Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


„Kdybych tu moc měl a měl v hlavě zmatek,
vyhlásit bych chtěl státní svátek Katek,
aby i ta má nemusela vstávat...“

Tak tu jsme zpívali na táborech, kde naše křestní jména pro přezdívky skoro nikdo neznal. Část o státním svátku, tu mám fakt ráda. Ne, že by svátek musel být státní, ale spolu s asi devadesáti šesti tisíci Kateřinami v naší republice jsme s mojí Kačenkou svátek slavily.

Na tom, že máme obě stejné jméno, jsem minimálně já dost vydělala. Vzpomínám, jak jsem asi před rokem ještě jako Těhulka LIVE psala článek Nomen omen o tom, jak Kačenka ke jménu přišla a co se nám na něm líbilo – jeho varianty. Hlavně skutečnost, že opravdu výjimečně mnoho forem tohoto jména umožňuje dítěti se jménem růst.

Vzpomínám na kolegyni Vědunku, t. č. více než padesátiletou, která nebyla šťastná z toho, co má v občance napsáno, a že ji většina lidí podezírá z toho, že si jméno diblicky sama zdrobňuje. Varianty jména mohou napomoci vzájemně rozkrývat vztahy nebo je jménem jakoby stvrzovat – pro někoho jsem Kateřina, Káťa, Katuš (ochó) nebo Katka, a kdyby mi někdo řekl nějak jinak, asi bych minimálně zpozorněla. Jenže naše malá je asi tak z devadesáti devíti procent stále zatím Kačenka.

Nedávno u mě byla na návštěvě sousedka s Tomáškovým kamarádem Robinem a ptala se na něco kolem „Katky“ a já opravdu nejdřív nezareagovala, protože mi honem neseplo, na koho se ptá. A tak jsem ji pak následně cvičně odpoledne oslovovala jako „Katku“, až mě přišel Tomášek opravit: „Kačenkoo“.

Tomáš vážně neví, že je jeho sestra taky Káťa nebo Katka a ani sám tak moc nechce vědět, že je Tomáš, protože Tomáš je prostě lokomotiva – jeho hrdina z trička i z videí. Nejlepší jména na světě jsou: Kačenka, Robin, Jiřík a Matěj – Tomáškovi kamarádi, a pak máma, táta, teta Lúca, Áňa, babička, děda, strejda... a pak už jen „pán“ a v lepším případě i „paní“, i když ty jsou často taky pán.

Takže vysvětlovat Tomáškovi, že mají jeho sestra s maminkou svátek, vážně nemělo smysl. Zkrátka jsme opět večer vyvěsili girlandu, aby děti ráno věděly, že se něco děje. Protože jsme s Kačenkou tak trošku vyběhli – 14. 11. narozeniny, 25. 11. svátek, 5. 12. Mikuláš, 24. 12. Ježíšek a pak dlooouho dlouho nic, už před jejím narozením jsme si s Lukášem řekli, že její svátky budeme stůj co stůj slavit, aby jí to nebylo líto.

Udělala jsem i celkem zdravý nepečený dort z jablek, napsala na něj s Tomovou pomocí velké K (takové secesně kudrnaté, no ve spolupráci s dvouletým cukrářem to jinak vyjít nemohlo) a zabalila dárek. A já jsem dostala od Lukáše skvělý prezent – hlídání (a později doma ještě překvapení).

Byla jsem bez dětí v kavárně s kamarádkou a ségrou. Dokonce jsme si i něco řekly a vážně stále neumím rozumem pochopit, co za proměnu se stane s matkou za dvě a půl hodiny vykročení ze stereotypu. Dlouho jsem pryč ani být nechtěla, protože jsme si chtěli dát s mužem dobrou večeři – a nevařila jsem, tak to jsem si nechat ujít nechtěla. Tolik gratulací, jako jsem dostala tento sváteční den, jsem nedostala ještě nikdy. Totiž – na mě na dospělou ženu a mající navíc jen svátek – by si bývalo tolik bližních určitě nevzpomnělo.

Čtěte také:

Přijde mi skoro až unikátní, že slavím něco ve stejný den se svou dcerou. Jistě, to budou i Vánoce a Velikonoce, ale tak to nemyslím, že máme společnou tak důležitou součást identity – jméno i příjmení. Jenže jméno a příjmení máme obě docela dlouhé. Tak snad to bude mít moje Káťa o něco jednodušší při vyplňování formulářů a vezme si muže se třemi písmeny v příjmení maximálně – Páva, Suka, Supa nebo Psa třeba.

Každopádně Pohádky pro Kačenku i Santarové Káťu, Katrin, Katynku má malá dávno ve své knihovničce. První knížku mi věnovala babička (jak mě dnes dojímá babiččino vepsané věnování), druhou jsem už zdědila já po své mamince. A dál to nechám na ní – třeba bude právě pro jméno její hrdinkou Káťa od Škubánka nebo Kačenka od strašidel. Anebo bude po mně a tohle 2x řešit nebude.

Vloni jsme byly s Kačenkou v náš první sváteční den pár dní doma z porodnice a zrovna jsme svátek moc neprožívaly. Od toho letošního mám pocit, že už minimálně proto, že jsme dvě, se slavit bude vždycky. A je to pro mě fajn změna.

Zdravíme ostatní Kateřiny, ale i nositelky jiných jmen. Kateřina a Kačenka

2. 12. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Tak to máte ještě mnohem zajímavější! Jojo, Johana nebo Jana z Arku - takže když o ní učím, říkám "Panna Orleánská" a je to :-) Vidíte - u nás v širší rodině není tradice dědění jmen nijak zakořeněná a pominu-li vzdáleného strýce přes koleno, jsem asi první, kdo to tak učinil v přímo po sobě jdoucí generaci. Jinak Kateřina se jmenovala moje prababička - ty další byly Eleonora, Anežka a myslím že Vlasta. Takže jsem s výběrem svého jména spokojená a doufám, že dcera bude snad taky a bude nadále ochotná se mnou svátek slavit. 

 

Mějte se fajn, zdravím malou Johanku

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

:-) Taky slavím svátek s dcerou, ale ví to jen pár zasvěcených lidí - rodina a přátelé. Už dávno mne přestalo bavit vysvětlovat kolegům v práci, že ač Jana, tak v květnu svátek neslavím. Vlastně na tom vydělávám, občas mi v tom květnu i kytku někdo přinese a přeci mu nedám košem... Nicméně jsem už ani nevím kolikátá generace Jan v rodě co slaví svátek na svatou Janu, tedy na Johanu (srpnu). Straší dcera se tak jmenuje po mě, i když máme v každá v rodném listě něco jiného - význam jména je stejný a svátek slavíme spolu. :-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené