Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z polospánku. Cukne rukou. A pak konečně nastává hluboká spánková fáze. Ani se mi od ní nechce. Za Tomem do obýváku obvykle vcházím v nepopsatelně spokojeném vyladění. Dnes jej ale mírně kazí starosti.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Co předáváme svým dětem

Když jsem byla malá, měla jsem ho. Pak dlouho nic a znovu se přihlásil v pubertě. A to pořádně. Zánět močových cest mě pak pronásledoval dost dlouho. Po dvou letech téměř nepřetržité antibiotické léčby jsem konečně přerušila zacyklení v začarovaném kruhu. Místo abych si šla pro další recept na nefungující a mou (nejen) mikroflóru devastující léky, rozhodla jsem se zastavit. Nadechnout. Najít jinou cestu. Nakonec mi pomohla změna režimu, homeopatie a kdovíco ještě. Každopádně na téma „záněty močových cest“ jsem citlivá.

A tak se děsím jakýchkoliv příznaků u Anit. Co jsem jí mohla předat? Dědičnost byla sice prý prokázaná u kaménků a vrozených vývojových vad měchýře a močových cest. Co ale tvar a délka močové trubice? To se určitě taky dědí. A tu bolest při cedění moči řízlé krví bych jí nepřála. Nikdy.

Parádní víkend

Anit prožila báječný víkend plný akcí. Přijeli Tomovi rodiče. Já jsem strávila napůl pracovní pátek a zcela pracovní sobotu, ovšem dcera se náramně bavila. Náplavka, zoo, hřiště, hřiště, hřiště. Dokonce ji poprvé uspal někdo jiný než já nebo Tom – Tomova máma Dáška. Naprosto na pohodu. V neděli pak ještě přijela moje kamarádka Evička s manželem a o půl roku mladším synem, než je Anit. A to už Anit úplně nebyla ve své kůži.

Čtěte také:

Čurání au

Anit nechtěla čurat do nočníku. Vždy zahlásila e-e, ale pak si nechtěla sednout. Ručkou ukazovala, kde ji to štípe. Vyčurala se jedině do vany, když jsem ji sprchovala teplou vodou. Ty příznaky mi byly bolestně známé. Rychle jsme s Tomem nasadili brusinky a sirup na infekce močových cest. A kytičkovou koupel.

V odvaru z květů heřmánku se Anit ráchala a zářila radostí. Vůbec nevypadala, jako by ji něco trápilo. Pečlivě vybírala jednotlivé kvítky a dávala je do kelímku. V koupelně vonělo pozdní léto u dědy (ten sbíral různé bylinky a sušil je, aby z nich pak uvařil léčivý čaj).

Přemýšlela jsem, co mělo být jinak. Že by si sedla na studenou skluzavku? Už ji přeci jen nechrání plína. Jenže odplenkovaná už je dost dlouho a navíc venku bylo poslední dobou celkem teplo. V neděli zůstal nočník prázdný – venku sice čurala v pohodě na trávu, doma ale jedině do vany.

Začátek týdne se nesl v podobném duchu. Bojkot nočníku. Brusinky. Heřmánek. Pro jistotu jsem naordinovala brusinky i sobě – už jen představa močových potíží mě vyvádí z konceptu. Ale zdá se, že je líp. Klepu na dřevo. A v pátek v noci jedeme na dovolenou! Tak už ať tam jsme. Všichni zdraví. Nemůžu se dočkat!

Pa. Vaše na dovolenou natěšená V.

13. 5. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Gábi. No, zánět močáku je fakt děs. Taky jsem byla na cévkování, nic se nezjistilo. Ani UTZ, ani žádné jiné z mnoha "super příjemných" vyšetření. Brrr. Teď aplikuji brusinky s Dmanosou, ponožky, košilky. Hodně a pravidelně piju. Ale Anit to NESMÍ zdědit. Teď je v pohodě, zase má jinou libůstku - na nočník už klidně jde, ale nesmí mít na sobě tričko. Jednou čůrala v noční košilce, a když vstávala, tak si ji namočila. Od té doby nechce na nočník, když je oblečená:-)beruška...

 

S tou peněženkou je to super nápad. Anit mi rabuje moji "real" peněženku dost často - mám tam i fotky mámy a ségry, tak je vždycky hledá, a pak ji baví různé kartičky a taky její občanka - na které e tváří jako kakabus. No, musím něco do toho letadla ještě něco připravit. Už balíme a v bytě se objevují různé hromádky oblečení, drogérie, atd. ... mám už cestovní horečku:-D Tak páá a taky hezkou dovolenou, 4 týdny utečou jako voda. 

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj Veru,

jako dite jsem take trpela na zanety mocovych cest. Neustale. Nekolik let. Do ted si pamatuji paleni pri cevkovani, takze Te uplne chapu, kdyz nechces, aby Anitka takhle trpela.  mam stesti, ze mam kluky, ty na to snad trpet nebudou. Ani me nenapadlo, ze by mohli tuhle lahudku zdedit. 

Myslela jsem si,ze jsem ze zanetu "vyrostla", ale bohuzel po druhem tehotenstvi, behem zimniho obdobi to tu bylo zase.  

Kazdopadne preji super dovcu! My take vyrazime za 4 tydny a uz ted pripravuji pro deti batuzek s vecmi pro zabaveni v letadle. Moje gynekolozka mi vypravela o mamince, ktera mela pro sve deti vzdycky prichystanou "fake" penezenku. Proste starou penezenku plnou prihradek, kam dala par minci, papirove bankovky z ruznych spolecenskych her a hlavne neplatne zakaznicke karty z obchodu. Uplne vidim, jak se Toby prebira v tehle "fake" penezence a ja vrnim blahem, ze ma na deset minut o zabavu postarano.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené