DJ Dudunka, anděl, anděl, čert a taky Mikuláš

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když se mi narodily děti a nesla jsem si je domů jako čerstvá miminka, den po dni jsem se snažila pozorovat, jak rostou. Aby mi to šlo lépe, pokládala jsem si je do klubíčka na břicho a dívala se s nimi z profilu do zrcadla, zda by vešly zpátky do břicha.

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Dlouho to tak bylo – říkala jsem si – jo, ještě jo, to by šlo. Teď by to rozhodně nešlo. Z Kačenky je celkem samostatné batole, kterému nejsou bráchova trička už vůbec velká. Začala s ním chodit za ruku a už si ti dva spolu soukromničí. Tomáš sem tam nosí sestru v náručí. Položí si ji zády na své břicho, prohne se vzad, zlehka ji nadzvedne nad zemí a něco popojde. Když už nemůže a rozevře ruce, Káča si v klidu stoupne na zem a jde dál. Tak jsme s Lukášem usoudili, že dětinky jsou dost velké na návštěvu Mikuláše.

Mikulášská tradice se nám líbí a určitě ji chceme držet. Rozhodli jsme se pro intimnější verzi – zavolat nějakou místní trojici z letáku na lampě přímo domů a být ve čtyřech – bez publika, babiček, dědečků, kamarádů, natáčení, divokého focení a udílení pokynů – řekni básničku, jak se jmenuješ, předveď... Nějak jsme se to při jednom roce a dvěma letům věku dětí rozhodli nechat plynout.

Kromě údivu dětí, předání drobných dárečků a lehce hříšných laskomin jsme měli jako rodiče i jedno očekávání – pomoci DJ Dudunkovi přechodovým rituálem k odložení dudlíku. Od naší červencové aftózy, kdy jsme oběma dětem museli náhle odebrat dudlíky, je s námi dudlík zase silně spjatý. Choroba to byla dost nepříjemná, a protože Tomáš kvůli ní nakonec skončil v nemocnici, nemohli jsme riskovat a na radu lékařů jsme Kačce dudlík prostě vzali. Byl totiž hlavním směnným artiklem mezi dětmi a hodně často se Tomáš nechal načapat s růžovým dudlíkem v puse, ale bylo to někdy i obráceně.

Šlo o vteřiny a mžik a představa, že aftózou onemocní i malá, byla děsivá. Přes oteklý jazyk nakonec Tomášek stejně dudat nemohl, ale evidentně se těšil, až to jednou bude zase jinak. Kačenka od té doby dudlík už do pusy nevzala a jenom se ráda kojí. Tomáš se k dudlíku postupně nějak vrátil a dodnes bez něj neusíná. Navíc už nejde jen o usínací rituál, ale z dudlíkování se stala velká frajeřinka k pobavení sestry.

Duduny vkládá do pusy celé a různě je přetáčí za zuby nebo před zuby, strašidelně kolečka obkružuje rty nebo má plastovou část na jazyku a latexovou kolmo k patru, různě je vyplivuje a během letu vzduchem zase chytá do pusy. Snad ho spolknout nezvládne. Ta šílená artistická čísla mi přijdou už moc – to přeci nemá nic společného s potřebou podudat, ukonejšit se, uklidnit, ošidit neprsem. Navíc se mu občas čísla nepovedou, propriety padají různě na zem, také si je převáží v autech a po vzoru zdobení stromečku mi jimi v obýváku ozdobil náš velký scindapsus. O hygieně nemůže být moc řeči, přestože se špinavé dudlíky snažím umývat a vyvářet, zcela jista si nejsem. Jediné štěstí snad je, že si Tomášek rád čistí zuby, skoro pokaždé, když jsme v koupelně (odhaduji to nejméně na 4x denně).

Hledáme hranici mezi snahou nevytvořit neurotika násilným nebo necitlivým odejmutím dudunky a snahou mu od dudlíku pomoci především kvůli hygieně a vývoji zubů. Možná i kvůli tlaku okolí neustále trousícímu poznámky: „Podívej, Kačenka už dudlíček nemá a ty jsi už velkej chlapeček“ – sama jsem mnohdy řekla. Naposledy, když se mi chlubil třemi dudlíky v puse najednou – to je číslo, se kterým sklízí u malé největší úspěch. Tak jsme si s Lukášem řekli, že by bylo fajn přijít s přechodovým rituálem – aby se pokusil dudlík odevzdat Mikuláši (v případě krize jich máme doma ještě několik) – a my bychom čekali, co se bude dít!

Ještě dlužím vysvětlení Tomova přízviska – DJ Dudunka. To je právě hlavní paradox! Jednou ráno za námi přišel ve spacím overalu a s obřím dudlíkem v puse s bubenickými sluchátky na uších a tančil. Polokoule po stranách byly skoro tak velké jako jeho hlava – to nás rozesmálo, tak přidával tak umně, že vypadal jako DJ s dudlíkem. A sám o sobě někdy říká, že je DJ Dudunka, je to jeho už skoro přirostlá přezdívka.

Čtěte také:

A anděl 2 z titulku je samozřejmě malá Kačenka – ta bez záznamu v knize hříchů, kterou tak důležitě svíral Mikuláš. Ovšem – Mikulášská proběhla tak rychle a my jsme jako rodiče silně zaváhali. Bydlíme ve zvýšeném přízemí, Mikuláš zazvonil na bzučák a ve vteřině byli všichni tři nahoře. Absolutně jsme jim nestihli ani předat dárky pro děti a jakkoliv se s nimi dopředu domluvit a děti už byly v předsíni. Tomáš jenom na vteřinku a v další vteřině doslova odletěl na druhý konec bytu (čert byl fakt čertovsky strašidelný) a Kačenka nehnula ani brvou a začala prozkoumávat andělskou svatozář – tedy vytvarovaný drátek omotaný stříbrným řetězem ze stromečku.

Mikuláše s čertem tvrdě ignorovala a jasně se identifikovala s andělskou dívkou. Bylo dost nešikovné, že nebylo ke komu promlouvat, takže Lukášova snaha vyfotit děti u Mikuláše vzala za své a přivedl Tomáška zpátky. Já jsem alespoň stihla předat dárky do koše a říci, co je třeba Mikulášovými ústy říci.

Zkoprnělý Tomášek se nechal pochválit, že se pěkně chová ke Kačence a hezky kreslí a taky slíbil, že bude lépe papat, vzal si dárky a jasně ukončil celou akci. Lukáš byl ještě zkoprnělejší, takže se vtipně zeptal, zda se má do té červené knihy s názvem HŘÍCHY podepsat. Naštěstí se rychle probral, vložil do ní několik bankovek a pěkně jsme oba poděkovali a uložili si telefonní číslo do nebe – příští rok se bude zase hodit.

Všichni tři byli fajn a opravdu hezcí, takže jestli je to bude ještě bavit, budeme si tuto skupinku zvát dál a děti pro jejich dokonalé masky jistě nepojmou podezření, že nejsou z nebe a pekla. A u rozbalování pytlíků jsme si uvědomili, že na akci dudunka nedošlo, ale bylo nám to nakonec jedno. V rukávu máme teď zubařku – u neteře to skvěle zabralo.

Taky až po druhém roce věku se jí podařilo odložit dudlík díky naprosto racionálnímu vysvětlení zubařky – dudlíček kazí zoubky a pak bys nemohla papat, co máš ráda. Že by Tomášek nemohl papat, to mu bude zcela určitě jedno, ale něco vymyslíme, k čemu by mu mohly být zuby dobré.

Dudlíky jsem schovala a vydávám jeden pouze na spaní. A teď jsem se chystala loučit a přibatolila se ke mně Kačenka s dudlíkem. Nedělám si legraci! Neschovala jsem je moc dobře, anebo tento Tomáš schoval někam přede mnou a lépe! Pohledově mě to sice zarazilo, ale asi proto, že na to nejsem už zvyklá. Nicméně – k ní to sedí. Vypadá s dudlíkem docela dost dobře, ale na DJ nějak více svítí.

Mějte krásné Vánoce! Kateřina

16. 12. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jano,

Vaše reakce mi udělala velkou radost. Mám radost, že se daří plnit vlastní očekávání od mého blogování - někoho povzbudit. Sama jsem v těhotenství se synem hledala blogerku, se kterou bych se mohla identifikovat - to se mi nepovedlo. Tak pokud se to povedlo nám dvěma, mám radost! Ze všeho, co jsem četla, čišelo řešení právě toho, o čem píšete - honem ještě cestuju, i když s pupkem, honem ještě pracuju, musím stačit to a to... než to všechno skončí. Já fakt vůbec neřešila, co skončí, ale co začne a těšila jsem se. U syna jsem měla i dost obav ohledně budoucího zdraví malého a porodu (a taky celkem oprávněně- porod byl komplikovaný, ale dobře to dopadlo!), ale s Kačenkou tohle všechno už odplavalo - v tom je naprosto unikátní otěhotnět tak rychle po prvním porodu. Vůbec jsem z toho vlaku nevyskočila a vážně a zcela upřímně se ničeho nebála a snad i to je vidět. Mít druhé dítě je snad ještě větší nádhera než přivést na svět to první - nevím, jestli je to tak u všech, ale měla jsem zatraceně větší jistotu ve všem a je to velmi příjemné. Vidět to jinak než optimisticky snad ani nejde - vždyť mám dvě zdravé děti, co se mají rády. A mateřskou si hodlám užít, protože tak nějak tuším, že krásnější období, kdy se můžete plně věnovat tomu, co je pro vás nejcennější, už asi nikdy nenastane.

 

Maminky k sobě dokáží být někdy kruté, jak jsem zjistila na diskusních fórech. Když jedna napíše, že se cítí skvěle a zvládá a chce se podělit o pěkné pocity, ostatní ji začnou nazývat nadčlověkem a superženou a vylíčí, že to snad ani není možné a počítají desítky a stovky nocí, kdy se nevyspaly... No jasně že jsem pěkně dlouho nespala celou noc a jasně že jsou někdy těžké dny, to mi ale ve výsledku ani nestojí za to, abych se tím zabývala - to pozitivní zatraceně převažuje. Už proto mi přišel BW příjemnějším místem, než různě hysterická diskusní fóra (ale možná jsem jen neměla štěstí a nekápla na to, které by mě zaujalo).

 

Užijte si každý den s Vaší dcerkou

a mějte pěkné Vánoce

Obrázek uživatele Janey
Janey

Dobrý den, Kateřino, 

říkala jsem si, že se musím konečně zaregistrovat a reagovat na některý z Vašich článků. 

Váš blog je pozitivní, opravdový a umí dodat neskutečné množství optimismu. Mám dojem, že se dnes člověk příliš často setkává s názorem, že mít děti je velká oběť a zásadní omezení v životě. Je velmi příjemné číst o tom, že to někdo vidí jinak :-) Krása, jak zvládáte dvě maličké děti s takovým nadhledem a lehce. Objevila jsem Vaše zápisky ještě jako těhulky LIVE pár týdnů před porodem, přečetla jsem je jedním dechem a tímto Vám za ně děkuji. Zbavily mě části obav z toho, jaké to vlastně po porodu bude. Dneska máme tříměsíční dcerku a je to úplně parádní, je to zlatíčko a moc si to užívám. 

 

Pište rozhodně dál a mějte se krásně. Šťastné Vánoce Vám a celé vaší rodině. 

 

Jana

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené