Anitku si vychováme

MIMI LIVE! ANITA Jestli se teď někdo zaradoval, že ti blázniví Anitini rodiče konečně dostali rozum a upustili od své několikrát proklamované „nevýchovy“ a „respektujícího přístupu“ a konečně chystají pro svou dceru řád, tresty a odměny a trénuje důraznou výslovnost slova „NE“, tak bude asi zklamaný. My to totiž s tím VYCHOVÁVÁNÍM myslíme trochu jinak.
foto: Fotopromě.cz

   Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Nechci dávat Anitce žádné nálepky. Možná to někomu pomáhá organizovat často složitý a chaotický život s miminkem. Mně to zezačátku taky trochu uklidňovalo. Jinak bych nepsala o „růstovém spurtu“. Teď už ale nemám tak silnou potřebu vše kolem Anit kategorizovat, zaškatulkovávat, diagnostikovat. Asi by se někomu mohlo zdát, že Anitka prochází obdobím „separační úzkosti“. My s Tomem to prostě bereme tak, že někdy (třeba po probuzení nebo když je unavená) je naše miminko trochu umazlený mamánek, který chce mít svého hlavního krmiče pořád na blízku. Jindy je ovšem odvážný Aňourek, který se neohroženě vydává na průzkum celého bytu.

Pomalu se blíží konec „období v náručí“ (slovy autorky Konceptu kontinua Jean Liedloffové). Cítím to. Stejně jako to někde v podvědomí tuší i naše dítě. Už teď často úplně nezávisle křižuje po všech čtyřech bytem a nás dospělých si nevšímá. Až začne chodit, ten úžasně zajímavý svět dceru uchvátí určitě ještě víc. Zatím je ale chování, nošení a mazlení pořád neméně významnou aktivitou jako lezení. Nosítko Ergo ani nestíhám vyprat.

A tak Anitu s radostí chováme a chováme. A čekáme, až bude čím dál víc vychovaná. Úplně vychovaná snad nebude nikdy (nebo až za hooodně dlouho), protože to už bychom ji nemohli dál vychovávat a to by byla velká škoda. Vychovávání je totiž jedna z těch věcí, kterých se zkrátka nemůžu nabažit. I když dá někdy zabrat. Hlavně mým svalům.

Větší dítě = větší svaly (a lepší postřeh)

S mateřstvím souvisí jedna neopominutelná změna. Nárůst svalové hmoty. U mě hlavně na zádech, což Tom kvitoval podezřelým komplimentem, že prý zezadu vypadám jako kulturistka (to je prý lepší než vypadat jako kulturista zepředu).

S mým návratem do práce (na jeden až dva týdny v měsíci) se dost snížil počet navštívených lekcí mé milované bikram jógy. O squashi s Tomem aspoň jednou týdně mluvíme (na jeho hraní ale většinou nedojde). V zásadě to ale nevadí, protože se zapotím u chování a dalších aktivit s Anýzkem.

Anitka navíc nedávno objevila gravitaci. Jako správná vědkyně si musí hypotézu o pohybu předmětů upuštěných z určité výšky mnohokrát ověřit, aby byl její soukromý výzkum validní. Zkouší nejen to, jestli skutečně VŠECHNO padá k zemi, ale také jaký zvuk padající předmět vydá (případně jestli po dopadu změní tvar či konzistenci). Bude nejspíš pečlivá po mamince, protože experimenty opakuje poctivě stále dokola, často i po dobu mnoha minut se stejným předmětem. Já si díky tomu procvičuji postřeh – chytat letící předmět (hračku, hrneček, jídlo) je teď mou silnou stránkou a zvažuji, že si ji přidám do životopisu.

Taky jsem se hodně zdokonalila v přebalování. U lezoucího miminka to totiž už není žádný čajíček jako dřív. Rychle jsem pochopila, že se budu muset přiučit nové přebalovací pozice. Kromě „v leže“ (kterou už podle Anit zvládám tak dobře, že není třeba ji víc trénovat) musím neskromně přiznat, že jsem celkem dobrá v přebalování „v leze“ (momentálně nejoblíbenější pozice). Obstojně zvládám nasadit plínu i v sedu, při kutálení sudů, za chůze (mojí, s Anit v náručí) nebo vkleče.

Náš každodenní (ne)pořádek

Když už jsem u toho přebalování, musím zmínit jednu nepříjemnou vlastnost našeho bytu. Má tendenci se zaneřádit. A to pořádně. Třeba použité plíny. Ty se zjevují na dost neobvyklých místech.

Koš na plíny máme nejen u přebalovacího pultu (který už téměř nepoužíváme), ale i u postele. „Počuranky“ navíc můžeme házet do dalších dvou košů – pod dřezem a v koupelně („pokakany“ ale patří jen do dvou prvně jmenovaných – u přebalováku a u postele). Přesto se mi pořád stává, že nepříjemně zapáchající balíčky nacházím třeba pod topením u jídelního stolu, popřípadě pod pohovkou nebo u pračky. Občas se tam válí i několik dní, o čemž svědčí vrstva prachu, která se na nich usazuje.

Povalující se plíny (a prach a hračky – ale to je asi normální, že to ani nemá cenu rozepisovat) nás s Tomem přestaly vzrušovat. Jednou za čas uklidíme a doufáme, že pořádek (byt najednou vypadá větší a vzdušnější, líp se dýchá a nám se rty samy formují do úsměvů, jak je nám príma) vydrží aspoň v řádu hodin (nikoliv minut nebo vteřin, což se ale taky může stát).

U jídelního stolu navíc funguje speciální barometr „zabordelenosti“ – množství zbytků jídla pod Anitčinou novou jídelní židličkou (obyčejnou plastovou). Proč píšu „novou“? Tu „starou“ (od Vánoc), mnohem dražší, vypolstrovanou, naklápěcí a polohovací jsme kvůli přílišné náchylnosti ke znečištění museli vyměnit. Díky množství dírek a různých záhybů byla takřka neudržitelná v čistotě. Tak tedy, až se vrstva kolem stolu stane nebezpečnou – to znamená, že se po ní dá uklouznout, přilepit se na ni nebo si odnést nějaký „dáreček“ na ponožce, případně příliš výrazně zapáchá – je čas gruntovat.

Situace má ale řešení. Už se s Tomem začínáme poohlížet po novém bydlení, protože tento nepořádek samozřejmě nemůžeme našemu bytu tolerovat věčně (navíc žijeme ve strachu z nečekané návštěvy, kterou bychom snad museli opít, aby si nepamatovala, co u nás viděla). Věříme, že ve větším prostoru se vše rozprostře a ztratí. Ještě to nějakou dobu potrvá, ale snad se zadaří a my se přestěhujeme vstříc pořádku a čistotě.

Nákupem nového oblečení by se dal pro změnu vyřešit další problém. Skvrny. Ty se staly součástí mého nového módního stylu. U domácího oblečení platí „barevné pravidlo“. Pokud je poznat původní barva daného kusu oděvu, ještě není dost špinavý (a tedy ani hoden vyprání). U věcí na ven je to horší. Naštěstí obvykle nechodím každý den ven se stejnými lidmi, takže výmluva typu „tahle skvrna tu ještě ráno nebyla“ mi vydrží minimálně tři dny.

Zastlaná pozitivita

Už několik čtenářů mých článků se na mě obrátilo s kritikou. Prý jsem „zastlaně pozitivní“ (neřekli „zastlaně“, ale vzhledem k tomu, že kvůli Anitce omezuji sprostá a vulgární slova, nebudu jimi špinit ani tento virtuální papír). Prý vše lakuji na růžovo. Moje články neodráží realitu rodičovství. Podle všeho jsem málo dramatická, málo kritická vůči Anitě, vůči sobě i vůči Tomovi. Vlastně nejsem vůbec kritická. A tím frustruji rodiče, kteří můj blog čtou. Taky si málo stěžuji. A to je špatně. Každý se musí z dětí hroutit. A basta.

Hledám tedy ve svém životě náznak dramatu. Něco, co by mě zařadilo mezi (podle mnohých) „normální“ – tedy hroutící – se rodiče. Napadá mě téma, která by mohlo splňovat kritéria vytyčená mými kritiky. (Byť jsem o tom chtěla původně psát pozitivně. Zastlaně pozitivně.) Spaní. Vzhledem k tomu, že se vážně vznáším na růžovém obláčku mateřství, který notně přifukuje můj báječný muž, buďte, prosím, shovívaví. Fakt se vynasnažím nebýt tak pozitivní.

Naše mimi spí jako v pravěku. Lehce. Přerušovaně

Každý večer zalehneme všichni tři kolem deváté. Náš loftový byt skvěle stmeluje rodinu, takže na nějaké koukání na televizi nebo jiné aktivity není pomyšlení. Anitka potřebuje oba rodiče v posteli. Tmu (Tom si aspoň občas čte na podsvícené čtečce). Ticho. A prso. Když je „lepší“ noc, tak dcera usne rychle (někdy se jí zadaří usnout jako první a předběhnout tak Toma, to ale málokdy). V noci se jen párkrát (kolikrát nevím, protože neprocitnu do úplně bdělého stavu) vzbudí, sama se obslouží a ráno kolem půl osmé všichni vesele a odpočatě vstáváme vstříc dalšímu dni.

Jindy – jako třeba po několik nocí v minulých dvou týdnech – je spaní (nebo spíš pokus o spaní) zkouška nervů. Nejprve Anit nemůže usnout a vždycky, když už to vypadá, že se zadařilo, postaví se náš milovaný kojenec na všechny čtyři a začne se smát, promlouvat nebo přelézat z jednoho rodiče na druhého.

Když konečně usne, obvykle se ani nestihnu zaradovat, protože vytuhnu uprostřed myšlenky „Vážně už spí?“. Jenže za tři hodiny slyším mrmlání, cítím šťouchání a vrtění. Samoobsluha z nějakého důvodu nefunguje, Anitka chce víc. Chce hladit. Občas zpívat. Někdy se o půlnoci postaví na čtyři, směje se a mluví cizí řečí kojenců. Se zavřenýma očima ji obvykle povalím na postel, přitáhnu k sobě, kojím. Vše se opakuje několikrát. Když malá usne, dlouho se ještě převaluji a v hlavě mi hrají písničky z kurzu znakování, které si s Anit dopoledne zpíváme. Hajduli dajduli pimpili pam.

Ráno unavenější večera

Vstáváme v šest. Prsa mám jak vyschlé citrony a jsem vlastně ráda, že už je noc za námi. Tom se probouzí s otázkou v očích (nevím, jak to dělá, ale naše noční hrátky ho nechávají spícím). Když jsem protivná a štěkám příkazy, ví, že noc nebyla zrovna ideální. Rychle plní mé nepříjemné požadavky a klidí se do práce. Kolem desáté mu volám, abych se omluvila za to ráno, že jsem byla fakt unavená.

Večer po takové noci na mě dolehne únava znovu, to už ale fázi „protivnosti“ nechávám někde daleko a rovnou přecházím do „opilecké únavy“. Stavu, kdy se všemu směji, komolím slova a všechno je vlastně fajn a oukej.

Neraďte mi, ať v noci nekojím. Nebo dokonce ať nespíme s malou v posteli. I přes těchto několik „slabších“ nocí to stojí za to. Navíc podle antropoložky Meredith Smallové (kniha Naše děti, naše světy – doporučuji!) je biologicky v pořádku, že kojenec spí jen lehce a několikrát za noc se vzbudí. Tvrdý a víc než šestihodinový spánek je v tomto věku vlastně patologie. S touto myšlenkou a jen velmi slabou závistí vůči všem rodičům těch „patologicky“ spících dětí se připravuji na každou další noc.

Další kritiky a připomínky...

Nevím, jestli je tento článek dost nepozitivní. Ale víc ze sebe nevymáčknu. Poděkujte za to Tomovi, který mě neskutečně podporuje a pomáhá s možným i nemožným. To on mé nervy obaluje měkkou a sladkou pěnou lásky, takže dokonce ani člověk mého temperamentu a mírně cholerické povahy si prostě nemůže stěžovat. To by byl hřích.

Svou vinu nesou i mí rodiče, kteří mě nikdy nenechali vyplakat, nosili mě a chovali, když jsem to potřebovala. Utěšovali. Podporovali. Nekritizovali. Nebili. Jejich milující (dnes by se snad řeklo trochu „přírodňácký“) přístup ze mě udělal optimistu. Je to vědecky dokázáno. A zase se odkážu na Meredith Smallovou a její knihu (no, zrovna jsem ji dočetla, tak jsem děsně chytrá). Takže další kritiky a připomínky ohledně „zastlané pozitivity“ prosím výhradně na Toma a moje rodiče. Díky. Já už jiná nebudu. A je mi takto fajn. Napište mi do diskuze.

P. S.: Málem bych zapomněla: To Očkování!

Tak už jen krátce na závěr. Minulý týden (dva dny před Anitiným dovršeným devátým měsícem) jsme Anitku nechali naočkovat první dávkou Pediacelu. Doktorce se viditelně ulevilo a radostně nám sdělila, že Áňa je její úplně první pacientka, kterou očkuje pentavakcínou. Po injekci se pediatrička tak rozveselila, že nám hned začala nabízet další vakcínu – proti hepatitidě A a B současně (jako by zapomněla na celý antiočkovací dialog předtím). Tak určitě... A Anitka? Naštěstí přežila bez pláče i jakýchkoliv dosud viditelných vedlejších účinků. Uf.

Tak zatial. Vaše V.

5. 3. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím,

také se připojuji k řadě pozitivních matek :-) Užívám si mateřství co můžu, domácí práce počkaj. Taky hodně nosím, až se mu z toho málem zpomalil pohybový vývoj. Jednou jsem se rozhodla udělat radost lidem z mého okolí, kteří se neustále ptali: Jste v pořádku? Nejste nemocní? Zvládáte? Nezlobí?... a svěřila jsem se s jedním malým ''problémem''. Strhla se nekonečná lavina poučování a pitvání, korunu tomu nasadila moje madší(bezdětná) sestra hláškou ,,Až budeš mít víc dětí tak budeš sebejistější''! Do teď, po několika měsících to nemůžou přestat řešit pořád dokola. Přijde mi, že lidi jsou hodně hladoví po dramatu a i proto si stěžují ( jako teď já ;-). Tak doufám, že takový kolem sebe taky nemáte.

 Spaní máme taky podobné, malej spí se mnou ale asi v šesti měsících mi začlo připadat, že vyžaduje svůj prostor tak jsme pořídili přístavnou postýlku. Když chce mít ode mě pokoj (což je naštěstí málokdy) tak se tam odkutálí, nebo si tam ráno hraje zatímco já vyspávám.

 

Mějte se moc pěkně, děkuji za Vaše povzbudivé články

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Wau, to jsem ani nečekala tolik ohlasů. Jsem neskutečně ráda, že existuje víc pozitivních matek – díky vašim komentářům si připadám mnohem míň DIVNÁ, ŠVIHLÁ, ŠÍLENÁ.

Katy: díky za názor k tomu spaní, spousta lidí mě přesvědčuje, že to je tím, že spíme s Anit v posteli, tak aspoň mám argumentJ já bych si taky nejraději někdy schrupla s Anit odpoledne, jenže mi přijde, že jsem pak ještě víc rozbitá…zvlášť, když nemůžu zabrat a pak celkově spím sotva půl hodiny a už se Anit budí, tak to většinou raději vydržím do večera. S očkováním držím palce!

Veru: no, s tím znakováním jsem fakt zvědavá. Zrovna dnes jsme byly na kurzu a ostatní děti už začínají první znaky – jenže Anit je nejmladší, tak snad se chytí časem… Zatím se mi jen smějeJ No jo, mám toho dost, ale pracuji ráda a je prima, že můžu takto při miminku něco dělat. Teď nám dvakrát zrušili vysílání kvůli Ukrajině, takže jsem měla trochu volněji. A taky to není na škodu – zalenošit si, jít s kámoškama do solné jeskyně (s dětmi samozřejmě), poklábosit o životě…tak se to pokouším všechno nějak vyvažovat.

Jitko: díky za podporu. Kafe jsme se znakovat ještě neučili, ale prso ukazuji (myslím znak pro prso) několikrát denně. Tak uvidím. Zatím sázím, že první bude čepice nebo světýlko – z těchto dvou znaků už mi začíná hrabat, jak často je znakuji.

 Susi: díky. Zatím se nestačím divit, že nás „zastlaně pozitivních“ je celkem dost…aspoň podle ohlasů. Tak parádaJ

 

Mějte se prima a užívejte si svých dětí! I proto je přece máme. Veru

 

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj všem,

děkuji vám za další pozitivně laděný článek. Sdílím stejné "výchovné" principy. Obě naše děti s námi spaly v posteli, byly nošené - ani nevlastníme kočárek a dětské postýlka slouží jako prolézačka :-). A musím říct, že to jde i se dvěma dětmi a to jsou od sebe synové necelé 2 roky. Také jsem pro okolí často nesnesitelně šťastná matka, které ještě při tom všem nepochopitelně stíhá pracovat na poloviční uvazek  - samozřejmě z domu. Synové mi se vším pomáhají. U staršího už je vidět jak se ten láskyplný přístup zrcadlí i v něm. S bráchou si krásně hrají. Ne že by nenastaly i trochu "zábavnější momenty", hlavně na začátku, když byl mladší syn menší a ten starší nevěděl, co ještě může a co už ne, ale od toho jsme my rodiče jim v tom pomoct.

Tak souhrnem vám chci poděkovat za to, že dalším matkám ukazujete tu možnost si mateřství užít, a né protrpět, svými čtivými články a doufám, že bude těch "zastlaně" pozitivních matek přibývat :-).

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jééé, já jsem měla pocit, že čtu o naší domácnosti :-) Mám dva chlapečky - 3roky a 6měsíců. Starší s náma spal v posteli do roku a půl, dostal prso kdykoliv si řekl a později se v noci taky obsluhoval sám :-)  Stejně to praktikujeme i u mladšího. Nevyměnila bych to za nic. A hodně mazlíme a pusinkujeme a nosíme... prostě si je strašně užívám. Toho mladšího o to víc, když už vím, jak strašně rychle vyroste. Ano a i já jsem pro své okolí i část rodiny divná, protože mě kluci baví, nejsem z nich na nervy a jsem doma spokojená. A ještě jsem si dovolila nechat si tříleťáka doma a nedat ho do školky!!! No, chápete to, otravovat se doma s děckem!!!  To cituji kamarádku :-) Takže strašně fandím a myslím, že u vás doma probíhá všechno standartním způsobem :-)

Jo a první znak našeho staršího syna byl: malé kafe, velké kafe a prso :-)  Jitka

 

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Veru, díky za odpověď se znakováním. Určitě je to pak jednodušší, když už je to miminko na znakování zvyklé, ale třeba nás překvpaví a ve 14 měsících už budou i mluvit :-)) Uvidíme, možná znakování pak taky vyzkoušíme, zatím si ale syn relativně dokáže říct, co by chtěl - jídlo vyjadřuje mlaskáním, vzít do náruče tak, že přileze, vyšplhá se mi po nohavci nahoru a natáhne ruce (nebo když jsem u něj na zemi, tak jen přileze se potulit), když chce něco podat, významně kouká tím směrem a natahuje ručičku. Kdyby měl akutní žízeň, tak na stolku má celý den položenou lahvičku s pítkem s vodou. A víc celkem nepotřebuje, celkem se obslouží sám - doleze si nebo si stoupne a případný objekt zájmu prostě uloví :-) Ale pravda je, že znakováním se toho dá vyjádřit mnohem víc, proto mě to zajímá. Jinak jsi mě docela inspirovala k té knížce, našla jsem si jí na internetu a objednávám společně s Konceptem kontinua, který jsem si taky chtěla přečíst.

S počítačem to mám stejně, dopoledne chodíme na procházku, odpoledne spí doma v posteli a já si vždycky beru notebook vedle postele a když usne, dodělávám, co je potřeba. Asi toho máš taky hodně, zrovna minule jsem viděla Tvojí reportáž (k tématu piráti a lodní doprava) :-)

Měj se pěkně a dobrou klidnou noc! ;-)

Obrázek uživatele Katy
Katy

Líbí se mi Vaše pozitivní naladění :-) Mě Vaše články vždy rozesmějí nebo se jen usměji nad tím, jak je to všude stejné nebo podobné :-) Můj manžel, pro kterého byl dřví pořádek děsně důležitý, už taky nevidí ten binec, který kolikrát kolem sebe máme :-)
Co se týče těch probděných nocí - není to tím,že s Vámi spí Anitka v posteli. Můj syn spí v postýlce, já bych se v noci asi vůbec nevyspala, beru si ho do postele vždy kolem páté /někdy i čtvrté/ hodiny ráno a on se tak roztahuje, že já spím na malém kousíčku nebo se naopak bojím pohnout aby se nevzbudil :-) A ač byl dřív spáč ukázkový, tak pak se to zlomilo a vstáváme třeba po dvou hodinách. Takže někdy padám únavou a pak neváhám a vše jde stranou a jdu si s ním schrupnout dopoledne.
Očkování se nám taky již blíží - odložili jsme ho do deseti měsíců, tak doufám, že to vše zvládneme tak jako vy.
Mějte se hezky a užívejte si vychovávání Anitky :-) Já taky chovám a moc ráda... co když bych toto už nikdy neměla zažít... tak je potřeba si to pořádně všechno užít

 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru, tos mě potěšila, že to máte v hodně věcech podobně:-)

No, s tím úklidem to máme různý - zrovna teď jsme ve fázi "binec, binec, nekončící binec" (jak jsem popisovala v článku), ale třeba ještě před měsícem jsem se hecla a každé dopoledne s Anit v Ergu uklízela - luxovala, utírala prach, atd. Jenže nějak mě to momentálně přestalo naplňovat:-) to si raději s malou hraji a když spí, tak pracuji na počítači (je fakt, že teď se mi to nějak nakupilo, tak to možná bude i tím). Když (náhodou jednou za čas) vysávám, tak Anit zvědavě leze kolem, ale v bezpečné vzdálenosti. Trochu se toho hučení bojí a trochu je zvědavá.

Jinak se znakováním: lektorka říkala, že děti jsou teď ve fázi, kdy "nasávají" a znakovat začnou třeba kolem 14ti měsíců. Tak doufám, že jo. Občas mám pocit, že Anit už něco ukazuje, ale nedokážu to rychle rozklíčovat a pak když si ten "znak" hledám ve slovníku, tak zjišťuji, že to bylo něco, co jsme se ještě vůbec neučili:-) haha...tak možná jen tak mává rukou a já už v tom hned něco hledám. Tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet. My s Tomem na ni znakujeme ostošest. Určitě znakování věnuji jeden z budoucích článků - až se něco "pohne".

Jinak paci paci taky nedělá a taky se tomu hrozně řehtá...ale ono to přijde:-)

Díky Veru za komentář a zase někdy napiš:-) je fajn o vás slyšet.... Papa.

Veru

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj pozitivní Veru :-)

Upřímně, jsem ráda, že se najdou i pozitivní články a autoři, jinak je to občas spíš o pravém opaku. A je fajn vidět i takový přístup k dítěti. Moji rodiče nebyli vždy tak vstřícní a "přírodně" naladění k výchově, možná i proto se to dneska snažím dělat jinak a ke svému dítěti se chovat trochu jinak, více intuitivně, přirozeně, snad lépe. A do budoucna mu tak předat snad i co nejlepší predispozice ke spokojenému životu.
Co se týče výchovy - u nás budu za chvíli vychovaná spíš já, moje ruce se nebezpečně prodlužují :-) Malý zvědavec chce všehno vidět a nosítko mu brání v rozhledech, takže ho často mám na ruce, což zdokonaluje moji schopnost dělat věci jednou rukou. Ale když je sám na zemi, vydává se už odvážně kam může. No a k té opravdové výchově. Nechtěla jsem ohrádku apod., takže se snažím mu pomalu vysvětlovat, co může a nemůže, jakože třeba záchod se neoblizuje nebo boty v předsíni nejsou na žužlání a hraní :-) Ale ne vždy to má úspěch, takže došlo na přerovnání bytu k obrazu dětskému a má to i další výhody - člověk se zbaví zbytečností a lapačů prachu. Výchovné pokyny a seznam pravidel ale ještě neslyšel a ani neuslyší.

S úklidem v loftu to chápu, my zas máme kocoura a proto musím luxovat dost často, chlupy a další jsou jinak všude. Výhoda je, že malýho úklízení baví, když luxuju, leze za vysavačem, staví se u něj, mává kabelem. Včera jsem ho z legrace párkrát luxla a mohl se potrhat smíchy. A pak třeba třídění prádla, korunované zapnutím pračky, kde se to uvnitř točí, to je žůžo :-) Takže ideální nejdřív namotivovat dítě, který pak motivuje mě k uklízení :-D

Se spaním tě možná uklidním, že je to stejné. Budí se dost, někdy jsou noci lepší, párkrát se probudí, povalím ho zpátky a nakojí se, někdy se dost převaluje celou noc. Možná je to společnou postelí, možná zubama, nevím, ale vystrkovat ho, ani přestávat kojit nechci. Tak snad se to zlepší. Manžel spí (pro něj naštěstí) jak medvěd, takže ani kdyby po něm miminko jezdilo tankem, on se jen překulí na druhou stranu.

Veru, chtěla jsem se zeptat - jak jste na tom se znakováním? Zvládá něco Anitka? Původně jsem o tom dost přemýšlela, ale naše osmiměsíční miminko sice sedí, leze, stojí, chodí okolo nábytku, ale paci paci neudělá, ani kdybych se postavila na hlavu. Když mu to předvádíme, ta se řehtá, ale tyhle "hry" mu samotnému nejdou.

Měj se hezky a zůsťaň pozitivní :-)
v. 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené