Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že chce na záchod, a to na malou i na velkou. Plenu dostává již jen na noc a kolikrát si ji ani nepočůrá. Do města a ven chodíme už jen s kalhotkami. Ani jsme nemusely používat takové ty přechodové plenky, plenkokalhotky nebo jak se to nazývá. Zkrátka jsme začali zavčasu.
foto: Profimedia.cz

Klárku jsme posazovali již od desátého měsíce na nočník, aby si zvykla na něm vůbec sedět. Spousta dětí nechce na nočníku být a dělají scény. Je velice důležité dávat dítě s pravidelností na nočník. Musí si na něj nejprve zvyknout. Ani nevadí, když dítě ze začátku nevykoná svou potřebu, ale je úspěch už jen to, že na něm vydrží sedět. Pokud ze začátku dítko nechce na nočníku být, je dobré zajistit mu dostatek podnětů. Například hračky, knížky, tužku a papír na malování, bublifuk. Zkrátka něco, čím se upoutá pozornost na něco a dítě sedí v klidu na nočníku. Nesmí se zapomínat chválit, neustále chválit. Jak pěkně sedí na nočníku, i když nic neudělá. Když vykoná i potřebu, tak ukázat ten výtvor a opět pochválit.

Projevená radost dítě motivuje. Chce být opět chváleno a zároveň chce udělat radost rodiči. Dítě si časem začne samo říkat, že chce ČÍ, případně EE (nebo nějaké jiné Vámi zvolené názvy :-D). Až toto začne praktikovat, nemusí si říct úplně pokaždé, lze začít zkoušet nedat plenu. Je jasné, že ze začátku bude dost počůraného oblečení, třeba i několikrát za den, ale s tím se počítá. Ideální pro trénink je léto, kdy může být dítko jen v triku a kalhotkách, ale je jasné, že ne vždy tato etapa na léto připadne. Nicméně, až se dítě počůrá, dejte mu najevo, že je to něco špatného. Například si zacpěte nos a řekněte, jak smrdí, dělejte u toho grimasy. Nebo řekněte, že se zlobíte, že to je fuj, že to velké holky a kluci jakou jsou oni, nedělají. Nebo vysvětlete, že takto to dopadne, když si neřekne, že bude mokré a že to studí.

Po převléknutí důrazně a několikrát upozorněte, že již nemá plenu, že má kalhotky a že musí říct mamince, že chce ČÍ. Naladit na to, že už je fakt velký šikovný děťátko, protože už nosí kalhotky jako mamka (případně taťka). I v této fázi platí, posazovat pravidelně na nočník i v případě, že si zrovna neřekne. Posazovat zhruba každou hodinu až hodinu a půl. Déle nedoporučuji, to je většinou už pozdě. Může to znít otrocky, ale jedná se o pár dní či týdnů a máte po několikaměsíčních starostech s neustálým přebalováním. Když si dítě samo řekne a následně vykoná potřebu, tak hodně chválit, radovat se. Snad každé dítě miluje utírat se do toaletního papíru nebo alespoň možnost moci si ho utrhnout. Toto dávejte jakožto motivaci či odměnu po sezení/vykonání potřeby na nočníku.

Od tohoto článku očekávám spoustu negativních emocí. Setkávám se spíše s děťátky, které nosí pleny až do třech let, ne-li déle. Ne, že bych chtěla, aby se rodiče urazili, ale myslím si, že je to pouze jejich lenost, proč tomu tak je. Tajemství úspěchu je zkrátka v pravidelném a vytrvalém posazování na nočník. Úspěchy se dostaví. Čím déle se s tímto procesem začne, tím to bude složitější, neboť starší děti už mají svou hlavu, své nálady a období vzdoru. Tou největší odměnou za vytrvalé posazování na nočník je pocit úspěchu, vítězství, že jsme to dokázali. Pýcha, jak máme šikovné děťátko. Oceníme i čas, který máme navíc oproti pravidelnému přebalování a tahání plen všude. A také, co si budeme nalhávat, radost z ušetřených peněz, jinak vynaložených na pleny.

Já osobně mám radost také kvůli tomu, že až se narodí Alenka, budou Klárce necelé dva roky, avšak nebudu muset přebalovat ji a ještě k tomu miminko. Plenkohraní budu provozovat jen s miminkem.


Pavlína právě prožívá 32. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

24. 7. 2016Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na to nadšení z toho, že budete přebalovat jen jedno dítě, trochu pozor. Už jsem slyšela o spoustě případů, kdy se po narození sourozence starší, už naučené dítě vrátilo zpátky k plínkám.

PS: Myslela jsem, že články psané podobným tónem vymizely spolu s "těhulkou" Veronikou ;)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Pavlíno,

určitě je Vaše Klárka šikovná a přeju Vám to! Přesto si myslím, že tenhle mentorský článek je tak torchu přes čáru - přeci jen máte jen jedno dítě, holčičku a prostě to vyšlo... Od té doby, co můj syn seděl, jsem ho dávala na nočník. Myslela jsem si, že ho naučím na nočník, než se narodí dcerka, v tu dobu mu bylo 14 měsíců. Nemyslím si, že jsem líná nebo netrpělivá, i když určitě tomu šlo věnovat víc energie, ale neviděla jsem k tomu důvod. Pediatrička se rozpakovala, že to nemusím tak "hrotit", vysvětlila mi, že nervová soustava dítěte do dvou let je nezralá na to, aby se dítě samo probudilo na záchod nebo aby si při silném zaujetí u hry samo řeklo na záchod... že jde spíše dílem o náhodu a dílem o zvyk. Syn na nočník nechodil prostě nikdy - vyčural se tam třeba tak 5x za celý jeho život (jsou mu 2 a 3/4). Chodit chtěl pouze na záchod se zmenšovacím prkénkem a měla jsem dvě děti na plenách a žádná tragédie to tedy fakt není. Nechala jsem to přirozeněji plynout bez hrocení, protože mi přišlo nepřirozené tak malé dítě vpasovat do role staršího sourozence, se kterým by ideálně "nemělo být už moc práce". Já jsem si zvolila, že chci děti rychle po sobě. Jeho odplenkování proběhlo v klidu a trvalo dost dlouho. Dnes čurá venku na keříky, občas se ještě počurá, když tvrdě spí nebo když vypije večer hodně mléka. Oproti tomu holčička je výrazně více spolupracující, nedá se to ani srovnat! je jí rok a půl a umí si taky říci, že chce čurat nebo kakat. Na zahradě je zcela bez plen, přes den většinou taky... i ona odmítá nočník a nezabral nikdy ani bublifuk ani knihy ani nic. Prostě nočník nesnáší, brání se. Koupili jsme i jiný, maximálně byla ochotná v něm přepravovat kostky... Určitě je fajn si tady předávat zkušenosti a možná právě proto blogy ostatních čteme! ale osočovat ostatní rodiče z lenosti nebo netrpělivosti nebylo možná šťastné. Stačí mi jen to srovnání, které mám doma - holka a kluk... ony děti nejsou odlitky!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak schválně - kolik máte dětí a kolik už jste naučila touto metodou takhle brzo na nočník? Kolik z nich bylo holek a kolik kluků? A vážně mezi nimi nebyly žádné rozdíly, fungovalo to takhle na všechny? :)

To je pravda, takhle jsem to měla napsat a ne se rozepisovat na tolik vět :-). Alena

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak schválně - kolik máte dětí a kolik už jste naučila touto metodou takhle brzo na nočník? Kolik z nich bylo holek a kolik kluků? A vážně mezi nimi nebyly žádné rozdíly, fungovalo to takhle na všechny? :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Pavlíno,

děkuji za dnešní článek, který jsem si přečetla opravdu s úsměvem. Přesně jak píšete, jsem mého chlapečka od doby, kdy sám v pohodě seděl (u něj rok) začala posazovat na nočník a upřímně se přiznám, že mu na podzim budou dva roky a stejně má plínku a stejně si neřekne, že se mu chce. Takže se musím opravdu smát tomu, že píšete, jak je to o lenosti rodičů. Veřte tomu, že ne vždycky to tak je. Je to o připravenosti dítěte. Každé je jiné. Vaše Klárka je šikovná a brzy se naučila rozpoznávat signály svého těla. Můj chlapeček je také v jiných večer šikovný, motoricky velmi zručný, udělá, co se mu řekne atd....ale nočník a záchod prostě přímo nesnáší, pláče, brání se. Tak tomu nechávám čas a musím počkat, až mu to tzv. dockakne, jak tomu bylo i u jiných věcí.  Co jiného byste dělala Vy? Mokré kalhoty mu vůbec nevadí :-), klidně běhá dál a hraje si. Takže jsem opět nočník na nějakou dobu odložila, protože opravdu nechci, aby měl k tomu všemu negativní vztah či dokonce trauma a zadržoval třeba stolici, jak jsem se s tím taky už setkala a někde o tom i četla. Taky jsem dříve měla tendence rychle si udělat názor o velkém dítěti s plínou či dudlíkem, o zlobících dětech v autobuse, v krámě, u doktora...., ale realita mě brzy naučila být pokornější (a to zdaleka ne vše můj synek provádí, je to moc hodné dítě). Mějte se moc hezky a těším se na další článek. Alena

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Hrajeme si na raka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Stala se nemilá věc. Klárka mně spadla z lavice. U babičky a dědy je v kuchyni lavice. Jelikož skoro celé dopoledne trávíme tam, kvůli přípravě jídla, máme Klárku u sebe. Dávali jsme ji na lavici. Protože je poměrně úzká,... Celý článek »

Rýma nás potrápila, ale zvládli jsme to.

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárku přepadla minulý týden rýma. Jako na potvoru jsme byly den před tím v Praze a já tam nechala odsávačku. U manželových rodičů náhradní nemáme. To byl trochu problém, neboť vysát nosík pusou nešlo. Vyrobily jsme provizorní... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené