Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera ukončila teprve čtvrtý týden šestinedělí a tak je takový návštěvní maraton poměrně vyčerpávající disciplínou!

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


No posuďte sami: minulou sobotu Pepovi rodiče, minulou neděli hned tři kamarádi, v pondělí spolužačka ze střední školy, ve středu spolužačka z vysoké školy i se svoji roční dcerkou, ve čtvrtek návštěva sestřenice a taky k nám přijela mamka, ta zůstala až do neděle, v neděli přiletěla z Itálie moje sestra s přítelem, odpoledne na kafe dorazili i jeho rodiče, sváteční pondělí bylo obzvlášť vypečené: teta, dvě sestřenice, můj táta s přítelkyní, Adinky prababička s pradědečkem a ještě taky druhá pyšná prababička; včera jedna rodinná přítelkyně a dnes to završila kamarádka Verča. Uf.

A mé plány na následující dny?!? No, už se s tím nebudu vypisovat, ale zkrátka budou opět návštěvní! Nějak neumím říkat „ne" a co spíš – já ho ani říkat nechci! Jsem ráda za velkou rodinu, kterou mám a za všechny své přátelé a známé, že projevují zájem a chtějí poznat co nejdříve naši krásnou Adinku. Jen je zkrátka potřeba všeho s mírou a tak se pomalu začínám těšit na příští víkend, který jsme si s Pepou slíbili strávit celý jen ve třech. Vlastně ve čtyřech, abych neopomenula našeho domácího mazlíčka, ze kterého se stal osobní strážce Adinky a nechce k ní nikoho cizího pustit.

„Chytré knížky"? Nějak jim nemůžu přijít na chuť!

Opravdu si po čtyřech týdnech, kdy jsem mámou, nemyslím, že všechno vím a znám. Nepovažuji se za zkušenou matku, která nepotřebuje žádnou radu, ba naopak – sama by je měla začít rozdávat. To v žádném případě. Mám ale dojem, že začínám pomalu rozumět Adinčiným potřebám, že zkrátka to naše soužití začíná dostávat pomaličku určitý řád.

Ráda vyslechnu dobře míněné rady zkušenějších matek ve svém okolí, ale už jsem přišla na to, že je člověk musí brát s rezervou a ne, jako dogma. Už jen proto, že se taky často stane, že jsou jednotlivé rady naprosto protichůdné. „Miminko by mělo být co nejvíc času položené na rovném a tvrdém povrchu, aby si nekřivilo páteř.", „Miminku je nejlíp v poloze klubíčka, neboť takhle zkroucené bylo celých devět měsíců v děloze.", „Miminko by mělo ležet na zádech, je pak menší riziko SIDS.", „Miminko by mělo ležet na boku, pro případ, kdyby zvracelo.", „Miminko bys měla budit každé tři hodiny na kojení.", „Miminko nech spát, nakrm ho, až se probudí."

A mohla bych pokračovat ještě mnohými dalšími příklady. No a pak si vyberte! Jde Vám z toho akorát tak hlava kolem.

Stejně protichůdné rady člověk nachází občas na internetu a samostatnou kapitolou jsou „chytré knížky". Pár jsem si jich půjčila z knihovny, pár jich měla doma ještě moje mamka. Rady se v nich samozřejmě taky různí. A pak mě na nich štve ještě jedna věc – zbytečně stresují. Hlavně ty, ve kterých jsou tabulky, co by vaše dítě mělo dělat v ten který týden či měsíc života. Vždyť přeci nejsme roboti! Nehodlám teď všechny knížky obřadně spálit, to v žádném případě. Spíš varuji před tím, abyste si z nějaké konkrétní publikace udělali svou osobní „bibli".

Já doporučuji v péči o mimino INTUICI a později ve výchově přístup „LAISSEZ FAIRE". Samozřejmě i v tomhle případě platí – S MÍROU.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené