Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad!

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Narozeniny vyšly krásně na sobotu, ale začali jsme v různých seskupeních slavit už ve čtvrtek – takže pěkně jako princezna v pohádce – slavila tři dny a tři noci. Akorát bál nebyl.

Vlastně to byly dvojité narozeniny – slavil i Tomáš. Sfoukl svíčku, rozbaloval Kačence dárky a komentáři: „jéééé“ a předváděním dárku napovídal sestře, že tady nejde o papíry ani mašle, ale o obsah balíčků. Girlandy i dort udělaly radost oběma dětem a trochu slavnostně se tvářily obě. A hádejte, který motiv měla na dortu naše holčička? První den jsme snědli všichni hlavu a zobáček, křídla až další den. A další sladké chci vidět nejdřív na Vánoce. Káťa svůj dílek dortu s jedničkou nepojedla symbolicky, ale spíš dost poctivě.

Narozeniny dítěte osobně vnímám i jako výročí maminky – a celý den jsem ve svém denním snění prožívala ten den před rokem znovu a připomínala si jednotlivé jeho části. Kdy jsme se s Kačenkou poprvé uviděly, kdy jsem jí dala první pusinku, co jsem jí jako první řekla – to určitě – a kdy asi vykoukla prvně na svět, jak to asi probíhalo během mého hlubokého spánku. A jelikož máme zanedlouho s Kačenkou ještě svátek – dostala jsem v předstihu kytici ke svátku a říkala jsem si – nene, ta je za výročí mého porodu. A rozhodla jsem se, že každé moje narozeniny dám mojí mámě taky alespoň kytičku za to, že mě přivedla na svět, a mojí sestře za to, že přivedla na svět malou Annu.

Kačenka dostala samozřejmě krásné dárky, dort, mašle a papíry, mnoho pozornosti a něhy a taky jeden kontroverzní „dáreček“ – jizvu na ramínku. Původně jsem zamýšlela napsat samostatný článek o snad důležitém tématu, ale velmi špatně snáším hysterické debaty o očkování, debaty dvou skoro až nesmiřitelných táborů – příznivců povinného očkování a jeho odpůrců. Tím nemyslím debaty odborné veřejnosti – ale spíš různá diskusní fóra maminek nebo moji e-mailovou schránku plnou nevyžádaných textů s peticemi proti a doprovodnou konverzaci plnou různých osočování z nezodpovědnosti...

Všechny tyto adresáty jsem si blokla a mám klid. Mám důvěru v naši imunoložku, pediatričku, moji revmatoložku a obvodní lékařku a konzultuji. Můj postoj bude tedy zřejmý, nicméně – každý ať dělá, jak myslí, že je to nejlepší. A to chceme asi my všechny maminky.

Dnes chci pouze předat zkušenost s očkováním proti tuberkulóze, které bylo pro obě mé děti povinné. A nemám s tím problém, naopak. Navíc téma souvisí s narozeninami naší holčičky, protože jsem jí dva dny před jejím prvním výročím vlastně nadělila jizvu na ramínku.

Dočetla jsem se tolik nepravd o očkování proti TBC, že kdo chcete, poslyšte, jak to proběhlo u nás. Není pravda, že děti rizikových osob musejí být očkovány již v porodnici nebo do čtyř týdnů věku apod. V porodnici U Apolináře i v Podolí mi bylo řečeno, že se to skutečně nedělá. Maminky na oddělení šestinedělí vyplní dotazník rizik tuberkulózy, který vyhodnotí místní pediatr a vydá doporučení, zda očkovat, nebo nikoliv. Dotazník odešle k budoucímu ošetřujícímu pediatrovi a kopii do příslušného kalmetizačního centra – u nás to bylo u syna kalmetizační centrum v Praze 1 ve Spálené, u Kačenky dětské kliniky Ke Karlovu.

Čtěte také:

V obou případech mě kontaktovali sami z kalmetizace, abychom se domluvili, kdy očkovat. A v obou případech mi bylo posvěceno doporučení imunoložky očkovat kolem 10. měsíce věku dítěte. U Kačenky vyšel termín až dva dny před narozeninami, protože v klinice Ke Karlovu byly delší objednací doby.

Harmonogram byl jasný – v pondělí probíhají tuberkulinové testy – jde o kožní test a vyhodnocení následné reakce, který potvrdí, zda dítě může očkování dostat. Další den jsme museli pro potvrzení k dětské lékařce, že je malá zdravá a může být očkována – krásně to vyšlo na roční prohlídku. A ve čtvrtek proběhlo samotné očkování. Nedostali jsme žádná doporučení ani jsme neměli očekávat nežádoucí účinky, protože u tohoto očkování se prý nevyskytují – což já osobně mohu potvrdit.

Dva dny po očkování Tomáše jsme s posvěcením vyjeli k moři, dva dny po očkování Kačenky jsme křepčili pod lampiony. A teď má malá prázdniny od dalších očkování – dokud se nezhojí její ramínko – to může trvat až tři měsíce (u Toma to byly dva). Skutečně mě nikdo nenutil striktně dodržovat očkovací kalendář a poznala jsem, že je skutečně doporučený. Tak budeme obě ojizvené (i když já mám na těle jizev celkem 5) a já můžu jen doufat, že moje dcera dcera zůstane zdravá holčička.

Ze zkušenosti totiž vím, jak dlouho může trvat diagnostika vážné infekční nemoci – i v řádu několika měsíců. Sama jsem měla TBC léčenou jako postinfekční a další podobný příběh z mojí rodiny potvrzuje, že i lékař je tvor omylný a může mylně léčit černý kašel jako astmatický kašel. Člověk může chodit ne vesele, ale opravdu nevesele (s dvacetiprocentní funkcí plic) po světě a rozsévat infekci, aniž by o tom věděl. A přitom se snaží problém řešit, ale diagnostika není jednoduchá. Asi proto mi chybí sebevědomí na to, abych dokázala rozhodnout o míře rizika potenciálního onemocnění mého dítěte a odmítnout některé očkování.

Zbývá mi jen věřit, že nežádoucí účinky nenastanou. A to upozorňuji, že moje geneticky založené onemocnění prý pravděpodobně vyvolalo některé z očkování, přesto jsem pro. Blbá smůla, ale zase proočkovaná populace, díky níž se podařilo některé nemoci vymýtit. Neproočkovaná populace mě osobně děsí víc než nežádoucí účinky. Asi i sobecky – sama nemohu mnohá očkování dostat nikdy a jak ráda bych dostala zase tetanovku (poslední jsem dostala před 19 lety) – a pro mě osobně s autoimunitním onemocněním je mezi neočkovanými nebezpečno.

Mějte se fajn a užívejte teplý listopad

Kateřina

18. 11. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené