Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit.

Oba naše malé velmi zajímalo letiště a už jen Adámkovo těšení na letadlo a letiště bylo až dojemné. I to bylo důvodem, proč jsme se rozhodli jet na Vánoce do Brazílie. Nemusím vám matkám snad ani vysvětlovat (zejména těm v současné době těhotným), že kdybych se měla rozhodovat pod tíhou dnešních informací, nepojedeme nikam, i kdybychom se těšili jakkoli velmi. Stále totiž u nás není ani na Bulovce možnost otestovat krev a manžel jako dárce je půl roku odběru neschopen, stejně tak je to s kostní dření, tedy vlastně nevíme, zda to neprodělal. (Během dovolené mu jednou úplně dobře nebylo a komáři hryzali neskutečně – naštěstí téměř výjimečně jen jeho – Adam měl jen pár kousanců za celý pobyt a Zorka snad jen jeden. Já také jen sporadicky). Moskytiéry se tam nenosí a totéž sítě v oknech. Když jsme tam byli, nikdo to prostě neřešil. A tak jsme rádi, že už jsme dávno zpět a máme to za sebou. A vypadá to, že zdraví. Proč to řeším?

Protože jsme teď tři týdny byli nemocní. Začala to Zorka. Začala vysokými teplotami a potom se přidal kašel. Potom jsem se špatně cítila já a nakonec to napadlo i Adámka. Opět kašel a postupně i vysoké teploty. Bylo mu tak, jak mu doposud ještě nebylo. Na antibiotika to naštěstí nebylo ani u jednoho zpočátku, ale Adam s nimi nakonec skončil, protože ani třetí týden mu nebylo lépe. Stále byl na lécích proti bolesti („maminko, boooolí mě žuby, pomoc") a nic nezabíralo. Když uběhlo pár hodin od podání léku, jakoby „chcípnul". Začal pospávat a oči se mu zúžili do úplných štěrbinek... no bylo mi z toho smutno.

Ale po nasazení antibiotik, která se tedy ukázala nakonec nezbytná, se to po dvou dnech zlepšilo a i plíce se zase roztáhly. Už je na tom mnohem lépe. Nicméně to vše nás vedlo nutně k zamyšlení a hledání a pídění se, jakou inkubační dobu má virus zika, jak se projevuje, co vše opravdu může způsobit a komu.

Stejně tak přemýšlela i naše Mudra a tak jsme si svorně zanadávaly, jak bychom se dnes spolu dohodly úplně na jiné variantě pro a proti odjezdu na dovolenou do této země, ale přesto obě se stejným závěrem – totiž, že tahle naše viróza s tou brazilskou nijak nesouvisí.

A tak se poklidně vrátím k letadlům. Naše lety, byly pokaždé (při návratu i odletu) celkem tři, byli celkově vzato v pohodě. Jen jeden při cestě tam – ten nejdelší a přes noc, byl horší. To, když se Adam v noci vzbudil na obsazené dvojsedačce se zvednutou opěrkou na ruku, aby měl komfortní lůžko na spaní, a plakal pak a nechtěl znovu usnout, protože se bál, že spadne na zem. Nepomáhalo nic. Tři hodiny lezl doslova po manželovi (já hlídala Zorku, tak jsem nemohla vypomoci) a snažil se různě na něm, v sedě, usnout, což bylo nakonec pro oba nemožné. Ale napadla mě spásná myšlenka a v jedné chvíli jsem mu strčila do pusinky Zorčin náhradní dudlík. Protože dudlíku se Adam zbavil celkem nedávno – asi v listopadu myslím, začal dudat a okamžitě se uklidnil. Zbytek letu už probíhal v pohodě.

Stejně tak ostatních pět. Adam měl své vlastní sedadlo, protože mu bylo víc než dva a tak měl na dlouhých letech i svou vlastní obrazovku. Interaktivní. Nosem přepínal těla zvířátek v jedné z her, a když ho nudilo chodit po letadle v uličce a povídat si s lidmi (letadlo plné nečechů je letadlo velmi vstřícné k dětem), poprosil o puštění nového dílu Mickeyho klubíku. Prostě pohoda. Jídlo mu chutnalo, letadlo se mu líbilo víc než auto, kde musí sedět úplně přikurtovaný skoro bez možnosti pohybu... Byl spokojený. A dával to najevo i milému personálu. A ti mu to samozřejmě opláceli.

Stejně tak Zorka byla spokojené miminko, které ani doma příliš nepláče, navíc u maminky nebo tatínka v náručí nepláče téměř nikdy, tedy v letadle to také nebyla výjimka.

Vyjížděli jsme s malou rýmičkou u obou, ale jak přistávání, tak vzlet byl dobrý. Zorku jsem načasovala k prsu a nebyl nejmenší problém, přesto jsem měla pro všechny případy i vodu v lahvičce, kdyby mlíčko došlo. Adam nepotřeboval ani bonbony nebo lízátko, ale občas nějaké vyprosil. Cestou zpět dokonce některá přistání oba prospali.

Co jsou ale mé poznatky z cest – nečekejte úlevy pro děti od Američanů. Téměř všude, když si vás všimnou, vás jak na letišti ve frontách, tak při nastupování do letadla pustí přednostně. Ne tak oni. Sebevětší frontu Vás nechají vystát, přestože děti řvou a vy můžete mít zavazadel plně ruce. Ještě vám ani kočárek nevrátí při opuštění letadla, přestože jej až tam odevzdáváte. Vrátí jej na pás spolu s ostatními zavazadly. Takže třeba i dvouhodinovou frontu pro neresidenty prostojíte bez kočárku, se dvěma dětmi, dvěma příručními kufry (kvůli jednodennímu přestupu v Římě, a dvěma přebalovacími taškami pro dvě děti – to kdybychom neseděli vedle sebe), s dětmi v náručí. Zkrátka nepěstují nejen negativní diskriminaci, ale ani tu pozitivní... A stejně tak nečekejte pásy na miminko, jestliže jej musíte mít na klíně. Tedy – já měla největší strach, že budou-li větší turbulence, upustím ji. Jsem totiž menší a nohy rozhodně ze sedačky nesvírají ani pravý úhel, tedy mi dítě z náručí klouzalo. Pokud nebylo volno u míst, kam si můžete půjčit závěsnou postýlku, nevyspala jsem se, protože jsem se bála, že mi Zorka z náručí sklouzne, protože se mi k zemi postupně vahou posouvala. Doporučuji zásobit se vlastním pásem, byť třeba jen umělohmotnou sponou jako na batohu, kterým si jej připnete, nebo dekami, kterými si dítě podložíte, aby neklouzalo.

A pro staršího pak už stačil jen batůžek hraček, ale ty zaručeně s dvouleťáčkem budete tahat vždycky, ať pojedete kamkoli.

Za nás tedy platí, že let jednoznačně lepší, než jakýkoli jiný způsob cestování. Adam se vozil na kufru, Zorce se líbila světýlka... ani podávání jídla a světlo je nerozhodilo, když potřebovali spát.

Jako matka si to létání už neužívám tolik. Pořád jsem spíš manažer logistiky, než dovolenkový turista. Přesto říkám: kéž by se dalo letadlem běžně cestovat všude!

Třeba jednou bude... Vivat létání!!!

Zuzana

12. 2. 2016Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Mílovými kroky

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Další týden za mnou a zase sedím na sedačce, nemůžu spát (tentokrát se v bříšku velice mítá efička) a kroupy buší do parapetu a střešního okna na chodbě, jako zběsilé… a to nejsou ve velikosti pěsti, jako kdesi ve světě ... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené