Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit boty, seženu víc čerstvého ovoce a nemusím tolik přemýšlet, co uvařit. Dokonce mám pocit, že se na sebe lidi víc usmívají.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Ale nejlepší na létě jsou dovolené. S Tomem a Anit si právě jednu užíváme. Docestovali jsme z naprosto parádního pobytu na Rhodosu a zatím si rochníme na Moravě, než vyrazíme s mojí mámou (ale bohužel už bez Toma) do Jeseníků.

U moře to nemělo chybu. Anit jsme klasicky nemohli dostat z vody. A nasmáli jsme se jako nikdy.

Tak třeba „honění holčiček“ byla naše oblíbená poněkud perverzně znějící činnost, kterou jsme si krátili volné chvíle. A které se smějeme ještě teď. No, vlastně nás k tomu donutila Anit, jak jinak. Kromě kamínků v moři totiž „lovila“ zhruba pětileté holčičky, které byly ochotné se s ní držet za ruku, tančit, povídat. Chtěla si s někým hrát. Občas jsme se při pokusu umožnit naší žadonící dcerce tuto radost připadali jako pořádní úchyláci: Pomalu jsme s Tomem a Anit proplavávali v mělčině kolem břehu a sondovali, jestli někde v okolí nenarazíme na vhodnou adeptku. Komentáře jako „Tamta vypadá dobře, zkusíme ji“ sice zněly dost podivně, naštěstí kolem nebylo moc Čechů. Pak jsme se k naší „oběti“ přiblížili a hráli si s Anit opodál. Buď se – v lepším případě – holčička chytila sama a vrhla se na naše roztomilé batole s nějakým cizojazyčným výkřikem. Nebo musela převzít iniciativu Anit (víc než vyhlédnout vhodné dítě a přijít do vzdálenosti na pár metrů jsme pro dobro akce udělat nehodlali, nebudeme přeci Anit sjednávat rande). Většinou zafungovala panenka nebo kamínek, který Anit nabídla. Náš extrovert se neztratil. A jasně – být jen s mámou a tátou, kteří vymýšlí super hry je nuďárna oproti hodinovému cákání se s cizí nečesky mluvící holkou a neustálému opakování „Moto moto“ (mělo to být italsky, tak nevím).

Jsme zkratkaři, takže cestu na pláž (s kočárem) jsme vybírali nejkratší – a to i přesto, že vedla po schodech. Tom bral kočár, já Anit. Jednou, když jsme se vraceli k hotelu, Tom hrozně hekal – abych ho politovala, jak to má těžké. Já místo toho prohodila, ať se z toho nepokaká. Nikdo kolem nebyl a nejspíš mi to přišlo vtipné. Jenže. Anit pak pokaždé, když jsme šli po schodech, volala na Toma: „Táto, bobek neee.“

Čtěte také:

V hotelu i při cestování po ostrově jsem ale narazila na jeden fenomén, který mě přinutil k zamyšlení. Kouření. Lidé kouřili venku všude. V hotelu ani v tavernách, které jsme navštívili, neexistovalo něco jako „venkovní nekuřácká část“ (dokonce ani v těch vyloženě „baby friendly“), a tak všichni, kteří nechtěli čichat cigaretový kouř, museli sedět uvnitř. Bez výhledu na moře. My se na moře dívat chtěli, a tak jsme spíš hledali stůl, který byl dál od těch obsazených kuřáky. Chtělo to dobrou logistiku a trochu štěstí.

Připomnělo mi to naše návštěvy pražského parku Gutovka. Celý areál je věnovaný dětem, celý je nekuřácký. I restaurace uprostřed parku. Tedy kromě venkovní terasy, která bezprostředně sousedí s dětským hřištěm. Ta jediná je celá kuřácká. Jinak řečeno – nejde si objednat jídlo venku bez rizika okolního kouření. V Gutovce mi to přijde nelogické.

V Řecku... no, možná jsem trochu tolerantnější vzhledem k tomu, že jsem ještě opilá dovolenkovou euforií. Myslím ale, že hotely zaměřené na rodiny s dětmi, by měly mít vyhrazené místo pro kuřáky (a nemyslím tím celou a jedinou terasu u restaurace). Když jsem o tom debatovala s jednou kamarádkou, řekla: „Tobě se nelíbí kuřáci, někoho zase otravují děti – jejich výskot a běháhí.“ Chápu a totálně vítám koncept hotelů i restaurací, kam děti nesmí. Teď už jen aby lidi, co nemají rádi děti, jezdili do „no baby“ hotelů a rodiče nekouřili svým potomkům (a všem ostatním kolem) pod nos.

Uf, tak trochu filozofování na závěr. A léto pokračuje. Ulala.

Zatial. Vaše V.

5. 8. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené