Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!

Byla tam spousta dalších dětí mého věku a děsně fajn tety. Společně jsme si hráli ve veliké herně, byli jsme na procházce po okolí, fotili jsme se v kvetoucích pampeliškách, klouzali na velké klouzačce a plácali se v písku. Večer hrály ty tety spolu s mojí mámou bojovku „Uspi své batole a sejdeme se na skleničku v herně“, ale moc jim to nešlo, protože jsme se na ně domluvili a pořád se někdo budil a tety musely odbíhat. Já jsem teda mámu nehonil, spal jsem jako dudek. Bohatě stačilo, že se mnou vytuhla už při ukládání a na skleničku za tetama dorazila s hodinovým zpožděním. :-D

Teď si užíváme takové malé prázdniny u babi a dědy na naší chalupě. Zahrada, pískoviště, tatrovka, bráchovo odrážedlo, a máma pořád někde na dohled nebo po ruce. Prostě pohodička, přesně tak, jak to mám rád. A k tomu ještě králíci, slepice a za pár dní prý štěňátko! Na to se s bráchou fakt moc těšíme. Děda už pro něj připravil novou boudu, psí výběh, opravil plot k sousedům, aby štěně neutíkalo a nehrozilo mu nebezpečí, dokonce i nechal vyměnit okna a zateplit celý dům! Přípravu na nového člena rodiny fakt nepodcenil. Už na tom s babičkou makají dva měsíce, a je skoro hotovo. Máma jim teď pomáhá s posledními drobnostmi kolem domu, a taky myje okna. Doufám, že přibude fakt jenom ten pes. Když si naši pořídili mě, stěhovali se do většího bytu. Teď se sice nestěhujeme, ale zase jsme hodně u babičky s dědou; a tady se dělo tolik věcí, až je mi to mírně podezřelé. Ale máma vypadá pořád stejně, tak snad…

Celkem mi vyhovuje, že jsme s bráchou jen dva. A myslím, že mámě s tátou taky. Někdy máma večer říká, že už je moc unavená a šla by nejradši spát s námi, ale co vím, tak většinou ještě vstane a jde si hrát do kuchyně nebo s žehličkou. Asi jí to přes den nestačí. To já jsem rád, když se můžu večer přitulit s Hafem a panem Opičákem, podudat si prso (jj, ještě pořád kojíme, mám to pod kontrolou), poslechnout si s Honzíkem pohádku a spokojeně usnout.

Tak sladké sny!

Váš Filípek


Jak to vidí máma

Někdy si tak povzdechnu, kolik času a koníčků jsem měla na škole, po škole, před dětmi… Když byla chuť, mohli jsme se s Martinem třeba v sobotu odpoledne zahrabat pod deku, pustit si nějaký film a nevystrčit nos až do neděle. Jen tak se sebrat a odjet někam na výlet. Neřešit, jestli půjdeme spát v deset, o půlnoci nebo ve dvě ráno, protože jsme to mohli jednoduše dospat. Plánování čehokoli bylo pružnější a jednodušší. Balení věcí s sebou rychlejší a prostorově méně náročné. S veškerou bagáží a německým ovčákem Aronem jsme se vešli do malého Opelu Corsa. Plánování rodinných výletů a dovolených jen o pár let později doprovází tolik proměnných, že do poslední chvíle většinou vůbec nevíme, jestli skutečně odjedeme.

Svoje oblečení a nezbytnosti jsme za tu dobu dokázali osekat na minimum, já v podstatě vozím jen to, co mám na sobě, spodní prádlo a kartáček na zuby. Zato pro kluky nám nezbytnosti celkem neutěšeně narůstají. Náhradní oblečení, samozřejmě varianty do různého počasí, nějaké nejnutnější léky pro případ horečky/ průjmu/ zvracení/ rýmy, hračky na usnutí, oblíbené knížky, aspoň dvě auta, volant, odrážedlo, gumovky, stále ještě kočárek (hlavně kvůli Filípkovu odpolednímu spánku), plínky, pitíčka, svačinky, chůvičky, foťák… Astra combi má co dělat, aby všechno pobrala. A to jedeme třeba jen na víkend k našim! Nerada bych ale, aby to vyznělo jako stěžování. Jsem ráda, že to tak je, že se potýkám s „problémem“, kam to všechno naskládám, když se rozhodneme vyjet na nějaký výlet nebo na víkend –či jako teď na dva týdny – na venkov k mým rodičům.

Vnímám tyhle rodinné úniky z města jako skvělý čas pro kluky, pro nás, pro sebe. Jen si někdy musím sebekriticky přiznat, že se dvěma malými dětmi toho času pro sebe navzájem (a pro sebe sama) není tolik, kolik bychom s manželem potřebovali. Oba jsme asi nastavení tak, že rodina, kluci, jsou teď to nejdůležitější a tak prostě svoje vlastní zájmy a aktivity utlumíme, omezíme; vrátíme se k nim později, až nás kluci nebudou tolik potřebovat. Někdy ale cítím, že tohle nastavení vlastně rodině a klukům tak úplně neprospívá. Máma a táta, kteří si pravidelně nedobíjí baterky, nemají pak dost energie na péči o rodinu, nemají kde brát trpělivost a asertivitu, když kluci svými lumpárnami zkoušejí naše hranice, nemají dostatečnou obranyschopnost, když přijde nemoc.

Nedávno jsem si s hrůzou uvědomila, že jsme už několik let nebyli v divadle nebo v kině, o romantické večeři ani nemluvě. Poslední společná akce, na kterou jsme spolu s Martinem šli bez dětí, byl koncert Depeche Mode v únoru 2014 (no, bez dětí… Filípek byl s námi a ještě zdaleka nebyl vidět). Asi dva roky (ještě na škole) jsem chodila na kurz irských tanců a stepu, a chtěla bych se k tomu v budoucnu zase vrátit. Ne vždy je tu ale možnost využít hlídání někým blízkým, na cizí tetu na hlídání se opravdu necítíme, a tak nezbývá, než čistit si hlavu po kouskách a po večerech doma, když kluci konečně usnou. To ale do značné míry omezuje okruh možných činností. Místo stepu, kterým bych rušila nejen svoje děti, ale také sousedy v ostatních sedmi bytech našeho domu, přichází na řadu jóga. Dá se praktikovat úplně potichu a bez nutnosti navštěvovat nějaký kurz. Stejně o něm ale do budoucna (po odstavení) uvažuji, protože bez formálního vedení u mě všechny sportovní aktivity po čase prostě vyšumí do ztracena.

Místo divadla či kina nastupuje notebook a film či seriál stažený z internetu, s hlasitostí omezenou jen na to, abychom rozuměli, protože si nechceme hlasitou hudbou vzbudit děti. Místo romantické večeře s procházkou v parku si tiše povídáme v obýváku na gauči, a já u toho dost často něco háčkuju. Háčkování je momentálně asi moje nejsilnější zbraň proti únavě z mateřství. Někdy ale ani to nestačí a člověk cítí, že prostě musí vypadnout někam ven. A tak jsem si před pár týdny řekla, že si i přes náročné a nemocemi prošpikované jaro zasloužím nějakou pořádnou porci relaxace, a domluvila jsem se se skupinou maminek batolat ve Filípkově věku, že se po dvou letech virtuálního kamarádění seznámíme i osobně a užijeme si společně pár dní na chalupě na Vysočině. Bylo to organizačně trochu náročné, ale užila jsem si to moc.

Honzíka jsem na ty dvě noci nechala poprvé úplně samotného u babičky a dědy, a plna očekávání vyrazila s Filípkem a hromadou tašek do penzionu na Vysočině. Nebojte se, za volantem seděl děda, na to bych si ještě sama opravdu netroufla! Tímto mu tedy veřejně děkuji za ochotu a odvahu vydat se se mnou takovou dálku do jámy lvové – přece jenom, přes dvacet ženských s rok a půl starými batolaty, to už je dost silné kafe. Děda se naštěstí pro něj zhostil jen role taxikáře. Myslím, že mu doma bohatě stačil jeden Honzík. :-D No a my ženské jsme si to užily parádně! Úplně obyčejný holčičí pokec, domácí likér z ledových kaštanů (díky za něj, Soňo!), báječné cup cakes od Moniky, vínečko z Moravy… Dokonalé pohodové dva dny, perfektní mateřský restart. Snad mi energie z něj vydrží na dost dlouho. A nezkazí mi to ani skutečnost, že máme s Filípkem opět rýmu.

Krásné dobíjení i vám!

Jarka

8. 5. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Děkuji za milý komentář!

S tím dobíjením to je složité, asi jsem to nikdy moc neuměla, hlídat si, abych si dobíjela baterky, myslela na sebe a pečovala o svou pohodu. A s dětmi teď vidím a cítím, že je třeba se to naučit :-) Ale snažím se a dělám, co můžu ;-)

Ať se vám také daří dobíjet podle potřeby :-)

Obrázek uživatele lotka
lotka

Hezký článek i inspirace. Jóga je fajn a dobíjení nezbytné!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené