Gumová Kačenka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Aniž by mě minule napadlo, že bych dnes pokračovala v lékařských tématech, je to tu! Uplynulých 14 dní totiž bylo pěkně bolavých a proti našemu zajetému pohodovému rodinnému životu radikálně jiných.
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Mé tělo téměř tři roky bez léčby Bechtěrevovy choroby vypovědělo službu. Na bolest zad jsem zvyklá a špatně se mi rozlišuje, kdy je už „přes čáru“ a kdy by mohlo hrozit něco vážnějšího. Přeci jen nosím a zvedám děti celý den, dvojkočár není nejlehčí a není se co divit, že záda bolí. Od pondělí se mi bolesti zad zhoršovaly, obtížně se mi dýchalo pro namožené mezižeberní svaly. Tyto stavy byly prokládány tak světlými chvilkami, že jsem věřila – zvládnu to s šetřením se a s Paralenem. Po dechových cvičeních (ta jsou v těchto situacích bezpečná) a pokaždé, když jsem vyšla s nahřátými a uvolněnými zády z vany, mi bylo vyloženě dobře. Ve středu jsem ještě zvládla s dětmi odvézt opožděnou kytici a pozornost ke svátku mojí mámě a navštívit ji. Trošku jsme si obě zaskuhraly – maminka je po dvou operacích vyhřezlých plotének a zrovna měla za sebou dost proseděný den v práci. Cestou domů jsem ale cítila, že je mi ouvej, jak kočár těžkne, moje chůze se zpomaluje a jak se těším do postele. Tam jsem sice ulehla – ale už jsem nevstala.

Kačenka se probudila na noční kojení a měla jsem co dělat, abych bezmála sedmikilové dítě vytáhla bez Lukášovy pomoci z postýlky. Krmení už bylo bolestivé, protože začala protestovat páteř hrudní. Malou jsem už nechala spát mezi námi, a když ráno Lukáše probudilo moje hekání při dalším pokusu nakojit dceru, vůbec se se mnou nebavil a jeli jsme do nemocnice. Jenže se ukázalo, že daleko problematičtější než akutní blokáda páteře je diagnóza kojení.

K praktikovi nemělo smysl jezdit a podle telefonické konzultace jsem měla jet na akutní příjem neurologie do vyhlášené pražské nemocnice, kam spadám. Pokud kojím, stejně by mimo nemocnici nevěděli, co se mnou. S Lukášem nás překvapily dvě nepříjemné nemocniční sestry, které se po mužově očním vrhání blesků snad zastyděly a trošku zkrotly. Nicméně mi už slušně, ale suše oznámily, že musím k praktikovi pro žádanku. Zeptaly se, zda si jsem jistá, že si právě u nich na ambulanci chci „prosedět celý den“. A co asi tak se mnou mohou prý dělat, když kojím. Řekla jsem jim rozčílená, jak nejklidněji jsem dokázala, že opravdu sedět nemohu, natož celý den, a že mám doma šestiměsíční holčičku a dvacetiměsíčního syna a prosím o co nejrychlejší pomoc. Ptala jsem se na možná jiná řešení – prý nejlépe jet jinam. Zvládli jsme poděkovat, a když Lukáš viděl mou shrbenou postavu – vypadala jsem jak poklízečka opřená o koště, která takto s vytrčeným bokem nějak zamrzla – rozhodl jednat mimo systém. Měla jsem bolesti, špatně se mi dýchalo, stálo, sedělo. Zavolali jsme kamarádovi anesteziologovi pracujícímu v jiné nemocnici, zda nám nemůže nějak pomoci. Přes kamaráda šlo všechno snadno.

Za necelou půlhodinu jsme dorazili do jiné nemocnice na neurologii, kde se nás ujala energická lékařka, žena od rány, navíc velmi sympatická. Tvářila se, že mě zachrání až do doby, než zjistila, že kojím. A zase jsem jen slyšela, že pro mě nemůže nic udělat, protože můžu tak akorát Paralen a nic nedělat, nezvedat a navíc jsme z jiného pražského obvodu a vlastně by nás vůbec nemusela ošetřit... Pověděla jsem jí náš příběh a zdůraznila jsem, že Paraleny polykám od pondělí a je to horší a horší. Když pochopila, že Kačenka je už půlroční a přikrmované dítě, domluvily jsme se, že mi pomůže, když 48 hodin po „koktejlu“ nebudu kojit. Bylo mi už všechno jedno, hlavně jsem zase chtěla být použitelná. Na vyšetřovně zjistila, že mám páteř zkroucenou jako paragraf a potvrdila akutní blokádu hrudní páteře. A změnila zamýšlenou medikaci, ta by nepomohla, takže poprosila sestru, ať mi namíchá silnější lytický koktejl.

Po deseti minutách jsem už začala cítit zřetelnou úlevu – účinkem mi léčivo silně připomnělo opium podané po třicáté páté hodině kontrakcí při prvním porodu. Lukáš mě během kapání infuze rozptyloval a po doporučení lékařky, abych ukončila kojení a začala se léčit, mi promlouval do duše. Asi po dvaceti minutách bolest téměř úplně odezněla. Mohla jsem se nadechnout zlehka a přestala jsem se cítit tak sevřeně a zkrouceně. Cítila jsem, jak mi gumovatí údy, přestala jsem cítit svaly na svém těle. „Tak už máte naváto?“ – měla jsem pěkně. Srdečně jsem děkovala lékařce a zjistila jsem, že nedojdu ani k autu. „Moje dcera kojila dva měsíce, vy se nemusíte cítit vůbec špatně a začněte se léčit,“ mi pořád znělo v uších.

Čtěte také:

Doma jsem zalehla s pěkně těžkou hlavou a hodně lehkým tělem. Do velké postele jsem položila dceru a sytila jsem ji umělým mlékem. Chutnalo jí a neprotestovala. Lukáš s Tomáškem se šli projet na kole, abych měla klid a mohla pospávat. Úplně vyřízená jsem najela na úsporný režim a celé čtyři dny jsem dělala jen to nejnutnější – odsávání a vylévání mléka obohaceného o kortikoidy, analgetika a bůhvíco, hraní si s dcerou a krmení z lahvičky. Lukáš musel zůstat doma z práce a pomáhal. O Kačenku bych se postarat zvládla, ale o těžšího a aktivnějšího Tomáška ne. Dost jsem toho nesměla, vše jsem úplně dodržet nemohla, ale řekněme tak 80 % jsem skutečně nedělala a ani bych to nezvládla. Tomášek nechápal, co se děje a stále mi odkrýval deku a tahal mě ven z postele nebo mi zoufale nosil hračky a čekal, kdy bude nějaká zábava. A ta se mnou nebyla, tak jsme si rozdělili děti – Lukáš se hodně věnoval Tomáškovi a já proležela 48 hodin s mojí holčičkou a užívala si jí.

Pozorovala jsem hodiny proti mně velice gumové dítě, jak si užívá svých pohybů, jak si rve palce u nohou do pusy, jak se převaluje ze zad na břicho a loví hračky, které jsem nastražila různě po posteli. Lezla pod peřinu pro její kačenky a vítězoslavně mi je podávala a zase brala, aby je mohla ze všech stran ochutnat, oslintat a aby se je klouzající pokoušela udržet v rukou. Přála jsem jí její zdravé gumové tělo a užívala jsem si její pomazlení, když se mi vyškrábala na břicho. Ověřila jsem si, jak mám báječnou klidnou dceru, holku do nepohody. Nechala mě hodiny spát, přečíst dvě knihy a přiměla mě konečně se zanořit i do literatury o dětech. Četla jsem si o pohybech šestiměsíčních dětí a potvrdila si, že souhra oko-ruka-noha je tu správně, jak se vzpírá na otevřených dlaních, i že je běžné, jak se z pozice letadla rozhoduje, kterou ze své sbírky gumových a dřevěných kačenek pro tentokrát uloví. Zdá se, že vše, co by tak plus minus měla v tomto věku umět (jak nicméně potvrdila proběhlá půlroční prohlídka), zvládá. A zdá se, že ani jednu z fyzických dovedností, kterou umí moje malá Kačenka, momentálně nezvládnu já sama.

Pro jistotu jsem ještě vylila odsáté mléko po doporučeném časovém limitu a raději se vnitřně připravuji na úplný konec kojení – protože ještě nevím, co mi po této epizodě doporučí na konci tohoto týdne na revmatologii.

Dnes přeji všem hodně zdraví!
Kateřina

3. 6. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené