Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Já nevím. Slýchala jsem v dětství často, že čurám jako koroptev. Dodnes se dost nalévám, mám ráda hrnky-jumba, nápoje, které dehydrují, takže se musím dopíjet zpět na ztrátu, na cvičení vypiji vždy celou lahev. Pro přímou souvislost s dnešním tématem jsem se chtěla dozvědět něco o koroptvích a o etymologii přirovnání „čurá jako koroptev“ a nic moc. Vždycky jsem si myslela, že přirovnání vzniklo nějakou přímou souvislostí s hrabavým ptákem. V ptácích se absolutně nevyznám, i když poznám koroptev a bažanta například, ale přeci snad i koroptev musí mít trus 2 v 1 jako jiní ptáci.

V sobotu jsem byla v knihovně, kde byla překvapivá fronta víkendových čtenářů u výdejního pultu, a rozhodla jsem se porozhlédnout se po nějaké encyklopedii ptactva. Utkvěly mi některé zvláštní detaily týkající se života koroptví – jako například že dospělá koroptev vypije od 0,1 do 0,2 litrů vody na kus a že vyprodukuje „poměrně velké množství trusu“, tak snad to bude ono. Taky jsem pak našla odkaz na Bohumila Hrabala a toto přirovnání, sama si ale z jeho díla ani díla o něm nevybavuji nic spojeného s čuráním – kromě toho, že si přál, aby na jeho pamětní desku mohli čurat psi.

Každopádně Kačenka by na ni nedočurala a je z toho smutná. Obě děti totiž začaly rády čurat venku. Na jaře je to už fajn. Pro mě jako pro matku je to značná úleva, protože se Tomáška nemusím tolik ptát, zda se mu nechce – mnohdy se ještě zapomene, zvlášť když se zabere do nějaké hry nebo pozorování (teď hlavně mravenců a ploštic). V okolí bytu má dvě oblíbená čurací místa a sám volí cestu tak, abychom procházku přes ně vzali a aby mohl označkovat svůj plac i dnes. Dost se zlepšil v technice, což je pro mě jako pro matku další značná úleva – tolik neperu kalhoty, které si nerad počurá, a tolikrát nezažívám ten mučivý pocit, že trýzním své dítě, když mu vkládám se vší láskou koleno doprostřed páteře, aby se prohnul. Konečně se dají hrát hry typu „dočurej na tento kamínek“, protože už není na chodníku sníh, led, břečka nebo štěrk, ale o tolik víc zajímavějších přírodnin, kamínků, trávy, rostlinek, prohlubní… což mu taky pomohlo zlepšit prohýbací techniku. Skoro bych řekla, že už je profesionální kluk.

S jarem a víkendy trávenými na chatě přišla na chuť čurání venku i Kačenka. Po vzoru Tomáše s kamarádem Jiříkem se chtěla vyčurat taky, ale poprvé se rozplakala, že nemá „pindink“. Měla ale radost, že to i tak nakonec jde. Zvolila jsem známou metodu – holčičku si v předklonu opřu zády o břicho a hruď, držím ji oběma rukama pod kolínky a může krásně kropit travičku. A může dokonce i pištět nadšením z neznámého. Není to ale ideální přístup ke stavu těsně po houserovi, takže jsem napříště zvolila metodu 2, jíž uplatňovala moje ségra s její tehdy malou Áňou – předkloním se, chytím Káťu v podpaží, čímž ji zakloním, patičky má pevně na zemi a čurá jedna dvě. Mě nebolí záda, a když se nemůžu předklánět, sednu si pohodlněji na bobek a vše provedeme stejně. Rozhodně je to se zablokovanou páteří snáze proveditelné než vysazování na záchod. Obě děti totiž setrvale ignorují nočník. Přestože je Káťa s nočníkem víc v pohodě než Tomáš, chce častěji na záchod se zmenšovacím prkénkem. Poslední dobou skoro vždycky, když si jde odskočit její brácha, chce taky. Nočník máme jenom doma a bývá prakticky nevyužitý. Zdá se mi, že už další snad ani nemusíme pořizovat na chatu, že by i tam jenom překážel.

Čtěte také:

Každopádně mě obě děti tento víkend dost překvapily – Tomáš čural u sousedů ke stromu a během akce si o něj opřel čelo, jako kdyby vypil pár dvanáctek. Káťa se pokoušela vyčurat se vestoje. Asi by kolem sebe potřebovala nějaké holčičky, fakt je, že děti kolem nás jsou samí kluci a Káťa bývá jediná v klučičích kolektivech. Překvapilo mě i jedno líčení z krásné literatury, kterou jsem zrovna dočítala – ona biomanželka se s kamarádkami a jejich dětmi rozhodnou vyzkoušet pomůcku pro ženy na čurání vestoje. Samy si ji vyráběly a jaly se ji jít vyzkoušet. Nedalo mi to a zjišťovala jsem, zda se někdo rozhodl rozjet čurací byznys, ve kterém nehrají prim záchodové mísy, nočníky nebo bažanty či koroptve na močení v posteli, ale pomůcky tvarované podle ženského těla – ony trychtýře z papíru, umělé hmoty nebo silikonu. No jistěže je jich několik druhů a existují e-shopy s nimi.

Vieweghova interpretace je vzhledem k ději jasná – vyzkoušet si trychtýř i s dětmi je nápad jedné z feministek a kamarádek biomanželky, která je nadšená, že může čurat jako muži a nemusí mrznout dole u země… Ale zajímalo mě, zda lze takové pomůcky některé ženy skutečně využívají i z důvodů jiných a mnohé mě zaujaly – třeba „při horolezectví“ nebo „při jachtingu“ nebo „v armádě“, ale taky v těhotenství nebo obezitě. Nejvíc mě asi rozstřelilo „při hudebních koncertech“. Nevím, jestli se mi bude chtít ještě někdy vnořit se do kotle na koncertě – líčení jedné paní či slečny pro mě bylo tak sugestivní, že budu prostě teď z vnitřního pnutí chtít vědět, zda má i některá další v záloze trychtýř a PET lahev.

Pro mě je to tak na hony vzdálené uvažování tomu mému, že tak nějak věřím, že se obejdeme s trénovacími plenkami a čuráním na bobku nebo v případě Toma s hlavou opřenou o strom. Jak jen namotivovat malou holčičku, že je taky fajn čurat na bobku? Že tak si nepočurá nohy, pokud tedy neobjeví onen e-shop? Pozorovat motýlky může i bez čurání. Silnici ani cestičku ještě nepřečurá. Jak jste na to šly vy? Ale stejně ty trychtýře nemůžu dostat z hlavy. Tak mě to zasáhlo a tak dlouho jsem o jejich existenci neměla tušení! Je někdy fajn si rozšířit obzory.

Pěkný den matek!

Kateřina

4. 5. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené