí venku. Dál se obklopuji čerstvými kytkami a dělám všechno pro to, abychom byli co nejvíc v pohodě. Celý článek »

17. týden ve znamení jara

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Konečně vysvitlo sluníčko. Venku je o něco tepleji a já mám chuť se obklopovat vším krásným. Nakupuji tulipány, narcisky a všechno, co mě doma může potěšit vůní a barevností. Každé ráno si při snídani pustím relaxační hudbu ... Celý článek »

15. týden nového života

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak už je další týden za námi. Strašně mi to utíká. Nejradši bych šla na mateřskou co nejdřív, abych si to všechno mohla užít a pořádně vychutnat. Zatím mám jen pocit, že jsem neustále v poklusu a nic nestíhám... Celý článek »

14. týden o Valentýnu 14.2.

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Zdravím Vás milé dívky, holky, ženy, dámy .... Tak už i na mě přišla řada :o) (a že bylo na čase). Jmenuji se Zuzka a spadám do kategorie starších "prvorodiček" - na vánoce mi totiž bylo 34 (jo holky, není to překlep :o). Celý článek »

Naposledy navštívené