Malý krok pro lidstvo, velký pro nás…

BATOLE LIVE! ANITA K parafrázi Neila Armstronga v nadpisu tohoto blogu mě inspirovala sestřenka Barča, která se minulý víkend vdávala. Podobnou větou nám oznámila svatbu. Ona tím “krokem” myslela manželství. Já tím “krokem” myslím skutečně krok. Oficiální datum prvního Anitčina samostatného krůčku: 18. 6. 2014.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Útěk do bezpečí

Bohužel u toho nebyl Tom, takže tu historku zkrátím, abych jí nepřiznala příliš velký význam. Byly jsme s Anit v restauraci u Vltavy. My dvě a moji dva pracovní kolegové. Ono scházet se s bezdětnými (a o děti se příliš nezajímajícími) kamarády má drobná úskalí. Jednak si váš bezdětný kamarád (obzvlášť mužského pohlaví) nepůjde hrát s vaší ratolestí, zatímco vy si můžete povídat s tím druhým kamarádem, u toho jíst oběma! rukama a před polknutím dokonce sousto rozžvýkat. A druhak: vaše dítě vycítí, že tito dva pánové nejsou zrovna "hrací strejdové", takže nejenže s nimi odmítá vytvářet jakýkoliv sociální kontakt (i když na úplně cizí prodavačku v obchodě se směje a mává na ni), ale trochu se jich i bojí. Když jsem tedy potřebovala na chviličku Anit pohlídat mým kolegou z kanceláře Michalem, Anit se postavila a rozběhla se s pláčem ke mně. Její první krůčky bez opory tak byly vlastně útěkem do bezpečí.

Nemůžu ale napsat, že Anit už chodí. Pořád raději hledá jistotu v nábytku, nabídnuté ruce nebo - když kolem nikdo a nic není - na všech čtyřech. Pár kroků od Toma ke mně nebo naopak už ale občas udělá. Za hurónského smíchu padne svému "zachránci" do náruče. A své tři kroky oslaví tím, že si sama zatleská. Tleskat se naučila asi před týdnem a náramně ji to baví.

Holčička nebo chlapeček?

Myslela jsem, že v roce už tuto otázku řešit nebudu. Anitka má něžné feminní rysy a vzhledem k diktátu výrobců většiny oblečení (buď modrá nebo červená), nosí už velmi často aspoň jeden vyloženě dívčí (červený nebo růžový) kousek oblečení. Přesto pořád slýchám: "holčička nebo chlapeček?" Když udiveně (občas i lehce podrážděně) odpovím: "holka", tazatel obvykle s omluvným úsměvem argumentuje: "No jo, dnes i kluci nosí červenou. Když nemá náušnice, tak se to nedá poznat." A něco na tom bude.

Sama jsem se takto nachytala, když k nám v herně přišlo patnáctiměsíční batole. Anit na dítě koukala a s úsměvem jej vyzývala ke hře. "Líbí se ti chlapeček, že, Anitko?" ptám se s úsměvem dcery. V tom za mnou ostře vyštěkne maminka dítěte: "To je holka!" Koktám omluvy, ale matku už si neudobřím. Odvleče svou klukovsky vypadající dceru (bez naušnic, samozřejmě) do jiného koutku herny a nepřátelsky si mě přeměřuje pohledem. Trochu ji chápu. A trochu začínám chápat i lidi, kteří se ptají na pohlaví Anitky.

Nepíchat. Nestřílet.

Zjištění, že náušnice jsou asi jedním z podstatných atributů určujících pohlaví dítěte, mě trochu překvapí. Ale rozhodně nezvrátí mé (naše) rozhodnutí Anitce náušnice nedávat. Raději řeknu tisíckrát "holka" než abych nechala proděravět její sladké ouško. Proč? Většinu racionálních argumentů si umím sama vyvrátit: akupunkturní body na spodní části ucha nejsou nahuštěny, navíc se dá změřit, kde se bod nachází. Dnešní metody (například nastřelování) jsou celkem rychlé. Při dobré péči se dírka zahojí rychle. Atd., atd.

Jenže. Já se prostě nedokážu smířit s tím, že bych kvůli takové kravině, jako jsou náušnice, Anitce dobrovolně nechala působit bolest (Kdo si myslí, že třeba nastřelení náušnic je bezbolestné, ten se plete. Každé podobné porušení kůže bolí! Zkuste si to sami.). Navíc ouško děťátka rychle roste a dírka se může posunout na nevhodnou pozici. Třeba moje pravé ucho - no, nepřejte si vidět. Dírku mám přes půl lalůčku, nemůžu nosit těžší náušnice, neboť pak vypadám jako domorodá žena s ušima až na ramena. A už párkrát jsem se vážně obávala, že jsem si lalůček protrhla. Ani s těmi akupunkturními body si nejsem úplně jista - odborníci tvrdí, že se jim dá vyhnout. Ale i ty body se s věkem posunují. A konečně: nechci Anit zasahovat do jejího těla bez jejího souhlasu. Takže až bude mít věk a sama uzná, že náušnice chce, dám jí všechny informace...a samozřejmě podporu i peníze na zákrok:-) ale bude to její rozhodnutí.

Nevycházím z údivu

Jak chytré je to naše dítě! Nejspíš to zažívají všichni rodiče. Ale nejde o tom nenapsat. Před rokem a kousek se Anit narodila a ani neuzvedla svou hlavičku. Před několika měsíci se pořádně rozpohybovala a my s Tomem se tak soustředili na její motorický vývoj, že nás její pokrok v komunikačních dovednostech a psychickém vývoji dostal do kolen. Anit se konečně rozznakovala. Po čtyřech mírně frustrujících měsících mého úporného znakování, ve kterých Áňa znakovala vytrvale jen "světýlko" a asi čtyři další znaky, přišel zlom. Asi před týdnem jsem jen nechápavě zírala, když mi znaky popsala všechna zvířátka, vodu, kolem které jsme procházely, ukázala mi stromy a nakonec si řekla o jídlo (to už tedy ne pomocí znaků, ale slovem "ham"). Krásně jsme si pokecaly a od té doby jsou naše rozhovory hlubší, častější a intenzivnější. Momentálně Anit ovládá tak dvacet znaků a rychle se učí nové. Znakování rulezzzz. (ostatně chystám o něm samostatný článek.)

"Anit, podej mi tu ponožku, ať ji můžu obléct," prohodila jsem nedávno k opodál si hrající dceři. Co následovalo, jsem nečekala. Anit zvedla hlavu od své hry, dolezla po čtyřech pro ponožku a i s ní rovnou ke mně. Zůstala jsem hledět s otevřenou pusou. Taky umí ukázat oči, uši, pusu, nos. A nejoblíbenější hry? Na úklid: společně každý den utíráme podlahu pod její jídelní židličkou. A na maminku: své dvě "děti" panenku Elu a psa Psa obléká, obouvá, krmí, vozí v kočárku, uspává a dokonce mi je už párkrát přiložila k prsu. Super. Takže teď už kojím tři! Čím vaše děti překvapují vás? Napište mi do diskuze.

Na závěr bych dnes chtěla vyjádřit podporu Štěpánce, bývalé TĚHULCE LIVE! Její příběh mě hluboce zasáhnul. Štěpánko, drž se!

Vaše V.

25. 6. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené