365 dní plných lásky

MIMI LIVE! NIKOLKA Už je to rok, co se nám narodila naše zdravá, krásná a úžasná dcera. Rok plný radosti, smíchu, překvapení, ale i nevyspání, a co si budeme povídat, párkrát i pocitů zoufalství. Rozhodně jsme se ale nenudili. S naší dračicí ani chvilku. A teď nastal čas oslavovat.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Už před dvěma měsíci jsem přemýšlela, jaký Nikolce upeču dort k prvním narozeninám. Pak jsem měla starosti s virózou, s první dovolenou, s druhou dovolenou a než jsem se nadála, první narozeniny už klepaly na dveře. Nejdřív jsem pro Niky chtěla velkou dětskou party, pak zase jen oslavu v rodinném kruhu a nakonec má oslavy tři, přičemž třetí nás teprve čeká.

V den narozenin jsem jí upekla dort. Chtěla jsem, aby byl zdravý a mohla si ho dát i naše malá oslavenkyně. Korpus byl jen z rozvařených jablek, špaldové mouky, banánů a lžičky jedlé sody. Krém byl jen jogurt překapaný přes plátýnko se lžičkou jahodového pyré. Přiznám se, bylo to neskutečné patlání. Ale byl to můj dort pro Nikolku, mohla ho celý sníst a byl bez cukru. Práci jsem si ale mohla ušetřit. Kdybych jí cokoli napatlala jogurtem, výsledek by byl stejný.

Hrdě jsem naší vykulené dcerce přinesla dort a čekala na reakci. Nejvíc jí zajímala zapálená svíčka. Sápala se po ní ručičkama, a když jsme ji odtáhli, tak to zkusila aspoň nohou. Mateřství vás naučí být vždy ve střehu, takže se jí nic nestalo. Nebezpečnou svíčku jsem vytáhla a slavnostně jí dala dort. No, moc se na to netvářila. Ruku zavrtala do jogurtu a snažila se sníst ozdoby z jedlého papíru. Nakonec si jen oblízla prsty a řítila se zapatlanýma rukama dračit jinam.

Zkusila jsem jí svůj výtvor rozkrájet a dát ochutnat. Absolutní nezájem. Tak jsem si vzala aspoň já. Nikdo jiný při sdělení obsahu nechtěl. Žádná velká delikatesa to nebyla, ale na druhou stranu se to jíst dalo. Stejně však dortík skončil v koši. Ale hlavně, že byl zdravý a bez cukru. :-D

Dlouho jsme uvažovali, co dostane malá k narozeninám. Nakonec nejlepší volbou byla Tatra. Má ji sotva týden a už s ní doma lítá jak blázen. Tlačí ji před sebou a běhá z pokoje do pokoje. Pak si do ní sedne a čeká, až jí někdo začne vozit. Samozřejmě z toho má děsnou legraci. Jinak jsme s dárky docela šetřili. Dostala oblečení, koše na hračky, stoupátko a chodítko. Takové to, co se tlačí. Z toho je také nadšená. Jančí s ním tady jak…. No jako dračice. Snažím se jí ho nedávat pořád, protože to není nejlepší, ale ona takhle chodí i s krabicí i právě s tou Tatrou. Snad ji to brzy přestane bavit.

Čtěte také:

Přebalit a jít si na hodinu lehnout

Přebalování je masakr. Normálně docela hodné miminko, vlastně už batole, se začne vzpírat, vztekat, brečet, rozčilovat se, zdrhat… Udržet ji na místě je skoro nemožné. Aby toho nebylo málo, tak si na přebalováku o mě stoupne, stáhne mi tílko a začne papat. Jenže systém výměnného obchodu ještě nechápe. Takže myslet si, že já dám prso, ona se pak nechá přebalit a převléknout, bylo dost naivní.

Krmení Nikolky je taky někdy o nervy. Sice papá relativně hezky a všechno, ale po chvíli začne vstávat a nejraději by přelezla pultík a asi slanila dolů ze židličky. Aspoň, že chce papat sama, to ji na chvilku zabaví. Je docela šikovná. Umí nabírat a dávat si sousta do pusinky. Sice ji pak musím svléknout rovnou v koupelně, pořádně vykoupat a věci nejlépe hned vyprat, ale baští sama.

Další období, které teď mám, je: Nevydržím v kočárku, mámo. V kočárku buď spinká, nebo v něm vydrží maximálně 20 minut. Pak ji musím dát buď do nosítka, nebo ji nechat stát. To ji ale, ač nerada, poutám do kšír. Je spokojená, stojí, kramaří tašku a má lepší výhled. Na jednu stranu se těším, až bude sama chodit, na druhou stranu se ale bojím, že mi bude zdrhat. Uvidíme, kolem nábytku už lítá slušně.

Nedávno jsem šla do krámu, měla jsem kočárek, Nikolku na ruce (zapomněla jsem nosítko i šátek) a tahací košík. Jak jsem jí měla na ruce u pokladny, začala se sápat po nákupu a na pokladní pás. Nedala se už udržet, tak si sedla na pás a jela jako Maggie v Simpsonech. :-) Rozhodně se teda nenudíme a doufám, že dlouho nudit ani nebudeme.

17. 8. 2016Moniq
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Nikolce všechno nejlepší! :-)

K tomu přebalování mě tak napadá... naši kluci se přebalovali od chvíle, co dokázali sami stát a držet rovnováhu, prostě na stojáka. Udržet je vleže na přebalováku nebo spíš na přebalovací podložce na zemi, protože přebalovák byl prostě o strach, to se fakt nedalo. A když mohli stát třeba u konferenčního stolku a na něm mít oblíbenou knížku nebo autíčko, byli ochotní postát tu chvilku, než jsem jim vyměnila plínku. Zapnout plínku rychle a tak, aby držela, jsem se naučila během dvou přebalování. A funguje to, s Filípkem to takhle děláme dodnes ;-) Teď už je samozřejmě jednodušší se s ním domluvit, že potřebuji, aby vydržel v klidu. Mnohdy si i sám řekne, co by potřeboval (podat za hračku, na co dosáhnout, nebo mi jen prostě něco doříct), aby pro něj přebalování bylo v pohodě.

Držím palce!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Moniko,

Vaše historka s prvním dortem pro Nikolku mě velmi pobavila a hlavně mi připomněla mou vlastní zkušenost se zdravým dortem k 1. narozeninám - než jsme se nadáli, naše holčička "típla" svíčku ručičkou, ani nemrkla! Ale udělala to tak šikovně, že se ani nespálila. Uff. :-) Potom ale snědla jednu malinu, co byla nahoře, a tím to skončilo. :-) Teď už jsme slavili 2. narozeniny, tak jsem upekla pro změnu mrkvový dort ze špaldové mouky nahoře se zakysanou smetanou a jahodami a udělalo mi velikou radost, když naše beruška snědla jeden celý kousek (druhý den už o dort opět zájem nejevila) a navíc dort chutnal i všem ostatním. A svíčky se jí líbily natolik, že si vynutila jejich sfoukávání tříkrát za sebou. :-)

Přeju Vám hodně radosti s Vaší Nikolkou i nadále!

Lucka

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Pusinky pro všechny

BATOLE LIVE! NIKOLKA Když Nikolka začala chodit, bála jsem se, že bude ještě míň tulící, než kdy byla. Ale opak je pravdou. Nikdy se moc nechtěla ňufat, teď pusinkuje plyšáky, posílá pusinky pejskům v televizi a venku je každý pejsek „malej“.  Celý článek »

Kočárek nech doma, mámo

BATOLE LIVE! NIKOLKA S chodícím batoletem přicházejí další starosti, ale i radosti. Nikolka už metelí celkem rychle. Což občas není žádná sranda. Dneska mi málem ujel kočár, když jsem ji chytala. Nevěděla jsem, kam dřív. Prostě žádná nuda. Celý článek »

První krůčky a kopec srandy

BATOLE LIVE! NIKOLKA Nikolka chodí. Už dokonce víc ťape, než leze. Chce se mi říct jupííí, ale jak se říká: Pozor na to, co si přejete. Když začala chodit, byla to hrozná sranda. Sama si stoupla, udělala pár kroků a začala se hrozně smát. Nově... Celý článek »

Ťap, ťap, bum, řev

BATOLE LIVE! NIKOLKA Nikolka se nám začíná pouštět do dalšího dobrodružství a tím je chození. Zatím nechodí, ale opravdu jen experimentuje. Takže už máme první bouli. A to obě. Celý článek »

První věta a malý hacker

BATOLE LIVE! NIKOLKA Rozhodně se v létě nenudíme. Uhlídat naši dračici je někdy opravdu výkon. Občas jí dovolím i to, co bych normálně nedovolila, aby byl klid. A dost často se mi to vymstí. Jako třeba, když jsem ji nechala hrát si s počítačem,... Celý článek »

Kojení jako na tenise a jízda na nočníku

MIMI LIVE! NIKOLKA Až se Nikolka rozběhne, tak nevím, co budu dělat. I když jen leze a obchází nábytek, zdrhá docela slušně. Vždycky zapne turbo a peláší pryč. Začíná se i pouštět, to znamená pády a neustálý dohled. Celý článek »

Průjem jako prázdninový dárek

MIMI LIVE! NIKOLKA Tak nám ty prázdniny pěkně začaly. Nejprve horečka před cestou do Itálie a teď zase nějaká žaludeční viróza. Nejprve jsem měla střevní a žaludeční potíže. Manžel na služební cestě a já sama s Niky. Bylo to hrozné, s vypětím... Celý článek »

Pozor, kouše!

MIMI LIVE! NIKOLKA Někdy si říkám, jestli máme doma štěňátko nebo miminko. Naše Niky má sice zatím jen dva zoubky, ale pokousat dokáže slušně. Samozřejmě jako každé mláďátko kouše hlavně maminku. Dokáže hryznout tak, že mám otisk jejích zoubků i... Celý článek »

Maminka hubne, Niky konečně spinká

MIMI LIVE! NIKOLKA Najít si čas pro sebe s malým miminkem je opravdu těžké. Vy, co máte víc dětí, si určitě řeknete, že bude hůř. Ale i tak se snažím Nikolce věnovat, co to jde. Jenže taky musím udělat občas něco pro sebe. Jenže kdy?  Celý článek »

Tak už prosím spinkej

MIMI LIVE! NIKOLKA Tuhle větu jsem za posledních devět měsíců řekla už asi tisíckrát. Se spánkem bojujeme už hodně dlouho. Postěžovat si je jedna věc, ale vyřešit, je věc druhá. Jednu dobu už spala i čtyři hodiny v kuse, ale jásala jsem předčasně. Celý článek »

Proč kupujeme hračky?

MIMI LIVE! NIKOLKA Nikolka dlouho měla jen pár hraček, jenže pak jsem podlehla marketingovým vějičkám a koš na hračky se začal plnit. Musím říct, že naprosto zbytečně. Celý článek »

Žádné miminko, ale tornádo Nikolka

MIMI LIVE! NIKOLKA Každý mi vždycky říkal, ať si miminko užívám, že to strašně rychle utíká. Užívám si ji pořád, co to jde, ale tedy utíká to až neskutečně. Už to není žádné malé miminko, ale malá dračice. Občas jí také říkám růžový Hulk. :-) Celý článek »

Zoubky – úmorný běh na dlouhou trať

Už když Nikolce byly tři měsíce, říkal nám kamarád - lékař, že jí brzo vyroste první zub. No a už jí bude za chvíli osm měsíců a zoubek pořád nikde. Zoubky sice Niky ještě nemá, ale jak je nevrlá, uplakaná, nebo chce hodně nosit, tak to pořád... Celý článek »

A nebudu spát a nebudu

MIMI LIVE! NIKOLKA Nikolka je hodné miminko. Ale absolutně nespací. Čumákuje do naprostého vyčerpání a pak šíleně unavená brečí, že chce spát. Byla jsem nadšená, když se začala celkem brzo přetáčet. Teď ji ale uložím, přikryju, zazpívám, najednou... Celý článek »

Náušničky: skrytá hrozba

MIMI LIVE! NIKOLKA V pěti měsících jsme naší malé princezně nechali nastřelit náušničky. No řeknu vám, řev to byl neskutečný. Ale ne proto, že by ji to tolik bolelo, ale protože jí sestra chytla ruce a jen tak nepustila. Nedivím se, že neřekli mně... Celý článek »

Z uzlíčku osobností

MIMI LIVE! NIKOLKA Je až zarážející, co člověk udělá za první rok života za pokrok. Naší malé je teprve pět měsíců, ale už má svoji hlavu. Když nechce, tak prostě nechce. A to to byl ještě nedávno takový malý uzlíček, který na mě vyděšeně koukal,... Celý článek »

Krásný a utahaný nový rok

MIMI LIVE! NIKOLKA Když se Nikolka narodila, říkala jsem si, že jí nebudeme kupovat moc hraček. První Vánoce mě ale rychle vyvedly z omylu. I když z dárků ještě neměla rozum a nejvíc ji zajímalo, jestli si může strčit balicí papír do pusinky,... Celý článek »

Rýma: pohroma pro malý nosík

MIMI LIVE! NIKOLKA Pravidlo číslo jedna: Nikdy nejásat, že třeba miminko dobře spí, hezky papá atd. Já byla nadšená ze spaní. Pár dní úžasně usínala. Dala jsem ji do postýlky, pustila kolotoč a ona usnula. Prostě paráda. Takhle krásně to šlo jen... Celý článek »

Máme doma občanku, co má vlastní občanku

MIMI LIVE! NIKOLKA My jsme si museli počkat na občanský průkaz do 15 let. A tehdy to bylo velká sláva, když jsme získali tu plastovou kartičku. Naše miminko dostalo občanský průkaz už ve třech měsících, ale teda, kdo na focení na průkazku nemusíte... Celý článek »

Zaručené tipy, jak poznat maminku kojence

MIMI LIVE! NIKOLKA Mít miminko je skvělé, úžasné a naplňující. Jenže i náročné a vyčerpávající... a to naše malá ještě samozřejmě neleze a neběhá. Takže mám zatím relativně pohodu. Ale co můžu, to si ztížím.  Celý článek »
Na fotce je Nikolce cca 8 týdnů a nízko je kvůli kojení. Právě dopapala :-)

Šátek – spása moje

MIMI LIVE! NIKOLKA Minule jsem psala o nákupu s kočárkem, ale občas nosím naši malou i v šátku. Opravdu jsem moc ráda, že mě kamarádka na šátkování přivedla, protože jinak bych první dva měsíce jen seděla na gauči a kojila.  Celý článek »

Nákupní absťák aneb Piškotě na výletě

MIMI LIVE! NIKOLKA Občas naši malou nosím v šátku, ale někdy přijde na řadu kočár. Zvlášť na delší vzdálenosti. Šátek ale bývá v pohotovosti v kočárku. Někdy je nakupování s kočárkem docela očistec, bariérové vjezdy, úzké uličky a přeplněné regály... Celý článek »

Jak se žije s miminkem

MIMI LIVE! NIKOLKA Říká se, že se z každé ženy stane maminka v jiný čas. Jedna je matkou hned, jak uvidí dvě čárky na těhotenském testu, další porodem a třetí třeba až rok po porodu. Ze mě se stala maminka porodem. Celý článek »

Naposledy navštívené