Když ty - no tak já taky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jsou tady - jedny z prvních sourozeneckých interakcí. Už chápu, proč mi na každé druhé fotce z mé miminoéry roční ségra dloube očička... Se spícím sourozencem je fakt nuda.

Tomášek na to přišelv taky. Ale už se nesnaží oči sestry násilím otvírat, zato objevil kouzlo jejich zavírání během bdění. Největší zábavou je mu teď přejít byt se zavřenýma očima. Už to umí i v běhu. Vyhýbá se nebezpečným místům. Zpomaluje před prahy. Při náhodných nárazech se řehtá, ale svůj pokus vyresetuje. Běží znova od jím vytyčeného startu. Zatím je brzy vážně na to, aby se Kačenka snažila dotahovat staršího sourozence (i když se mocně snaží mluvit), jak jsem to dělala já díky o rok starší sestře. Zatím je on fascinován kojeneckým světem - jakoby ho sám nikdy nezažil. Všechno je pro něj opět nové - dudlíky, titěrné oblečení, chrastítka, kolotoč na postýlce, malinkaté prstíčky sestry. A ona je doslova svatá - klidná, rozvážná a vděčná za kontakt, i když ten je trochu divočejší, než by se možná slušelo. Vždycky se na bratra kouzelně usmívá.

Nemyslím, že narození mladšího sourozence přineslo Tomášovi emoční potíže, jak o tom často čtu. Tom se s Kačkou rád dělí a projevuje vůči ní pozitivní emoce - rozhodně. Jediné, co jsem zatím zaznamenala, jsou skoro až boje o dudlík. Od doby, co přišla na svět malá sestra, vyžaduje i její bráška dudlíky. A často ho přistihnu s růžovým v puse. Sebevědomě si myslí, že to nepoznáme - šidítko jako šidítko. Vůbec mu nedošlo, že barva ho fakt prozradí. Vypadá to neuvěřitelně zvláštně - tak velké dítě s titěrnou růžovou ozdůbkou vprostřed obličeje.

Občas chce Tom do Kačenčiny postýlky, prozkoumá její bludičku (K. má hezčí – promítá jí do střechy šapitó nad hlavou prolínající se barevné kytičky a hraje uklidňující uspávánky – vážně vkusné skladby, T. má taky bludičku – promítá mu zase hvězdičky do jeho šapitó, ale jeho uspávací song je Mozart a v závěrečné fázi zurčící potůček), pomazlí/podrtí její panenku a jde si zase za svými hračkami. A taky ji už mazlí – jak udrží malá hlavičku, vezmu ji v podpaží jakoby do vzduchu a Tomáš ji můžeme celou obejmout a tisknout k sobě.

Snažila jsem se na internetu najít pár zkušeností maminek, které mají děti tak brzy po sobě – zjistila jsem následující. „Brzy po sobě" na fórech znamená obvykle 20 měsíců (my máme 14 přesně). Často narazím na něco jako: Tchýně si to pochvaluje, ale já bych to nechtěla... – jinými slovy, tchýně zvládla v 80. letech skorodvojčata bez papírových plenek, dvojkočárů, bludiček, elektrických houpadel... a dneska se to zdá jako problém. A hlavně – pozitivní i negativní zkušenosti se skorodvojčaty bych vyhodnotila tak asi půl na půl. A já jako první půlka rozmetávám trochu generalizované obavy vzniklé z nenetušímčeho.

Z dětí budou pravděpodobně kamarádi – no asi jo.

Dokážou se lépe zabavit, když jsou blízko... – asi jo, trochu to jde už teď.

Tolik staršího sourozence nepálí, že se mu narodila konkurence – myslím, že to Toma vůbec nepálí. Přibližně od roku a půl budete mít klid s vymýšlením programu – uvidíme.
Pro vás jako matku budou i dva porody v tak blízké době zátěží, ale to nejhorší přijde po narození druhého dítěte – to nejhorší přišlo po narození prvního dítěte – byla jsem vyřízená bílá paní, po druhém a bezproblémovém porodu jsem růžolící, nevystresovaná a zkušená.

Budete mít velkou honičku – honičku mám, ale snad přiměřenou. Nechce se mi zhroutit se.

Pořád dokola budete přebalovat – to fakt nechápu. Přijde mi, že přebaluji vlastně stejně – obvykle naráz a šíleně jsem zrychlila. Kdyby se konal turnaj v přebalování, sebevědomě bych se přihlásila. (Když jsem byla s Kačenkou na sonu kyčlí, jedna maminka v čekárně už oblékala svoje miminko po kontrole a s jinou jsem se právě střídala v ordinaci. A hádejte, kdo šel z nás tří ven jako první? No jasně že dvě Kateřiny - nechtěla jsem vůbec závodit ani uvést spolumatky do rozpaků, ale prostě jsem už tak vytrénovaná dělat všechno rychle, abych měla uvolněné oči i ruce na Tomáše, že jsem vystřelila ven se zabaleným miminem v kočárku jak raketa.)

Jiný bude rytmus spánku – nebude – nebyl problém naladit je stejně vstávat ráno, chodit spát na poledňák i usínat večer – mám to ale kliku!

Složitý bude pohyb mimo domov – budete muset koupit... dvojkočár. Není to složité, je to těžké. Do konce rodičovské nebudu mít potřebu navštívit posilovnu.

Pleny, kosmetika nebo umělé mléko – vše dvakrát a v jeden moment – no a co? Právě to už doma máme!

Zhruba od druhého roku už po sobě děti nebudou věci moci dědit – budou mít stejnou velikost – to se mi nezdá, ale uvidíme. Kačenka bude přeci pořád moje malinkatá holčička v tričkách s bagrem.

A chybí mi bod – večerní koupání – nikde jsem nenašla popis hororu analogického tomu z naší koupelny. Každý den mezi sedmou a osmou večer je mi ouvej. A to je Honička s velkým H. Každodenní krizový bod v péči o naše malé děti mi teprve připomíná, že to není vždycky jen sranda.

Jinak je to vážně bájo a šla bych do toho znovu. Platí naše heslo Když ty, no tak já taky – a jede se vždycky dál.

27. 2. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené