Kojení: věc veřejná?

MIMI LIVE! Anita V úterý bylo Anit jedenáct měsíců. A já se stále častěji začínám setkávat s dotazy a radami typu: Kdy přestaneš kojit? Už se chystáš odstavit? Už jí to prso nenabízej, chvilku si pobrečí, ale pak na to zapomene. No snad už přes den nekojíš, ne? V tomhle věku se kojí jen ráno a večer. Vypadáš „vysátě“, měla bys přestat kojit.

Fotografie z ateluéru Fotopromě.cz


Poslední poznámka je vlastně celkem relevantní. Vážně jsem po uplynulých pár dnech trošku vycucaná. Naši holčičku zase trápí zuby – její věčný náladokazič. Začalo to minulý víkend – na velikonoce. Jeli jsme za rodinou na Moravu a Anitka se od soboty necítila ve své kůži. Nejprve mě napadlo, že zase trpí cestovní horečkou. Jenže její ručka neustále nacpaná v puse mě vyvedla z omylu. Stačil jediný pohled na horní patro a byly tam. Dva lesknoucí se hrbolky zatím ještě potažené kůží, pod kterou už prosvítá bílá sklovina. Horní trojky se zevnitř zakusují do Anitčiných dásní. A bolí. A tlačí. Mezera mezi horními jedničkami se výrazně zmenšila, takže si dokážu představit ten neustálý nepříjemný pocit v dásních (Tom si to dokáže představit ještě líp, protože nosil rovnátka).

Nejlepší pomocník na zuby? Prso přece! Anitka saje a saje. Moje tělo ji zásobuje vitamíny a minerály. A mé vlasy, nehty, pleť odvádí mléku své desátky. Jestli mi to vadí? Rozhodně NE. Naopak. Jsem ráda, že umím dceru uklidnit. A že i když zrovna nemá chuť na jídlo, moje mléko jí dodá sílu.

Na Moravě navíc v tomto stavu naše mimi absolvovalo sobotní oslavu máminých narozenin, nedělní návštěvu mých moravských kamarádek s dětmi a konečně i pondělní rychlé rande s Brňáky, které jsme neviděli řadu dlouhých měsíců. Na Moravě se zkrátka snažíme dohánět mnohokrát odkládaná setkání. Když se Anitčina nálada blížila bodu mrazu, prso vždy zabralo. A tak jsme ten moravský hukot zvládli bez pláče i výraznější nespokojenosti toho našeho pokladu.

Kromě prvních pár poporodních vykulených týdnů jsem nikdy nepočítala tři hodiny mezi krmením. Nestřídala prsa podle harmonogramu. Nevedla si záznamy. Jsem spíš intuitivní typ a podobně přistupuji k Anit. Když má hlad nebo touhu se uklidnit, nebráním jí. Nabízím obě prsa – teď už si sama vybírá to, ze kterého pije, druhé majetnicky mačká rukou. A když má zrovna tu svou chvilku v parku? V obchodě? Na náměstí? V restauraci? Nebo když jsme na návštěvě? Poohlédnu se rychle po nějakém příjemném místě/lavičce/koutku a dám jí, co potřebuje.

V poslední době jsem narazila na několik článků o kojení na veřejnosti. Nejprve mě to trochu překvapilo. To je jako by se psalo třeba o vhodnosti jezení svačiny v autobuse. Možná vám to přirovnání nesedí. Lepší teď nemám. Prostě absurdita. Věc, o které není třeba psát. Jenže evidentně je.

Napadá mě tisíc argumentů, proč kojení na veřejnosti není ani nechutné, ani exhibicionistické, ani nezdravé, ani hřích, ani obscénní. Ani žádné další stupidní přívlastky, které čtu ve článcích a diskuzích dětných i bezdětných žen a mužů různého věku, vzdělání i profesí. Toto téma evidentně zajímá širokou populaci. Lidi, buďte trochu tolerantní. Mám-li sáhnout do oblasti víry, kterou nosím v hlavě kvůli dokumentu, na němž právě pracuji: i papež nedávno vyzval matky, ať se neostýchají nakojit své děti. A to prosím v kostele! Ostatně celé křesťanství – jinak tak prudérní a konzervativní – je plné obrazů kojeného Ježíška.

Kojení není sex. Kojení je jídlo. Pro některé ženy intimní a osobní – a ty kojí v soukromí. V pořádku. Někdy nesnesou obecenstvo kojené děti – příliš podnětů v okolí je vyrušuje. Jejich matky nejspíš taky vyhledají spíš klidný kout. V pořádku. Ale pokud matce ani dítěti nevadí kojení uprostřed Václaváku, je to taky v pořádku.

Od porodu potkávám spoustu maminek. A co žena, to názor. Na výchovu. Na očkování. Na zavádění příkrmů. Na cukry v jídle dětí. Na sporty. Na všechno. Témat je strašná spousta a já sama se jimi snažím postupně prokousat a najít vlastní směr (sama ne, s Tomem samozřejmě). To hlavní, co jsem si zatím od všech těch setkání a debat odnesla je: všechny chceme pro své potomky to nejlepší. Jen se často různíme v přesvědčení, co „TO NEJLEPŠÍ" vlastně je. Poslouchám je. Říkám svá stanoviska. Nepřesvědčuji. Toleruji. Každá máme svou nejlepší cestu. A to i co se týče kojení. Takže NE. Kojení není věc veřejná (abych se vrátila k titulku tohoto článku). Je to věc soukromá. Věc každé z nás. Nechte nás kojit, kde samy uznáme za vhodné. Nepohoršujte se (nebo se pohoršujte potichu). A už o nás – veřejně kojících – nepište. Není to téma. Je to přirozená věc. Tak ze sebe nedělejte vyprázdněný bulvár. Dík.

A ještě abych se vrátila k úvodu svého článku: ukončení kojení neplánuji. Počkám, až bude připravená dcera. A taky já. Znám maminky, které přestaly kojit z různých důvodů: jedné to doporučila doktorka, jiné řekla laktační poradkyně, že kojení po roce dítěte není dobré pro její tělo, další vystrašila kadeřnice, že jestli nepřestane kojit, tak jí vypadají všechny vlasy. Většina z nich odstavovala „na sílu". Většina z nich aspoň na chvilku svého rozhodnutí zalitovala. Já nechci litovat. Jsem Jednomatka, takže využívám všechny výhody, které jednomateřství přináší. Kdy jindy si budu moct užít toho luxusu – kojit kdykoliv dítě chce? Kojit, tak dlouho, dokud nám to oběma bude klapat? Vykašlat se na všechna podivná doporučení, rady, vysoce zvednutá obočí? Řídit se jen pocity nás dvou/třech (protože Toma nechci vynechat – byť z kojení jej vyloučila sama příroda – ale mentálně v tom jede s námi)? Kdy? Když ne teď?

Kojení zdar. Vaše V.

30. 4. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Ekasal. Děkuji za komentář:-) Anit teda pije vodu celkem ráda, ale přesně jak píšeš: na mrzutou náladu je prso nejlepší lék. Je to prima pocit vědět, že umím dceru uklidnit, utišit, zmírnit její bolest. A že to dělám prsem? No a? Lepší než nechat prcka plakat. Tak ať vám kojení pěkně šlape. Mějte se prima a pozdravuji celou rodinu. Veru

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Veroniko,

moc ráda čtu Tvé příspěvky! Mám o měsíc staršího syna, kterého také stále kojím... kdykoliv on má zájem nebo potřebuje uklidnění v mámině náruči :-) Nevypije téměř žádnou jinou tekutinu z lahvičky, takže Ho v kojení rozhodně nechci omezovat a pokud jsme zrovna na veřejnosti, tak co... Lepší chvilka u prsa a spokojené dítě, než řev ;-) Lékař se sice při každé prohlídce diví, že ještě tolik kojíme, ale já si "za tím" budu stát a pokud bude mít malej zájem, rozhodně Ho násilím odstavovat nebudu. Jo a jen tak mimochodem sleduji, jak Anitce rostou zoubky... syn má první teprve v roce, ale zřejmě polezou rychle za sebou a s tím souvisí také jeho "nenálada", na kterou mnohdy zabere právě prso :-D Přeji, ať si to spolu i nadále užíváte a jste spokojená rodina! 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj holky, díky za příspěvky:-) Jsem ráda, že je nás víc, komu se zdá kojení přirozené. Ať doma nebo jinde. Je pravda, že Tom už byl dvakrát nemocný a já jednou na hranici nějaké chřipajzny a Anit nikdy nic nechytila - a to s námi spí v posteli! Mateřské mléko zkrátka nic nenahradí:-) Mějte se prima! Veru

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Veroniko, neměla jsem problém s kojením na veřejnosti ani jsem se nesetkala s negativními reakcemi, ale pravda je, že jsem mockrát na veřejnosti nekojila ... mám zato, že miminko potřebuje na kojení svůj klid, zvlášť ten můj malej to tak měl, tak se nám to mockrát nestalo. Malého jsem před týdnem odstavila, protože jsem ve 3. měsíci těhotenství, do mléka se začaly vyplavovat nové hormony, bylo už slabé a Tomášek začal šíleně zlobit. V noci začal vstávat po dvou hodinách, už mu moje mléko nestačilo, takže jsme přešli na umělé ... vypadala jsem už velice "vysátě" a musela jsem myslet na nové miminko, abych pro něj měla dost síly. Teď je mi mnohem lépe a malému taky, daleko déle spí a v noci mu stačí napít se trochu kojeneckého čaje (je mu 7 měsíců). Pokud máte mléka dost a malou uklidňuje, jen kojte a nenechte se otrávit okolím - znám to moc dobře taky. A když měl můj synek náběh na nachlazení a počínající rýmičku, volala jsem doktorce, co můžu udělat - dostalo se mi jediné odpovědi - kojte, kojte,  kojte, každá kapička je pro něho dobrá! Přikládala jsem ho snad každou hodinu a ustáli jsme to. A po celé kojení (a zaplaťbůh ani teď) Tomášek nezastonal.

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Veroniko, přesně :-) Taky mi přijde, že se to teď nějak hemží tématem kojení na veřejnosti, jako by snad šlo o něco nevhodného... Ale cpát se hamburgrem, s odkapávajícím kečupem kolem, nebo mastnou klobásou před všemi, kousat s otevřenou pusou a ještě u toho hulákat do mobilu, to je normální a nikoho to nepohoršuje. Nechápu. Přesně jak píšete, kojení je jenom jídlo a to snad veřejně dělají tisíce a miliony lidí dnes a denně. Ať vám jde kojení kdekoliv ještě dlouho a až Anitka přestane mít o ně zájem, sama to dá najevo :-) Mějte se krásně :-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené