Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl, že nedostane dovolenou v původním plánovaném termínu, dostal dovolenou v náhradním termínu, byli jsme na dovolené (spíš prodlouženém víkendu), půjčili jsme si peníze od manželova táty – takže dostaneme i hypotéku, a dověděli jsme se, že musíme vyklidit za jediný (byť prodloužený) víkend chatu, protože se zevnitř začne už v prvním říjnovém týdnu bourat, abychom uspíšili stavbu a její přeszimní promrzání.

Tedy, abychom nezdržovali pana stavitele a do zimy ještě něco stihli postavit, musíme to vyklidit asap. No potěš koště!!! Takové rychlé události, co naberou šílený spád, ač to jen pár dnů předtím vypadá na téměř prohranou bitvu, mám vlastně docela ráda. Jen je to jako na houpačce i v oblasti emocí…

Tedy jsme prosili všechny možné, aby nám pohlídali větší dítko, abychom my za ten víkend opravdu něco stihli. S ním by totiž balení vypadalo asi tak, že my něco zabalíme – on vybalí a zabalí něco jiného. O to jaksi není třeba stát, že?

Naštěstí, přestože to vypadalo na neúspěch v tomto poli, se to nakonec vyřešilo a babičky snad zafungují. Slááááva!!! Abychom načerpali sil, odpočinuli jsme si ve vypůjčené chatičce pár dnů, než jsme se vydali na výlet do Šumperka, kde jsme měli strávit víkend s kamarády – a o síly zase přišli. Povedlo se.

Děti, hlavně to větší, tedy Adámek, byly spokojené, že jsme všichni pohromadě, stále spolu a užíváme legrace. Vlastně těch pár dnů proběhlo ve znamení válení se, pozdního vstávání a chození spát všichni pospolu (protože jsme spali v jediné místnosti), objíždění dalších pěti z mnoha malých soukromých pivovarů a jiného výletování. Máme rozhodně na co vzpomínat.

Nejvíc budu asi vzpomínat na to, že v nejvíc nevhodném okamžiku se Adamovi povedlo šlápnout do vajíčka, které bylo asi vyhozeno z nějakého hnízdečka. Nejspíš tam leželo už pěkně dlouhou dobu. To soudím podle toho puchu, který se linul z jeho botičky a nohavice u kalhot, kterou si tou botičkou ošmrdlal, jak běžel. Věřte mi, že kdo nezažil puch z pukavce, neuvěří. Je to nevýslovný smrad!!!

Museli jsme s Jiřím hrát čingčongy (něco jako kámen, nůžky, tapír) a já prohrála. Musela jsem malého převléknout a ještě umýt ty botky a vyprat kalhoty – to vše bez rukavic. Nemohla jsem to pak dostat z rukou. A protože se to stalo právě před odjezdem na tří a půl hodinovou cestu autem do Šumperka, musela jsem to zavřít do zatahovacího pytlíku, igelitky a ještě pak do dalších dvou igelitek, protože jinak bych kalhoty i botky nemilosrdně vyhodila!!! To se nedalo vydržet.

Ta vůně mě v nose škádlila stále, přestože jsem si ruce myla asi dvacetkrát a už to cítit nebylo. Pustila se mě až v cukrárně, kam jsme zajeli na kafíčko a zákusek, aby se mi stále nezvedal žaludek. Bylo mi opravdu šoufl. Tak to byl zážitek nejhorší.

Nejlepší naopak, kromě toho, že jsme byli všichni spolu, bylo, že jsme zjistili, jak se výchova dětí našich kamarádů zlepšila. Měli kapku zlobivého chlapečka, co já pamatuju. Podle nás to bylo vždycky tím, že si rodiče vzájemně podrývali autoritu. Jeden zakázal, druhý povolil bez zjišťování příčiny zákazu apod. Byli jsme tam po více než roce a musím říct, že věci se hodně změnili. Rodiče drží pospolu a na klukovi je to znát. Poslechne, přestože se mu to nezamlouvá, rodiče se domlouvají a trvají na svém i vzájemně na tom, co druhý řekl. Ptají se po příčinách zákazů a příkazů a vůbec je vidět velký pokrok ve všem přístupu.

I na mladšího mrňouse to má blahodárný vliv. A stejně tak na nás. Měla jsem pocit, že je musím poplácat po zádech, jak jim to pěkně jde. Ještě před rokem jsem si říkala, že se to nenaučí – myslím rodiče. Houby s octem. Fakt to byla paráda sledovat. Pevně doufám, že to jednou taky tak zvládneme a nebudeme mít dítě, které si bude s námi dělat, co chce. Nevyplatí se to. Chudáci s takovým dítětem bychom byli stejně jen my, protože bychom na to doplatili jen my. Zatím to ale vypadá, že Adam poslechne. A hodně se rozmluvil.

Zase jeden víkend s pro něj cizími lidmi a mluví zase o kousek lépe. Máme z toho sami radost. Vypadá to, že bude umět i vyprávět, protože už teď, ač má tak malou slovní zásobu, umí hodně věcí vyjádřit. Někdy je to až úsměvné. Smutná bilance víkendu je ta, že Adámek rozbil foťák. Malý, ten do kabelky, ale stejně mě to moc mrzí. Byl vždycky po ruce a připravený v pohotovosti. Jiří ho totiž neudržel, když se malý divoce díval na fotky a foťák upadl na zem. Porouchalo se zatahování objektivu. To asi máme za to, že nechceme malému pořád jen říkat „to nesmíš“, „to nepatří do ručiček malých dětí“, apod. Zákazů si užije dost. Spíš se snažíme udělat to tak, aby mohl.

Jenže Jiří si foťák zapomněl pověsit na ruku a o-ou, hned neštěstí no… musíme to tedy nechat opravit. Co se dá dělat. Zase jedny zbytečně vynaložené peníze… Nejvíc mě nebaví ho okřikovat, když chce pomáhat. Dnes kupříkladu mi chtěl moc pomoci péct. Vyndala jsem tedy listové těsto, marmeládu a vajíčko a spolu jsme začali tvořit. Rádýlkem se mnou vykrajoval čtverce, dával do nich marmeládu a poté, co jsem je zabalila do šátečku, je na plechu sám potíral rozkvedlaným vajíčkem. Zezačátku to dělal opatrně, ale pochvíli jsem ho pozorovala, jak na mašlovačku přitlačil a z šátečků se pomalu tvořili pod jeho potíráním placičky. Neokřikla jsem ho. Nemohla jsem. Nemohla jsem, protože jsem se zalykala smíchy.

Prostě jsem měla co dělat, abych se udržela vůbec na nohou. Měl u toho totiž soustředěně vystrčený jazýček, poctivě se snažil (také našmrdlal asi jeden šáteček desetkrát a některé vůbec), takže jsem si řekla, že jemu se to líbí takhle a hotovo – a dala to tak do trouby. Stejně bych to zachraňovala jen těžko. A navíc, měl z toho takovou radost, že hned po vyndání a trošku vystydnutí, jeden celý zblajznul. Spokojeně.

A Zorka? No ta si poslední dobou začala hrát. Je to holčička každým coulem. Když jí Adámek nabídne autíčko, s úsměvem si ho sice půjčí, ale při nejbližší příležitosti jej odkládá. Naproti tomu plyšáky nebo jednu panenku, která se u nás zatím vyskytuje, miluje natolik, že jim dokáže žužlat nohy nebo (v případě panenky) se na ně culit a povídat jim a prskat na ně (Zorikata se totiž naučila dělat pusou bublinky a občas je i vyprskne kousek dále, což ji velmi baví), třeba i hodinu v kuse. Víc o ní ale nepovím, protože je to tak hodné dítě, že se o ní nic říct nedá - zajímavého. Tedy je to trošku nuda. :-D Samozřejmě v dobrém.

Ba ne. Musím o ní i říci, že nejvíc roztomilá je po ránu. Když zavolá z postele, že už chce vstávat (Něco jako uhááma...), běžíme za ní s Adámkem a ona jak nás ode dveří uvidí, začne sebou mlít a my s Adámkem jí hned zdravíme a pusinkujeme. No když vás miminko nechá v klidu obstarat po ránu první dítko, převléknout se a ještě nasnídat - no kdo by ho nebudil s úsměvem a nemiloval??? Nelze...

A tak právě máme prostor s Adámkem tvořit nebo dělat nějakou jinou neplechu… Největší naší radostí je ale ležet vedle sebe v posteli – já uprostřed dětí – a neplešit tam. Nejvíce obě děti milují hru na „Mama se kutálí, mama se kutálí…“ přes ně obě. Adam prchá a Zorince se směje. Poté nás Zorka přemluví na svou hru = zvedání nožiček ke stropu. Všichni tři zvedneme nohy ke stropu a pak s nimi bouchneme o postel. My s Adamem silně, Zorka něžně, protože je přece „houka“. (Mama není „houka“, máma je mama.)

A nakonec nás Adam přemluví ještě na svou hru – „Koukejte, jak hopsám a dělám, že na vás spadnu a nespadnu.“ Joooo, hraní, to nás baví…

Ať vás baví hry a neplechy, hezký brzký podzim

Zuzana

24. 9. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Mílovými kroky

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Další týden za mnou a zase sedím na sedačce, nemůžu spát (tentokrát se v bříšku velice mítá efička) a kroupy buší do parapetu a střešního okna na chodbě, jako zběsilé… a to nejsou ve velikosti pěsti, jako kdesi ve světě ... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené