Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece.

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


I když má malá Kačenka červené unavené oči, nechá se strhnout. Zatím to ještě nedošlo tak daleko, že bych děti musela na spaní oddělit a přerušit tak sourozeneckou kooperaci. Nakonec vždycky usnou – totálně vyčerpaní. I načechraný oběd v žaludku to vydrží. Zatím. Začínám mít vážné podezření, že mejdany si děti naplánují během oběda v židličkách – funguje mezi nimi silná nonverbální komunikace. Asi nemusím vysvětlovat, že jde poznat z výrazu dítěte, že má něco v plánu.

S obědem se najednou začne spěchat, ba i hltat, Tomášek sní svých pár lžiček překvapivě ochotně a chce se mu velice spinkat. Tom jde první, moment po něm Kačenka. Chvíli je ticho a najednou se ozve hurónský smích. A vzduchem lítají plyšáci, to je ale jenom začátek.

Postýlky mají děti za sebou a mezi nimi dva koše s hračkami – koše, které je chrání proti srážce. O mejdanu se totiž jezdí i v postelích na kolečkách. Zvlášť dcera tančí tak mocně, že se dokáže rozpohybovat. Tomáš to umí vědomě a dávno. Pak si prostrkují příčkami v postýlce to, co se jim podařilo vylovit z koše a různě si hračky přehazují do postelí. Tančí oba – na „usínací“ hudbu z bludičky, pokud se Tomášovi nepodaří vyndat kytaru nebo tamburínu. To pak hraje a zpívá a Káča tancuje a tleská ručičkama. Připíjejí si jako my – ne cinkotem, ale takovým tupým zvukem plastových pítek a silným záklonem hlavy. A nezbytným „ááá“ bezprostředně po polknutí.

Skáče se po matraci. Někdy dojde na striptýz – Kačenka si sundá punčocháčky a Tomáš kalhoty na spaní. Nejednou Tomáš sundal dokonce prostěradlo a povlečení z peřinek nebo hodí peřinku na Kačenku. A to je ta chvíle, kdy už zasáhnu nějakou domluvou, přikryji vyčerpané skoro nahé dítě a to druhé často už spící vysvobodím z hromady hraček, kterou je obklopeno. A většinou (nicméně zase tolik mejdanů se neudálo, ale tak šest, sedm určitě) se dokáži dojímat nad jejich sourozeneckým poutem, těším se na jejich budoucí hry a jsem spokojená – jo, je to fajn, že dělají tyhle lumpárny rádi spolu. Pokorně si říkám: „Zaplaťbůh vlastně za ty jejich hlučné společně trávené chvilky.“

Čtěte také:

A někdy je to už moc, moc na mě – polední klid je totiž doba mého restartu, doba i mého klidu a pár chvil ticha a času na sebe, který nutně potřebuji, protože jindy ho nemám. Zvláštní radost mám asi z Kačenky – už se jí daří se dotahovat na bráchu a ve chvílích, kdy cítí, že je plnohodnotným partnerem jejich hry, se úplně tetelí. Není to ta, před kterou si sourozenec chrání svoje obrázky a pastelky – které mi smutně nosí okousané se stížností: „Kačenka papala.“ A taky se snad nezapře jako dcera bubeníka. Hodně reaguje na hudbu tleskáním, pobrukováním a tancem, zvlášť jejím nejoblíbenějším tanečkem v sedě, kdy se rozpohybuje tak, že jezdí po parketách a tleská.

Začíná mi dělat problém odpovídat na otázku, jak se mám. Každou hodinu trochu jinak. Přesně jako s těmi mejdany – je tak blízko k dojímání se nad dětinkama a stejně blízko je šílet touhou po klidu a tichu. To mi poslední dobou chybí a potřebuji se nabíjet. Často, když se objeví ve dveřích Lukáš, beru koš s vypraným prádlem a jdu sama tiško do sušárny. A tam se málem mazlím s každým kouskem, dvacetkrát ho protřepu, připevním kolíčky a jsem jak ve válečném krytu, nad kterým sviští kulky přinejmenším, spíš jsou v akci děla.

Tyhle rány a běhy nade mnou? Ty dělají moje dětinky. Zvláštní je, jak ráda jdu zase za nimi nahoru. Možná mě z mé dosud pevně trvající mateřské euforie a dosud snad vždy trvajícímu neutuchajícímu optimismu, snad nadhledu a záplavy totálním štěstím – že mám dětinky, díky, díky – rozhodil první víkend strávený v Praze, a to od května.

První víkend strávený komplet doma. Naprosto nachlazená, bez energie a s energickými a zdravými dětmi. Lezly mi po hlavě – Tomáškovo: „mámo, manky“ – znamená mámo, maluj (jde o „malovánky“ nikoliv o naučenou TV angličtinu, ano, už jsem se dostala do bodu, kdy jsem dětem pustila dětský program pro totální začátečníky a byla jsem tak akorát tupě schopná s nimi hledět na pomalu projíždějící kachny obrazovkou) a dceřino ukazování ukazováčkem se slovy: „o je?“ což znamená samozřejmě „co je to?“ mě tento víkend mimořádně vysilovaly.

Ale už je lépe a hlavně – máme před sebou s mužem motivační bod. Za pár dní máme výročí svatby a podruhé od narození Kačenky jdeme spolu sami dva na večeři. A bude mejdan, mejdan podle plánu… No, jak se těším, asi nemusím vysvětlovat!

Přeji vám dostatek odpočinku a nebuďte nachlazené.

Kateřina

21. 10. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené