Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc…

Naposledy jsem téměř 3 hodiny kontrolovala smlouvy připravené bankou kvůli hypotéce. Samé všeobecné podmínky a jiné podmínky, programy a tak. Je pravda, že výše splátky a všechny věci okolo nového budoucího domu mě nepřekvapily, ale ani nepotěšily. Než půjdu do práce (a to jsem si rodičovskou o 7 měsíců prodloužila) budeme chudí jako kostelní myši. Jenže pořád to jinak nejde. Bude to vlastní bydlení, v tichu, soukromí a pohodě – maluju si. A za to jsme skoro ochotní dát první i poslední peníz. Naštěstí to tak nějak vytušily a hrají si. Jsou to zlatíčka.

Adámka čím dál víc baví hraní s dětmi. Mrzí mě, že nevyšla školka. Třeba to ještě nějak dopadne, určitě to zkusíme i během roku, co kdybychom měli štěstí. Adámek by byl nadšený. Zatím můžeme pracovat na nepotřebě plenek. Je to už skoro ostuda, že tak velký kluk chodí pořád v plínce. Jenže stále platí, že zůstávání u babičky nočníčkování neprospívá. Stejně tak, jako pohodě Adámka. Snažíme se ale tím úměrně, čím se zvyšují teploty venku. Adámek doma běhá jen v podkolenkách a bačkůrkách – ty mít musí, protože jsme byli na ortopedii a Adam už potřebuje vložky do botiček – má po manželovi ploché nohy.

To Zorinka vypadá, že bude po mně a nožičky má už teď více vykreslené, co se týká klenby, než bráška. Zato stále nelozí ani nechodí. Je to lenoch a chce se stále jen nosit a mazlit. Ve svém plazení nás ale baví, protože ani pomalejší tempo než chození (plazení vypracovala k naprosté rychlosti) ji nezastaví a pokud si hrajeme například s kostkami, všechny nám je za zády posbírá a nahází zpět do krabice. To brášku uklízení rozhodně takhle nebaví. :-)

Jako žito bych však někdy přetáhla toho mého chlapečka. Zkouší ve svých skoro třech letech mojí trpělivost někdy až nelidsky. Pokud řeknu A, chce vždycky B, máme-li dělat C, upaluje vyhazovat D a dostat ho tam, kam chce člověk zejména, pokud pospíchá, je někdy téměř nemožné. Sama sebe se v duchu často ptám, kam zmizel ten můj milovaný, poslušný kluk. Jenže on vyrostl a chce dělat věci po svém. A chyba je ve mně. No považte. Často si říkám, že chyba je ve mně. Příklad za všechno. Oblékám ho a říkám a vysvětluji, jak je důležité spěchat, abychom nebyli u paní doktorky pozdě. Přebalím a povídám doslova: „Vyskoč“… a divím se, že to udělá, břinkne mě do brady hlavou, až mi čelist zapraští a rozpláče se, protože i jeho to bolelo. No nejsem já trubka?

Tak často už jsem si všimla, jak špatné dávám příkazy, nebo jak si neuvědomím odlišné chápání nás obou. Pak se mu dodatečně omlouvám, ale to je někdy pozdě a zbytečně si zadělávám na problém. Je to chlap a ještě přímočaré dítě. Všechno chápe doslova. Jasně a napřímo. Zato já… vzorce chování své mamky nebo táty, ty někdy tak vylezou napovrch a zabolí. Nevím, jak na ně. Trápí mě, že z nich neumím vykročit, protože to, co někdy předvádím, to není to správné. Nejvíc mi vadí utkvělá představa a nereálné očekávání. Mnohdy zadám úkol a očekávám, že bude nějak splněn. Jenže mi nedochází, že způsobů, jak jej splnit, je mnoho. A dva lidé, při nejlepší vůli, si stejný způsob nevyberou – logicky zejména, pokud je věkový rozdíl přes třicet let. No a problém je na světě. A já jsem nervózní, protože to nejde podle mých představ. Jenže v sobě jasně tuším, že moje představa není představa mého syna a možná nikdy nebude. A mně zbývá, abych se tomu přizpůsobila. Protože není důvod kazit mu radost, plány a vyšlapávat nechtěné cesty nebo bořit překážky, když o to nikdo nestojí!

Vím, dělat chyby je lidské a nikdo se jich nevyvaruje, avšak doufám, že z tohoto svého stínu skutečně dovedu vystoupit a časem se to podaří. Dialog je vždy lepší, než monolog (zvláště bez posluchače), dohoda lepší, než rákoska. Jdu… učit se jinému myšlení a jinému přístupu, držte mi palce, a pokud někdo máte zkušenost s kurzem Nevýchovy, budu ráda za poznatky a pocity.

Zuzana

13. 5. 2016Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Mílovými kroky

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Další týden za mnou a zase sedím na sedačce, nemůžu spát (tentokrát se v bříšku velice mítá efička) a kroupy buší do parapetu a střešního okna na chodbě, jako zběsilé… a to nejsou ve velikosti pěsti, jako kdesi ve světě ... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené