Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho? Její touha být velká, chodící a sama si vybírající jídlo z ledničky? Ne – hláška naší pediatričky: „Bříško máte kapitální“ všechno rozsekla. Jenže to bříško máme obě. :-(
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Prožily jsme s Kačenkou naši první dámskou jízdu, ke které se připojila – jak jinak – moje ségra s neteří. Na svatbu kamarádky, kde jsem svědčila, jsme odjeli v pátek všichni čtyři, tedy s Lukášem i Tomem. Tomášek měl ten den druhé narozeniny, a tak nám bylo líto nebýt spolu, i když to bylo za cenu jízdy přes celou republiku – z Prahy na jih Čech a pak zase hodně na sever a v neděli ještě jednou dolů pro mě s Káťou a zpět do Prahy. Nejsem totiž zastánkyní pohledu, že dítě má být u všeho, takže jsme se rozhodli respektovat Tomáškovy zvyklosti (hlavně poledňák) a rozdělili jsme se.

Svatba se konala v sobotu v jednu po poledni, kdy Tomáš vždy spí a v kočárku se už nevyspí, tak nám přišlo zbytečné, aby strávil většinu svatebního dne s Lukášem v penzionu a pak si šel chvíli zatančit s ostatními dětmi na svatební party. Tomáš má rád svůj klid a já jsem si svatbu chtěla užít s volnějšíma rukama.

Dámská svatební a pánská narozeninová jízda se ukázaly jako prima řešení. Svatba rozkryla skrývané stránky Kačenčina  tvořícího se charakteru – s trochou nadsázky, samozřejmě. Zjistila jsem, že krade, je úporná, má ráda pozornost a je fakt hodně veliké čuně. Taky je samozřejmě nejroztomilejší, má ráda šaty, sladkosti, je muzikální, ráda tančí, pije z hrnečku a neváhá se poprat se staršími chlapečky.

Jediné, z čeho jsem neměla dobrý pocit po dojemném obřadu v kostele, byla skutečnost, že obžerská část veselky se koná s mojí dcerou na klíně a těsně před desetiměsíční prohlídkou u pediatričky.

Část první – Kačenka krade

Svědkyně sedí obvykle v čele svatební tabule u nevěsty, ženicha a jejích rodičů. Takže jsme byly s Káčou tak nějak pod drobnohledem a měla jsem pocit, že všichni civí na nás, na Kačenku, jak se snaží stůj co stůj vylézt z mého klína, kočárku, z náručí tety Lucky a dalších snažilů, aby si brala jídlo naprosto nevhodné pro batolata po hrstech.

Kolik snědla (byť miniaturních) tvarohových svatebních koláčků, vážně nevím. Nedalo se to vůbec zvládnout. Když jsem už měla pocit, že mám situaci pevně v rukách, vymrštila se celkem prudce a sebrala kolemjdoucí paní z talířku kus kokosové piškotové rolády. Slastně drtila krém mezi prsty, kousek vložila do ucha, zbytek mazala na šaty.

Část druhá – Kačenka je čuně

Jo. Pod naší židlí bylo dost slušně naseto – drobků, roztrhaných ubrousků a rozšlapaných kousků jídla, které padaly rychleji, než jsem je stačila sbírat. Z obou uší dcerky jsem večer vyjímala zbytky krému, plenka byla plná kokosu a bílé punčocháčky se mi dodnes nepodařilo vyprat.

Část třetí – Kačenka má ráda pozornost

Tancuje velice mocně a ráda. Dělá jí dobře, když se na ni všichni dívají a obdivují neutuchající výdej energie. Já jsem jenom nadšená nebyla, protože většina tanců se odehrála ve stoje na mém klíně a s oporou jejího devítikilového těla. Bolely mě ruce, jako kdybych celý den věšela prádlo a vzpírala.

Část čtvrtá – Kačenka pije z hrnečku

To mě velice mile překvapilo, spíš i fakt, jak má ráda obyčejnou kojeneckou vodu a jak se důležitě tváří, že nepije z pítka ani z lahve ze savičkou, ale z keramického hrnku, o který jí cvakaly zuby. Už má svůj plastový a menší dětský hrníček.

Část pátá – Kačenka se popere i se staršími chlapečky

Když jí někdo v dětském koutku vezme hračku a má s ní rozehranou hru, nedá se. Tak překvapila poprvé asi osmiletého chlapečka svým výpadem a hodně hrdelním rykem, že se sám vzdal. Ten druhý a mladší se později vzdát sice nechtěl, ale dcera si to vážně vyřídila sama.

Čtěte také:

Část šestá – Kačenka je úporná

Velice. Když se zakousne, tak se nepustí. To jsem si ověřila na nekončícím tanci, ale už i dříve doma, když se našňupla, asi že chce být velká. Začala pozorovat bráchovy hry a snaží se stále víc do nich zapojit a Tomáškovi stačit. Leze opravdu hodně rychle, až se všichni diví. A možná svou úporností, silou vůle – udělala celkem tři samostatné a velmi vratké kroky.

Ty první dva jsem prošvihla, byl u nich Lukáš. A on je zase prošvihl u Tomáška, takže spravedlnost asi vážně i existuje. Byla jsem zrovna na rozlučce se svobodou nevěsty a Lukáš mi nadšeně volal, že Kačenka chodí. Asi tak jednou za čtvrt roku si vyrazím na celý večer s kamarádkami ven a zrovna se dcera rozešla. Ale odměnila mě další den předvedením jednoho nádherně vratkého kroku, když se snažila dojít si za bráchou. Od té doby spíš padá a opatrně se plíží podél nábytku. A když si umane, že chce moji náušnici, vezme si ji za každou cenu – i za cenu mého natrženého ucha.

Z posvatební euforie, ze zážitku s první dámské jízdy se svou dcerou mě trochu probrala sprcha na desetiměsíční prohlídce. Svlékla jsem Kačenku a posadila ji na pultík u pediatra a hned to padlo: „Bříško máte teda kapitální.“ Říkám tomu „maminkovský nebo rodičovský plurál“, používá ho mnoho lidí, taky proto, že tento výrok měl být i pochvalou mého kojení. Jenže jsem sklouzla pohledem na to moje, posvatebně vycpané přemírou sladkého a poporodně pořád ne úplně v kondici a přisadila jsem i o jedno cvičení týdně víc. Budu se cítit zase lépe.

A Kačenka? Přibrala zase skoro kilo a vyrostla jen o půl centimetru za dva měsíce. Co dodat.

Koláčkům zdar!

Kateřina

23. 9. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, žejo? Že je to tím druhým porodem - příliš uvolněné svaly asi. Určitě. :D ba ne, nemám myslím špek, ale pořád vzduté břicho jakoby odshora, trochu. Možná taky "jako v pátém měsíci břuch". Košile se mi taky nevrací. Taky zatahuji, mnohdy. A rodily jsme dost podobně - takže moc díky za uklidnění. Každou neděli (téměř) chodím na spinning a tam se fakt nedá flákat, včera jsem snad taky trvale zavedla ještě cvičící pondělky (to zas chodím na zdravotní cvičení) - a zrovna včera jsme dost posilovali břišní svaly, takže dneska budu už určitě úplně bez břicha. Mějte se fajn a mějte svoje břicho taky ráda, vždyť jak se tam těm dětem pěkně bydlelo...

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, výborná hláška! :-D I když chápu, že pokud si ji vztáhnete na sebe, tak to moc radosti asi nevyvolává. Ale buďte v klidu, mně se taky břicho po druhém porodu nějak špatně vrací do původního tvaru. Když mi záleží na tom, abych jako vypadala zase štíhle jako vždy, tak musím zatahovat břicho a večer jsem z toho pak pěkně unavená. Chudák Martin, když pak povolím, udělám si pohodlí a vyvalím ten svůj "jako v pátém měsíci" břuch :-D Můj táta má takovou hlášku po dobrém obědě - totiž že se mu nevrací košile. Tak třeba bychom mohly říkat, že se nám nevrací šaty / pulovr nebo co zrovna máme na sobě ;-)

Mějte se krásně!

Jarka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené