Jo. Jsem ráda rodič

MIMI LIVE! ANITA Svůj blog obvykle píši na poslední chvíli. Dnes je to ale už spíš pět minut po dvanácté. Naštěstí by podle mých počtů měl být snad teprve předposlední (Anit má přece narozeniny až ve čtvrtek), a tak si téma rekapitulace uplynulého roku (a poslední „mimilive článek“ nechám na příště. V minulých čtrnácti dnech se toho totiž stalo spoustu. A stojí to za zmínku.

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Jedna akce za druhou

Nejprve to pozitivní. Byly jsme Áňou na akci S kočárkem Prahou. Počasí nám přálo, tak jsme si rochnily na dece. A já se znovu přesvědčila, jak je Anit společenská, zvídavá, a jak je vlastně hrozně prima mít takového cvrčka. Dcera mi otevřela obzory v mnoha směrech a hlavně mi pomohla zbořit mnoho mých bezdětných předsudků. Na podobných akcích se mi třeba pořád potvrzuje, že rodiče s dětmi mají mnoho témat (nejen dětských), kterými se navzájem obohacují. A obvykle (až na výjimky a píšu jen z vlastní zkušenosti) to bývá taky velmi tolerantní skupina lidí. Každý pojímá výchovu i přidružené otázky (očkování, látkování, nošení, atd.) po svém, a přesto se navzájem poslouchají, akceptují, zajímají. Jo. Jsem ráda rodič.

Taky jsme stihly navštívit přednášku, která byla součástí Světového týdne respektu k porodu. Loni jsme si s Tomem poslechli (to byl můj poslední těhotný víkend) povídání v duchu Konceptu kontinua. Tenkrát jsme byli těmito „alternativními směry" zcela nepolíbení. „Alternativní" úmyslně píšu do uvozovek, protože co je alternativního na něčem přirozeném, příjemném pro vás i dítě, intuitivním? OK. Chápu. V dnešní společnosti jsou všechny podobné styly výchovy menšinové a jejich praktikující se nazývají přírodňáci, biolidi, lesany. Ale zpět o rok zpět. My s Tomem zatím přemýšleli jen o porodu (nahlodaní představou hypnoporodu, sebevědomí a celkem připravení – což se pak prokázalo o pár dní později), přístup k miminku jsme ale zatím vůbec neřešili. Koncept kontinua nás oslovil (později po přečtení knihy ještě víc). Atmosféra tolerantních lidí, kteří přemýšlí o tom, jak své dítě formují (a deformují) zvolenou výchovou, nás vtáhla. A někdo by možná řekl, že jsme začali trochu „lesanovatět" (to slovo se mi fakt líbí).

Letos jsem se tedy – už jako mnohem víc informovaná, navíc praktikující respektující – vydala s Anit na besedu Kontaktní rodičovství (Respektovat a být respektován jsme bohužel nestihly). A zase to bylo prima. Po přednáškovém sále se batolily a lezly děti a přednášející po devíti bodech přednesla ten nejdůležitější desátý vzkaz. Žijte podle toho, jak se vám žije dobře. Rady můžete vyslechnout, ale dělejte vlastní závěry. A hlavně: sami neraďte a buďte tolerantní. Večer jsme s Tomem ještě o kontaktním rodičovství vášnivě diskutovali a je super, že se vlastně ve všem důležitém shodujeme. Jo, jo. Jsem fakt ráda rodič.

Poslední akcí byla (o pár dní uspíšená a první z mnoha) oslava Anitčiných ročních narozenin. Sešli jsme se se třemi „mými" maminkami ze cvičení a jejich manželi v kavárničce pro děti, Tom upekl dortíky (neděste se, jen jáhly, trocha rýžového mléka a jablka) a naše první dětská párty mohla začít. Díky krásnému počasí jsme měli celou kavárno-hernu pro sebe. A vím, že se budu opakovat, ale: zase jsem byla ráda, že jsem rodič.

Věci jsou jen věci

Teď se ale dostávám k těm horším zprávám. A důvodu, proč tento článek píšu po deadlinu. Celý minulý týden (když jsem zrovna s Anit nevymetala jednu akci za druhou) jsem doma stříhala video k Ániným ročním narozeninám. Vymazlené, vyňuňané video jako památku na první rok naší holčičky. V neděli, kdy už mi chybělo jen začistit zvuk a sloučit střihy, začal počítač stávkovat. V pondělí už se nerozchodil.

Vzhledem k tomu, že Tom slavil v úterý !třicet! jsem pondělní kolaps počítače moc neměla čas řešit. Vyzvedávala jsem dárky po celé Praze a těšila se, jak ho překvapím. Navíc Tom – zkušený to opravář všeho druhu – si s počítačem určitě poradí. Neporadil. V úterý (na Tomovy třicetiny) jsem se proto vydala do servisu. Šílená nejistotou, jestli se podaří video zachránit (zálohu samozřejmě nemám). Navíc ve středu (den před narozeninami Anit) jsme měli ráno vyrazit na báječný a dlouho očekávaný rodinný pobyt na Lipně – oslavit dvojité narozeniny mých dvou blíženců. A tam jsme to video chtěli promítnout jako součást programu.

Jenže vše bylo jinak. Když jsem s notebookem pod paží a Anit v nosítku dorazila do garáže (garáž je krytá – součástí domu, zamčená, brána se otevírá na čip), auto bylo pryč. Ano. Konečně se dostávám k vyvrcholení celého týdne – ukradli nám auto. A spolu s ním i kočárek, autosedačku a pár dalších věcí, o kterých je zbytečné se rozepisovat (no dobře, ta pikniková deka, Anitčina bunda a můj svetřík mě taky trochu mrzí).

A víte co? Ani jsme si nezanadávali. Jsou to jen věci. Kočár koupíme už gofáč, sedačku stejně taky potřebujeme větší. A auto taky seženeme nové (navíc Tom má ještě služební, takže nebudeme úplně imobilní). Stačilo se podívat na tu naši princeznu, když jsem horkou „novinku" o ukradeném autě celá vyjevená volala Tomovi do práce. Důvěřivě se na mě usmála, zvedla ponožku k uchu a spustila „Dadadadada," jakože taky telefonuje. Musela jsem se začít smát. A teď už naposledy: Jo, jo, jo. Jsem ráda rodič.

A co pro mě vlastně znamená být rodič (když už vás tady pomalu po každém odstavci přesvědčuji, jak jsem hrozně ráda, že jím jsem)? Jen na základě zkušeností z uplynulého týdne: jsem tolerantnější, mám spoustu nových přátel, mám daleko širší informační obzory nejen v dětských tématech, umím zvládat stresové situace s klidem. A hlavně, řekla bych, že jsem šťastnější. Co rodičovství dává vám? Napište. Pozitivní energie musí kolovat, tím se znásobí. NAPIŠTE VERONICE DO DISKUZE

Vaše bezautakočárusedačkyamomentálněipočítačealešťastná V

28. 5. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Ivčo. To je prima, tak vy už jste čtyři! Taky se těším, až přibude Anitce sourozenec:-) Máš pravdu, jsou horší věci na světě než ukradené auto. Díky za podporu. Mějte se, rodinko. Papa. Veru

Obrázek uživatele Ytagom
Ytagom

Ahoj Verčo,

to ten čas tak letí, když už je Anitce rok. Tvé články sleduju už těhotenství a za tu dobu jsem stihla podruhé otěhotnět a porodit Terezce brášku Michálka. A stejně jako ty, jsem i já ráda rodič, připadám si s nimi jako ten nejbohatší člověk na zemi (dětskému úsměvu se nic nevyrovná). To ukradené auto mě mrzí, ale když nejde o život, tak nejde o nic ;) Ale je to akorát k vzteku...Tak se mějte všichni krásně a už se těším na další článek. Ivča

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené