Druhotrimestrální screening a otázka váhy těhotné

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Bilancování minulého týdne je velmi pozitivní. V úterý jsem šla na druhotrimestrální screening a pan doktor mě uklidnil, že je vše v pořádku. Kontroloval mozek, lebku, rty, ouška, páteř, ledviny, močový měchýř, objem dutiny břišní, velké kosti ručiček a nožiček a srdíčko.

Udělalo mi to obrovskou radost, protože na dovolené v Chorvatsku jsem se obávala, že něco není něco v pořádku, když se mi moje mimi dlouho "neozývalo". Pohyby jsem totiž začala cítit (anebo jsem se alespoň domnívala, že je cítím) již v 18. týdnu a pak najednou 2 týdny nic. Začala jsem trochu panikařit, na dovolené je na to čas, a okamžitě jsem začala na internetu hledat projevy potratu i ty sebemizivější. Samozřejmě jsem tam našla případ, kdy nastávající maminka potratila, a celý měsíc neměla žádné problémy. Já neměla žádné obtíže a zdálo se, že bříško roste, ale znáte to - těhotná neuvažuje logicky a už vůbec se neřídí heslem: nehledat si důležité informace na internetu!

Nakonec jsem pár dní před odjezdem z dovolené začala opět "něco" cítit, ale byly to úplně jiné pocity než v 18. týdnu, takže jsem zprvu netušila, zda jde o pohyby střev nebo pohyby miminka. Dnes už to vím jistě a navíc mám potvrzeno, že je mimi zdravé a jsem opět moc šťastná.

Jediné co nevíme, je pohlaví, ale už jsem se zde zmiňovala, že to si necháváme jako velké překvapení a za sebe musím říci, že jsem stále více a stále příjemněji napjatá. Oblečky zatím kupuji neutrální barvy a na barvě kočárku mi po pravdě nesejde.

V pátek jsem byla na návštěvě u kamarádky a poprvé uviděla jejího 4 měsíčního chlapečka. Byla jsem z něho unešená, byl moc hodný a hlavně mě šokovalo, že již ve 4 měsících spí v noci 8 hodin v kuse. To bych také brala. Navíc mám stále silnější pocit, že moje mimi bude také kluk, ale možná je to tím, že jméno kluka máme jisté a jméno holčičky ne. Lépe se mamince o miminku uvažuje, když ho může pojmenovat. Nicméně holčičku bych brala všema deseti. Hlavně ale, ať jsme zdraví!

Zajímala by mě ještě jedna věc. V chytrých knihách jsem se dočetla, že průměrný přírůstek na váze v těhotenství je 10-15 kg. Můj gynekolog mě však šokoval prohlášením, že opodstatněný váhový přírůstek činí pouze kolem 8 kg, vše ostatní přibírá mamina zbytečně (nejde-li zrovna o zadrženou vodu). A co řekl gynekolog vám?

Děkuji za odpověď a přeji vám všem další pohodový týden.
Vaše bloggerka Zdeňka

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Deniso.

Děkuji ti také za tvůj dopis. Velkou radost jsi mi udělala svým váhovým údajem, protože jsem na tom byla ve 24. týdnu úplně stejně ;-)

Hodně zdraví tobě i tvému drobečkovi, chlapečkovi.

Zdeňka

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Jarko,

děkuji za slova útěchy. Také jsem si četla váhové údaje k jednotlivým částem těla matky a k miminku, takže vím, co pan doktro mínil, ale stejně.

 Nicméně se tím nechci stresovat, což mi ovšem trochu komplikuje přítěl, který, byť je to neuvěřitelné, najednou v těhotenství začal řešit moji váhu! Nikdy ji neřešil, vlastně ani neměl proč, ale o to více mě zaráží, jak může nějaký chlap omezovat, i když jen slovně, těhotnou v jejím příjmu potravy! No nic, zbytečné se rozčilovat. Já jsem teď ve 25. týdnu těnotenství a mám 9 Kg nahoře. Je pravda, že mám také trochu větší zadeček a stehna a v obličeji kulatější, ale na nikoho nepůsobím tlustě.

Ještě jednou díky a držím palce, aby i tvoje mimi prospívalo a ty ses cítila dobře.

Zdeňka

Obrázek uživatele dencas
dencas

Ahoj Zdeňko, já si taky myslím, že ideální váhový přírůstek u štíhlých žen je těch 12 - 18 kg. Já dnes začínám 24. týden a přibrala jsem už 8 kg, takže počítám, že do porodu, ještě třeba jednou tolik přiberu. A myslím, že na postavě se mi to zatím nijak moc neprojevilo. Zesílily mi sice trochu stehna a zadeček, ale jinak je všechno opravdu v břišku a prsou, jak píše Jarka. :-) Přírůstek 8 kg za celé těhotenství mi tedy přijde hodně málo, ale je pravda, že je to ten "opodstatněný", když to vezmeš podle toho, jak Jarka rozepsala, kolik co váží. Třeba to tvůj gynekolog myslel právě takhle. :-)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Zdeňko, myslím, že těch 8 kg je fakt málo, tam není žádná rezerva pro maminku. Na dítě jsou dejme tomu 3-4 kg (pokud to není obřík), zhruba 1 kg udělá objem dělohy s plodovou vodou, další až 1 kg placenta, 1 kg je zvýšené množství krve v oběhu matky, 1 kg je na prsa, to je nějakých 7-8 kg... Já jsem četla, že optimální váhový přírůstek pro štíhlejší typy je mezi 12-18 kg, silnější ženy by měly přibírat méně (protože tukovou zásobu už mají). V prvním těhotenství jsem přibrala 12,5 kg, vlastně 14,5 kg, když uvážím, že jsem na počátku těhotenství 2 kg zhubla. V porodnici jsem nechala asi 7 kg a ten zbytek šel sám, dokonce jsem před otěhotněním s druhým miminkem měla výchozí váhu o dvě kila nižší než před prvním těhotenstvím.

Myslím, že u štíhlé ženy je přírůstek pod 10 kg na pováženou (aby nebylo miminko ohrožené příliš nízkou porodní hmotností), a hodně velké přírůstky řekněme nad těch 20 kg zase mohou právě značit to zadržování vody, takže pro maminku je to v závěru těhotenství asi dost nepříjemné kvůli otokům, eventuálně to asi lékaři řeší kvůli potenciální těhotenské cukrovce. Ale pokud nemá těhotná potíže s tlakem, tak ani přírůstek nad 20 kg nemusí znamenat nějaké problémy. Jen asi bude poporodní návrat k původní postavě trochu složitější.

Podstatné je, jestli se cítíš dobře a jestli miminko roste tak, jak má ;-)

Měj se krásně, Jarka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Loučím se

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky! Píši dnes svůj poslední blog. Možná se sem ještě jednou vrátím, ale to není jisté, snad pokud se mi poštěstí ještě jedno miminko. Proto se s Vámi tímto příspěvkem loučím. Celý článek »

Co dál v šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky. Píši svůj předposlední příspěvek a stejně jako jiným přispěvatelkám mi přijde líto, že už se s vámi nebudu nadále moci dělit o společné dojmy a zážitky. Je pravda, že ne vždy bylo lehké nějaký ten... Celý článek »

Návrat domů - radost nebo slzy?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! Již jsem popsala svůj porod a pobyt na šestinedělí v porodnici. Teď bych měla popsat své první dojmy po návratu z porodnice domů. A že je o čem psát! Celý článek »

Šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. V minulém příspěvku jsem popsala svůj porod a slíbila vám tentokrát napsat o šestinedělí. Naše šestinedělí bylo tak trochu kovbojka a pár okamžiků bylo bohužel skoro hororových. Celý článek »

Porod? Tak brzy??

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, píši vám dnes již z pozice maminky! Stalo se "to" předminulý pátek! A stalo se to tak, jak jsem se obávala - brzy ráno mi odtekla plodová voda. Nechtěla jsem tento start porodu, protože jsem se bála, že budu... Celý článek »

Hezký ale náročný týden

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Kotě se u nás začíná pomalu zabydlovat a zvykat si na psa. Pes je sice hrrrr, ale nežárlí, takže doufám, že stejné to bude i s miminkem.  Celý článek »

Nový člen rodiny

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, usedám k počítači a říkám si, co psát? Poslední týden se u mne nic převratného nestalo. I nadále pokračuji v praní, zatím bez žehlení. Byla jsem na další hodině jógy, ale bohužel doma v tom nepokračuji. Celý článek »

Poslední přípravy na životní změnu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Ahoj těhulky. Tak už jsem snad konečně zase zdravá. Doufám, že to vydrží déle než minule. Ale přiznám se, že mezi lidi se mi už moc chodit nechce. Snad mi tato hloupá úzkost nezůstane, každopádně 6 týdnů před porodem s... Celý článek »

Když vás zasáhne smrt

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! V minulém příspěvku jsem psala o pupečníkové krvi a děkuji všem, které jste mi napsaly svůj názor. Momentálně jsem téměř rozhodnuta, že tuto proceduru podstoupím, ale pro změnu to zase neguje můj přítel. Je... Celý článek »

Pupečníková krev, máte zkušenost?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden byl dost fádní a úmorný zároveň, jelikož se mě chytil nějaký bacil a ne a ne mě pustit. Léky samozřejmě žádné nemůžete, max. při vyšší teplotě, kterou jsem naštěstí neměla. Takže pěkně ležet a... Celý článek »

Všudypřítomné zastrašování

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, dnes jsem si v pravidelném týdeníku ze strany Babywebu přečetla, že budu stále více zapomínat a budu roztržitá. Já bych k tomu ještě dodala, že mi také pomalu ale jistě ubývá invence,co psát. Jednak je skoro... Celý článek »

Pozvolná příprava na porod

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začíná se mi pozvolna krátit doba do porodu, který tak začíná být víc a víc hmatatelný. Popravdě je ta myšlenka zároveň vzrušující i trochu naplněná obavou. Na miminko se strašně těším, jsem přesvědčená, že je... Celý článek »

Neustále v kalupu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, již se mi stalo zvykem, že nepíši svůj blog v neděli, kdy má normální člověk nejvíce času a klidu na cokoli, psaní nevyjímaje, nýbrž v pondělí ráno, kdy už takzvaně "honím kočku za ocas". Celý článek »

Spokojená těhule

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, v minulém blogu jsem psala o domácích porodech a dostala jsem až neočekávaný počet ohlasů. Děkuji za ně. Celý článek »

Domácí porod?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, ještě před pár týdny jsem patřila k těm ženám, které považovaly porod v domácím prostředí nikoli za šílený, ale prostě jen za velmi odvážný počin. Musím však říci, že čím více si o porodech čtu, tím více se... Celý článek »

Úklid

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, už zase je týden za námi! Strašně ten čas letí. Nedokážu si představit, že to může být ještě horší, ale každá maminka mi to říká. Je pravda, že s rostoucími dětmi si to uvědomujeme asi nejvíce. Celý článek »

Kopanec, ale elektrický

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, zažila jsem první větší strach o dítě a poté strávila krásných pár dnů na Moravě u svých blízkých a bylo mi nádherně. Celý článek »

Vnímání krásy kolem nás

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, nevím, jestli se mi to jen zdá, nebo prostě ten čas čím dál tím více letí. Už asi 5 let mám pocit, že týden uběhne stejně rychle, jako kdysi 2 dny. Dospělo to tak daleko, že mi nevadilo sedět dlouho v práci... Celý článek »

Jak na kolotoči

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden jsem se vrátila z krásné dovolené v Chorvatsku. Bylo tam nádherně a chci si na ten ostrov ještě jednou zajet, protože byl dost vyjímečný - hodně zeleně a málo turistů, pláže čisté, moře tyrkysové... Celý článek »

Strach

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Poprvé zde píši ve strachu. Jsem na dovolené a měla bych si užívat krásných chvil, místo toho stále řeším nějaké obavy a problémy. Asi se skutečně začíná projevovat moje těhotenská psychická labilita, jinak... Celý článek »

Dovolená!

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Tento týden, respektive o víkendu, pro mne začal "nový život". V pátek jsem definitivně odešla z práce na mateřskou dovolenou. Bylo to "za 5 min 12", protože už mě ten stres a hlavně každodenní operování na sále totálně... Celý článek »

Je vše v pořádku?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začala jsem svůj čtvrtý měsíc těhotenství, a místo abych si ho užívala, jak mě každá již zkušená těhule ujišťovala, je pro mě začátek druhého trimestru dosti stresující. Celý článek »

Ne/plodit děti?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Zatím jsem stále psala o sobě a svých pocitech, dnes bych ráda napsala o tom malém človíčku, kolem kterého se všechno, co tu píši, a celý můj další život točí a točit bude. Celý článek »

Vliv těhotenství na inteligenci ženy

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, uplynul týden a já jsem tu opět se zprávami ze svého těhotenského života. Minule jsem psala o strastech fyzických, které přináší těhotenství, dnes budu psát o strastech psychických. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené