Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera výská, bere mi mobil a chce taky dělat "haló, haló". Kdy místo běhání můžu zase normálně chodit. Kdy vůbec nespěchám. Prostě léto.

 Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Náš dvouleťák mě baví. V posledních týdnech si Anit oblíbila hru "máma, táta, Áňa". Všechno, co vidíme, označuje jako nás tři. Popelnice na tříděný odpad (Áňa žlutá, máma zelená, táta modrá), dřevěné navlékací korálky (Áňa s tátou hvězdičky - žlutá a oranžová, máma růžové srdce), větrné elektrárny, které jsme vídali každý den z hotelu na dovolené na Kosu (Áňa byla samozřejmě ta nejmenší). A taky všechny postavy v pohádkových knížkách, které si prohlížíme - lidské i zvířecí. Pokud to jen trochu jde, Anit dbá na to, aby "Áňa a táta" měli žluté vlasy (nebo minimálně Áňa je předmět žluté barvy), "máma" zase hnědé. Taky jsem si všimla, že řeší výšku - a "Áňa" je vždy z vybrané trojice nejmenší. Když je na obrázku víc postav, často pojmenuje všechny - takže k nám třem se přidá "teta" nebo "Eda" a "Ája" (její dva kamarádi ze cvičení).

Minulý víkend jsme byli na Lipně a dovolené s Anit prostě nemají chybu. Několik hodin denně trávila v aquaparku, který byl součástí našeho hotelu. Je to vodní živel! S Tomem jezdili na tobogánu, plavali v divoké řece, trénovali skákání ze břehu. A já si rochnila v teplé vířivce nebo zalomená na lehátku. Zkrátka správná pohoda. Zbytek dní jsme projezdili na kole (Anit tentokrát ve vozíku, kde si vždy parádně schrupla), projedli a proskotačili na dětských hřištích. Lipno je dost baby-friendly, rozhodně doporučuji. I tam slavila hra "máma, táta, Áňa" úspěch. Byli jsme stromy, dřevěné sochy i kamínky z pláže.

Čím dál víc nás s Tomem dostává taky Anitčina logika. Vždy byla takový analytický typ - zkoumala a srovnávala, kdo má vousy, kdo má mokré vlasy, kdo má triko s dlouhým a kdo s krátkým rukávem, atd.

Teď opouští "pouze" přítomný čas. Kombinuje, indukuje, dedukuje. Jednou třeba běžela ke mně, zakopla a málem spadla na zem. Na poslední chvíli jsem ji ale zachytila v náruči. "Neboj, maminka tě vždycky chytí, beruško." řekla jsem jí s úsměvem. No, spíš to ze mě vyjelo, protože jsem byla hrdá na svůj rychlý postřeh, jinak je ta věta samozřejmě blbost. Což došlo i mé dvouleté dceři. Podívala se na mě, pak ukázala na své rozbité (a už skoro zahojené) koleno a oponovala: "Áňa bác. Máma ne. Áňa au." Jakože spadla a máma ji nechytila. Teď má na kolenu strup. "Máš pravdu, někdy tě máma nechytí. Ale pak pofouká a dá pusinku na tvoji bolístku", opravila jsem původní výrok a pobaveně kroutila hlavou nad Anitčinou bleskovou logikou.

Čtěte také:

A to mě přivádí k tématu "zranění". Viděla a četla jsem spoustu postupů, jak řešit větší i menší úraz. Nejčastěji kolem sebe pozoruji metodu "odvedení pozornosti" a "popírání". První používám občas a většinou až jako následný krok, druhou spíš ne. Modelová situace: dítě spadne, rozbije si koleno a začne plakat. Nepřijde mi moc logické (a je mi to nepřirozené) hned dítě zabavit třeba tím, že ho rychle vezmu a ukážu mu letadlo nebo kolemjedoucí bagr (a jeho bolest úplně ignoruji).

Ještě míň příjemná mi je reakce typu: "To nic není, honem vyskoč a nebreč. Nic se nestalo." A průpovídky (většinou pronesené žertovným tónem): "Cos tam našla? Zajíce? Chytilas zajíce?" si, myslím, můžou děti celkem zmást. Takové popírají nebo zlehčují to, co se právě stalo.

Samozřejmě velmi záleží na konkrétní situaci a neříkám, že NIKDY nepopírám, nezlehčuji nebo neodvádím pozornost. Většinou je to ale takto:

Když se Anit začala aktivněji hýbat (a s tím nastoupilo asi dlouho-nekončící období pádů, oděrek a bouchanců), reagovala jsem intuitivně. Utěšila jsem ji. Po čase jsem své reakce reflektovala, promyslela a rozhodla se svou intuici neopravovat. Ani já bych nechtěla - když spadnu - aby má máma nebo jiná nejbližší osoba popřela mou momentální bolest, zlehčila ji nebo mi rychle nabídla jiné podněty. Navíc, jak můžeme určit sílu bolesti, pokud ji sami neprožíváme? I zdánlivě malý pád může v kombinaci s různými dalšími faktory způsobit velkou bolest.

Když Anit spadne a pláče, vždy se jí na zranění podívám, pofoukám ho a políbím. Uznám její pocity: ano, bolí. Případně se zeptám: "Pláčeš, protože bolí nebo protože se zlobíš, že tě chlapeček shodil?" Až pak - podle vážnosti zranění (kterou samozřejmě zkusím odhadnout) - odvádím pozornost nebo udělám nějakou legraci. Vysvětlím situaci ("Chlapeček tě nechtěl shodit, jen tě neviděl"). Nebo ji prostě objímám. U Anit to zabírá. Nechodí za mnou s každou odřeninou a dokonce jsem párkrát viděla na hřišti, že když spadla, sama si ruku pofoukala a políbila a běžela dál. Přece se uprostřed hry nebude zdržovat s tím, že si přijde pro útěchu k mámě. Když ji ale potřebuje, u mě ji najde vždycky.

Tak zatial. Vaše už úplně letní V.

24. 6. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené