Genderová mimorealita

MÁMA LIVE! KATEŘINA Máma šije. Táta vrtá. Máma kreslí. Táta boxuje. Máma vaří. Táta pracuje. Ale náš rodinný slabikář nabízí našim dětem zaplaťbůh i jiné vzory: Děda vaří. Babička stěhuje nábytek. Teta nese nákup. Strejda češe copánky.

„Ta vaše holčička tak pěkně mluví, ta je šikovná...“ Tomáš moc nemluví, zdá se mi.
„Jé, vy tam máte ještě chlapečka?“ Jistě, růžová čepice není stigma.
„To máte ty děti po dvou letech, viďte?“ zajímavá matematika.
Po příchodu domů z této na mezilidský kontakt nasycené procházky dostala ta moje velká holčička další skvělý holčičí nápad – povozit toho miminochlapečka po bytě. To malé leželo v hrací hrazdičce, sourozenec ho vzal za nohy a přivezl mi ho kluzem po dece do kuchyně ukázat. A to moje miminko se tomu řehtalo jak šílenec a nejevilo známky údivu ani strachu, byla děsně statečná jak chlap a smála se podivně hlubokým smíchem.

Klučičí a holčičí světy u nás nejsou snad tak zřetelně odděleny jako třeba v obchodech s oblečením. Snažím se Tomovi pořizovat věci s rozmyslem – tak, aby je za chvíli mohla nosit Kačenka a aby byly pokud možno bez klučičích animovaných hrdinů, bagrů, aut, ufonů, pirátů a dalších zdánlivých atributů podtrhujících chlapecká já. Holčičí sekce v obchodech s oblečením svítí už z ulice nápadnou sladkou růžovou a záplavou kočiček a flitrů. Nic proti nim nemám – jako dítě odívané v socialismu bych dala snad cokoliv za něco lesklého, moderního, kýčovitého, řvoucího komercí. Každé z našich dětí má pár kousků opravdu ryze klučičích a ryze holčičích a zbytek bych ráda pořídila v neutrálech. Dokonce už i čokoládová vajíčka mají označená na klučičí a na holčičí, protože co by chlapeček dělal s figurkou kočičky, že ano?

Zkrátka jsem si díky tomu všemu uvědomila, jak jsem ráda, že naše děti vyrůstají v oboupohlavním tandemu. Budou moci nahlížet do klučičích a holčičích světů a snad se nějak přirozeněji naučí vnímat jeden druhého jako kluka a holku, později jako muže a ženu. Třeba jednou Káča poradí bratrovi s problémy, které bude mít se svou holkou a obráceně. To by se mi líbilo, protože věřím, že to může být dobrá startovní deviza. Třeba budou mít stejnopohlavní partnery – i to se může stát – četla jsem dost zajímavý článek o matce dcery a syna, jejíž obě děti jsou homosexuální. Je fakt, že jedna z nejoblíbenějších Tomových her je nošení kabelek na předloktí. Ale beru to s nadhledem, je to hra rok a půl starého dítěte a opravdu v něm nevidím hned transsexuála a nepřipomínám mu: „Jsi chlap“ nebo „buď chlap“. Slyším to totiž docela často na písku: „Zvedni se a neječ, jsi chlap.“ Ještě jsem v žádném batoleti chlapa v tom genderově stereotypním smyslu nedokázala vidět. Je to zajímavé, byť nerozumím přesně proč to tak často slyším a ani k čemu to má vést. Svému dítěti takové věty neříkám. Kačenčina hlava je dennodenně obkládána autíčky a Tomáš si hraje s kabelkami a s mluvící panenkou. A tak to u nás chodí.

Čtěte také:

Mojí malinké říkám často: „Ty moje holčičko. Ty moje hodná holčičko...“ Zkrátka se mi slovo holčička dost líbí jako pojmenování, vlastně by to bylo i fajn jméno: holka. K našemu zdrobnělému příjmení by to i sedlo. Hadovitá slečna i nadále zůstává velmi klidným a hodným dítětem, které si krok po kroku (na rozdíl od Tomáše, který se prý jako „typický kluk“ vyvíjí ve skocích – měřeno genderovou optikou naší dětské lékařky) ukrajuje stále víc ze světa kolem ní. Naší pediatričce jako zkušené starší ženě dávám za pravdu. Jako miminka byly (a jedno stále je) naše děti prostě úplné jiné. Jedno jde opravdu krok po kroku, jedno skákalo z etapy do etapy. (Tomáš například přeskočil fázi nočník a chodí jen na záchod se zmenšovacím prkénkem. Sám si splachuje...) Jsem zvědavá, jak to půjde dál.

A co je nového kolem naší něžné holčičky? Slintání. Uslintaná realita našich jarních dnů – pořád je někde mokro. Kačenka mívá přes den bryndáky, protože jinak je pořád úplně mokrá. Dostávám mokré kousavé pusinky do tváří. Hodně ráda se mazlí a tulí a krásně se už přitulí díky své vůli. Když ležíme spolu ve velké posteli, nejde už o „nehody“, kdy se ke mně překotila z bříška tak blízko, že nešlo ji nepomuchlat. Už se umí rozhodnout, na který bok se překulí a co tam bude dělat. A vždycky dostanu ten mokrý kousanec do tváře. Piští mi najednou do ucha vysokým hlasem a vedeme spolu vážné i nesmyslné hovory: eeeééébleblééé a uuuáááá. Vlastně pořád zpíváme. A líbáme se. Dvě holky a celkem divoké líbačky.

A když jsme u toho líbání. Stala se mi zajímavá věc. Hráli jsme si na písku s jistým Adamem. Adam na vše šel opravdu tvrdě po chlapsku. Měli jsme dva kočáry (tak chodíme s Lukášem o víkendech). Na tom modrém (samozřejmě ten je teď pro holku) mám připevněnou síťovku na nákupy – ale kdepak, to byl přeci koš na basketbal a malý Adam nechápal, jak se má do něj trefovat svým velkým míčem. Nelíbilo se mi, že by měl vrhat míč na kočár s miminkem, ale dal si to vysvětlit. Pak chudák zase nechápal, že si s ním Tomášek nechce kopat s míčem. Kluci prostě hrají fotbal, ale Tomáše kopání těžce nezajímá. Míč se vozí na kolotoči, myslí si syn. A když jsme odcházeli, tak se náš malý kamarád rozplakal, že ne, že mi chce dát pusu. „Přeci nebudeš líbat každou paní,“ říkala mu maminka. „Tak pošli pusu vzduchem.“ Nic. Tak jsem mu ji poslala sama. „Ale to né, já chci sladkou.“ Žádnou sladkou uslintanou pusu jsem od malého Adámka nakonec nedostala, ale každopádně – ten má teda pěkně jasno, kdo je tady „chlap“ a jak se bude chovat!

Příjemné jaro klukům i holkám přeje Kateřina!

22. 4. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené