Jiný kraj... jiný mrav

WILD MAMA Myslela bych, že porod bude probíhat všude stejně. Jak ale pomalu zjišťuji, na druhé straně zeměkoule na to mají jiný názor. A tak jak moje těhotenství postupuje a já se dozvídám více informací o tom, co nás v následujících měsících čeká, zjišťuji, že komfortu jako například mít vlastního doktora u porodu, se tady nedočkám. Takže to bude na mně. To je přece hračka... levou zadní. :-)

Jak měsíce pomalu ubíhají, naplánovala jsem pro nás nějaké aktivity, které nás všechny tři malinko více připraví na závěrečné období. Minulý týden jsme byli v nemocnici na malé seznamovací tour a musím řici, že jsme oba dva od té doby takoví klidnější. Aniž bysme si cokoliv řekli, oba jsme z toho měli velice příjemný pocit. Ukázali nám místo, kde se naše dětátko narodí, doporučili nám, co si máme přinést, jak se připravit a psychicky naladit. Jsem moc ráda, že jsem si vybrala právě tuhle nemocnici, protože tam hodně dbají na to, aby se maminky-rodičky cítily jako doma a ne jako v nemocnici. Takže všechny porodní místnosti jsou přizpůsobeny a vybaveny tak, aby jste se opravdu cítila jako doma.

Můžete si přinést svojí hudbu, svíčky, svoje jídlo a pití, svoje oblečení, ve kterém chcete být při porodu. Každý pokoj má svou vlastní koupelnu s velkou vanou, kde se v klidu můžete na porod připravovat. A opravdu, cítila jsem se tam příjemně. A i můj drahý vypadal překvapivě spokojeně a snad bych řekla že se i těší, až tam budeme ten „náš“ čas trávit. Manažerka oddělení, která nás touhle tour provázela byla opravdu sympatická žena, která má evidentně velkou vášen pro to, co dělá. Její slova byla jako balzám na duši, mluvila tak, že jsem si přála, abych mohla rodit už druhý den.

A proto mi došlo, že porod je víceméně hlavně o psychice. Bolesti a nepřijemnosti ho provazející, to jsou jen okolnosti, ale to, jak je žena psychicky naladěná a připravená to miminko vytlačit na svět, to je hlavní podstata úspěšného porodu.

V závěru nám doporučila, ať jsme všechny silné a zkusíme zůstat doma do posledního možného okamžiku. Protože to pro nás bude příjemnější, budeme se cítit uvolněnější a opravdu přijet do nemocnice až takzvaně za pět dvanáct. Jedna věc mě ale v ten den hodně překvapila, možná i zklamala. Jak už jsem výše zmínila, tahle nemocnice preferuje přirozený porod. Když se ale tahle manažerka porodního oddělení zeptala kolik z nás bude mít porod císařským řezem, vyděsilo mě, kolik žen zvedlo ruku. 40%!!! Viděla jsem v ten moment v její tváři zklamání a jako by jí to sebralo tu vášen a nadšení pro to, co dělá. Jen smutně sklopila hlavu a jelikož by to nebylo vhodné, nijak na to nereagovala.

My jsme se na sebe s drahým jen překvapeně podívali a zakroutili jsme hlavou. Už jsme o tomhle „trendu“ slyšeli. Hodně maminek tady v Austrálii, myslím, že zejména tady v Sydney, nechce podstupovat přirozený porod a jelikož mají dobrovolnou možnost se zabookovat na porod císařským řezem, prostě to udělají. Proč? Tomu nerozumí asi nikdo. Je to strach? Obava z porodních bolestí? Z komplikací? Nebo to jen rychle chtějí mít za sebou? Ať je důvod jakýkoliv, nerozumím jejich rozhodnutí. Pokud to není ze zdravotního hlediska nutné, proč se vyhýbat něčemu tak přirozenému jako je porod vlastního dítěte? Nebudu nikoho soudit, ale připadá mi to trochu jako zbabělost. To je jako kdybyste se rozhodli vylézt na Mt. Everest a pak by vám někdo nabídl, že vás tam vezme helikoptérou. A vy by jste na to kývli. Tak proč to vlastně podstupujete? Aby jste mohli mluvit o tom, že jste byli na vrcholu? Bojím se, že ano. Je to smutné.

Ale i tohle mi dodalo sílu a ještě větší odhodlání, že já svůj porod zvládnu, ať už se děje cokoliv. Další věc, která se mi líbí na zdejších zvycích je, že jakmile se vám miminko narodí, už ho od vás nikdo neodebere. Pokud tedy nejsou nějaké komplikace a problémy. Ale když nejsou a miminko se narodí zdravé, ihned ho maminka dostává do rukou, aniž by ho bylo potřeba omývat a čistit a nechává se sama v místnosti s tatínkem. Kdy je prostor jen pro vaši novou rodinu a takzvaný „bonding“. Po chvíli pak přichází sestra, která se zeptá jestli chcete miminko umýt, ale je stále s vámi, ve stejné místnosti. A opravdu je s vámi už 24 hodin. Což je možná trochu zarážející, protože nedostanete absolutně žádný prostor na spánek a odpočinek po porodu, ale kdybyste se cítila maximálně vyčerpaná, můžete sestru zavolat a nechat dítě v dozoru tatínka nebo někoho z rodiny. Ale neexistuje žádné odvážení miminek na noc, aby se maminka vyspala. Nee. Pěkně se o to svoje starejte maminky.

Domů můžete odejít už po 5 hodinách po porodu, kdybyste se na to cítila a kdyby miminko bylo v pořádku a nemělo problémy s kojením. Což si myslím, že u nás v Čechách taky není možné. A upřímně nevím, jestli bych se cítila na to, jít po pár hodinách domů s novorozencem. Ale jak říkám, jiný kraj, jiný mrav. Doktora tady u porodu taky nemáte, dokud nejsou komplikace, jste tam jen vy, váš partner a sestra. Takže je to na vás milé dámy.

Jelikož jsem v Čechách nikdy nerodila, nemůžu to porovnat, ale myslím si, že některé věci se tady opravdu dělají úplně jinak. Jak přesně, o tom vám povím, až to budu mít za sebou.

Tak mi držte palce a já vás zase budu příště informovat, jak tím svým australským těhotenstvím proplouvám.

Krásný den :-)

Vaše Bára


Barbora je ve 27. týdnu těhotenství. Chcete vědět, co se děje s jejím tělem?

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele ZuzanaInDelft
ZuzanaInDelft

Přesně - jiný kraj, jiný mrav.

Já žiju v Nizozemí, kde - pokud se rozhodnete pro porod v nemocnici - odcházíte domů po 2 hodinách po porodu a nejsou-li komplikace doktor není přítomen. Nicméně je vždy v blízkosti a kdyby něco, je u rodičky do minutky :-)

Pokoje jsou asi podobné, neb v nemocnici, kde to čeká nás, mi to přijde jak v luxusním hotelu.

Jen asi těch císařů bude o dost míň, neb většina žen rodí spíš doma, když nemusí ze zdravotních důvodů do nemocnice.
A myslím, že i dobrovoný císařský řez tu není možný. Jen ze zdravotných důvodů.
Ne, že bych o to měla zájem, ale na to se ze zvědavosti schválně  zeptámporodní asistentky na příští návštěvě :-D

 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Báro,

porod císařským řezem bych zrovna k doletění na Mt. Everest tedy nepřirovnávala, to mi přijde trošku mimo mísu - ale rozumím, jak to myslíte. Ty maminky-prvorodičky chystající se na císaře asi moc nevědí, co je čeká. On i císař totiž docela dost bolí a někdy i pěkně dlouho. A naneštěstí po narození dítěte, o které se budou starat a bude jim blbě - patrně. Nechat si dobrovolně dělat jizvu na děloze - nikdy jsem to nechápala. Mám za sebou dva císaře a já jsem naopak případ, kdy jsem možná trošku podlehla té kritice stále vzrůstajícímu počtu císařských řezů a i přes svou nemoc jsem se rozhodla zkusit rodit přirozeně. Dneska bych to neudělala, protože zejména můj syn byl v ohrožení a 37 hodin se snažil prokopat se na svět a problém byl na straně mého těla. Zažil docela velký stres, po mém kolapsu dostal bohužel i léky a nakonec si dýchnul mé celkové narkózy. S dcerou jsem měla císaře plánovaného a v mžiku byla na světě, naprosto zdravé a spokojené miminko - naštěstí! ale můžu Vám říci, že z císaře se každá maminka musí prostě zotavit a že to trvá mnohem déle než po přirozeném porodu, je neoddiskutovatelné. Stejně jako vy rozhodnutí jít dobrovolně na císaře příliš nerozumím, ale co my víme - mohou mít také nějaký zdravotní neduh... Přeji příjemný přirozený porod a žádné komplikace!

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Ztracená...

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Dlouhou dobu jsem nenapsala žádný článek a upřímně, ani se nedivím. Malému pupíkovi byly před pár dny čtyři měsíce a já mám čím dál častěji pocit, že jsem v tomhle novém životě totálně ztratila samu sebe. A s tím bohužel i náboj... Celý článek »

Tyhle nové generace

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Už zase uplynula strašně dlouhá doba, kdy jsem se neutrhla na pár hodin, abych napsala článek. Někdy mě to opravdu štve, protože mám hlavu plnou nápadů o čem bych Vám chtěla napsat, ale můj šéf „pupík“ je poslední dobou hrozně... Celý článek »

Zkušebka úspěšně za námi

WILD MAMA Hurá. Máme za sebou šestinedělí. Já neskončila na psychiatrii, pupíka nám nesebrala sociálka a tatínek neskočil na surf a neodjel na první vlně do Indonésie. To se dá považovat za úspěch. Jaký to pro nás bylo a nějaké tipy pro ty, co... Celý článek »

Nahoru a dolů

WILD MAMA Porod za Vámi. Šestinedělí před Vámi. Jaká je nová role matky v mém podání a jak to celé zvládáme? Nahoru a dolů je možná vystihující popisek, za kterým se ale skrývá mnohem víc.  Celý článek »

Čáp přiletěl na tryskáči

WILD MAMA Odpočítávání posledních dní bylo přerušeno. Náš malý se rozhodl podívat na světlo tohoto světa dříve než jsme plánovali. O to větší to byl zážitek, o to větší to byla extáze. Jaké je to být maminkou? Teď už odpověď na tuhle otázku znám.  Celý článek »

Zpátky do minulosti

WILD MAMA Když se těhotenství blíží ke konci, není to jen fyzicky náročné. Psychika hraje obrovskou roli. Snažím se z toho získat maximum pro svůj velký životní krok. Vidět spojitosti, kde nejsou a poučit se z minulosti. Připravit se psychicky na... Celý článek »

Už tě vyhlížíme chlapečku náš

WILD MAMA Jak zvláštní je to pocit, když se Vám těch devět měsíců začne blížit ke konci a vy už vlastně nevíte dne ani hodiny, kdy se ohlásí to malé uvnitř, že je čas se podívat na svět. Chtěla byste relaxovat a nabírat síly na porod, ale v hlavě... Celý článek »

Mocná matka příroda

WILD MAMA Porod se blíží rychlostí rozjeté mašiny, den skáče za dnem, někdy už si ani nepamatuji v kolikátém jsem týdnu těhotenství, ale jedno vím jistě. A sice to, že mám před sebou v dohledné vzdálenosti cílovou pásku, ke které vzhledem k... Celý článek »

V zemi kde třešně nekvetou

WILD MAMA Takový krásný svátek jako je První máj se tady u nás v Austrálii bohužel neslaví. Tedy ne oficiálně. Každý si své svátky přizpůsobuje podle sebe a svých tradic. Já osobně mám První máj hrozně ráda, ale jak ho oslavit v zemi, kde na... Celý článek »

A je osprchováno

WILD MAMA Jedna z věcí, kterou zbožňuji na životě v cizí zemi je poznávání nových tradic, svátků a zvyků a pomalu je brát jako vlastní. Jednu z takových oslav jsem měla minulý týden a o co krásnější, že to byla oslava příchodu mého chlapečka.... Celý článek »

Očekávání vs. Realita

WILD MAMA Zřejmě tak jako každá žena, která prožívá své těhotenství poprvé v životě, jsem měla spousty očekávání a předsudků, jak to asi celé bude probíhat. Ještě mám nějaký ten měsíc před sebou, takže se spoustu věcí může změnit, ale už nyní můžu... Celý článek »

Půl cesty za námi

WILD MAMA Opravdu už mám za sebou dvaadvacet týdnů těhotenství? Teď už zbývá jen hádat kolik asi zbývá. Termín porodu se blíží neuvěřitelnou rychlostí a dny utíkají jako zběsilé. Jaké byly ty moje poslední? Milé i nemilé. Někdy to těhotenství až... Celý článek »

Uzavřete sázky... Je to kluk!

WILD MAMA Týden našeho ultrazvuku je tady. Nemohli jsme dospat. Konečně se dozvíme tu velkou pravdu. Holka nebo kluk? Růžová nebo modrá? Tanečnice nebo surfař? Ať už nám řeknou cokoliv, hlavně ať je miminko zdravé a má se čile k světu. A jak... Celý článek »

Protančené těhotenství

WILD MAMA Utíkají týdny vašeho těhotenství stejně tak rychle jako ty moje? A pokud jste si stejně tak jako já někdy představovala, jak si budete to svoje první těhotenství užívat plnými doušky, vypadá to opravdu tak? Užíváte si ho nebo ho jen... Celý článek »

Těhotná v cizím jazyce

WILD MAMA Možná, stejně jako já, žijete v cizí zemi, daleko od domova. Možná jste, stejně jako já, těhotná. A možná i stejně jako já občas panikaříte, jelikož vám právě došlo, že být těhotná v zemi, kde všichni mluví jiným jazykem a mají jinou... Celý článek »

Těhotenství vzhůru nohama

WILD MAMA Co je lepší? Trávit dovolenou s vašimi dvěma kamarádkami na ostrůvku v Indonésii, kde není nic jiného než bílý písek, palmy, průzračně modrý oceán, výborné jídlo a alkohol tam teče i z kohoutků a nebo konečně spatřit ty „dvě“ vymodlené... Celý článek »

Naposledy navštívené