Kojení je věda

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Myslím si, že každá budoucí a i současná maminka jako já, v šestinedělí a ne-li i potom řeší to, jestli zvládne nakojit své miminko. Nakupujeme předem různé propriety na kojení a to ani nevíme, jestli vůbec kojit budeme. Co si budeme povídat, nejsou to zrovna levné záležitosti.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Popravdě jsem si myslela, že to nebude tak těžké, prostě vytáhnu prso, nabídnu ho dítěti, to se přisaje a budeme všichni spokojení, ale nyní jsem se přesvědčila o tom, že to opravdu není tak snadné.

Už v porodnici od prvního dne nás pérovali, abychom každé dvě hodiny přikládaly miminko k prsu, i když jsme ještě neměly mléko. Po pár dnech snažení miminka začali vážit, aby zjistili kolik nakojíme. My začínaly na 7ml a když nás pouštěli z porodnice tak jsem nenakojila skoro ani 20ml a na Nikolce už to po 5 dnech bylo celkem znát, hodně plakala a byla nevrlá. Doporučili mi tedy používat ty gumové kojící kloboučky kvůli přisátí („máme s tím problém"), koupit si odsávačku a po každém kojení odsávat, aby se mi rozjela laktace.

14dní nedělám nic jiného, než že kojím, odsávám, kojím a odsávám. V rozestupu 2 hodin vám to přijde jako chvilka a už zase musíte kojit a vlastně neděláte nic jiného. Po pár dnech kdy už mě prsa od té odsávačky opravdu bolela, jsem se rozhodla pouze kojit – chyba. Bohužel na druhé návštěvě u pediatra mi doktorka oznámila, že mi malá přibrala jen hraničních 110g za týden a dává mi týden na to, jestli s malou zvládneme zase rozjet zpět kojení či ne ... ale jak je to možné?

Myslím si, že se stalo to, že Nikolka ode mne těch pár dnů nic nesála, je dost malinká, moc nesaje – je líná :-), stále u toho spinká, jen si hraje a mléko se mi postupně vytratilo až na hraničních 40 ml odstříkaných z obou prsů („v průměru by měla vypít 90 ml"). Takže mě celý víkend čekalo odstříkávání každé 2hodiny, abych rozjela laktaci a vrátily jsme se zase zpět na začátek na 100ml za jedno kojení, abych měla ukojenou holčičku a spokojenou maminku. Bohužel z důvodu, že jsem měla málo mléka, tak jsme ji začali dokrmovat Nutrilonem a při tom odsávali. Je to pro mě menší selhání, ale jiná možnost nebyla, když chcete, aby vaše dcera netrpěla hlady a byla v noci zase klidná. Zatím stále doufám v to, že budu malou kojit mateřským mlékem – uvidíme ve čtvrtek na další kontrole.

Nejhorší na tom všem je, že ze všech stran je na maminky kvůli kojení vyvíjen velký psychický tlak už od porodnice. Vidím to v televizi, v reklamách, na internetu, ale nikdo nevidí to, že to opravdu není tak jednoduché a když se to nedaří, tak není jiné východisko než umělá výživa („a to nemluvím o tom, že na umělou výživu č. 1 nejsou slevy, ani reklamy a stojí to opravdu dost peněz"), ale co jiného mají ty maminky na mateřské dělat, když se opravdu nedaří !?!

Vaše neukojená Kristýna

12. 3. 2015Kristýna
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Kristýna
Kristýna

@Adrissss děkuji za názory holky, naštěstí se to po návštěvě laktační poradkyně opravdu zlepšilo a ja jsem začala plně kojit ! uvidíme jak dlouho to vydržíme, ale zatím to jde a opravdu hodně tomu pomohlo noční vstávání po 2hodinách a přikladaní k prsu.

@Jarcatko

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nemožnost kojení

 

Naše dcera se narodila s rozštěpem a zjistili jsme to až při porodu. A opravdu nejhorší na tom všem bylo to, že už od dob těhotenství je na vás vyvíjen tlak ohledně kojení - všude čtete pořád dokola, jak jen kojení je ta nejlepší věc pro vás i pro miminko a pokud nekojíte, tak je to pohroma. Najednou přijde překážka, kvůli které opravdu nemůžete kojit a jste psychicky na zhroucení. Přesně jak to píše Kristýna. Navíc, nikdo vám už neporadí, jak postupovat, pokud opravdu nemůžete kojit - názory se velice různí - co laktační poradkyně, to názor. A i přes litry vypitých kojících čajů, poctivých polévek a pestré stravy, homeopatik a vůbec všech opatření, umělou odsávačkou nedám víc mléka jak 60ml. Takže dokrmujeme Nutrilonem. Bylo by pěkné, kdyby pro nás takové maminky byly občas články, že to není konec světa a že i tak se můžeme z našeho miminka plně radovat a nestresovat se tím, že pro něj nemáme vlastní mlíčko. Bylo by fajn, kdyby občas napsal někdo odborný článek o tom, jak postupovat v případě, kdy maminka nemůže kojit (např. typ odsávačky, techniky umělého odsávání, typ umělé výživy, jaké množství krmit, jak umělou výživu podávat společně s mateřským mlékem, atd.). Bylo by fajn, kdyby čas od času napsal jak se to přesně má s tím odsáváním mléka.

 

Proto Kristýno, nevzdávej to! A braň svoje prsa zuby nehty, pokud jednou přejdeš "na lahev", bude to dvakrát tak větší boj opět plně kojit. Sestra měla obdobný problém, dokonce jí malá i hubla, ale opravdu to nevzdaly a nakonec plně kojily až do 1 roku.Současně však, pokud kojení již není plně možné, nevěš hlavu, není to taková tragédie. Je spíš potřeba se zaměřit na radost z miminka a stres z nekojení hodit za hlavu. Podle mě spousta zdravých, chytrých  a šikovných miminek vyrostla na nutrilonu, jen se o tom tolik nepíše. Vždyť v dnešní době už to musí být naprosto "promakaný", taková umělá strava. 

 

Ať se daří a mléko teče!

Adris

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Kristýno, zkusila ses poradit s laktační poradkyní? Někdy je chyba třeba v nesprávném způsobu přiložení, takže se miminku sání nedaří a pak už ani nemá snahu to zkoušet znova. Kolikrát stačí fakt jen drobná odchylka od správného způsobu a hned je to znát a nejde to... U sebe můžeš zkusit zvýšit příjem tekutin - nejlépe čistou vodu, doporučují se i kojicí čaje na podporu tvorby mléka, caro nebo podobné "kávy" bez kofeinu (melta, vitakáva), Gravimilk, také homeopatika... Nebo olej k masáži prsou od Weledy, jsou v tom oleje z bylinek, které tvorbu mléka přirozeně podporují (fenykl, anýz, kmín). Já měla mléka hodně, a ten olej mi pomáhal i v případě, že byla prsa nalitá moc a potřebovala jsem, aby se mléko rychle uvolnilo, když to moc tlačilo. Stačí vmasírovat pár kapek (vyhnout se dovrcům a bradavkám, ať to miminko neolízne) před kojením, a mlíčko se díky tomu snáze spustí a také se lépe tvoří. A pak platí ještě jedna, i když trochu méně pohodlná věc - noční přikládání. Nějak hormonálně je dáno, že v noci se mlíko tvoří líp, a častějším přikládáním se tvorba podporuje (je to zkártka otázka nabídky a poptávky). S odstupem několika měsíců si taky u sebe ověřuju ještě jednu věc, která má vliv, a to je dostatečně jíst. Jakmile mám chudší jídelníček (menší porce na oběd nebo to ošidím a nedám si víc dnů po sobě maso, hned cítím, že je mléka méně).

Držím palce, aby se dařilo a rozkojila ses ke své a především Nikolčině plné spokojenosti ;-)

Jarka

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Konec šestinedělí

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA V našem období šestinedělí jsme s Nikolkou obstály obstojně. Krásně jsem se rozkojila tak, že mi malá až nadprůměrně přibírá. Je to taková moje malá buchtička. Už ani neodsávám, jen když si chci třeba odpočinout, ale jinak... Celý článek »

Jak na houpačce

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Máme tu další v počtu 3 týden v období šestinedělí. Hodně se toho od minulého blogu změnilo k lepšímu. Celý článek »

Porod a začátek šestinedělí

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA V mém poslední blogu jsem psala o tom, že mi byl proveden Hamiltonův hmat. To mě, ale v nejmenším nenapadlo, že již druhý den večer budu držet v náručí naší malou princeznu. Celý článek »

Dva v tom: "finišuju"

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Teď už nastal čas, kdy si raději blog píši každý den, protože nikdy nevím, kdy to přijde a spoléhám na svého manžela. Dopíše ho určitě se šťastnou zprávou na konci a pošle za mě do redakce. :-) Celý článek »

Dva v tom: „čas přenášení“

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Stále doufám, že tento týden už je pro mě poslední, ale porod stále v nedohlednu. Pokud čtete můj blog, který vychází ve čtvrtek 26.2. tak buďto už mám porod za sebou a určitě se to v brzské době dovíte, anebo už více jak... Celý článek »

Dva v tom: "2 týdny do dne D"

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA V tyto poslední týdny doháníme, co se dá. Hlavně se snažíme být teď hodně ve společnosti naší rodiny a nejbližších přátel. Co když se pak nějakou tu dobu nikam nedostaneme. :-) Celý článek »

Dva v tom: "4 týdny do dne D"

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Konečně jsem absolvovala svou poslední poradnu u své bezcitné gynekoložky (po uplynutí šestinedělí bych jí ráda změnila a našla si doktorku, která se mi bude snažit pomoci a ne, že mě jen odkáže na internet, abych si tam... Celý článek »

Dva v tom: "Sama doma"

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Tento týden mě čekal můj první „týden samoty“ na mateřské dovolené. Bydlíme ještě s mojí babičkou, tak jsem věděla, že budu mít v tyto dlouhé dny před porodem o zábavu postaráno, ale jelikož se jí prodloužil pobyt v jednom... Celý článek »

Dva v tom: "a přece se točí"

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Byla jsem pozadu se psaním blogů oproti jiným maminkám, které píší od počátku svého těhotenství. Chtěla jsem vám "říct" vše, co mi doposud přišlo důležité. Teď už bych psala ráda jen o tom, co se u nás děje momentálně. Jsem... Celý článek »

Dva v tom: Přípravy na předsudky

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Přijde mi, že čím dál tím víc v dnešní době slýchávám negativní tlak od lidí okolo sebe, v televizi či si stačí přečíst článek v novinách, co mě čeká, když si budu chtít pořídit miminko, je to furt dokola. Celý článek »

Dva v tom

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Slíbila jsem, že příště sepíši blog, jak jsme se "vtipně" dověděli o tom našem vytouženém překvapení. Teď už to vyprávíme jako vtipnou historku, ale v tu chvíli nám to moc vtipné nepřišlo. Celý článek »

Cesta k vysněné holčičce

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Zdravím všechny maminky a spolutěhulky, právě jsem se stala jednou z vás, novou členkou Klubu těhulek! Nikdy není pozdě, a protože už jsem ve 27tt, tak na můj první blog mám alespoň o čem psát. Pro začátek se vám představím.... Celý článek »

Naposledy navštívené