Kojit jo, jenom kojit ne aneb Okno imunologické tolerance

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes cítím potřebu předat informace. Uplynulých 14 dní jsme v různých formacích navštěvovali dost lékařů – naštěstí jenom preventivně. A zase se potýkám s neoblíbeným fenoménem – co lékař, to názor!
Miska s příkrmem
foto: Profimedia.cz

Přestože jsou si naše děti věkově velmi blízko, co platilo „za Toma“, už neplatí „za Kačenky“. Mám dost zkušeností s lékaři a dodnes mi nedělá dobře, když každý tvrdí něco jiného. Všechno, co se kolem zdraví a nezdraví mě samotné a našich dětí děje, bych rozhodně nenazvala celostním přístupem.

Totálně rozškatulkovaná lékařská odvětví jistě přinesla mnoho pozitiv plynoucích právě z profilace, ale dohromady mi to mnohdy přestává dávat smysl. Co dělat, když dostávám rozporné informace, návody, zákazy nebo příkazy? Spolehnout se na rozum? Vím o tématu všechno? Dokážu vůbec informace pochopit a správně propojit? Mám spoléhat na intuici? Neselže?

Krátký historický exkurz

Od čtyř let jsem se „léčila“ se zády, s těžkou skoliózou jsem ohýbala páteř asi před třiceti lékaři a fyzioterapeuty. A každý z nich si myslel něco trochu jiného o mém stavu těla, dával rozmanitá doporučení, něco jiného zakazoval. Dokonce jsem posloužila jako instruktážní dítě jednomu fyzioterapeutovi, dnes dokonce profesorovi, který se stará o svaly, klouby, šlachy i pohodu našich hokejistů. A i když ani ten nepředvídal Bechtěreva (nicméně to by šlo těžko, byla jsem ještě dítě), nedával mi žádné rozporné návrhy řešení ani nekritizoval soudy předchozích lékařů a fyzioterapeutů. Cvičili jsme.

Jsem tedy životem naučená číst doporučení lékařů kriticky, prosívat je vlastním rozumem a intuicí a porovnávat je mezi sebou. Ale i přestože jsem už takto poučená, stalo se mi, že jsem prý měla doslova okno během imunologického okna své dcery.

A jak to přišlo?

Zavítali jsme s Tomem na alergologii a imunologii. Pro mě samotnou je docházení na imunologii součástí léčby autoimunitního onemocnění a navíc jsem zde řešila potravinové alergie, které mi s otěhotněním vymizely. Žádné obtíže jsem neměla, a tak jsem předpokládala, že jsem nealergik. Neužívala jsem žádné léky. Na imunologické kontrole jsem se dozvěděla, že alergik jsem – vyšla mi nově alergie na trávy.

Tomáše jsem brala s sebou kvůli získání jistoty, že smí dostat živou očkovací vakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Tomášek jako podezřelý z alergie prošel kožním alergologickým testem – bezva akce pro rok a půl staré dítě. Naštěstí nejde o nijak zvlášť bolestivou proceduru (alergeny se zamáčknou do kůže lehkým ďobnutím plastového hrotu), ale udržte tak malému dítěti půl hodiny ruku v nehybnosti. Bohužel si zaplakal. Spíš mu vadilo omezení pohybu a také, že nešlo o dovolení jindy zakazovaného kreslení fixy po těle. Puntíky na ruce měly bohužel bolestivější význam. Na dyskomfort a lehkou bolest Tomášek zapomněl a byl utišen bolestným – na to nechci nikdy zapomínat. Víme, že nemá alergii na lepek, kravské mléko a ani žádnou jinou. Ještě musíme na odběr krve kvůli té očkovací vakcíně.

Čtěte také:

Přestože jsem šla na alergologii já se synem, řešili jsme hlavně dceru! Dotaz položený nějak jako: „Do jaké míry jste u té malé využila okna imunologické tolerance? Kolik je vaší holčičce?“ byl položen tak samozřejmě, jakoby mezi řečí, že jsem opravdu znejistěla. A na základě dotazů typu: „Co vám ti pediatři vlastně teď doporučují?“ jsem pochopila, že alergologové s pediatry nebo pediatři s alergology asi moc nekomunikují.

Když byl můj malý ještě víc malý, byla jsem trošku špatná z toho, že laktace už nejede tak dobře (v břiše se zavrtala dcera a poslala jasný hormonální signál). Zařazením příkrmů před šestým měsícem jsem ale nevědomky udělala prý skvělou věc! A to jsem od pediatrů slýchala pořád: kojte, kojte, kojte, co to jde, ideálně do 6 měsíců výhradně!

Pro alergology a imunology je plné kojení dobré jen pro první 4 měsíce a období mezi 4. a 6. je z celého života nejvhodnější k navození imunitní tolerance. Čím déle s příkrmy otálíme, tím prý úměrně zvyšujeme riziko pozdější alergizace alergeny. Důležité je získat schopnost na cizorodé látky nereagovat a to je právě funkce aktivní imunitní tolerance – klíč k prevenci alergie. A poporodní vývoj – dle výzkumů stanovený právě na dobu od čtvrtého do šestého měsíce je optimální doba pro setkání s potravinovými antigeny. Lékařka mě seznámila s výsledky výzkumů, ze kterých prý jasně vyplývá, že nepřikrmované děti v tomto období mají daleko spíše alergologické obtíže. Mateřské mléko je skvělé, nenahraditelné a významné pro tvorbu imunity dítěte, ale nikde není prý psáno, že je prospěšné jen kojit. V posledních 20 letech prý dramaticky stoupl počet celiaků, dětí alergických na laktózu, syrovátku, kasein nebo vaječný bílek a stoupl obecně počet alergických dětí. A potvrdila se souvislost s výlučným kojením do 6 měsíců.

Jelikož jsem (nebo jsem byla) alergik, měla bych rozhodně využít okna imunologické tolerance u Kačenky a i ve 14 dnech zrovna zbývajících do půlročnin zařadit co nejvíce druhů příkrmů. Zmateně jsem vše konfrontovala s dosavadními doporučeními a zasedla k internetu. Po dvou hodinách vyhledávání a třídění informací jsem uznala, že na tom něco snad bude.

Ptala jsem se kamarádek, jak jsou informované o onom oknu – vesměs nic moc, nejčastěji dostávaly doporučení od dětských lékařů ještě výlučně kojit (pokud nebyly jejich děti blinkací nebo neměly problémy s nízkou váhou). Vše jsem probrala s pediatričkou a začala jsem strouhat, mělnit, vařit, chladit, nakupovat, ale v klidu. Dodržela jsem pravidlo zařazování jednoho druhu příkrmu za tři dny (i tady se názory značně lišily).

Moje malá seznámila svůj organismus do půlročnin s lepkem, kaseinem, syrovátkou, mrkví, banánem a jablky a na základě pro mě v této míře nového doporučení ještě s brambory, brokolicí, jahodami, meruňkami a švestkovou šťávou. Šíleně jí chutná. A já budu šílená, až bude zase nějaké „dnes už víme, že je to jinak“.

U ortopeda a sona kyčlí se kojení neřešilo! Kačenka absolvovala poslední kontrolu v půl roce a už je propuštěna z péče jako v tomto ohledu zdravé dítě. A v této ordinaci nastalo první déjà vu. Lékař mi byl od začátku povědomý a zdálo se mi, že jsem tam už někdy byla. Až na poslední prohlídce jsem procitla – byl to jeden z těch, který přejížděl prstem po mé křivé páteři, zatímco jsem hleděla do linolea ze čtverců, v nichž jsou drobounké mnohoúhelníky v různě sytých odstínech jedné barvy. Do toho lina jsem se něco nadívala, bylo totiž na každé poliklinice, v každé nemocnici a já se všude předkláněla. Při civění do lina jsem se rozpomínala, a že je to jeden z mých starých známých, jsem pochopila, když přejížděl prstem po dceřině páteři – zaplaťbůh prý rovné.

Další déjà vu mě dostihlo v ordinaci na dětském při půlroční prohlídce. Radostně kývu a sem tam zabrousím očima na zase totožné linoleum. Ten vzor se musí jmenovat Poliklinika nebo tak nějak – jinde jsem ho snad nikdy neviděla (na alergologii bylo taky!). Koukám teď na podlahu schválně, sedíc na židli na klíně s Kačenkou. Nesmím ji rozptylovat a navazovat s ní kontakt – podstupuje právě test sluchu. Za námi lékařka různě silně cinká a chrastí kdečím a Káťa se otáčí za zvuky. Test sluchu mi připomněl naše fyzikální pokusy ve škole. Sestřička šla obřadně pro tác s pomůckami (různé lžičky ve skleničkách a kuličky v obalech od vitaminů a různě svázaná chrastítka) a takovými zkušenými pohyby s vážným výrazem v obličeji je lékařce co nejtišeji podávala, aby je malá neviděla a nevyšel tak pokus vniveč. Ten výraz byl prostě naprosto shodný s naším fyzikářem Trčkou! Malá slyší, zdvojnásobila svou porodní váhu a do roka ji doufám ztrojnásobí, jak velí jeden z ukazatelů dobrého prospívání. Slyšet: „Všechno v pořádku, maminko“ je jistě i pro každého jiného rodiče balzám mezi vším tím hají, hačí, pipí, mňau...

Budu ráda, když mi napíšete, jak jste využili nebo nevyužili oken imunologických tolerancí u svých dětí a jak vám prospívají.

Zdraví zdravá Kačenka a polozdravá Kateřina

20. 5. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Míšo, to je báječné setkání! Určitě se domluvíme na nějakou procházku! 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, na tom zprůmyslovění taky určitě bude dost! Tomuhle nerozumím, ale selskej rozum velí bacha! K údivu značné části mojí rodiny, které jsem úmorně vysvětlovala, že nejsem líná (vařím fakt ráda a často), jsem zvlášť za začátku příkrmů kupovala skleničky. Doporučila mi je jak lékařka, tak nutriční terapeut z CMC, se kterým jsem řešila synovu stravu a příkrmy. Zelenina koupená v normálních obchodech je prý takové kvality, že se rozhodně vyplatí koupit skleničku "od 4 měsíců", protože ty jsou prý nejpřísněji hlídané na chemikálie a plísně. Nálepky BIO a další předraženéz zeleniny z trhů apod. mi taky zrovna nedoporučovali - velice často prý obsahují pro dítě zvlášť škodlivé plísně - takže jsem vychovaná tuto zeleninu (a hlavně prý sušené plody) odtud nedávat dětem. Tak se v tom pak vyznejte! Zkrátka - co si nevypěstuji, je pro mě pořád nějak nedůvěryhodné. Takže jsme lehce zainvestovali do stravy dětí a kupujeme chatu :D a stavíme skleník a budujeme záhony!

 

Jinak - koupit jogurt bez škrobu a cokoliv bez kyseliny citronové je taky trošku detektivní práce, ale dá se. Hodně štěstí s lovením potravin, přeji zdraví a zdárné prospívání Filípkovi i Honzíkovi. Zdravím

Obrázek uživatele Myšča
Myšča

Díky, mám staženo a prostuduju!

Jinak taky moc díky za skvělé příspěvky! Ráda je čtu a navíc velice často mi mluvíš z duše:-). Těším se třeba někdy naviděnou, Míša Valentová (od Lucky-Lassie)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, super téma, taky jsem to řešila v jednom z předchozích článků. I tehdy u Honzíka jsem už o onom imunologickém okně slyšela, ale v podstatě jedinou věc z těch alergenů, kterou jsem dodržela, bylo ochutnání lepku. Jinak jsem se řídila spíše intuicí - začali jsme tedy kaší kvůli pomalému přibírání (podle doporučení naší lékařky by se mohlo přibírání trochu zlepšit, když dostane Honzík večer kaši - no nezlepšilo se to), a pak zeleninou, co tři dny to nový druh... Nevím už přesně, po jak dlouhé době dostal maso, asi tak po měsíci od zavedení zeleniny? Jogurt asi někdy kolem 8. měsíce, tvaroh až kolem roku. Teď u Filípka postupujeme podobně, jen s tím rozdílem, že se mu do toho moc nechce; sní pár lžiček, ochotně to přenechá Honzíkovi, a vrhá se na prso :-) Trochu mě mrzí, že kaši bojkotuje úplně (neprošla ani říznutá banánem, což je jediné ovoce, které Filípek jí opravdu rád a sní celou dávku), má za sebou teď půlroční spurt a připadá mi, že se vytáhl a zhubl (a začíná se tak nápadně podobat staženému králíčkovi Honzíčkovi)...

K těm alergiím mě napadá ještě jedna věc, která by dost možná stála za nějaký hlubší průzkum, i když je otázka, jestli je v zájmu výrobců potravin, aby lidi věděli pravdu. Před 20 lety nebylo ještě zdaleka tak běžné používat náhražky (někdy snad už i náhražky náhražek) a geneticky modifikované plodiny při výrobě potravin. Chleba byl tehdy z kvásku, mouky, vody, soli a kmínu, zato dnes, když si přečtete složení, nestačíte se divit, co v něm všechno je. Jogurt byl skutečně jogurt, rozhodně v něm nebyly škroby, xanthan, guma guar nebo želatiny. Maso se nenapichovalo vodou s agarem (tzv. křehčení), klobásy byly z masa (dneska seženete bezlepkové klobásy jen u drahého řezníka)... Myslím si, že touto "optimalizací" potravin na sobě pácháme (či necháváme páchat) zlo, jehož rozsah a dosah není zcela znám. Lidé, kterým záleží na tom, co jedí, pak nakupují předražené potraviny s nálepkou BIO nebo na farmářských trzích a nezbývá jim než věřit, že to, co kupují, pochází skutečně z uváděných zdrojů a nikoli ze supermarketu za rohem. Jsem přesvědčená o tom, že za vyšším výskytem alergií v populaci je především to, že zemědělství a výroba potravin "zprůmyslovatěly". Pokud je navíc potvrzena souvislost s výlučným kojením do 6 měsíců dítěte, tak by měla WHO a Laktační liga přehodnotit svá doporučení! Stále totiž propagují výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce... Maminky, které se zajímají a chtějí pro své děti zvolit tu nejšetrnější cestu, je pak opravdu hodně těžké najít "to nejlepší". Rozpory v doporučeních jsou opravdu velké.

Mějte se krásně a pozdravujte své miláčky :-)

Jarka

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Myščo, to určitě ano - je třeba se podívat na studie, na které se odkazovala lékařka - jde zejména prý o studii Americké pediatrické asociace. Doporučuji prostudovat časopis Československá pediatrie z dubna 2014. zdravím

Obrázek uživatele Myšča
Myšča

Ahoj Katko, já k tomu ještě našla toto:http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/doba-vylucneho-dojcenia-a-zavadzanie-lepku/. Asi by to chtělo mít ty studie, na které se všichni odvolávají a z nich si teprv udělat obrázek. Míša V. 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené