Líná máma, holé (ne)štěstí?

BATOLE LIVE! FILIP Máma mě poslední dobou hrozně zlobí. Vůbec mě nechápe.

Když jí vyházím nádobí ze skříněk v kuchyni, uklízí ho zase zpátky. Když hraju s bramborami bowling, sebere je a dá nahoru, abych na ně nemohl. Když vylezu na jídelní stůl, sundá mě zase dolů. Když si jdu umýt ruce do záchodu, odnese mě pryč a umyje mi ruce v umyvadle. A zavře dveře od koupelny, abych tam znova nemohl! V jednom kuse zachraňuje buď mě nebo věci kolem mě. Tuhle jsem zkoušel, jak dlouho to vydrží, a zase lezl na stůl. Chvíli to trvalo, ale asi po osmém pokusu najednou sebrala všechny židle a odnesla je na balkon. Taková podpásovka! Podezírám ji, že je líná a už ji nebavilo mě pořád sundávat.

Moc rád jí pomáhám v kuchyni. Když vaří, jdu taky. Dělám to co ona. Vezmu si ze skříňky hrnec a pokličku, ze šuplíku vyndám nějaké míchátko a míchám. Logicky ale nebudu míchat naprázdno, no ne? Tak si do hrnce dám to, co mám zrovna po ruce - pár autíček, magnetky z ledničky a tak. Aspoň je pěkně slyšet, když se to začne vařit. Ale z neznámých důvodů nemá máma pro moje vaření moc pochopení. Snaží se mě omezit, třeba mi dá jen jednu misku (plastovou!) a jedno míchátko (dřevěné) a dá pryč auta a magnetky. No co je tohle za míchání a vaření?! Když se naštvu a plácnu sebou o zem, tak mě sice pochová a řekne, že mě chápe, ale stejně mi to nedovolí dělat tak, jak chci já. Ach jo. Líná máma? Usnadňuje si to uklízení, že jo?

To je pak lepší odejít z kuchyně a hledat si zábavu jinde. Když není brácha doma, můžu si celkem v pohodě hrát s jeho hračkami a nikdo mi je nebere. Máma mi sice zkouší nabízet hlavně moje hračky, ale nejsem včerejší, s hračkami pro mrňata si hraju, jen když fakt musím. Hračky pro velký kluky, jako je můj brácha, jsou úplně jiná liga! Většinou mají nějaká hejblátka a součástky, které jdou sundat a ztratit, popřípadě ulomit. Moje – rozuměj věkově přiměřené – hračky se dají vkládat a skládat do sebe, nebo vydávají nějaké zvuky, ale moc zábavné to prostě není. A všechno je velké, aby to nešlo spolknout. A máma je líná hledat ztracené součástky a spravovat po mně bráchovy hračky, tak se mě snaží opít rohlíkem a vnutit mi hračky „vhodné“ pro mě.

Ovšem hračky dospěláků, to je teprve něco! Klíče, hodinky, mobil, nádobí, počítač, nabíječka, foťák, mámina peněženka, úplně všechno, co máma schovává v tom malém šuplíku v psacím stole, žehlicí prkno, sáčky do odpadkového koše, váza s růžemi, vysavač, knížky, taška s nákupem... Tolik zajímavých věcí, a já se na většinu z nich můžu tak maximálně dívat. I když – abych mámě úplně nekřivdil – občas mě nechá si na věci sáhnout, a když se ptám „Co je tohle?“, vždycky mi odpoví a většinou mi to i ukáže a půjčí do ruky. Třeba příborový nůž nebo vidličku. Babička s dědou měli o víkendu strach, když mě viděli, jak šermuju s vidličkou, ale máma jim vysvětlila, že to s ní umím a vůbec se nebála. Aspoň jsem jim mohl ukázat, jak si s ní umím napíchnout zeleninu. Kromě jogurtu už jím vlastně všechno jídlo sám. S jogurtem je ale ta potíž, že strašně snadno sklouzne ze lžičky, a navíc brácha se skoro pokaždý jogurtem pokecá. No a když se pokecá velkej brácha, tak se logicky pokecám taky. Jsem zvědav, kdy je napadne, že by to tak úplně být nemuselo, a nechají mě v klidu jíst i ten jogurt. Dám vám určitě vědět! ;-)

Váš Filip


Jak to vidí máma

Občas na internetu – a tuším, že to bylo dokonce přímo na Babywebu – čtu články o tom, že bychom neměli děti stále jen stimulovat, vést, organizovat jim, s čím, jak a kdy si mají hrát, a že líní rodiče mívají spokojené děti. Někdy si ovšem říkám, jestli já to s tou svou leností už trošku nepřeháním. Když se srovnám s Katkou a tedy především její Kačenkou, resp. Kačenčinou slovní zásobou, asi by se dalo říct, že Filípka zanedbávám. Neumí čtyři zvířátka, pouze jedno – pejska. Jeho slovní zásoba je podle všeho chudší než Kačenčina. A to má taky staršího sourozence, který ho táhne vpřed. Ale v souladu s Katkou musím konstatovat, že Filipova slovní zásoba v 15 měsících je bohatší, než byla ve stejném věku ta Honzíkova. Faktor „starší bratr" tedy jistě pozitivně působí i u nás.

Velmi málo ovšem působí faktor „aktivní máma“. Ne že bych nechávala Filípka celý den napospas jeho vlastní divokosti, sama s nohama na stole a horkým kafem při ruce (Bože, kafe, a navíc horké, jsem neměla už ani nepamatuju!). To vůbec ne. Jen jsem nějak už dávno opustila myšlenku, že je potřeba děti aktivně rozvíjet. Samozřejmě jim nabízím hračky nebo třeba knížky, o kterých jsem přesvědčená, že jsou pro ně vhodné – vzhledem k věku, schopnostem, dovednostem, které si s jejich pomocí mohou zdokonalovat. Ale upustila jsem od snah udržet je u dané aktivity, trénovat je. Projeví-li zájem, snažím se jim moc nepřekážet nebo je neodrazovat svou přílišnou horlivostí, a spíš jenom pozoruju, co vlastně s hračkou či knížkou dělají, co je na tom zaujme, jestli si vůbec hrají způsobem, který jsem předpokládala. Záměrně píšu v množném čísle, protože jsem to tak dělala už s Honzíkem a s Filipem v tom jen pokračuju (možná jsem ještě o chlup víc zlenivěla). Neprojeví-li zájem, což se pochopitelně také stává, neřeším to, nevidím v tom problém, prostě je teď jen víc zaujalo něco jiného. Vím, že jejich čas ještě přijde, že si zkrátka potřebují k určitým věcem dospět svým tempem, a že domnělý deficit hravě doženou.

Honzík je toho důkazem. Říkanky, básničky nebo písničky vytrvale odmítá dodnes, obzvlášť pokud bych s ním chtěla něco zpívat i já. K pravidelnému čtení knížek jsme také museli postupně dospět. V batolecím věku o prohlížení knížek moc nestál, nebo přesněji o prohlížení ano, ale jakmile jsem se chtěla zaměřit na text (byť velmi stručný) nebo jsem chtěla popisovat obrázky, ztrácel zájem a odcházel. Dnes čtou s tatínkem každý večer nejméně tři příběhy, přičemž Honzík u mnoha z nich zpaměti odříkává celé pasáže místo tatínka, nebo za něj dokončuje věty. Paměť, slovní zásobu či schopnost soustředění tedy absence říkanek nijak neovlivnila.

U Filípka vidím, že o podněty z mé strany nejeví až takový zájem jednoduše proto, že to, co dělá nebo říká starší bráška, je prostě vždy a za všech okolností zajímavější. Vědoma si toho, že Honzíkovi nemůžu konkurovat, odcházím obvykle s čistým svědomím věnovat se nějaké bohulibé domácí práci. A Filípek často po chvíli přišupajdí za mnou, vykrámuje mi půlku kuchyně a nadšeně bouchá pokličkami do hrnců. Mohla bych si to zjednodušit. Mohla bych do skříněk namontovat bezpečnostní zarážky a jednoduše mu nedovolit, aby se mi v kuchyni hrabal, ale na to jsem asi prostě moc líná. A navíc mě baví, jak se soustředěně zaobírá předměty běžného života, jak se učí a rozvíjí přesně v tom, co v danou chvíli potřebuje. Říkanky a zvuky zvířátek mohou počkat ;-)

Mějte se lenivě krásně :-)

Jarka

15. 1. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené