Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Co jsou „zdravé boty“? Otázka za milion

Ani jsem nevěděla jaké, dokud Anit nezačala chodit. Na lezení a prozkoumávání bytu jí stačily capáčky. Ale s novopečeným batoletem se musela garderóba rozrůst o pravé první boty. Výběr je nepřeberný. Tak jaké? Otázka, která opět nastartovala moje kritické myšlení. Nestačí se zeptat kamarádek. Nestačí poslouchat jen pediatričku. Nestačí oslovit jednoho ortopeda. Nestačí si vyslechnout paní ve specializovaném obchodě. Něco uvnitř mé hlavy mě nutí zpochybňovat, ptát se, šťourat... takže jsem zase skončila s hromadou protichůdných informací, mírně zmatená a trochu otrávená. Jediné, v čem se většina shodla, byla cena. Takže mi bylo jasné, že na botách prostě ušetřit nemůžu.

Proč vůbec řešit zdravou obuv? Většina dětí (podle některých výzkumů dokonce 99 %) se rodí se zdravýma nohama. Až třetina prvňáčků (výzkumy se různí, ale řekněme téměř třetina) nastupuje do školy s různými deformitami nohou. Navíc nevhodné obutí může způsobit bolesti hlavy, zad i jiné často dlouhodobé zdravotní potíže.

Děti mají měkké, chrupavčité kosti. Jejich nohy rychle rostou. A navíc jsou méně citlivé vůči tlaku a bolesti. Podtrženo, sečteno: Špatná bota nemusí být včas odhalena a snadno tak napáchá celkem dost škody.

Anitčiny první boty

Vystrašená statistikami i různými příběhy razantně odmítám zděděné botičky. Musíme do specializované prodejny. Pro boty s atestací. Nechat si poradit, změřit, vyzkoušet. Tom souhlasí. Tak jedeme. Nakonec jsme vybrali sandálky Richter - ohebné, ve špičce dostatečně široké, se slušným, plným opatkem, na přezku na suchý zip, která objímala a chránila i kotník.

Tenkrát byl Anit necelý rok a své první boty tak dostala k narozeninám. Levný dárek to nebyl (ale financovala teta Miki, takže nás to nezruinovalo). Za necelé dva měsíce jí byly sandálky malé. Někdy v té době jsem narazila na koncept bare foot – boty, které imitují chůzi naboso. Celá ta filozofie mě zaujala. A zanedlouho mi v botníku přistály krásné prstové botičky (pro mě). A pak jsem se začala pídit po informacích o „bosých botách“ pro děti.

Funguje přirozenost?

Dívám se na Anitčinu nožičku. Na její drobné chodidlo. Baculaté. Musím ho zlíbat. Klenbu ještě chrání tukový polštář, takže když bosá nebo jen v ponožkách rázuje bytem, zdá se, jako by chodila trochu víc po vnitřních stranách šlapky. Ale to je v pořádku. Hlavně nohu neformovat nějakými vložkami do bot. Nebo podpatky. To už vůbec ne. To mi bylo jasné od začátku. Ale jak daleko zajít v „přirozenosti“? Když víc než polovina povrchů, po kterých chodíme, přirozená není? Může koncept bosé nohy fungovat i na chodnících, silnicích, rovných parketách či plovoucích podlahách?

Ortopedové doporučují hlavně pevnou patu a kotník. Neurologové bojují za bosé nohy. K těm se přiklání i „barefooťáci“. Brzo mám jasno v několika bodech:

1. boty musí být lehké! Co nejlehčí. Člověk udělá až 20 tisíc kroků denně a navýšení hmotnosti boty o 100 gramů znamená, že denně uzvednou nohy téměř o tunu navíc.

2. boty musí být ohebné! Ideální je, když jde lehce ohnout nejen špička proti patě, ale taky podélně – jako kdybyste botu ždímali.

3. boty musí být z dobrého materiálu! A tím „dobrým“ myslím prodyšný, přírodní, měkký, přizpůsobivý a vlhkost odvádějící.

4. žádné podpatky, žádné ortopedické vložky!

5. to nejdůležitější nakonec – boty musí padnout! Velikost – do délky i do šířky – musí být vybrána se správným nadměrkem. A měnit za větší tak často, jak si noha žádá.

S čím si pořád nejsem 100% jistá? Tak třeba tlumící vlastnosti obuvi – kosti jsou vystaveny dopadům na beton, dlažbu, asfalt. Tenké podrážky „bosých bot“ nárazy nijak neumenší. A co pevná pata a kotník? Opravdu to není zapotřebí, jak tvrdí „barefooťáci“?

I přes tyto mírné pochyby jsem na léto Anitce pořídila dvoje „bosé“ botičky Pediped. Je spokojená. Ale to byla i v Richterech. Sama nosím své prsťáčky a taky si nestěžuji. Nechávám bokem všechny (někdy si i protiřečící) výzkumy, rady odborníků i diskuze na internetu a zase jednám intuitivně. A tak přemýšlím: Není to rodičovství moderní doby vlastně o tom? Načíst si vše, co se dá, a pak se prostě řídit vlastními pocity? Minimálně u nás to tak zatím funguje.

Dnes tedy trošku monotématicky. Ale téma boty mě vážně dostalo. Jak řešíte boty svých dítek vy? Napište mi do diskuze.

Jinak se máme prima, Anit běhá jako ďas a po třítýdenní dovolené se pomalu dostáváme do pražského rytmu. Brzo nás čekají změny, které nás z něj asi na nějaký čas vytrhnou – stěhování, prodej bytu, práce. O tom ale někdy příště. Teď si užíváme svých najednou tak příjemných stereotypů, procházek a letních výletů.

Zatial. Vaše V.

20. 8. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Helčo, pro Anitku jsme koupili capáčky CAPIKI a byla jsem moc spokojená. Jsou měkoučké a mají podrážku z broušené kůže, takže nekloužou. Anit sice nejčastěji běhala bosá nebo v ponožkách, ale třeba u našich (kteří mají taky dlažbu) nebo v určitých obdobích motorického vývoje (kdy je důležité, aby to neklouzalo) byly capáčky k nezaplacení:-) Používali jsme je i venku, když bylo teplo a Anit lezla a jen se stavěla.

Veronika

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Veroniko, téma botiček aktuálně také řešíme, takže jsem si s chutí přečetla příspěvek :-). Chtěla jsem se zeptat, zda jste nezkoušeli CAPIKI nebo DADOOS? Uvažuji o jejich pořízení na doma, protože máme v bytě velké plochy, kde je dlažba, tak se mi nechce nechat běhat malého bosky. Hezký den!

H.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Jarko, jo, superfit jsou taky dobrý - měli jsme jedny úplně malý (18), který teda Anit nenosila, ale botičky super. Měkké, ohebné a hlavně mají vyndávací stélku, takže se dá velikost dobře změřit - to je děsně důležitý (a měřit nejen délku, ale i šířku). Jak jsem psala v diskuzi - dobrá inspirace pro obouvání je na nohynaboso.cz :-) No a podzim/zimu už pomalu taky začínám řešit. Tak ať se vám cape:-)

Veru

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Veroniko, taky jsem syna nechala doma běhat hlavně bosého. Bačkůrky jsme pořídili jen k babičce a dědovi na vesnici, kde jsou na podlahách dlažby a celkově to tam prostě víc studí. Nebýváme tam ale zas tak často, aby to (aspoň doufám) mělo tak zásadní vliv. V létě jsme tam pobývali víc, ale hlavně na zahradě. A tam jsem ho na posekaném trávníku taky nechala běhat hlavně bosky. Riskla jsem i případná včelí píchnutí (už máme ověřeno, že alergický není) a podporuju ho v chůzi bez bot i venku, když jsou na to podmínky. Pokud jde o botičky, tak chodíme do specializovaného obchodu v Holešovickém pivovaru a kupuju mu většinou botičky Superfit. Doporučila nám je fyzioterapeutka, a říkala mi, ať si hlavně v počátcích dávám pozor na tu měkkost a ohebnost podrážky, přesně jak jste psala ve svém článku. Pouze u holinek jsem dovolila dědění po sestřenici, je o kousek starší a když jsme u rodičů na vesnici a je deštivo, což se od jara stalo vážně jen párkrát, tak jsem Honzíkovi nazula po Terezce poděděné holinky - jen na tu chvíli, než zase oschla tráva a mohl zpět do svých botiček. Teď na podzim už koupíme svoje holinky, čekám, jak mu ještě do příštího měsíce povyroste nožka. 

Tak ať se vám skvěle běhá, naboso i v botách ;-)

Jarka

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Kateřino, zapadlo to dokonale:-) Anita lezla a teď chodí doma bosá nebo když je trochu chladněji tak s ponožkami. No a s tím voděním za ruku jsme to měli podobně - hlavně netahat, jen podpírat - to bylo fakt náročný :-) i když malá zas tak často po ruce nesahala. Teď už lítá sama - a já za ní:-) Mějte se prima. Veronika

 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Veroniko, vidíte, taky jsem dost řešila botičky a jak něco nezanedbat - přeci jen se při mé diagnóze a zkušenostech bojím o Tomáškova záda, kyčle, chůzi a nechci dopustit žádných špatných návyků. Chodila jsem cvičit k fyzioterapeutce se sebou i s ním, dobře nasávala rady mé lékařky, Tomovy pediatričky, ortopeda na kyčlích i fyzioterapeuta a všichni zdůrazňovali hlavně jediné - na doma žádné capáčky, nic nic, jedině bosá noha, maximálně tenká ponožka při lezení a stavění se, chození. Tomášek zatím chodí kolem nábytku nebo stěn či si sem tam vyžádá naši ruku (což je jízda, dělat to správně, aby se neprověšoval a abychom mu my nepomáhali, říká si jedině sám), ale na doma mu vážně nic nedávám, že prý je to nejzdravější pro správný vývoj klenby nohy. Tak mě zajímá, zda toto ve Vašem obsáhlém přehledu o botičkách zapadlo, anebo jste dostala protichůdnou radu, že měla Anita na doma capáky? Díky

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené