Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné dopravy.

O tom, že se mě mateřská dovolená netýká, vím de facto už od samého počátku těhotenství a už jsem se s tím tak nějak i smířila. Ale jak se ten datum, kdy bych na ni mohla teoreticky nastoupit blíží, zase se mi trochu vaří krev v těle při představě, že já budu v práci asi opravdu až do té doby, než mi praskne plodová voda. A zatím jsem si mohla hezky odpočívat a připravovat se na příchod Adinky!

Úplně přesně vím, jak bych těch pár týdnů do porodu využila. Hodně bych spala. Pár letních dnů bych strávila u mé babičky a dědy na vsi, kde bych si užívala zahrady, jejich nového štěněte a hezky bych relaxovala. Určitě bych taky na pár dnů zavítala k mé mamince, protože když k ní jedu do Hradce jen na víkend, vždycky to děsně rychle uteče a my si ani nestihneme říct všechno, co bychom chtěly!

A hlavně – mohla bych se věnovat zařizování a zvelebování našeho nového bydlení! Koncem srpna nás totiž čeká stěhování do nového (Ono přeci jen být s Adinkou v jednom jediném pokoji v pronajatém bytě s pidi kuchyňkou, kde druhý pokoj obývá má kamarádka, by opravdu nebylo to pravé ořechové!) a tak si myslím, že bych měla na té mateřské o zábavu postaráno.

Do toho nás v září ještě čeká předporodní kurz, několik návštěv magistrátu – jednak kvůli prohlášení o otcovství, jednak kvůli změně trvalého bydliště a mě taky čeká zápis ve škole a věci s ním spojené. A ještě se určitě najde spousta dalších povinností, co budou třeba do porodu udělat. Jenže jako studentka dvou vysokých škol a jako někdo, kdo už od patnácti chodí po brigádách a poslední tři roky dělá na dvou třetinový úvazek v advokátní kanceláři, nemám na mateřskou dovolenou nárok a tak budu všechno to výše zmíněné muset zvládnout v době, kdy zrovna nebudu trčet v kanceláři.

Když si představím, koho všeho stát finančně podporuje, je mi líto, že zrovna studentky, ještě k tomu nějakým způsobem pracující, k těm podporovaným nepatří, ale těžko na tom zrovna já něco změním, tak se zase budu snažit uklidnit se a zbytečně si nezvyšovat tlak těmito úvahami.                         

A k tomu druhému důvodu mého dopoledního rozčílení: Tohle se mi ještě nestalo! Břicho už mám, že mi na něm pomalu stojí půllitr, na sobě relativně obtažené tričko, ve kterém se mi břicho pěkně rýsuje. Jela jsem během dopoledne pěti různými tramvajemi. Jednou ještě k tomu autobusem (konkrétně linkou 135) a pár stanic jsem se svezla i metrem C a NIKDO mi nenabídl místo k sezení! Celou cestu jsem tudíž ve všech zmíněných prostředcích stála až na situaci, kdy někdo uvolnil místo, protože vystupoval a já vyhrála boj o volnou sedačku s mladým potetovaným týpkem, kterému se má výhra evidentně ani trochu nelíbila! Nevím, asi je dnes „mezinárodní den ignorace“, nebo co!

Se sezením těhotných se to má takhle – samozřejmě, že to stání zvládneme většinou bez nějaké újmy na zdraví. A ani my nemusíme sedět za každou cenu. Pořád si myslím, že staří lidé, kteří se špatně pohybují nebo třeba zranění o berlích před námi mají rozhodně přednost a proto jim i já ráda uvolním místo k sezení. Ale pokud se jedná o mladé zdravé jedince a to především těch mužského pohlaví, nechápu, kde se v nich vůbec bere ta drzost a nevychovanost, nechat stát ženu v pokročilém těhotenství! Jednak nás trápí bolest zad, oteklé nohy, nebo třeba motání hlavy a slabost – to zvlášť v přeplněných prostředcích, kde je vydýchaný vzduch. A jednak například při prudkém brzdění, nebo „nedej bože“ dokonce srážce, je určitě pro bezpečí naše i našich nenarozených miminek mnohem lepší, sedíme-li.  

No nic, apelovat tímto článkem na všechny Pražany nemám v úmyslu, stejně ty mé články asi skoro nikdo nečte. Ale pomohlo mi, se z toho rozčílení vypsat. A teď mi nezbývá než doufat, že až pojedu odpoledne z práce, narazím buď na poloprázdnou tramvaj, a nebo se najde někdo, kdo mi třeba to místo k sezení uvolní! A tomu dotyčnému, zatím fiktivnímu, dobrodinci předem moc děkuju!

PS. Když jsem začala psát blog, dala jsem si předsevzetí, že mé příspěvky budou co nejvíce pozitivní. A když po sobě teď čtu ten dnešní, zjišťuji, že se mi to trošku vymklo z rukou. No, už se stalo. Člověk asi nemůže mít pořád jen krásnou a povznášející náladu. Mně k ní ale zpátky dopomohla náhoda, kdy jsem před chvílí na Babywebu objevila příspěvky těhotné Marie, která bojuje s nepřízní osudu v podobě roztroušené sklerózy. V té chvíli jsem si uvědomila, jak malicherný člověk občas je! A tak vem čert tu mou neexistující mateřskou dovolenou i  ignoranty v mhd! Venku svítí slunce. Adinka se spokojeně převaluje v bříšku. A já se už zase usmívám. Vždyť z mračení se jsou jen nepěkné vrásky a ničemu stejně nepomůže! :)   

PPS. Úvodní fotka je z uplynulého víkendu. Společně se mnou, Adinkou a Pepou jsou na ní ještě budoucí praprarodiče naší malé Adinky! :)

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

AHoj Milá Kláro! děkuji za hezký vzkaz u mě na Blogu!!

Ono je vše otázkou pohledu děkuji moc za podporu!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené