Čtyřměsíční spo-kojenec

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kojení – to je téma! Mám pocit, že o něm čtu úplně všude (asi to bude tím mým naladěním skoro ryze mateřským). Trochu mě štve, jak je kojení teď v kurzu! Moje slova jsou asi celkem kontroverzní, ale myslím, že na tom něco je. Nemělo by být kojení tak nějak víc samozřejmé a tak nějak se méně řešit? Zkrátka mi přijde divné, že pro mě tato naprostá biologická samozřejmost podléhá módní vlně. A teď na ní zaplaťbůh jedeme, zatímco pro generaci našich matek tak důležitá nebyla a mléka v prášku se nakupovala málem po kilech.

Kojení vnímám jako naprosto nepochybnou a přirozenou věc vyvěrající jistě z pudové potřeby nasytit své dítě. Kdykoliv a kdekoliv potřebuje. Pořád je uvařeno a vždycky mám krmi s sebou. Nezúčastňuji se žádných diskusí o kojení na veřejnosti, zda je to „normální", anebo „nevkusné". Nikdy jsem nekrmila ani jedno dítě v nákupním centru ani na zastávce MHD, jak to občas vidím a kroutím trošku hlavou – ne, že by mě to pobuřovalo, ale spíš je mi líto dítěte, které nemá klid, když mu klem hlavy celkem dost hlučně přejíždějí tramvaje nebo poslouchá hlučná hlášení o nefungujícím eskalátoru. Venku jsem mockrát nekojila (Tom je narozený v září a brzy bylo zima a teď začíná být teprve teplo na kojení na lavičce), ale když, tak nebyl problém najít nějaké klidné místo, kde bychom se spolu mohli s miminkem na sebe v poklidu naladit. A to je pro mě jediné důležité – kojit v tichu a klidu – pokud kolem mě zrovna neprojíždí rok a půl staré batole na motorce a neřičí. Kačenka si naštěstí zvykla a je mnohem tolerantnější na prostředí, než byl její brácha.

Nestanovovala jsem si, jak dlouho budu kojit, kde všude a kde nikdy, nijak zvlášť kojení neřeším a možná je to hlavní důvod tentokrát úspěchu. U Tomáška to s laktací nebylo zvlášť valné, i když vzhledem k situaci bych spokojená být mohla. Porod byl těžký a stresový a jak víte, skončil císařem. Pro kojení není operativní porod zrovna velkou výhodou, ale zpočátku šlo vlastně výborně. Na mého laktačního rekordmana (jistěže byl dobrej, když vysosal 160 ml 3. den po porodu, ale nebyla jsem rekordmanka taky trochu i já?!) se přišel podívat pediatr, jestli nelže porodnická váha. Šestinedělí bylo na mléko víc než bohaté a odsávala jsem přebytky zpanikařená katastrofickými scénáři, které jsem si dostala do hlavy čtením diskusních fór. Dneska vím, že to byl nejhloupější způsob, jak si krátit únavné chvíle přenášení. Hned jsem se viděla s horečkou, zánětem, s hladovým dítětem-ječounem, jehož nebudu schopna nakrmit. Jak mateřsky selžu. Proseděla jsem snad hodiny na gauči, odsávala mléko a místo televize si pouštěla košík s Tomem. Nejoblíbenější kanál byl spící Tomášek, pak taky Tomášek pitvořící se.

A můj vědátorský přístup přinesl pár plodů:

  • Každý večer jsem měla připravenou lahvičku mléka, kterou jako odměnu obdržel Tomajs za poctivé celodenní sání. Věděla jsem, kolik vypil, a že to bylo dost. Prodloužil se nám oběma spánek o 1,5 hodiny do dalšího kojení. Dramatické scénáře, jak bude miminko odmítat prs, když dostane do pusinky latex nebo silikon s mlékem a bude mít véču bez práce, jsem si nepřipouštěla. A nenaplnily se. Nevnímala jsem jako mateřské selhání dávat dítěti krmi z lahve, naopak jsem byla ráda, že mám večer připravenou dávku silnějšího mléka nasbíraného přes den, než bych měla večer.
  • Uvolnily se mi ruce a nepanikařila jsem, kdybych potřebovala náhle odejít, kdyby se mi udělalo špatně, kdyby se Bechtěrev ozval a já musela polknout lék... Vždycky jsem měla mléko v lednici a v mrazáku.
  • Nemám odpor k odsávání, přijde mi to docela vtipné, dobře to znám. Nepřipadám si jako kráva ani jako koza, jak jsem měla možnost číst si o pocitech ostatních matek.
    Díky odsávání jsem perfektně napozorovala veškeré mimické pokusy syna, dodnes si pamatuju každičký detail jeho tváře i její vývoj od žlutého novorozence po růžolící batole. A dnes pozoruji Kačenku úplně stejně. Teď si do hlavy kóduji její srandovní pokusy vyfouknutím z pusy odstřelit dudlík co nejdál a pak se ho rukama poslepu pokusit najít nebo si ho podat nohama.
  • Díky odsávání mám mateřské mléko do večerní kaše pro Tomáška.

Ale odsávání taky přineslo pár zádrhelů:

  • Přišlo mi samozřejmé popocházet po bytě s odhaleným ňadrem. Manželovo upozorňování: „Ukliď si prso." jsem vždycky oceňovala, jenže vždycky doma nebyl. Když jsem takhle odhalená otevřela pošťačce, zjistila jsem, že jediný, kdo se usmívá od ucha k uchu, jsem já. Beze slov jsem zabouchla v šoku dveře a pak jsme se odstěhovali. Naštěstí.
  • Nebavilo mě vyvařování všech propriet – lahviček, víček, rozebírání odsávačky, aby se mi vešla do vyvářeče.

Jak vidíte, zádrhelů je méně než plodů. Nic děsného na odsávání nevidím.

Kojení syna skončilo početím dcery. Ještě něco málo přes měsíc jsem zvládla dokojit, doklepat na den přesně na Tomášovy půlročniny. Pak už ani kapička.

Laktace po porodu Kačenky (a na tomto porodu nebylo přirozeného vůbec nic) nastartovala skvěle. Je to pro mě důkaz, že jde o otázku naladění se na sebe, otázku hormonální a pudovou. Kačenka byla přiložená k prsu až pár hodin po porodu, když jsem se probudila na JIP. A jedeme dál. Vůbec se s krmením holčičky nemažu tak jako u prvního dítěte. Nijak zvlášť neřeším ani stravu – nejím čerstvé pečivo, nepiji alkohol, nejím květák, brokolici, cibuli, pálivá jídla a nedávám si do čaje citrón. Proti synovi si umím užít noční kojení, na které jsem vzpomínala vlastně jen jako na nutnost, kdy mi padala hlava únavou a úplně vždycky bych raději spala, než krmila. Teď si ho užívám, protože je vlastně jediné ryze klidné, takové, jaké by mělo být. Rok a půl staré dítě neudržíte v takovém klidu, jak by bylo třeba. A moje čtyřměsíční Kateřinka je, řekla bych tak nějak spokojenější, než byl Tom. Mléko je silnější, malá přibírá lépe a umím asi víc vnímat její spokojený výraz po každém jídle. Dojí, zrůžoví, usměje se. A já mám skvělý pocit z naplněné mateřské role. Spokojené jsme obě!

Taky jsem četla dost o tom, jak by se během kojení neměly používat lahvičky a dudlíky, že je lépe jen... tak to těžce neřeším. Tomášek byl dudlíčkář, Kačenka by bývala nebyla, jenže chrochtala. Chrochtala a chrčela dávno po šestinedělí, až jsme byli pro jistotu vysláni na ORL. A nepřišlo se na nic jiného, než že má dlouhé měkké patro a je třeba posílit jeden sval – jak jinak než dudlíky. Děsivě velikými a děsivě latexovými. Dát Kátě do pusy ortodontický dudlík odpovídající jejímu věku, to je jako dát jí do pusy zrnko máku. Takže ten vyfouknutím letí hodně daleko a už ho ani nehledám.

Nebojte se kojení ani nekojení a buďte hlavně spo-kojené
Kateřina

27. 3. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Dášeňko, moc děkuji za přání a za Váš názor. Dneska to taky už vnímám, že nekojení není mateřské selhání - ale to je právě ten posun od prvního dítěte ke druhému, člověk má už zkušenosti, je si jistý v kramflecích a tolik toho neřeší. Je to pro mě dost úlevný pocit. Buďte s dcerou spoKOJENÉ. Zdravím.

Obrázek uživatele Dášenka83
Dášenka83

Naprosto souhlasím, kojení je přirozené, ale někdy to prostě nejde. Já tedy nevidím žádné selhání za tím, když žena kojit nemůže, prostě to nemusí jít, miminka jsou stejně zdravé. Já kojená nebyla a nic zásadního mi to v životě nezpůsobilo, moje dcera je kojená napůl a je spokojená a zdravá. S tím, že se má/nemá kojit všude kvůli miminku máte pravdu, já sama bych se na lavičce u tramvaje nenajedla, proč by to mělo podstupovat moje miminko? Nehledě na to, že ukazovat prsa a proces kojení každému, kdo jde okolo, to mi přijde velmi neosobní a dle mého patří kojení do těch intimějších věcí, zejména mezi mnou a mou dcerou. Ale dělat z toho něco povinného není dobré. Obecně mi dnes přijde, že se věci moc řeší, jak kdyby lidi neměli nic lepšího na práci :D Díky za pěkný blog a mějte se celá rodinka fajn :)

D.

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Ivano,

především bych Vám ráda vyjádřila svou podporu i sounáležitost - podobně jako Vy jsem se cítila při kojení syna (prvního dítěte) - cítila jsem silný tlak okolí a byla jsem pomatená tím, co všude čtu, jak se musí a musí a musí vydržet, protože je to pro dítě to nejlepší. A když to drhne, člověk se začne stresovat, dítě ječí, žena nespí, nemá sílu, chuť energii, náladu, nic! Po klidu ani pohodě ani stopy... Tomášek i já jsme si tím prošli taky - když jsem otěhotněla a dneska vím, že jsem se ten měsíc už nemusela trápit, že ty pokusy o kojení vedly spíše k totálnímu vyčerpání a dlouhodobému nespaní. Prý tandemové kojení - vydržet a kojit potom obě děti. Smekám před ženami, které to zvládly, ale já mezi ně nepatřím a nemám z toho špatný pocit. Původní poselství mého článku jste nejlépe vyjádřila Vy - když to nejde, vůbec nic se nestane! A klid, pohoda a nadhled jsou tady to zásadní - což už víme na základě zkušenosti obě! Hodně štěstí a zdravím Vaše děti!

Obrázek uživatele Ivulinka11
Ivulinka11

Dobry den, Katerino,

rada bych, pro dalsi ctenarky - predevsim prvorodicky, pridala svou zkusenost. Mam dve deti v rozestupu 3 let. Prvni, holcicka, se narodila prirozene, po par hodinach, porod probehl bez komplilaci a zasahu, detatko mi prilozili behem deseti minut, laktace rozjeta na jednicku, uz pri propusteni z porodnice treti den po porodu zpet na porodni vaze. JENZE! Po propusteni prisly koliky, tezke, mala proplakala 20 hodin denne, nic nezabiralo. A prisel stres, pri kontrole v poradne po tydnu nepribrala, kolik by mela a uz se to vezlo, kloboucky, lahev a stres. Neustaly. A ja mela zoufaly pocit, ze jsem zklamala. Preci kojeni je naprosto prirozena vec, jak pisete, nemluve o obecnem tlaku okoli - nekojici matka = spatna matka. Tohle utrpeni trvalo pet predlouhych tydnu. Pet tydnu, ktere by mely byt jedny z nejhezcich okamziku, ktere si pamatujete a pro nas to byla jen nekoncici nocni mura. Druhe ditko, chlapecek, se narodil tez prirozene, ovsem po mnohem, mnohem bolestivejsim porodu, s naslednym velmi spatnym hojenim porodnich poraneni, ALE plne kojen do 6ti mesicu. Proste jen zkusenost a taky tak trochu nadhled. Vnitrni klid a sebesmireni s tim, ze lahev nema nic spolecneho s tim, jaka jsem matka svym dvema detem. Takze pro budouci a cerstve maminky: pujde to, chce to klid a pohodu. A kdyz ne? Vubec, ale vubec nic se nestane, svet bude stat dal. Vsechny chceme jen jedno: spokojene mimco!

Ivana

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené