Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá.

A co tento týden prozatím přinesl? S Pepou máme dovolenou. Neodjeli jsme ale nikam do zahraničí (to nás snad ještě čeká na přelomu července a srpna) a místo toho jsme se rozhodli udělat si pohodový týden a navštívit naše rodiny. A tak jsme od pátku do středy byli u Pepových rodičů a po zbytek týdne budeme u těch mých. Tedy střídavě u mého táty a mamky, neboť jsou moji rodiče bohužel rozvedeni. Plán na tenhle týden je jasný. Především relax a žádný stres. Návštěvy přátel, oslavy narozeniny, hrady a zámky, Karlovarský festival, nějaké ta koupání, Rock for people...

Možná Vás to poslední zmiňované zaskočilo. Ano, jsem si vědoma toho, že dítě v 27. týdnu už vnímá zvuk a někteří odborníci proto pobyt v prostředí, kde hraje hlasitá hudba, nedoporučují. Nicméně jsem i přesto rozhodnuta se na festival vydat. Ale ve velmi omezené míře. Několik let za sebou jsem trávila na tomto festivalu dny a noci a divoce si užívala. Letos se tam chystám jen na jediné odpoledne, pít budu vodu a stát budu vždy v povzdálí, nikoli skandovat v kotli. No, a když se nebudu cítit dobře, pojedu hned domů. Rock for people se koná v místě mého rodiště, takže to není žádný problém.

Jinak mi tento týden přinesl jednu moc milou novinku a jednu, kterou bych si klidně dokázala odpustit. Prvně se s Vámi podělím o tu pozitivní – Adinka už zřejmě dorostla do těch správných rozměrů a já ji začínám cítit intenzivněji a častěji! Je to děsně fajn, protože se nemusím tolik strachovat, zda je vše v pořádku. Okolí má ale pořád ještě se zachycením „zpráv" od Adinky problémy. Vždycky, když Pepa přiloží ruku na břicho, Adinka v tom okamžiku přestane s veškerým pohybem. Už jsem si i říkala, že to ta srandistka musí snad dělat tatínkovi naschvál. A tak ji Pepa cítil opravdu jen párkrát.

Ta druhá, ne tak příjemná, novinka, se týče mého spaní. Tedy abych byla přesnější – zhoršení kvality mého spánku. V jedné řadě za to může spoust divokých a velmi živých snů, většinou na téma porodu a mateřství. V druhé řadě je to čůrání během noci. Nikdy, opravdu nikdy jsem se za svůj dosavadní život nebudila během noci, abych si došla na toaletu. No a teď, jak už je Adinka větší , se to stává pravidelnou součástí mých nocí. A prý bude hůř, varují mě zkušené matky z mého okolí. Tak se mám na co těšit.

V minulém příspěvku jsem zmiňovala, že jsem podstupovala vyšetření na těhotenskou cukrovku. Dnes jsem se u mé paní doktorky stavovala pro výsledky a vše je v naprostém pořádku. Navíc, když jsem se doktorce zmínila o častém svrbění celého těla, odebrala mi pro jistotu krev, aby mohla vyloučit přílišné zatížení jater, které může ohrozit matku i plod. Jedná se o tzv. těhotenskou cholestázu. Výsledky jsem měla hned odpoledne a naštěstí na tuto nemoc negativní. Svrbění je tak prý nejspíše způsobeno suchou pokožkou nebo se může jednat o příznak nějaké alergie. Tak jako tak jsem ráda, že mi paní doktorka vyšetření ihned udělala a já se nemusím obávat nejhoršího.

Ústředním tématem tohoto týdne se pro nás s Pepou stala porodnice, potažmo porod jako takový. Diskutujeme, vymýšlíme, čteme některé recenze a názory. Už od čtrnáctého týdne jsem zaregistrovaná v porodnici U Apolináře, kde jsem již byla i na úvodním vyšetření (jedná se tedy spíše o sepsání anamnézy) a od minulého týdne jsme s Pepou u Apolináře objednaní i na předporodní kurz. Prozatím jsou mé zkušenosti s touto porodnicí jen pozitivní. Veškerý personál, se kterým jsem přišla do kontaktu, byl velice milý. Pravda ale je, že toho kontaktu prozatím příliš nebylo. Jinak jsem si tuhle porodnici vybrala vlastně dost impulzivně – měla jsem podvědomí, že se jedná o kvalitní lékařské zařízení a hlavně – loňské léto, kdy jsme s Pepou bezcílně courali Prahou, jsme se ocitli před budovou porodnice a mně naprosto učarovala její architektura. Pamatuji si, že jsme si sedli na lavičku na dvoře téhle porodnice, kochali se pohledem a já jsem prohlásila, že v téhle porodnici bych chtěla jednou rodit. Nečekala jsem jen, že to bude tak brzy po vyslovení mého přání.

Poslední dny jsem začala ale víc přemýšlet o tom, jak bych chtěla, aby v ideálním případě můj porod vypadal, a nejsem si najednou jista, zda je Apolinář tím pravým ořechovým. A to z jednoho konkrétního důvodu – toužím po intimitě a po přítomnosti Pepy po celou dobu porodu i po něm. Ideální by mi připadalo řešení, kdy bych celou dobu porodu byla v jedné místnosti, bez přítomnosti ostatních rodiček, jen s Pepou a lékařem či porodní asistentkou. A po porodu jsem měla pokoj sama pro sebe, kde by s námi Pepa mohl strávit naši první společnou noc ve třech. Co jsem se dočetla, není tohle mé přání nikterak nesplnitelné, či přitažené za vlasy, ale u Apolináře je, alespoň podle mých současných informací, neuskutečnitelné. Rozhodla jsem se, že než se téhle své představy vzdám, zkusím vymyslet jinou alternativu místa, kde přivedu Adinku na svět. A předevčírem už to vypadalo, že jsem ji objevila. Porodnice Hořovice. Jeli jsme se tam dokonce podívat a mohlo by to být to místo, kde by se mi splnila má představa o porodu v intimním příjemném prostředí. Jenže jak už to bývá, každá mince má dvě strany. A tak prozatím stále vede můj pomyslný žebříček Apolinář. Ptáte se nakonec, proč ne Hořovice? Hlavně z důvodu, že je to daleko – spočítali jsme, že i kdyby byla doprava bez nejmenšího zádrhelu, bude nám cesta trvat přes hodinu. A taky nám nezaručí, že pokoj, kde může přespat doprovod rodičky, bude zrovna volný. Mají totiž jen jeden a porody mají denně průměrně asi čtyři.

No, tak uvidíme, jak to nakonec ještě všechno dopadne. Nechci kolem toho dělat zbytečné cavyky. Nechci si porod plánovat do nejmenšího detailu, protože stejně vím, že člověk míní a život mění. Na druhou stranu si myslím, že i porod jako takový může být i přes bolest, která ho provází, krásným a silným zážitkem a nechci se o něj nechat připravit.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené