Jak vařit zdravě a rychle aneb Zlaté kojení

BATOLE LIVE! ANITA Jídlo je věda. Zvlášť, když má člověk vymýšlet každý den pět porcí vyvážené, pestré a zdravé dětské stravy, na které si v ideálním případě pochutná celá rodina. Těsně před prázdninami jsem si proto zašla i s Anit na kurz “zdravé svačinky pro děti”. Proč? Místo čtení kuchařek jsem chtěla s podobně naladěnými lidmi prodiskutovat složení jídelníčku. Zařadit do něj nové potraviny. Vyměnit si postřehy a recepty. No a dopadlo to…rozpačitě.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Co je vůbec „zdravé“

Z dvouhodinového kurzu o zdravé výživě dětí sem odešla mírně zmatená, lehce rozčarovaná a s několika stránkami popsanými podivnými poznámkami typu:

„sůl šedá – nebělená, musí projít varem, jinak trpí ledviny“
„avokádo – ano i ne, ona (myšleno lektorka) spíš ne (nevyrostlo tady)“
„mlít – mouka se dá i na mlýnku na kávu“
A podobně.

Ale hezky od začátku. Lektorka nám připravila pohoštění v podobě vlastnoručně pečeného chleba s pomazánkou z klíčků a obilí. Zdravé jídlo – pokud se umí udělat – považuji za velmi chutné. A tak jsem pod záminkou, že zkouším dávat ochutnat Anitě, snědla během přednášky čtyři velké krajíce, zapila je domácí meduňkovou vodou a pocítila mírné uspokojení, že už nemusím připravovat oběd (aspoň teda pro sebe, Anit se chleba ani netkla). Takže úplně zbytečně ty peníze za kurz utracené nebyly. Jenže já se nepřišla najíst.

Přišla jsem, abych si rozšířila obzory. Ovšem rady typu: nedávat dětem maso, vejce, cizokrajnou zeleninu a ovoce nebo mléčné výrobky (moje otázka: „Jaký sýr je pro roční dítě vhodný?“ vyvolala reakci, jako bych se ptala, jestli můžu nalít dceři dvojku vína) by mi obzory (pokud bych se jimi řídila) spíš zúžily. V duchu se sebe ptám: „Je to vůbec zdravé, takto selektovat dětem stravu?“ Přirozené mi to moc nepřijde.

Celý den v kuchyni

Po části „co nevařit“ otevřela lektorka kapitolu „jak vařit“. I ta mě mírně vyvedla z míry. Vím, že instantní kaše, polenta nebo vločky (ano, i ty se dají koupit instantní) nejsou úplně to pravé ořechové. A to ani když na obalu svítí ona tři zaklínací písmena „BIO“. Přesto – přiznám se – čas od času po něčem typu „zalít vodou, zamíchat“ sáhnu. Proč? Je to rychlé. Způsob vaření pokrmů podle receptů z kurzu rychlý není. Naopak. Téměř každý recept začíná slovy „pomelte si mouku“. Lektorka si mého vyděšeného výrazu asi během svého výkladu všimla a pokusila se mě uklidnit: „Nemusíte si kupovat mlýnek na mouku, stačí nasypat pár lžic mouky do důkladně vyčištěného mlýnku na kávu.“ „A nemůžu si koupit už pomletou mouku?“ zaprotestovala jsem chabě proti nápadu s mlýnkem. Můžu. Ale už to nejspíš nebude „ONO“ Stejně jako není „ONO“ kupovat si rostlinné mléko (třeba rýžové), když si ho můžete za pár hodinek vyrobit. Stejně jako se dají vyrobit vlastní těstoviny (mimochodem recept na ně začíná: „pomelte si mouku“).

Co vůbec znamená ono „ONO“? Superzdravé, ryze domácí, vlastnoručně vymazlené, fajnové a celkem levné pokrmy (když se zadaří, a to se s trochou praxe asi zadaří téměř vždy). Ale taky spoustu drahocenných minut, hodin, dní. Čas, kdy ze mě vidí moje dítě jen záda. A to nemůžu. Nechci. Nebudu trávit Anitino dětství u sporáku. Nebo mlýnu na mouku. Chci si s ní hrát. Chci ji sledovat, když si hraje sama. Chci přijít, když mě zavolá (a ne říct: „Anitko, nemůžu. Melu.“). Dobře, možná to celé malinko zveličuji, s tou moukou už dám pokoj. Teď vážně: chci vařit zdravě, ale taky rychle. Jo, a jednoduše. Vaření mě totiž (na rozdíl do Toma) fakt nebaví.

Proto z kurzu odcházím zrozpačitělá. Abych ale nebyla nespravedlivá, pár celkem přívětivých receptů a nápadů si přeci jen odnáším. Snažím se aplikovat rady na naši rodinu, přizpůsobit je našemu životnímu stylu i požadavkům a po diskuzi na téma „zdravá výživa“ s Tomem se rozhodujeme:

1. vyzkoušet domácí pekárnu

Pečivo je totiž jedna z věcí, které řeším hodně. Nechci Anit krmit „umělohmotnými“ rohlíky ze supermarketu. Zatím proto kupuji chleba a houstičky v biopekárnách a zdravých výživách.

2. nesladit, nesolit, bylinkovat

Toto rozhodnutí jsme vlastně učinili už před kurzem, ale potvrzujeme si jej. Až přijde čas, začneme Anit sladit pokrmy nejdřív jen jablečným sladem, agávovým sirupem nebo třeba karobem. Cukr nebo čokoládu se v následujících měsících servírovat nechystáme. Sůl jsme omezili na minimum a hodláme u toho zůstat. Přináší nám to nejen dobrý pocit ze zdravějšího jídla, ale taky naprosto nové chuťové zážitky. A bylinky pěstujeme na terase. Jsou super!

3. všeho s mírou a jít příkladem

Bod tři trochu zmírňuje bod dva. Striktní vyhýbání se určitým potravinám či chutím a zakazování je Anit způsobí jedině to, že se jednoho dne „utrhne ze řetězu“. Nacpe se chipsy, hranolkami, čokoládou. No, a proto je třeba kouzlo „zakázaného ovoce“ oslabit. Dovolíme jí jíst téměř vše, co jíme my (a my budeme jíst zdravě tak, aby se žaludek batolete měl podle našeho svědomí co nejlépe). Hrabání rodičům do talíře je totiž momentálně ten nejlepší gurmánský zážitek. Navíc děti se učí příkladem. Takže žádné selektování, ale přirozeně zdravá strava pro celou rodinu. To je motto bodu tři. A až Anit povyroste, mírné mlsání určitě nebudeme potlačovat. Jen zajistíme, aby byl doma – mimo jiné – i dostatek „zdravých mlsů“: sušeného ovoce, domácího müsli nebo třeba domácích zeleninových chipsů (recept na ně jsme s Tomem viděli v pořadu Herbář a nemůžeme se dočkat, až je někdy vyzkoušíme).

Rodiče, díky!

Téma jídlo samozřejmě přetřásáme se spřízněnými maminkami. A dost často mě překvapí reakce jejich rodičů nebo známých: „Proč by nemělo roční dítě jíst krupici s cukrem a kakaem (nebo piškoty, bábovku, rohlíky, termix)? Vždyť my to dávali dětem taky. A přežily to.“ S maminkami jsme se shodly, že tohle je snad ten nejhorší argument, který známe (a věřte, lidé se s ním ohání často – nejen v souvislosti s jídlem, ale třeba i při debatách o posazování miminek, vodění za ruce atd.). Proto musím ocenit naše (mé i Tomovy) osvícené rodiče, kteří nás podporují v našem stylu výživy i výchovy.

Věřím, že není úplně jednoduché sledovat, jak se vaše dospělé děti vydávají trochu jinou cestou než vy v jejich situaci. Ono taky tehdy moc nebylo na výběr, že?. Jenže dnes už je. Takže díky za pochopení a respektování. Není vás takových mnoho!

Uspokojení po kojení

Anitka si zatím z našich starostí týkajících se její vyvážené a zdravé stravy nic nedělá. Spokojeně si sláduje svých sedm lžiček kaše z ovesných vloček s ovocem na snídani, čtyři borůvky na svačinu, kus masa (maso jí chutná), deset těstovin a trochu zeleniny na oběd, kousek chleba, tři křupky, dvě kolečka okurky a lžičku jogurtu během odpoledne a pak si čichne k večeři (občas už se ani nenamáhám a dám jí to, co zbylo z oběda). A hurá – prso. Mléko jí dodává energii, radost, potřebné živiny. Někdo by mohl říct, že Anit jí málo. My to neřešíme a vlastně ani neměříme její „porce“. A samozřejmě. Každý den je jiný! A jsou i takové, kdy se z naší dcery stává pěkný jedlík a prso si dá jen ráno a večer. Nesleduji, kolik toho sní, ale jaká je. Zdravá. Veselá. Hravá. A rozhodně ne podvyživená. Tak má asi vše, co potřebuje, ne?

A já se aspoň můžu zdokonalovat v hledání odpovědi na otázku v nadpisu tohoto článku: Jak vařit zdravě a rychle? Máte nějaký (zdravý a rychlý) oblíbený recept? Napište mi do diskuze.

Vaření (a kojení) zdar. Vaše V.

23. 7. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Míšo a Katko, díky za komentáře. Kolem mě je dost maminek, které smýšlí jako já, ale potkávám i hodně takových, které dávají ročním dětem bábovku nebo dokonce chipsy! Myslím, že naše snaha krmit Anit zdravě prospěje celé rodině:-) Mějte se hezky! Veru

 

Obrázek uživatele Misha
Misha

Ahoj Veru, tak zrovna mletí mouky by mohlo Anit bavit ;-) ...ale jinak souhlas...já mám ráda příspěvky od Margit http://www.margit.cz/vyziva-deti/ Byla jsem na její přednášce a nadšeně odcházela. Řídím se heslem kupovat "opravdové" a kvalitní potraviny a jednoduše je připravovat. Třeba dneska si dcerka moc pochutnala na snídani - kaše z jáhel, kefír.mléko a jahody :-)A co se týče objemu snězeného jídla, tak to máme úplně stejně jako Ty s Anit a kojení to všechno jistí. Musím říct, že jsem se o zdravou výživu začala více zajímat po prvních projevech exému u dcerky v 7 měsících a po měsíci nastalo viditelné zlepšení, nyní je úplně v pohodě. Takže zdravému jezení zdar :-)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

ahoj Veroniko, já mám desetiměsíčního syna, dost jsem stravu řešila, četla knihy, články, radila se s pediatričkou i nutričním poradcem a resumé mám jediné: jí vlastně skoro normální jídlo s tím, že dávám pozor při výběru a zařazuji samozřejmě to, co odpovídá jeho věku. Nesolím mu, nesladím, bylinkuji a snažím se, to jsou jediná má pravdila. Přesně - všeho s mírou. Tomášek miluje cukety a založením je prostě vegouš, takže mám problémy s vpravováním masa. Byl hubený, teď už to ujde - díky piškotkám, ano! A co! posvěceno pediatričkou i nutričním poradcem - dítě trochu cukru potřebuje a je dobře, že ho zvykám na lepek. (samozřejmě ho nenechám sníst půl pytlíku za den...). A co se týče kupovaných skleniček? občas to dělám taky, je to pohodlné, třeba když se jede na dovolenou. A co mi poradili tito dva odborníci? Potraviny ve skleničce označené "od ukončeného 4. měsíce" jsou nejkvalitnější a mám je malému dávat raději místo zeleniny ze supermarketu, jsou prý tak hlídané, že udělám lépe, když mu dám tuto zeleninu ze skleničky než vařenou a mixovanou z obchodu. Anebo kupovat bio, ale zase hlídat plísně ...

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené