Máme jméno?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Dnes jsem se rozhodla věnovat se jménům. Původně jsem chtěla napsat, že jméno už máme jisté. Ale nakonec jsem si uvědomila, že vlastně není nikdy nic doopravdy jisté, navíc máme asi jen jméno holčičí… a jisté ho mám vlastně jen já. Jiří si možná až tak tím mým jménem jistý není… a tak bych neměla být ani já. Takže vlastně rozhodnutí nejsme…

A teď mi zase přijde, že jsem schizofrenička. Nebo úplně zmatená... nebo těhotná ženská posedlá demencí. No, nevadí, co nadělám, že?

Takže zpět k těm jménům.

Líbí se nám pět nebo šest hlavních favoritů. Nora, Zoe, Zora, Zita a Zina. A vlastně tam pořád ještě figuruje i Evička.

Po pravdě - Nora začíná být malinko ze hry, přeci jen je to díra přinejlepším v zemi. Zina je takové studené, asi proto, že mi asociuje zimu... a Evička... u té mě tak nějak mrzí, že jsem chtěla vždycky spíš Emu, ale tu má dnes kdekdo.

A velmi mě mrzí, že mé nejoblíbenější jméno z dětství – jméno Hana, Hanička, dát nemůžu. Je to ze stejného důvodu, proč jsem nechtěla, aby se náš syn jmenoval Jiří. Prostě další, v pořadí už aninevímkolikáté pokolení Jiřích Zet, jsem prostě nechtěla. Vím, že je to možná ošklivé, ale je tolik krásných jmen, tak proč se mám omezit na jedno jméno z kalendáře? A vlastně dvě, neboť absolutně stejně je to v rodině mého manžela s Haničkami. Snad každá žena, kromě jeho maminky, se jmenovala nebo jmenuje Hana... takže by to zkrátka nebylo fér. Každý má mít právo na své jméno a na vlastní datum narození a rodiče by si nad tím měli trošku lámat hlavičky. A ne být už rozhodnuti dávno před tím, než se vůbec znají nebo být zavázáni výběrem generací před nimi.

Haničku mít tedy nebudeme.

NAPIŠTE ZUZANĚ DO DISKUZE

Můj děda by si strašně moc přál Soničku – protože si ji velmi přál už sám a chtěl tak pojmenovat snad každého ze svých čtyř synů, pokud by se některý narodil jako holčička. Nenarodil. Bohužel toto jméno nás neoslovilo, takže ani my mu tenhle sen nesplníme. Druhým jeho navrhovaným favoritem je jméno Anna, Anička. Po babičce.

Je mi to velmi líto, ale ani tohle přání není v mých silách splnit. Babička Anička byla nejhodnější babičkou na světě. Kam se hrabe babička z Babičky. Anička se k ní hodilo velmi, jenže jedna z mých sestřenek její jméno už nosí. A tak myslím, že by pravnučka měla mít jméno jiné a moje milá babička Anička by to pochopila jako první.

A nikdo jiný nám neporadil. Samozřejmě z legrace nám kamarádi nebo příbuzní radí kdeco, zejména, protože máme příjmení německého původu, byla na seznamu i Ute, Uršula nebo Hylda. Nemusím snad říkat, že jsme je prošli bez povšimnutí, možná tak jedině po krátkém zasmání. Jenže vybírat jméno pro dítko je úkol nesnadný a velmi zodpovědný, takže smích měl opravdu krátkého trvání.

Dál například Evička. Eva je krásné jméno. Má svátek ve stejný den jako Adam, tedy by se nehádali, že má někdo něco lepší nebo horší. Navíc Evajsek je moje nejlepší kamarádka, také to byla prababička, maminka mého dědy, který chce Soničku. Alespoň malinkou radost bychom mu udělali. Jenže moc lidí už to předpokládá k Adamovi a také komu záleží, zda se pár let budou děti hádat, jestli je lepší mít svátek na Štědrý den nebo jindy?

A navíc hlodá, zda nějaké jiné jméno nebude přeci jen lepší.

Také se mi nelíbí, když nějaké z těch jmen má svátek moc blízko k předpokládaným narozeninám. V podstatě také hloupost. Takže opravdu nevím.

No a jméno chlapecké? Alespoň pro sichr? Prozatím bychom je vybírat měli, i když z testů plodové vody by pohlaví mělo být znát zcela jasně. Nevybíráme... Nevím proč, ale stejně tak, jako poprvé jsme zkrátka chlapecké měli jasné a dívčí nám ne a ne jít přes pysk, teď je to naopak, i když jistota chybí.

Protože se nerozhodujeme po tak dlouhé době od prvního potomka, zůstal nám v záloze druhý umístěný Mikuláš a Jiří by chtěl Filipa nebo Josefa. Asi by to do papíru v porodnici byl ten první z nich, protože ti další – no to nééé... Možná se mi líbí ještě Vít. Ale k příjmení je to fakt těžké. Nepřijde mi, že by se vyloženě nějaké ještě, kromě Adama, hodilo. A protože matka i otec jsou stejní, dvě děti stejného jména mít zkrátka nemůžeme... Ach jo, kdo ty zákony psal. : -)

Tohle ale bude opravdu ještě oříšek.

Budu doufat, že se nám potvrdí to děvčátko. Jméno bychom zkrátka tentokrát vybrali snadněji pro ně, než pro chlapce.

Jedno jméno mezi všemi ale přesto získalo na mé přízni. A pokud to jen trošku půjde a bude možné, (také navíc proto, že nám ho zatím nikdo z rodiny nepohaněl) tak ho dám.

Když jsem totiž hledala jména ze seznamu v kalendáři, abych věděla datum jejich svátků, zjistila jsem, že jedno z nich je v den, kdy se narodil můj táta. A protože se už nikdy nebudou moci tady na světě potkat, přijde mi moc hezké provázat jejich osudy alespoň společným datem, které by tak mohlo v našich kalendářích zůstat zapsané i dál, stejně tak v našich srdcích.

Mám dojem, že to bylo určité znamení. A jestli ne, tak je to prostě jen hezké jméno a na tom přeci nejvíc záleží.
Zuzana


 

Zuzana právě prožila 20. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

 

 

8. 1. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené