Jak je důležité míti Filipa

KLUB TĚHULEK! JARKA Po dalším týdnu se vám hlásím v nové podobě: už ne kindervejce, ale pyšná maminka dvou báječných kluků. Ale bylo to tedy překvapení pro všechny!

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Ještě ve čtvrtek na poradně a monitoru v Podolí se zdálo, že si Filípek dává na čas a minimálně další týden se ještě tváří v tvář neuvidíme. Monitor ukázkový, činnost dělohy veškerá žádná, cervix skóre 4, porod v nedohlednu. Vlastně mi to docela vyhovovalo. Moje teta Kateřina, se kterou bylo domluvené hlídání Honzíka, aby se mnou Martin mohl k porodu, musela totiž nečekaně odjet až do neděle mimo republiku, a nikoho jiného v záloze jsme v Praze neměli. A tak když mi nevyšlo úterý 14., začala jsem si dělat naděje ohledně úterý 21. října. Byla by to další jednadvacítka v naší sbírce. Filípek byl ovšem poněkud jiného názoru.

Celý pátek jsem se cítila nějak líně na cokoliv, s Honzíkem jsem se poflakovala doma, ušila pouze jeden podsedák na židli do kuchyně a jinak jsem nedělala nic. Položky na mém předporodním seznamu úkolů jsem s klidem nechávala nesplněné. Zítra je taky den. :-) Večer jsme s manželem povečeřeli rybu s americkými bramborami a já mlsoun jsem si k nim dopřála i notnou porci tatarky. Teď už miminku nijak neublíží, a až budu kojit, budu si to zase více hlídat. Když jsem v noci ve 3:15 musela na WC, napadlo mě, že se mi tatarka hezky mstí za moji dietetickou nedisciplinovanost. Houby tatarka!

Po další půlhodině začínalo být jasné, že se mi nekroutí jen střeva. Kromě odešlé hlenové zátky jsem si všimla i celkem dost zřetelných kontrakcí, které byly rovnou zhruba po 3 - 5 minutách. Je to tady a bude to asi dost rychlý! Začala jsem si kontrakce měřit, abych měla jistotu. Mezi kontrakcemi jsem si do připravené tašky k porodu chystala poslední věci: těhotenskou průkazku, kartičku zdravotní pojišťovny, občanku, mobil, krabičku sušených švestek, láhev kojenecké vody, porodní plán. Než jsem to všechno připravila, uběhla další zhruba půlhodina. Vzbudila jsem tedy manžela a řešili jsme spolu, jaký transport zvolit. Budit Honzíka před pátou ráno a tahat ho s sebou v autosedačce do porodnice jen kvůli mému odvozu, když je zřejmé, že Martin se mnou stejně nemůže na sál, se nám zdálo zbytečné. A tak manžel zavolal do Podolí na příjem, aby jim oznámil, že zanedlouho dorazím, a hned potom linku 155. Sanitka byla před domem asi v 5:15. Vzala jsem tašku, rozloučila se s manželem a sjela dolů výtahem. Když jsem vyšla před dům, praskla mi voda. Na obou saniťácích bylo vidět, že z toho nemají ani trochu radost. Nastoupila jsem tedy rychle do sanitky a vyrazili jsme se zapnutým majákem (bez sirény). Těch několik málo minut mezi naším modřanským bytem a porodnicí se mi hrozně vleklo. Prodýchávala jsem asi tři nebo čtyři kontrakce a vší silou se snažila mírnit otřesy jedoucího vozu. "Hlavně netlačte, tady rodit nechcete. V porodnici to budete mít lepší," přesvědčoval mě saniťák. Ujistila jsem ho, že skutečně neplánuju rodit v sanitce. :-D

V půl šesté mě předali na příjmu ve 4. patře, kde mi sestra chtěla natočit monitor. Když jsem jí řekla, že už mě to nutí tlačit, zavolala rychle kolegyni a pomohla mi z promáčených kalhot na vyšetřovací křeslo. "Branka zašlá, rychle na sál!" A pak už to šlo ráz na ráz. Jakmile jsem cítila kontrakci, tlačila jsem ze všech sil a myslela přitom na Filípka. Za chvilku už budeme spolu, říkala jsem mu v duchu. Při třetí kontrakci mi PA povídá: "Můžete si miminko pohladit, už je vidět hlavička." A tak jsem si na Filípka mohla sáhnout ještě o chviličku dříve, než přišel na svět. Při další kontrakci byla venku hlavička a vzápětí i celý Filípek. Přesně v 5:48, dvě hodiny od nástupu pravidelných kontrakcí a půl hodiny po odtoku plodové vody.

POGRATULOVAT K FILÍPKOVI A KRÁSNÉMU PORODU MŮŽETE JARCE V DISKUZI

Ihned jsem Filípka dostala na bříško, PA ho přikryly mým doneseným ručníkem, nechaly podle mého porodního plánu dotepat pupečník. Když bylo jasné, že je možné ho přestřihnout, nabídla to porodní asistentka mně. Samozřejmě jsem souhlasila, manžel byl doma, tak takhle máme skóre 1:1. Asi po 20 minutách, kdy už byla porozená i placenta a já měla poporodní ošetření za sebou (jen asi dva kosmetické stehy, hráz zůstala neporaněná), jsem zavolala manželovi. Filípkovi se zrovna něco nelíbilo, takže se do telefonu ozval pěkně nahlas ještě dřív, než jsem stačila cokoli říct. Manželovo překvapení na druhé straně bylo znát i skrze ten telefon. Myslel si, že se Filípek narodí tak nejdřív v osm hodin a já mu jen chci dát zprávu, jak to zatím postupuje. Povídali jsme si asi 20 minut, celou dobu jsem měla Filípka na svém těle, hezky se u mě hřál a zvykal si na pobyt venku. Za dalších pár minut se krásně přisál. Potom se se mnou přišly rozloučit porodní asistentky, kterým končila služba, a později je vystřídala jejich kolegyně. Ta už mi pak pomohla připravit se na přesun na oddělení šestinedělí. Z porodního sálu jsem poslala SMS ještě mamce (měla zrovna službu a tak nebyla doma), taťkovi, sestře Janě a babičce. S Janou a babičkou jsem stihla krátce mluvit ještě na sále (mamka v práci k telefonu nemůže, takže si zprávu mohla přečíst až odpoledne, a taťka měl vybitý telefon, takže se o vnoučátku dověděl také později). Obě byly pěkně překvapené, ostatně i já sama a manžel. Filípek si prostě vybral svoje datum, 18.10., sobotu. Ale ta 21 nás stejně neminula: 21.10. nás totiž propustili z porodnice, takže před sebou máme první noc doma. Jaká byla a jak se všichni čtyři sžíváme, vám přiblížím příště. ;-)

Jarka a Filípek :-)

23. 10. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Veru, děkuju moc :-) Zatím se nám všem daří dobře, jen asi má Filípek reflux, musíme to ověřit na kontrole u pediatričky a poradit se, jak mu co nejvíce pomoci. Je hodně velký jedlík a já mu nechci upírat mlíčko, ale zase je pak hrozné dívat se na to, jak se mu to vrací a kolikrát i zvrací nosem... Snad to bude brzo za námi a usadí se to :-)

J.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Jarko, moc gratuluji k narození syna. Porod měl podle tvého popisu báječný, tak ať má takto úžasný celý život:-) Veru

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Gábino, Zuzko,

moc vám oběma děkuju za krásné gratulace! Filípek je úžasný, krásně přibírá a pláče jen když ho bolí bříško nebo má hlad. A Honzík je zatím docela šikovný velký bráška, che se s Filípkem mazlit a hladit ho, jen nemá ještě odhad, takže ho musíme hlídat, aby miminko nemačkal moc. Ale nezdá se zatím, že by nějak žárlil, tak snad to takhle vydrží a budeme se sžívat hezky a pohodově i dál :-)

J.

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Jarko, taky moc a moc gratuluji a ať jste všichn i hlavně zdraví! A starší bráška ať co nejklidněji miminko přijme a jsou z nich brzy parťáci na hraní i zlobení. Mějte se moc a moc krásně. Zuzka

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Jarko, no to je prekvapko! Moc gratuluji k chapeckovi a at vam dela jen samou radost!  

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené