Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš je můj táta.
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Naše dětinka má za sebou osmiměsíční prohlídku, na které málem strhla váhu. Spočítala jsem si, že už máme skoro jedenadvacet kilo dětinek, je jim dohromady 31 měsíců a společně zatím neměří ani jako já, ale asi jako jejich celkem méně vzrostlá tetička Lúca. To je jiná matematika, než když jsme se nedávno se dvěma kamarádkami na kafi dopočítali, že je nám dohromady sto let! Osm měsíců!

Jak nám někdy utečou bez výraznějšího vrypu v naší životní dráze, ale v rukou dítěte jsou naprosto rozhodující, naplněné a každým prožitým měsícem se posouvají proti nám neskutečně rychle vpřed. Osmiměsíční dětinka právě sedí širokorozkročmo na koberci, žvatlá si a kouká na mě. Má vlastní klávesnici na kolínkách a taky ťuká nějaký svůj životní příběh. Dětinka umí lézt, vylézt v noci na chatě z košíku a prolézt se po vedlejším temném pokoji. Přišlo nám nesmyslné pořizovat tam pro skoro dvouleté dítě příčkovou postýlku, a tak jsme si naivně mysleli, že Tomášek přenechá tu svou Kačence, jen co malá začne lézt z té své obří ošatky. A Syn, že bude nadšen ze své velké postele se zarážkou, kterou mu Lukáš vyrobil, protože do naší velké se dobýval často. V nové velké posteli rád sem tam ulehne, prohlédne si motivační nálepky, pohoví si, ale spát chce v té své miminkovské a batolecí. Takže příští víkend vezeme na chatu další miminkovskou cestovní postýlku. Netroškaříme, máme celkem 4 postýlky, 3 kočárky (golfky, monokočár po Tomovi a rozkládací tandem, ze kterého lze kdykoliv udělat druhé mono), 12 lahviček či hrnečků na pití… Kouzlo dvou domácností nás nějak nutí hromadit věci. Dosud každý přesun na chatu připomínal stěhování, ale teď je tomu zaplaťbůh konec!

Četla jsem si v Tomově deníku (píši jej oběma dětem), co dělal v osmi měsících on. A došla jsem k závěru, že jsou na tom obě děti co do psychomotorického vývoje velmi podobně. Akorát Tomáš byl podstatně živější, menší a lehčí. Káčina osmiměsíční prohlídka u pediatra přivedla k údivu kromě nás hlavně lékařku – prý by měla přibývat pět až deset deka týdně, tedy se očekával po dvou měsících maximální váhový přírůstek 800 g, ale Kačenka se rozhodla obohatit se o 1300. Správně se mi zdálo, že mi při kojení nějak těžkne v ruce. Fakt je, že co se týče jídla, je až luxusně bezproblémová. Sní všechno, co jí doma namixuji nebo co rozdrtí dvěma spodními zoubky.

Čtěte také:

A co se dál sledovalo? Holčička umí stát s přidržováním se něčeho nebo někoho, sedí a protestuje, když jí vezmeme hračku. Pro hračku si doleze, upuštěný předmět najde, soustředí se na jednu věc i několik minut – nejraději na rozvazování tkaniček u její letní čepice nebo na přemisťování magnetů po ledničce. Po čtyřech ale neleze, je na nich a pohupuje zadečkem na paty a zpět nahoru. Kleštový úchop zvládá. Měří 70,5 centimetrů. Do tabulek (osa x měsíce věku, osa y jednotlivé dovednosti, váhy, míry a nevím jaké položky) asi snad i zapadá, ale upřímně – je mi to úplně jedno. Prostě před sebou vidím zdravou šikovnou dceru a to mi stačí. Navíc po pochvale lékařky, jak je všechno v nejlepším pořádku, nemám žádný důvod studovat podobné. S tím, co dělal rád v osmi měsících Tomáš, se Káčiny dovednosti shodují. Spíš nám teď začne krnět on, protože po vzoru své sestry s ní svorně leze po zemi a nejoblíbenější hra obou je na řvaní, či chcete-li tabulkově – osmiměsíční dítě je schopno zopakovat jednoduchý zvuk. Akorát po osmiměsíčním dítěti opakuje častěji to třiadvacetiměsíční. Zopakuje každé sestřino uuuááá a tatatata, akorát hlasitěji. Někdy je tato stereo sestava doslova k sežrání, jak jsou roztomilí, jindy je toho už fakt fakt moc. A těším se, až večer usnou a až se vyléčím z jejich hry tichem.

Koukám, že se mi psaní dneska maličko rozteklo asi vedrem a je hůře soudržné, ale nepíši maturitní práci, kde musíme být v hodnoceních přísnější než jsem teď na sebe, ale mám vlastně závěr. Nejdůležitější věta z Tomových osmi měsíců v jeho deníku je snad tato: „Dneska jsem si nějak najednou odstřihla Tomáška jako batole. Najednou mi připadá jako dítě – má konečně vlasy, sedí, pohybuje se, směje se, rád dělá legraci, slyší na své jméno, vášnivě nás líbá a cíleně zlobí, nejsou to už žádné omyly při hře. Sígr Tomáš K. se narodil možná právě teď.“ Cha! A Tomáškova sestra je dneska už taky dětinka.Konec s miminy a batolaty! Narodila se nám děěěěěttiiinnnkááááááááááááá.

Neroztečte se vedrem!

Pusu všem vašim dětinkám a dětinkům Kateřina

12. 8. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené