Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala jsem se ani jednou. Důvod byl prostý: zima.

Takže mé vzpomínky na koupání v moři jsou už jen velmi matné, staré víc jak dva roky, kdy jsem navštívila na jaře Kubu. Nevím, jestli za ty zamlžené vzpomínky může ta doba, nebo je v tom ještě množství kubánského rumu, kterého jsme během čtrnácti dnů zkonzumovali děsivé množství. Nicméně ať už je to jakkoliv, byla jsem přesvědčená, že letos se prostě k moři podívám a pořádně si ho užiju!

Čas hrozně letí. Nejrůznější povinnosti i jiné aktivity nás zaměstnaly natolik, že jsme na plánování letní dovolené tak trochu pozapomněli. Nakonec se ale, jak už to tak bývá, našla jedna lákavá varianta dovolené tak nějak sama. Zkrátka vyplynula ze situace. Má sestra Terezka se totiž potřebuje nějak dopravit do Sienny v Itálii, neb jí tam začátkem srpna začíná studium v rámci Erasmu. A tak jsme si s přítelem říkali, že by nebylo od věci spojit „příjemné s užitečným“. Tedy: odvézt ji na místo a zároveň si tam užít týdenní dovolenou. Toskánsko je dle mého názoru nádherná lokalita, kde si člověk může užít atmosféry nádherných měst, moře a ještě k tomu báječné italské kuchyně! Takže místo máme vybráno. Dopravní prostředek taky. Auto.

Ono se stejně lítat od 28. týdne těhotenství nedoporučuje a navíc je auto vhodnější i z důvodu, že chceme navštívit více míst. Horší je to s ubytováním. To totiž zajištěné nemáme a ani to nevypadá, že by se na tom během těch několika pár dní, co zbývají do odjezdu, mělo něco změnit. Takže jedeme, jak se říká „na blint“. Bereme s sebou stan a jsme připraveni i na variantu spaní v autě. Já bych si samozřejmě děsně ráda užila bydlení v pohodlí hotelů a penzionů, jenže nevíme, kde přesně který den budeme a tak si nemůžeme ubytování zajistit dopředu a teď v sezóně nejde ani spoléhat na to, že na místě pak něco najdeme, a když už ano, že to nebude stát majlant. Upřímně, trochu se toho dobrodružství „kde složíme hlavu“ děsím. Zvláště ve stavu, ve kterém se nacházím. Ale vem to čert, však ono to nakonec vždycky nějak dopadne!

Když jsem se tedy už definitivně rozhodla, že tuhle naši dobrodružnou dovolenou absolvuji, málem mi v tom mé pokročilé těhotenství stejně zabránilo. Seděla jsem v čekárně u své gynekoložky. V čekárně je televize a tam pořád dokola běží program určen speciálně ženám. No, co vám budu povídat, čekáte-li víc než patnáct minut, začne Vám to většinou lézt na nervy. Reklama na těhotenské vitamíny střídá krátký a ne příliš fundovaný spot o inkontinenci, po něm následuje „rychlé vaření s Nowacem“, kde je vrcholem kuchařského umění osmažení rybích prstů, samozřejmě značky Nowaco. Nicméně tentokrát se mi čekání a tupé sledování televize vyplatilo. Řeč byla totiž o cestování v pokročilém stádiu těhotenství. Na úvod jsem se dozvěděla, že těhotné ženy jsou vlivem hormonů snad ty nejhorší řidiči vůbec, to mě teda dost popudilo. Ale pak mluvili o riziku předčasného porodu v zahraničí. Pokud si pro své cesty vyberete nějakou například západoevropskou destinaci, nejde o kvalitu zdravotní péče, o tu se příliš bát nemusíte. Problémem je ale cena této péče a její hrazení pojišťovnou.

Nikdy jsem o tom nepřemýšlela ani o tom neslyšela, ale případný předčasný porod a následná péče o nedonošeného novorozence může stát i přes milion korun a většina pojišťoven matky v pokročilém stádiu těhotenství právě z důvodu tohoto rizika již nepojistí. Respektive se Vaše cestovní pojištění nebude vztahovat na hrazení případné porodní a poporodní péče.

Po vyslechnutí této informace jsem začala po návratu domů pátrat. A skutečně. Pro 31. týden těhotenství, ve kterém se budu nacházet po dobu naší dovolené, jsem našla jedinou pojišťovnu, jejíž pojištění do zahraničí se vztahuje i na předčasný porod a péči s tím spojenou. Jedná se o Evropskou pojišťovnu, v jejíchž pojistných podmínkách se píše: „Uhradíme Vám či za Vás rovněž léčení či operaci vztahující se k těhotenství a porodu do 2 měsíců před předpokládaným datem porodu a léčení či operaci předčasně narozeného dítěte do 2 měsíců před předpokládaným datem narození.“ Do limitu se tedy vejdu: Vracíme se 4.srpna a „dva měsíce před předpokládaným datem porodu“ odpovídá 6.srpnu.

Nevím, jak se na to díváte vy, ale právě pro případ, že byste to měli podobně jako já, dělím se s Vámi o tuhle zkušenost. Protože já, ač jsem ochotna risknout kde co, bych zrovna tohle neriskovala a v případě, že bych nebyla pojistitelná, celou zahraniční dovolenou bych raději odpískala. Ono přeci jen splácet k hypotéce ještě dalších několik stovek tisíc za dobrodružný porod v Itálii, by pro nás mohlo být dosti komplikovanou a nepříjemnou záležitostí.

No, ale vše dobře dopadlo a my tedy v sobotu vyrážíme! Příště napíšu, jak jsme se měli a jak jsme to všechno zvládli! Do té doby se mějte krásně a užívejte léta!

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené