Hezky česky

BATOLE LIVE! TOBY Právě jsem přišla na to, jak je ta naše čeština zrádná. Docela jsem se pobavila u Štěpánčina článku o tom, jak vysvětlovala kamarádovi – cizincovi, proč říkáme Josefovi Pepa. A pár dní na to jsem musela něco podobného vysvětlovat mému kolegovi, který byl v kontaktu s jedním českým dodavatelem. Během telefonického hovoru se zarazil a když zavěsil, tak mi říká, že to nechápe, ještě minulý týden tam byl Jan a teď je tam nějaký Honza!

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Toby už se snaží mluvit a hlavně opakuje. Kupodivu inklinuje spíše k češtině. Asi je to tím, že se s ním snažím hodně mluvit. I za jízdy autem mu popisuji, co je kolem nás a tak trochu si spolu vlastně povídáme. Na druhou stranu vlámštinu Toby slyší v jesličkách, u prarodičů a od Michela. Jeho oblíbené slovo "auto" je naštěstí stejné v obou jazycích. Ale co ta další slova? Kolikrát si říkám, jak to pro něj musí být všechno naprosto nepochopitelné...

Začalo to už slůvkem PÁ PÁ... když jsem ho učila, aby někomu zamával. To se naučil velice rychle, stačilo říct "udělej babičce PÁPÁ" a Toby už zvedal ručičku. Další slova jako MÁMA a TÁTA byla také v pohodě. Ale pak najednou Michel říká, že je jeho "papa" – vlámský výraz pro tátu. Toby se na něj podíval a s úsměvem mu začal mávat. No aby také ne, kdo se v tom má vyznat... pápá nebo papa! A já k tomu ještě přidala další slovo. Přistihla jsem se, jak mu říkám, jak je Toby hodný, že tak hezky papá! Toby opět znejistěl. Chtějí po mě, abych mával nebo ne? Ačkoliv jsem se snažila vyhnout se slovu papá a nahrazovat ho slovem "jí ", Toby se toho slovíčka doslova chytl. Pochopil totiž, co znamená. Často mi nosí jídlo a říká "papat". Mám to s ním teď jednoduché, když se ho chci zeptat, jestli bude jíst to nebo to. Buďto kýve hlavou a opakuje "papat" anebo nesouhlasně zavrtí hlavou a řekne "ne ne".

S GÁBINOU SI MŮŽETE POPOVÍDAT NA JEJÍM DISKUZNÍM FÓRU.

Tobísek se snaží pomocí své – ne velmi rozvinuté – slovní zásoby dokonce vyjednávat. Seděl takhle jedno odpoledne u svého malého stolku. Je to jeho stoleček, kde si maluje nebo kde spolu vyrábíme z modelíny. Byla jsem v kuchyni, když ho vidím, jak zuřivě maluje voskovkou na stůl. Říkám mu, že se to nesmí, že se maluje na papír (který mimochodem ležel hned vedle). Toby se na mě podíval tím jeho bezbranným kukučem, prstíkem ukazujíc na jeho výtvor na stole a říká: AUTO!! Odpovídám mu, že to sice může být auto, ale maluje se na papír. Jeho odpověď byla stejná... prstík směřující na stůl a přesvědčivé "AUTO, AUTO". Ačkoliv bych měla zůstat vážná, musela jsem se smát. On se totiž na to jeho "auto" na stole díval tak zálibně, usmíval se a broukal si "Jééé, auto! Autóóó." A tvářil se, jakoby to auto na ten stůl prostě patřilo a ještě ke všemu se mu tááák povedlo!

Bohužel se nám v posledních týdnech nevyhnula ani nemoc. Po falešných neštovicích to byla laryngitida. A nástup naší další nemoci proběhl samozřejmě o víkendu, jak jinak. Tudíž jsme skončili na pohotovosti. Už jsem navštívila dětskou pohotovost v Čechách a řekla jsem si, že nikdy více. Tedy alespoň ne pohotovost na malém městě. A teď mám i zkušenost z Belgie. Mladá paní doktorka nás uvítala v neděli brzy ráno s úsměvem a hned nám podávala ruku k pozdravu. Nejdříve si vyslechla, co Tobyho trápí a pak začala Tobyho vyšetřovat. Musím podotknout, že Toby má z doktorů hrůzu... Ale tahle lékařka to s ním uměla. Nejprve s Tobym prodiskutovala, co to má na tričku za obrázek. Pak si vzala jeho plyšáka Bumbu a začala poslouchat jak Bumba "dýchá". Toby ji se zájmem pozoroval. Paní doktora s ním celou dobu mluvila, ukazovala mu, že Bumba se směje, když ho poslouchá, takže to není nic hrozného. Poté opatrně přiložila stetoskop na Tobyho hrudník a světe div se, nezačal plakat. Další byla prohlídka Tobyho uší. Opatrně se mu do nich dívala se slovy: "Tak se podíváme, jestli tam je schovaný nějaký skřítek." Celá návštěva pohotovosti proběhla v tomto duchu. Toby byl sice nemocný, ale i tak jsme odcházeli spokojeni.

Následující týden, když nemoc pominula, jsme vzali Tobyho do krytého zábavního parku. Na památku máme fotku s včelkou Májou, kterou Toby něžně objímal. Opakoval to jeho "Jája, Jája.." a v Májině náručí se tvářil naprosto spokojeně. Prostě láska na první pohled. Onu fotografii jsem přiložila do mé soukromé fotogalerie, fotky si můžete prohlédnout pod článkem

A kromě Máji-Jáji ho ještě nadchla místní dětská diskotéka. Na osvíceném parketu to roztáčel, jak se patří. Během okamžiku se před ním začala nakrucovat přibližně stejně stará holčička. Po deseti minutách, kdy ji Toby absolutně ignoroval a nadšeně hopsal podle svého, se holčička rozhodla vytáhnout zbraň většího kalibru a lehla si před Tobym na zem. Vypadalo to nejmíň na breakdance! Ovšem ani to Tobyho nezvedlo ze židle a dál pokračoval ve svých vlastních tanečních kreacích, holčičky si nevšímaje. Dívala jsem se na celou tu scénku s úsměvem. Je kouzelné, jak všechny ty děti tancovaly naprosto bez zábran. Tancující holčička tedy zůstala bez povšimnutí. Možná kdyby se jmenovala Mája...!

Mějte se krásně a příště opět na napsanou. (a nebo v diskuzi ještě dříve).

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

La la la

BATOLE LIVE! MAX Před více než čtyřmi lety jsem brouzdala po internetu. Byla jsem čerstvě těhotná. Prvních pár týdnů. To tajemství nebylo s kým sdílet. Tisíc kilometrů od domova, od rodiny a kamarádek.  Celý článek »

A znova do školky...

BATOLE LIVE! MAX Už jsme konečně najeli na náš školkový /zářijový režim. Já jsem spokojená, Maxovi se v jesličkách líbí, jen Toby začíná každé ráno větou: „ Já nechci do školky!“ Celý článek »

Obnažování v restauraci

BATOLE LIVE! MAX “Ty vaše české vosy jsou letos nějaké agresivní,”stěžoval si mi Michel. Seděli jsme u našich na zahradě a každého z nás už vosa obdarovala alespoň jedním píchnutím. Včetně dětí. “Ale prosím tě,” oponovala jsem: “jsou to jenom... Celý článek »

Unavená dovolená

BATOLE LIVE! MAX Po týdenním pobytu v Čechách jsme se autem přesunuli zpět do Belgie. Po několika dnech jsem byla opravdu ráda, že spím zase ve své posteli. Chci, aby toho děti zažily co nejvíce, tak plánuju výlety a různé pobyty.  Celý článek »

Sobotní křtiny

BATOLE LIVE! MAX Podle předpovědi počasí mělo být třetí červencovou neděli chladno a sem tam přeháňky. Místo toho bylo krásných 25 stupňů a celý den svítilo sluníčko. Ideální počasí na křtiny a následnou zahradní party. Celý článek »

Vedro, komáři, vyrážka

BATOLE LIVE! MAX Tak nějak by se daly shrnout naše poslední dva týdny. Tropické teploty se postaraly o noční nálet komárů do naší ložnice. Po jedné noci byl Maxík neuvěřitelně poštípaný. Druhý den jsem objednala síťku na postýlku, lampu na... Celý článek »

Turecko s klukama

BATOLE LIVE! MAX Máme po dovolené! Týden v Turecku utekl jako voda a já se musím pořád ještě usmívat při vzpomínce na naší první dovolenou ve čtyřech.  Celý článek »

3 narození

BATOLE LIVE! MAX Někde jsem četla, že když se narodí první dítě, narodí se najednou tři lidi: miminko, maminka a tatínek. Ta myšlenka se mi líbí a myslím,že má něco do sebe. Společně s Tobym jsme zažívali a zažíváme všechna poprvé. Když se ocitnu... Celý článek »

Jen si tak trošku vyběhnout

MIMI LIVE! MAX Jednoho dne minulý týden jsem večer uspala Maxe. Bylo něco po osmé hodině. Maxík spokojeně oddychoval v postýlce a já slyšela z vedlejšího pokoje, že Michel ještě stále předčítá Tobymu pohádku na dobrou noc. Celý článek »

Nepříjemná doktorka

MIMI LIVE! MAX Max měl od malička problémy s ušima. Neustálé záněty a i teď, kdykoliv nastydne, začíná si okamžitě mnout uši. A tak chodíme docela časo na kontroly, obvykle k pediatričce, ale pokud už ani ta neví co s tím, vyrážíme na ušní. Stejně... Celý článek »

Já nechcu

MIMI LIVE! MAX „Ne, mami, já nechcu!“ Tak tahle odpověď je teď na našem denním pořádku. Samozřejmě z úst Tobyho. Max naštěstí ještě neodmlouvá. I když už taky vehementně kroutí hlavičkou, když se mu něco nelíbí.  Celý článek »

Hnědá jako...

MIMI LIVE! MAX Hurááá, je tu jaro! Sice jsem tedy ráno ještě musela škrábat námrazu na autě, ale už mi k tomu svítilo sluníčko a vypadá to, že odpoledne bude parádně. Já jsem sice v práci, ale děti mají prázdniny, tak si to hezké počasí užijí. Celý článek »

Jsme pozadu?

MIMI LIVE! MAX Jednu březnovou neděli jsme jeli navštívit kolegu a jeho rodinu, protože se mu před nedávnem narodil syn. Celý článek »

Březen plný oslav

MIMI LIVE! MAX Začal březen a s ním i plno oslav, vzhledem k tomu, že se obě mé děti právě v březnu narodily. A jestli jsem se na něco těšila, tak právě na to, až jednou budu pořádat oslavy. To nemyslím ironicky, vážně mě to baví. Takže jdeme na to! Celý článek »

Kouřové stíny

MIMI LIVE! MAX O make-up na tento týden se nemusím starat, postaral se Toby. V zápalu hry jsem od něj v pátek dostala „hlavičku“. Tobyho to ani nezabolelo, i já bych to přešla, kdyby mi najednou nezačalo „padat“ víčko. Po chvíli mi došlo, že mám... Celý článek »

Jedno téma za druhým

MIMI LIVE! MAX Před pár dny jsem byla s Maxem na desetiměsíční prohlídce. V čekárně jsem najednou zaslechla češtinu. Jedna maminka mluvila na svého syna česky. V Belgii slyším češtinu zřídka. Proto jsme se hned daly do řeči. Celý článek »

Povolání: matka?

MIMI LIVE! MAX Jsem máma dvou malých kluků. Ale jsem také partnerka. Jsem dcera mých rodičů, jsem sestra, vnučka, sestřenice, teta. Jsem kamarádka, jsem kolegyně. Jsem toho hodně. I když někdy mám pocit, že jsem „jen" rodič. Že neustále vychovávám... Celý článek »

To to sviští

MIMI LIVE! MAX Po vánocích se hlásím zpět s naší rodinkou. Maxovi je něco málo přes devět měsíců, Tobyho věk se blíží třem rokům. Letí to. Přímo to sviští. Nedávno jsme si z porodnice přinesla malinké miminko a teď mám doma batole, které všude... Celý článek »

4 roky a 2 děti

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme si jeden večer s Michelem vyrazili na večeři. Byl to můj dárek k narozeninám, které mám týden před Vánoci. No, není to zrovna nejšťastnější datum, kdy se narodit.  Celý článek »

Poslední cesta

MIMI LIVE! MAX Je 5:47 ráno a já si vzala laptop do postele a snažím se dát dohromady, co se událo za posledních pár hodin. Kdybych byla doma s klukama, neseděla bych teď v posteli s počítačem. Pravděpodobně bych tedy byla také vzhůru díky... Celý článek »

Otesánek, který nejí

MIMI LIVE! MAX Ach jo... nechce jíst. Tedy – nechce jíst zeleninu. Ostatní jídlo není problém. Samozřejmě je řeč o Maxovi. A já nevím, co s tím... Celý článek »

Školce zdar

MIMI LIVE! MAX Kolegové, kteří už mají děti ve školce, mě upozorňovali, že naše dítě bude po návratu ze školky po dobu prvních týdnů hodně unavené. Přeci jen, jiný režim, bez poledního spánku, plno aktivit... Po prvním dni ve školce můžu prohlásit... Celý článek »

Košík v pohybu

MIMI LIVE! MAX Začínám pochybovat, jestli jsem úplně v pořádku. Začalo to narozením dětí. I když – možná v tom nejsem sama... Upozornila mě na to slečna fotografka, když jsme se byli v květnu fotit. Kdykoliv jsem měla v náručí Maxíka, začala jsem... Celý článek »

Ženská versus chlap

MIMI LIVE! MAX Snažíte se v kuchyni ještě rychle něco udělat než pípne mikrovlnka? Tak pak jste ženská. Stejně jako já... Ohřátí mlíčka pro Maxe trvá 25 vteřin. 25 vteřin znamená vyndat pár umytých talířů z myčky na nádobí nebo oloupat dvě, tři... Celý článek »

Mini dovolená

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme absolvovali naší první krátkou dovolenou s klukama. S Maxíkem jsme již cestovali dříve, ale jen do Čech a to nenazývám dovolenou. Vlastně říkám, že jedeme domů... a pak, když jsme v Čechách, říkám, že za týden jedeme... Celý článek »

Kámoši jak hrom

MIMI LIVE! MAX Hrozně rychle se dojmu. Nad čímkoliv. Ať to jsou zvířata, nemocní lidé, svatby, nebo děti. Především moje děti. Ani nevím, kdy to začalo. Nejspíš během prvního těhotenství. Ty hormony! Ale ono to pokračuje... těhotná už dávno... Celý článek »

Dva zuby a scéna

MIMI LIVE! MAX Zdravím všechny po dalších dvou týdnech. Vrátili jsme se z Čech a následující víkend jsme uvítali návštěvu z Anglie, které jsme samozřejmě museli ukázat krásy Belgie. A Toby se jim předvedl v celé své kráse. Celý článek »

Na vycházce

MIMI LIVE! MAX V sobotu jsem měla vycházku, alespoň tak jsem to nazývala. Po pěti letech jsem byla na naší vesnické pouti. 4 atrakce, pár stánků s pivem, jeden s občerstvením, ale hlavně plno známých, které jsem už léta neviděla. Kolikrát jsem si... Celý článek »

Hlídá celá rodina

MIMI LIVE! MAX Naše jesličky mají prázdniny. A my máme dvě malé děti a práci na plný úvazek. Situace, ve které se nachází každé prázdniny mnoho rodičů... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené