A je osprchováno

WILD MAMA Jedna z věcí, kterou zbožňuji na životě v cizí zemi je poznávání nových tradic, svátků a zvyků a pomalu je brát jako vlastní. Jednu z takových oslav jsem měla minulý týden a o co krásnější, že to byla oslava příchodu mého chlapečka. Takže jak taková „baby shower“ vypadá?

Takzvaná „baby shower“ neboli sprchování dětátka, je oslava, která se drží v mnoha anglicky mluvících zemích, ale v dnešní době se už pomalu šíří i do Evropy a i u nás v česku už některé očekávající maminky tuhle oslavu pořádají.

Česká tradice spíše říká, že by se nemělo nic před samotným narozením miminka, protože by to mohlo přinést smůlu, ale myslím si, že málokterá maminka tuto tradici dodržuje nebo kdy dodržela. Která z nás by přece jen zvládla devět měsíců jen netrpělivě čekat a ani kočárek si nekoupit. Žádná. Tady v Austrálii je tahle oslava příchodu dětátka velice oblíbená a nastávající maminky se na přípravách opravdu dokáží vyřádit a utratit za to vesmírné částky. Já naštěstí takový blázen nejsem, a jelikož jsem spíše hodně kreativní člověk, který si rád dělá věci sám, tak jsem si tu svou oslavu krásně připravila a načančala u sebe doma.

Opravdu jsem si ten čas strávený přípravami užila a s láskou dvou srdíček (jedno moje a jedno Maxíkovo), jsme připravili krásnou modrou oslavu, která evidentně potěšila oči všech příchozích hostů. Náš byt se ve chvíli proměnil v krásné modré nebíčko, plné obláčků, modrých mráčků a třpytivých ozdob. Co ale na takové pořádné baby shower nesmí chybět je výborné jídlo a všelijaké dobroty. Takže nazdobení slavnostní tabule nesmělo chybět. Jídla bylo moc. Od pravého českého guláše až po vynikající dort a zákusky, které mi upekla jedna moc šikovná a talentovaná česká holčina, která evidentně podle výsledků dělá svou práci s velkou láskou a vášní. Takže dort měl bezkonkurenčne nejvetší úspěch. Byl totiž opravdu krásný. Dlouho jsem přemýšlela, jestli do něj vůbec řiznout. České ručičky prostě nikdy nezklamou.

Největší odměnou pro mě ale bylo jen tiše sedět a pozorovat. A radovat se. Že všechny ty lidi přišli, a že přišli kvůli nám a našemu chlapečkovi. A vidět jak jejich oči září, pusa se směje a jak si užívají všechno co kolem je, to byl dárek nad dárky. Přála bych si aby tohle náš Maxíček mohl vidět, že už ted, když je v bříšku, má kolem sebe tolik lásky a radosti. Že ho tolik lidí tady na tom světě už ted očekává s velkým nadšením a netrpělivostí.

A pak tam byla ještě jedna důležitá věc, která mě ten den neskutečně potěšila a to byl pohled na mého přítele. Na Maxíkova tatínka. Viděla jsem mu v tváři, jak je spokojený a jak ho jeho nová situace těší. Jak stojí obklopen svými přáteli, kteří ho do dnešního dne znali jen jako věčně nezávislého prdlouše, který žije jen pro oceán a surf. I já ho tak znala a tak jsem se do něj zamilovala. A vím, že tenhle prdlouš tam pořád je a pořád si svou nezávislou duši hlídá, ale jen se teď víc nechává unést jinou, novou vlnou. Bude z něj brzo tatínek. A o co víc, bude táta pro svého prvního syna, se kterým může všechy ty jeho kraviny vyvádět. Nemůžu se dočkat, až je dva uvidím pohromadě. Už teď se mi z toho rozeskakuje srdce radostí. Ještě že lidské srdce nemá kapacitu. Neumím si představit, že bych mezi ně lásku musela rozdělit. Protože je oba dva miluju nekonečně moc.

Když večer všichni odešli, spadli jsme na gauč a spokojeně si oddechli. Byl to skvělý den, plný radosti a hezkých lidí. A to je to, co chcete dosáhnout, když se rozhodnete žít v cizí zemi. Chcete najít novou rodinu, chcete se cítit milovaní a obklopení lidmi, kteří tu pro vás jsou. Já už tu své místo našla. A musím říct, že se mi opravdu moc líbí. Takže za nějakých deset týdnů, až přivedu na svět svého syna, přivedu ho do světa, který je bezpečný a krásný. Ne plný zmatku a nejistoty. Svět, který se stane jeho domovem, stejně tak jako je mým.

Take milé nastávající maminky, začněte sprchovat! Určitě budete nadšené jako já. Je to krásný den, který patří jen Vám a vašemu bříšku. Pro inspiraci přidávám pár fotek a prosím, neposlintejte si klávesnici, až uvidíte ten výborný dort.

Krásný týden všem

Vaše Bára


Barbora je ve 29. týdnu těhotenství. Chcete vědět, co se děje s jejím tělem?

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Momma ze země Oz
Momma ze země Oz

Děkuji moc za Vaše milé komentáře, jsem neskutečně ráda, když vidím, že psaní mých článků je pro Vás zajímavé a možná i inspirující. A proto, pokud plánujete další dětátko, a povede se, určitě si takovou "baby shower" uspořádejte. Není nic špatného na tom se inspirovat v zahraničí a podívejte se na svátky jako Valentýn nebo Halloween, taky nejsou původem naše a jak oblíbené jsou. A slavit příchod nového člena rodina mi přijde mnohem víc smysluplnější než třeba jeden den pro lásku. A právě z důvodu, že si dokážu představit, jak vyčerpaná budu až se malý narodí a jak stejně bude všechno vzhůru nohama minimálně první tři měsíce, asi bych nebyla schopná takovou hezkou oslavu uspořádat a už vůbec bych si jí tak neužila. Takže za mně rozhodně velké ANO pro baby shower, protože vím jak se některé dny těhotná žena cítí a zejména když už bříško narůstá do obřích rozměrů. A pro jeden den se krásně načančat, obléknout si pěkně sednoucí šaty a ne vytahané tepláky (které milujeme, protože jsou tak zatraceně pohodlné, já vím), bylo to opravdu příjemné a dodalo mi to zase pocit síly, zvládnout ty poslední měsíce těhotenství. A co je ještě zajímavější a možná Vás pobaví je, že stejně tak jako u nás není zvykem slavit miminko předem, tady není zvykem miminko zapíjet po narození. Když jsem tenhle zvyk mému příteli představila a řekla jsem mu, že až se malý narodí, tak po pár hodinách strávených s námi v porodnici ho společně s mou mamkou odešlu domů, kde musejí malého pořádně zapít, nemohl tomu uvěřit a radostí se celý začervenal. Jeho překvapení, že semnou nemusí 24/7 sedět u postele a koukat jak si malého přehazuju z jednoho prsa k druhému bylo neskutečné. Smál se, že mu všichni kamarádi budou závidět že má dítě s češkou, protože poslední co pro ně připadalo v úvahu po narození dětí, bylo se opít. Opravdu je to občas legrační, když spolu žijí lidé z různých kontinentů. 

A s myšlenkou že den narozenin Vašich dětí by měl být i Vaším dnem, určitě souhlasím. Protože to vy jste ta, která si ten den zaslouží nejvíce díků. Přivést na svět dítě, které je zdravé a silné, připravené pro život, to není něco, co by každý zvládnul. Ale víte co, proč si tu oslavu neudělat. Sama pro sebe. Něco si pro sebe kupte, uvařte si jídlo, které máte ráda vy a ne každý okolo a nemusíte nikomu říkat, proč to děláte. Vy víte! A pohled na Vaše malé ratolesti, které za sebou mají další úspěšný rok života, co je víc odměňující. 

Krásný den

S láskou Bára

 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Báro, děkuji, moc ráda jsem si početla o konkrétní zkušenosti s baby shower. Občas vídám na netu fotky z takové oslavy, ale vlastně jsem si úplně nedokázala představit, jak to probíhá.

Je fakt, že v Česku se dodnes traduje, že nic na miminko nemá být doma předem - myslím, že pověra pramení z obavy, že kdyby to nedopadlo a žena se snad nedej Bože vrátila domů bez miminka, pohled na kolébku (či v pozdější době spíše kočárek) by ji jen více zraňoval. Z určité pověrčivosti jsme to částečně u prvního syna také dodrželi - kočárek jsme měli u mých rodičů a manžel pro něj jel, až když byl Honzík na světě. Nutno říct, že to pro nás byla tehdy velká pomoc i z čistě praktických důvodů, v malém bytě bez komory či jiných úložných prostor nebylo kočárek kam dát a stačila doba, po kterou jsme se mu museli vyhýbat po narození syna. S druhým synkem to pak bylo obdobné, jako píše Katka. Leccos bylo prostě doma, a opět mnoho věcí bylo z kapacitních důvodů u mých rodičů na půdě.

Svého druhu "baby shower" nebo "zapíječku" jsme s prvorozeným synkem ovšem absolvovali také. Sice tedy až po jeho narození, měl právě 5 týdnů, ale sezvali jsme tehdy přátele do domu mé sestry a oslavili Honzíkovo narození tam. Bylo to tedy méně načančané a víc neformální, než Vaše oslava, chlapi venku pekli prase, pili pivo, a my ženské jsme se povětšinou schovávaly v chalupě a klábosily (bylo fakt dost zima, na konci října tehdy dokonce napadl sníh!). Druhý den ráno jsme slavnostně na zahradě zasadili Honzíkův strom a teď ho chodíme pravidelně kontrolovat, jak pěkně nám roste. Filípkův strom jsme zatím nějak nestihli, asi až s druhými narozeninami na podzim, teď už je na sázení stromu pozdě. A v jeho případě vlastně ani neproběhlo to pořádné "zapíjení", které se v českých končinách obvykle dělává (aby prý bylo dítě zdravé... no, možná to má něco do sebe, Filípek je rozhodně nachlazený častěji, než býval ve stejném věku Honzík).

A rozhodně souhlasím s Katkou, že narozeniny potomka by měla slavit také maminka! Koneckonců se říká, že porodem se nenarodí jen dítě, ale také matka, otec a rodina.

Užívejte si své těhotenství ve zdraví a lásce :-)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Báro,

Váš článek je opravdu zajímavý! Jsme asi skutečně dost jiná země plná pověrčivců nebo pesimistů a schováváme kočárky a výbavu na miminko po známých. U prvního dítěte jsem se v tomto ohledu dost držela při zemi (nebylo to první těhotenství a mělo to být první dítě, tak jsem se celou dobu trochu bála) a až když byl syn na světě, tak jsem mnohým ukazovala fotky z 3D ultrazvuku a porovnávala je s jeho skutečnou podobou (mimochodem neuvěřitelná - za zbývající dva měsíce prenatálního vývoje od tisku fotky do porodu jenom vyrost, aniž by se mu změnily rysy) a založila jsem do Tomáškova alba první fotku z ultrazvuku, těhotenské fotky a pak jeho... U dcery jsem už byla otrkanější už tím, že všechno miminčí bylo už doma (otěhotněla jsem znovu, když bylo synovi 5 měsíců), takže jsem nerozlišovala, co je ještě pro to nenarozené... Vlastně se po přečtení Vašeho článku cítím dost ochuzená - nikdo neoslavoval moje bříško, zato jsem pořád slyšela: "hlavně aby to dobře dopadlo", narození dětí oslavil tatínek, příbuzní a přátelé, když jsem byla ještě v porodnici, pak jsem dostala vždy krásnou kytku a pozornost od manžela a taky péči a něhu, ale žádná uvítací párty se nekonala - ani bych na ni po operativním porodu neměla sílu a neužila si ji. Už proto mi sprchování přijde výborné. Užila jsem si až první narozeniny obou dětí a hodlám si užít každé další - je to i moje výročí, kdy jsem se stala matkou. A štve mě vlastně, že "oficiálně" slaví jen jeden. Děti by měly slavit narozeniny s maminkami jako dva oslavenci, nemyslíte?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Ztracená...

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Dlouhou dobu jsem nenapsala žádný článek a upřímně, ani se nedivím. Malému pupíkovi byly před pár dny čtyři měsíce a já mám čím dál častěji pocit, že jsem v tomhle novém životě totálně ztratila samu sebe. A s tím bohužel i náboj... Celý článek »

Tyhle nové generace

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Už zase uplynula strašně dlouhá doba, kdy jsem se neutrhla na pár hodin, abych napsala článek. Někdy mě to opravdu štve, protože mám hlavu plnou nápadů o čem bych Vám chtěla napsat, ale můj šéf „pupík“ je poslední dobou hrozně... Celý článek »

Zkušebka úspěšně za námi

WILD MAMA Hurá. Máme za sebou šestinedělí. Já neskončila na psychiatrii, pupíka nám nesebrala sociálka a tatínek neskočil na surf a neodjel na první vlně do Indonésie. To se dá považovat za úspěch. Jaký to pro nás bylo a nějaké tipy pro ty, co... Celý článek »

Nahoru a dolů

WILD MAMA Porod za Vámi. Šestinedělí před Vámi. Jaká je nová role matky v mém podání a jak to celé zvládáme? Nahoru a dolů je možná vystihující popisek, za kterým se ale skrývá mnohem víc.  Celý článek »

Čáp přiletěl na tryskáči

WILD MAMA Odpočítávání posledních dní bylo přerušeno. Náš malý se rozhodl podívat na světlo tohoto světa dříve než jsme plánovali. O to větší to byl zážitek, o to větší to byla extáze. Jaké je to být maminkou? Teď už odpověď na tuhle otázku znám.  Celý článek »

Zpátky do minulosti

WILD MAMA Když se těhotenství blíží ke konci, není to jen fyzicky náročné. Psychika hraje obrovskou roli. Snažím se z toho získat maximum pro svůj velký životní krok. Vidět spojitosti, kde nejsou a poučit se z minulosti. Připravit se psychicky na... Celý článek »

Už tě vyhlížíme chlapečku náš

WILD MAMA Jak zvláštní je to pocit, když se Vám těch devět měsíců začne blížit ke konci a vy už vlastně nevíte dne ani hodiny, kdy se ohlásí to malé uvnitř, že je čas se podívat na svět. Chtěla byste relaxovat a nabírat síly na porod, ale v hlavě... Celý článek »

Mocná matka příroda

WILD MAMA Porod se blíží rychlostí rozjeté mašiny, den skáče za dnem, někdy už si ani nepamatuji v kolikátém jsem týdnu těhotenství, ale jedno vím jistě. A sice to, že mám před sebou v dohledné vzdálenosti cílovou pásku, ke které vzhledem k... Celý článek »

V zemi kde třešně nekvetou

WILD MAMA Takový krásný svátek jako je První máj se tady u nás v Austrálii bohužel neslaví. Tedy ne oficiálně. Každý si své svátky přizpůsobuje podle sebe a svých tradic. Já osobně mám První máj hrozně ráda, ale jak ho oslavit v zemi, kde na... Celý článek »

Jiný kraj... jiný mrav

WILD MAMA Myslela bych, že porod bude probíhat všude stejně. Jak ale pomalu zjišťuji, na druhé straně zeměkoule na to mají jiný názor. A tak jak moje těhotenství postupuje a já se dozvídám více informací o tom, co nás v následujících měsících čeká... Celý článek »

Očekávání vs. Realita

WILD MAMA Zřejmě tak jako každá žena, která prožívá své těhotenství poprvé v životě, jsem měla spousty očekávání a předsudků, jak to asi celé bude probíhat. Ještě mám nějaký ten měsíc před sebou, takže se spoustu věcí může změnit, ale už nyní můžu... Celý článek »

Půl cesty za námi

WILD MAMA Opravdu už mám za sebou dvaadvacet týdnů těhotenství? Teď už zbývá jen hádat kolik asi zbývá. Termín porodu se blíží neuvěřitelnou rychlostí a dny utíkají jako zběsilé. Jaké byly ty moje poslední? Milé i nemilé. Někdy to těhotenství až... Celý článek »

Uzavřete sázky... Je to kluk!

WILD MAMA Týden našeho ultrazvuku je tady. Nemohli jsme dospat. Konečně se dozvíme tu velkou pravdu. Holka nebo kluk? Růžová nebo modrá? Tanečnice nebo surfař? Ať už nám řeknou cokoliv, hlavně ať je miminko zdravé a má se čile k světu. A jak... Celý článek »

Protančené těhotenství

WILD MAMA Utíkají týdny vašeho těhotenství stejně tak rychle jako ty moje? A pokud jste si stejně tak jako já někdy představovala, jak si budete to svoje první těhotenství užívat plnými doušky, vypadá to opravdu tak? Užíváte si ho nebo ho jen... Celý článek »

Těhotná v cizím jazyce

WILD MAMA Možná, stejně jako já, žijete v cizí zemi, daleko od domova. Možná jste, stejně jako já, těhotná. A možná i stejně jako já občas panikaříte, jelikož vám právě došlo, že být těhotná v zemi, kde všichni mluví jiným jazykem a mají jinou... Celý článek »

Těhotenství vzhůru nohama

WILD MAMA Co je lepší? Trávit dovolenou s vašimi dvěma kamarádkami na ostrůvku v Indonésii, kde není nic jiného než bílý písek, palmy, průzračně modrý oceán, výborné jídlo a alkohol tam teče i z kohoutků a nebo konečně spatřit ty „dvě“ vymodlené... Celý článek »

Naposledy navštívené