Budovatelská

KLUB TĚHULEK! JARKA Máme tu první podzimní dny a s nimi přišel i čas, abych vás opět oblažila svými zážitky a postřehy. Dnes to bude možná trochu zmatené, protože mám v hlavě vícero myšlenek a o všechny se s vámi chci podělit.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


 

Na úvod se vrátím ještě k jednomu moc milému zážitku z prvního zářijového víkendu. Byli jsme totiž na Dobývání Malešova, historické akci, která se pravidelně koná už 12 let na středověké tvrzi Malešov u Kutné Hory. Majitel tvrze je „středověký“ nadšenec, který tvrz koupil a opravuje ji a postupně jí vrací podobu, kterou měla ve středověku, včetně vybavení interiéru (i technologický postup zachovává jako ve středověku), bylinek, které se pěstují na záhonech, a jídel, která jsou připravována v černé kuchyni tvrze.

Protože se moje sestra a švagr s majitelem dobře znají, věnovali se poměrně intenzivně historickému šermu a stále jezdí na historické akce a bitvy, patřili i letos k účastníkům programu. Společně s oběma svými dcerami (téměř 6 let a 2,5 roku), třemi ovcemi, dvěma slepicemi a dvěma králíky. :-D

No a protože jsem byla náramně zvědavá, jak se tvrz změnila za posledních 5 let, co jsem tam nebyla, a taky že už by program mohl být zajímavý i pro Honzíka, vyrazili jsme se podívat na bitvu, v níž švagr opět sehrál velmi důležitou roli největšího záporáka (jak jen to dělá, že vždycky vyfasuje největšího padoucha? :-D ), užili jsme si s Honzíkem spoustu zajímavých úkolů na dětské stezce po tvrzi a kolem tvrze, kde jsme plnili nejrůznější úkoly, a na závěr Honzík dostal svůj první žold a byl přijat mezi žoldnéře. Bylo to opravdu moc hezké odpoledne, zpestřené navíc tím, že tam Honzík potkal své sestřenice v dobových šatech a zvířátka, která zná od babičky a od tety.

Začátkem září se taky povedlo dokončit všechny zásadní práce v bytě, takže už máme všude dveře (sláva, není nad to, když se můžete na WC zavřít :-D ); skříně a podlahové lišty jsou také na svém místě. Zbývají už jen v podstatě kosmetické drobnosti, jako sem tam nějaká polička, obrázky na stěnách a pár doplňků do koupelny. A co je nejdůležitější: dětské pokojíčky jsou hotové! Ten větší, „na spinkání“ jak říká Honzík, je laděn do modra a „do letadlova“. Na radiátor jsme nechali na míru vyrobit kryt s obrázkem historického dvouplošníku, stropní svítidlo je světle modré a visí z něj šest malých dřevěných letadýlek. Na okna jsem ušila závěsy ze světle modré látky s potiskem s letadýlky. Postel, noční stoleček, skříně a komody mají všechny stejný dekorační prvek, světle modrou lištu, která dotváří jemný detail a hezky sjednocuje veškerý nábytek v pokoji. A jak se ukázalo, všechny ty světle modré k sobě krásně ladí, líp nám to ani nemohlo vyjít.

Manželovi se pokojík líbí tolik, že se přiznal, že by chtěl být malý a mít ten pokoj pro sebe. Úplně mě to dojalo (to jsou ty hormony). A Honzík je z pokojíčku nadšený! Napřed nám pomáhal montovat skříně a postel – zatloukal dřevěné fixační kolíčky a imbusem utahoval šroubky, a pak si nadšeně lehl do velké postýlky a prohlásil, že tam bude spinkat. Zůstalo zatím ovšem jen u této deklarace, odpolední spánek poslední dny buď bojkotuje úplně nebo spí v kočárku na lodžii. A v noci spí samozřejmě stále s námi v ložnici uprostřed naší velké postele. Naučit ho do vlastní dětské postýlky, kterou má vedle tatínka, bude asi ještě docela náročný úkol. Ale věřím, že se to nakonec podaří, stejně jako odpolední spinkání přesunout z kočárku a lodžie do velké postýlky v novém pokojíčku.

Druhý pokojíček, kterému říkáme hernička, je už v podstatě taky hotový. Použili jsme starší nábytek, co se nám tak sešel: dvě malé knihovny ještě z dob mých studií na VŠ (na dětské knížky, potřeby na kreslení a další drobnosti) stojí u jedné stěny, a jednoduché police z IKEA s otevřenými přihrádkami u té protější. V těch jsou boxy, proutěné košíčky a krabice s hračkami. Kromě toho ještě doděláme koutek na „čtení“, kam si budeme moct s Honzíkem zalézt s knížkou, a místečko s matrací a zrcadly, kde se bude noci vyřádit především Filípek, až se začne otáčet na bříško a poznávat svět z této perspektivy.

Inspiraci pro poslední dva prvky (čtecí koutek a matrace + zrcadla) jsem si vzala z našich Montessori pracoven. Herna je laděná víc akčně, na závěsech jsou divoká zvířátka z Afriky, ze stropu svítí zelená žába a jedna stěna je vymalovaná barevně. A málem bych zapomněla na tabuli! Kryt na radiátoru je opatřen tabulovou deskou, takže se na něj dá kreslit křídami. I když je pokojíček dost malý, myslím, že se nám docela povedl. Honzík si tedy zatím většinu hraček nosí do obýváku na konferenční stůl ke gauči a zřejmě to tak ještě nějakou dobu bude, ale podstatné je, že už je hračky kam uklidit a že se Honzík učí, kde mají své místo. A dost možná, že s příchodem malého bratříčka si bude chtít občas jít hrát do klidu herničky, uvidíme.

Ještě poslední důležitá věc z poslední doby: konečně jsem začala chystat výbavičku pro Filípka. Postupně peru oblečky po Honzíkovi a rovnám je do Filípkových skříněk ve „spinkacím“ pokojíčku. Velikosti 56 a 62 mám už kompletní, velikost 68 je zatím v procesu. A tento týden se konečně chystám na tašku do porodnice! Její obsah už mám vlastně nachystaný, jen není ještě vše sbaleno do tašky. Příště se s vámi podělím o to, co se mi u prvního porodu osvědčilo v porodnici a co z doporučených věcí naopak považuji za zbytečné. Mezitím mi můžete napsat do diskuze, co se osvědčilo vám. Ráda se inspiruji. ;-)

Mějte krásný týden!
Jarka


 

Jarka právě prožila 37. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

25. 9. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Taky bych chtěla být malá u vás doma! My vyrostly v pokoji 3 děti! Ale byl doslova obří. Vzpomínám ale ráda. Nicméně se mi hodně líbí nápad s pokojíčkem-hernou a pokojíčkem-ložnicí. Je to mnohem logičtější i praktičtější u takto malých dětí, než 2 separované pokoje se vším všudy.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené