Co se dělo po porodu a jak to chodí na oddělení šestinedělí

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Po porodu jsme zůstali s manželem ještě dvě hodiny na porodním sále. Kochali se Klárkou, manžel nás fotil a natáčel a zkrátka jsme nasávali novou atmosféru – příchod miminka.

Na oddělení šestinedělí mě přivezli zhruba v půl desáté večer. Ještě pro mě měli schovanou večeři. To jsem byla moc ráda, protože jsem měla fakt hlad. Taková malá odbočka: Vlastně je to divné, ale mezi kontrakcemi jsem stále myslela na to, až to bude za mnou a budu se moci najíst. Když jsem zrovna nemyslela na jídlo, cítila jsem se unavená a chtělo se mi spát. Zkrátka jsem po kontrakcích tu bolest rychle zapomněla a přemýšlela o tom, co bych si dala.

První noc po porodu jsem si mohla zvolit, zda chci mít Klárku u sebe nebo u sester. Rozhodla jsem se ji nechat u sester, abych se prospala, nabrala síly a nebyla vyplašená, co dělat, kdyby plakala. Druhý den a ty další již nechávali miminka u maminek celý den i noc – tzv. rooming in. Maminka má možnost se s děťátkem sžít a poznávat jeho potřeby.

V nemocnici byl nastaven režim. Každé ráno a večer se měřila miminku teplota vložením digitálního teploměru do konečníku. Hlídalo se, aby se teplota pohybovala v rozmezí 36,6 – 37,2 °C. Další rutinou bylo miminko každé 2-3 hodiny krmit, a to i v noci. V případě, že spinkalo, bylo nutné jej vzbudit. Nejprve se miminko přebalilo, zvážilo před jídlem, nakrmilo, zvážilo po jídle, dalo odříhnout a spát. Váhové přírůstky jsme zapisovaly do tabulky. Klárka pila po desítkách a dvacítkách, což znamenalo vypitých 100 ml nebo 200 ml. Někdy čtvrtý den vypila dokonce i 400 ml. Možná se někdo pozastaví, proč nejdříve přebalit a poté nakrmit, když se může děťátko během kojení či během odříhnutí podělat a pak se přebaluje znovu. Miminko se přebalením probudilo, poté pěkně pilo a po odříhnutí se mohlo dát hned spinkat, aniž by se přebalením opět budilo. Možné plenkové nadělení, které vznikne při kojení nebo odříhnutí miminko zvládne bez problémů do dalšího kojení (za 2-3 hodiny).

První 2 – 3 dny jsem měla místo mléka mlezivo. To je normální, že se mléko teprve utváří. Mlezivo je prý blahodárné na rozvoj inteligence. :o) Poté se utvořilo mléko. Prsa jsem měla velká a tvrdá. Na případné bolesti bylo doporučeno omývat prsa před kojením teplou vodou, čímž se mléko spustilo a po kojení omýt prsa studenou vodou na zklidnění. Důležité je mazat bradavky, aby se netvořily trhlinky, tzv.ragády. Co se týká odříhnutí, tak Klárka odříhává minimálně. Tedy spíše vůbec. Údajně to znamená, že dobře pije, nehltá vzduch a tudíž si nekrkne.

Pokoje na oddělení šestinedělí byly standardně po dvou. Zatím jsem byla sama, ovšem ne na dlouho. Zhruba v půl čtvrté ráno přivezli další maminku. Vždycky jsem si myslela, až budu jednou v porodnici, tak si budeme na pokoji s dalšíma maminkama povídat, sdělovat své pocity, vzájemně se povzbuzovat, radit si a tak. Bohužel tak tomu nebylo. Paní, se kterou jsem sdílela pokoj, skoro vůbec nemluvila. Vlastně ani nevím, odkud byla. Její jméno jsem znala jen díky cedulce na posteli, vlastně jenom její příjmení. Paní nejen, že nebyla příliš společenský typ, ale měla ráda i přítmí. Jelikož je v tomto ročním období venku tma již kolem půl páté, tak jsme byly skoro celý den na pokoji po tmě. Pro mě to bylo docela traumatizující.

Domů jsme byly s Klárkou propuštěné po pěti dnech. Zůstaly jsme v nemocnici trochu déle kvůli novorozenecké žloutence. Je typická pro velkou část miminek. Pokud je slabá, není třeba dávat miminko do speciálního boxu. Postačí vystavovat miminko na světlo. To byl ovšem problém, když sluníčko celé dny nevylezlo, bylo spíše zataženo, šero a brzy tma, což nám zrovna nenahrávalo.

6. 1. 2015Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Pavlusha
Pavlusha

Ahoj Hančo,

děkuji za pochvalu článku a za přání všeho dobrého. Moc gratuluji k vytoužené holčičce, to bude paráda po dvou klucích – to bude úplně jiné. Navlékat ji do šatiček, dělat z ní princeznu, v dospívání jí být kamarádkou, probírat ty holčičí věci a tak.

Co se týká porodu, vy určitě vše bravurně zvládnete, máte již zkušenosti. A jestli se holčička narodí na Valentýna, tak tento svátek bude stoprocentně slavit, ale v podobě narozenin :oD 

Obrázek uživatele Hanča
Hanča

Ahoj Pavli,
Tak to máte  zdárně za sebou. Krásně jste článek napsala. Jelikož já čekám své třetí dítě,tak vím o čem píšete. Mám už dva téměř velké kluky a teď se nám podařila holčička. Termín porodu máme zhruba kolem 15.2 ,přičemž byl první vypočítaný na 24.2 až 27.2. Tak že se mi to téměř o dva týdny posunulo :-)
No uvidíme možná si dá mala na čas ,ale také se rozhodne možná o něco dřív a může se nám narodit přímo na valetýna :-D haha. Tak že přejí krásné chvilky s maličkou a přejí vám i maličké Klárce hlavně zdravíčko a ať vám dělá samou radost :-) 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Příspěvky pro maminky a jejich dětičky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Milé maminky, věděli jste o možnosti využít příspěvku na cvičení v době těhotenství nebo na cvičení s dětmi? Zřejmě ano. Je tedy pravda, že také záleží na tom, u které pojišťovny jste registrované.  Celý článek »

Když mléko dochází

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Jak jsem již zmiňovala, začala jsem přicházet o mléko již na konci prvního měsíce. Říkala jsem si, že by bylo fajn, kdybych Alenku kojila o něco déle nežli Klárku (tu jsem kojila necelé tři měsíce, pak již mléko došlo), ale že... Celý článek »

Ach, ty prdíky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Alenku trápí bolesti bříška. Trpěla na to i Klárka. Tvrdí se, že nadýmání a prdíky provází více chlapce, ale bohužel obě naše holčičky jsou na to háklivé. Je to hrozné vidět miminko, jak se svíjí bolestí, jak se kroutí,... Celý článek »

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené